Postare fotografii

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pentru cei ce vor sa puna poze in postarile lor, rog sa foloseasca siteurile special dedicate gazduirii pozelor. Eu recomand: imgur.com , photobucket.com , tinypic.com
Dupa urcarea pozelor pe aceste siteuri vor aparea mai multe linkuri, folositi linkurile BBCode (dedicate forumurilor) ca in pozele atasate unde sunt incercuite linkurile care trebuie folosite:

Pentru imgur.com:

Pentru photobucket.com :

Pentru tinypic.com :

Ultima editare:

zamfi

Somn
Ok. Desi era comod tare sa le urc direct de pe forum. Marimea maxima acceptata pe forum? Sau recomsndata ?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Stiu Zamfi doar ca se incarca tare serverul cand se pun poze in felul acela, desi foarte comod. Oricum momentan este bine deci poti pune in continuare pozele ca pana acum, cele scrie de mine sus sunt doar o recomandare si un ghid pentru cei ce nu stiu cum sa puna pozele. Asta pana gradul de incarcare va ceste si postarea pozelor pe siteuri externe o sa fie obligatorie. Am sa ma uit la dimensiune, desi cred ca se face calibrare automata.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Astazi m-am uitat la cateva postari mai vechi si am vazut ca la unele lipsesc pozele. V-as ruga pentru cei ce uploadeaza imaginile pe siteuri externe sa nu le stearga deoarece se sterg si de aici. Momentan este mult mai usor si inca acceptat sa se urce pozele direct aici, cu mentiunea ca fiecare poza in parte sa fie mai mica de 1mb. Puteti urca pozele apasand pe "Incarca un fisier"

Screen Shot 2015-11-27 at 20.47.34.png

Claudiu

Administrator
Membru personal
Privind postari din urma in care pozele urcate pe siteuri externe au fost sterse sau au expirat da recomand pozele sa fie urcate direct pe forum. In acest fel raman aici si pot fi vazute si de cei care citesc postari mai vechi sau vor sa invete ceva. Este aiurea sa citesti o postare care continea o poza iar acea poza sa nu mai fie. Oricum este si mult mai usot pentru utilizatori sa posteze poze direct in forum.

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu cred ca este ok urcarea directa in forum.
in curand o sa se umple de poze, se va incarca mai greu si vei avea de platit mai mult pentru hosting mai generos.
solutia este tot la utilizatori sa inteleaga sa uploadeze poze pe siteuri de hosting poze unde isi pot deschide conturi gratuit si beneficiaza de spatiu mare de stocare, deci nu trebuiesc sterse de acolo
aici pe forum ar trebui lasat un spatiu cat mai curat si liber pentru o utilizare usoara si o incarare rapida

zamfi

Somn
Pe postimage nu trebuie cont! Si atunci, daca le postezi anonim, nici nu le mai gasesti sa le stergi ! :) )))

Claudiu

Administrator
Membru personal
Momentan este ok din punct de vedere al resurselor hostingului. La momentul cand se va ajunge la jumatate din resurse voi opri uploadul direct pe site. Normal ar fi bine sa le puneti pe extern dar daca le stergeti apoi, nu vad sensul, siteurile externe de imagini au capacitati mari iar unele nelimitate. La fel si postarea filmelor, nu vad rostul sa pui un film pe youtube pe care apoi il stergi, oricum acolo e spatiu nelimitat.

I

ilie

Guest
Stai asagandescccc...pai mie mi-i se pare absolut normal sa incarc poze direct pe forumul pe care activez.Asa e si pe alte forumuri din afara.Ptr.mine era ok.asta si in cazul filmuletelor fara sa mai apelez la youtube.Si faptul ca uneori alegi dupa un anumit timp sa stergi o parte din ele,ramane la alegerea fiecaruia.Consider ca pana la urma sunt proprietatea lui x sau y si e dreptul lor,desi cum zicea Claudiu poate fi neplacut ptr.forum.Insa atat cat sunt prezente,ele aduc un plus,indiferent de timpul cat au stat.Pe de alta parte si asa nu vad decat aceleasi persoane putine care sunt dispuse sa arate si sa spuna cate ceva,cum pot ele "incarca"forumul? Ma gandesc ca nu va referiti la restul care-s doar cu numele...

Andrei

Biban
De acord cu Claudiu, ilie, zamfi. Toti au dreptate si il inteleg pe Claudiu cel mai bine pentru ca stiu ce inseamna sa tii un forum, sa te lupti cu spam-ul si cu providerii.
Cat despre userii inactivi...sunt de acord cu eliminarea. Cu prioritate cei inregistrati de mult. Hai ca cei noi poate inca nu au curajul sa posteze nimic desi nici asta nu e ok pt ca din doar cateva click-uri iti dai seama ca e un forum in care lumea e chiar ok.
Cum a spus si Ilie, incepator sau nu, tot se gaseste ceva de postat

I

ilie

Guest
Deci Claudiu,ai schimbat ceva legat de postari si fotografii: nu mai poti sterge,edita dupa un anumit timp.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu am schimbat nimic, optiunea cu editarea a fost dintotdeauna pusa pana la 10 minute, numai ca pe anumite pagini din pricina unei erori aceasta se dezactiva, textul si imaginile putand fi editate oricand. A fost rezolvata

I

ilie

Guest
A
Nu am schimbat nimic, optiunea cu editarea a fost dintotdeauna pusa pana la 10 minute, numai ca pe anumite pagini din pricina unei erori aceasta se dezactiva, textul si imaginile putand fi editate oricand. A fost rezolvata
Am putut sterge imagine sau edita si dupa cateva zile,acum nu mai merge.Nu conteaza,asta e.Nu o sa mai urc anumite poze direct aici ;)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Am scris mai sus ca a fost o problema care dezactiva optiunea de 10 minute. Nu e normal sa dispara poze sau postari dupa ce altii le-au vazut, au scris despre ele. Cel mai bine ar fi sa nu pui anumite poze care te-ar putea afecta in vreun fel mai tarziu.

Sus