Pot afecta ,zgarieturile si fisurile de pe o sonda de Helix 9 ?

Salutare , pot afecta zgarieturile si fisurile la o sonda de Humminbird Helix 9 Gn3 ? Sonda are fisuri pe ambele parti Barca pe care a fost montata sonda a stat mai mult timp la apa , sonarul nu prea a fost folosit .Nu stiu daca a lovit ceva in mers sau din alte motive a crapat insa ma intereseaza sa stiu daca afecteaza cu ceva . Atasez si cateva poze cu respectiva sonda daca puteti sa-mi dati o parere

Atașamente

• 20240323_213622.jpg
    20240323_213622.jpg
    182,3 KB · Vizualizări: 93
  • 20240323_213640.jpg
    20240323_213640.jpg
    158,1 KB · Vizualizări: 87
  • 20240323_213631.jpg
    20240323_213631.jpg
    154,7 KB · Vizualizări: 81
  • 20240323_213627.jpg
    20240323_213627.jpg
    204 KB · Vizualizări: 96

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu stiu ce s-a intamplat cu sonda respectiva, cel mai probabil a lovit ceva fiindca nu cred ca sondele de sonar crapa asa din senin stand doar in apa.
faptul ca este fisurata pe ambele parti denota acest lucru - o lovitura
mai mult ca sigur ca poate fi afectata daca apa ajunge la cristalele si conductorii din care este construita
cat de afectata este la acest moment, doar tu poti sa stii si sa constati din utilizarea ei
incearca totusi o reparatie cu o rasina care sa astupe acele crapaturi sa ermetizeze sonda

p.s. este bine ca dupa aproape doi ani de la inscrierea benevola pe acest forum, te-ai gandit sa imparti ceva cu noi din vasta ta experienta, fie ele si mici necazuri/probleme
este bine si asa

nu stiu ce s-a intamplat cu sonda respectiva, cel mai probabil a lovit ceva fiindca nu cred ca sondele de sonar crapa asa din senin stand doar in apa.
faptul ca este fisurata pe ambele parti denota acest lucru - o lovitura
mai mult ca sigur ca poate fi afectata daca apa ajunge la cristalele si conductorii din care este construita
cat de afectata este la acest moment, doar tu poti sa stii si sa constati din utilizarea ei
incearca totusi o reparatie cu o rasina care sa astupe acele crapaturi sa ermetizeze sonda

p.s. este bine ca dupa aproape doi ani de la inscrierea benevola pe acest forum, te-ai gandit sa imparti ceva cu noi din vasta ta experienta, fie ele si mici necazuri/probleme
este bine si asa

Asa m-am.gandit si eu ca a lovit ceva si de accea a crapat , in Toamna mergea cand a scos barca la apa ,fara probleme ,nici prietenul meu nu vazuse ca este fisurata ,ieri am dat-o jos impreuna cu el de pe barca dar cred ca o sa renunt la achizitie il dau inapoi .
Din pacate nu prea am facut mare lucru la barca de cand luat-o si am iesit doar cateva ori de cand m-am inscris pe forum .
Am retinut , mai intai trebuie sa oferi daca vrei sa si primesti . Voi tine cont si voi incepe sa postez .

Ultima editare de un moderator:
Sus