Problema shimano Stella

C

Ciprian29

Guest
Buna,poate cineva sa ma lamureasca sau sa imi dea un sfat in legatura cu mulinetele ce de curand le-am achizitionat?!de o saptamana mi-au venit achizitiile noi noute!este vorba de shimano stella 2500fj si 3000 mhg fj,au costa o caruta de bani si am o nelamurire cu cea de 3000mhg este mult galagioasa,si fasaie mult mai tare ca cea de 2500fj ,in schimb cea de 2500este super nu fasaie mai deloc si este foarte silentioasa fata de cealalta,si parca la cea de 3000 parca simt o foarte mica vibratie in interiorul ei cand o mulinez (altul poate nici nu si-ar da seama),nu stiu daca e normal acest lucru sau nu,va rog daca cineva e in domeniu si se pricepe sa-mi dati un sfat daca e ok cea de 3000 mhg,multumesc mult anticipat!

Schumi

Stiuca
Nu e normal, nu trebuie sa existe astfel de diferente, mai ales la varianta de top.
Din pacate nu se acorda / nu se mai acorda o foarte mare importanta la faza finala - asamblare si gresare, de aici si micile neajunsuri.
Tocmai de aceea la marea majoritate a mulinetelor care le mai am sau le-am avut, de la biomaster in sus, inclusiv Stelle, din start le-am trimis la reglat/gresat. Cu riscul de a pierde garantia care, sa fim seriosi, in marea majoritate e degeaba. Unele erau complet "uscate" la interior.

C

Ciprian29

Guest
Hmm,mersi de informatie!mi-ai recomanda sa o trimit la gresat?

ovexdoc

Biban
Eu zic sa nu umbli in ele si sa le trimiti inapoi.Inainte da-le totusi sa le invarta si la niste apropiati poate ti se pare.

C

Ciprian29

Guest
Da ,Ceva e ciudat la asta de 3000, diferenta nu e mare ,dar e diferenta clara intre ele !

SorinL

Oblete
nu mai e controlul de calitate ca lumea nici la modelele de top
iar ungerea e dupa ureche, mai spre deloc pt a da senzatia ca se invarte lejer.....
si in general nu sunt 2 mulinete la fel , depinde ce noroc ai

Claudiu

Administrator
Membru personal
Din pacate acesta este adevarul dar sa recunoastem, noi am cerut!! Mulinete mai usoare, mulinete sa se invarta pe aer, design... imi e sincer scarba de ce au ajuns sa faca de aceea am refuzat vanzarea lor sa nu imi pun oamenii in cap. Este pur noroc daca merge bine sau nu seria Shimano, toate

vasi25

Salau
Eu nu am si nici nu am avut echipamente de top
( Ma bag si eu ca musca in lapte)
Ceea ce vreau sa spun, e ca la 99% din lucruri se intampla asta, calitatea si rezistenta unui produs a scazut drastic in ultimi 20 de ani, nu conteaza ca e de top, medium sau low budget, pur si simplu lumea asta e bazata pe consum, nu se mai fac lucruri care tin o viata, pentru ca nu renteaza, cu cat costa mai mult si se strica mai repede cu atat aduc mai mult profit.
ps: scuze de offtopic

C

Ciprian29

Guest
Is primele mele mulinete shimano Stella,sincer cea de 2500 ma dat pe spate dar cea de 3000 nu ma convins ca merita bani astia ! ....totusi cred ca o voi trimite la gresat si verificat

Wurger

Somn
Totusi Ciprian, de ce ti.ai luat Stella? Ce mulinete ai mai avut pana acum? Ce nu faceau alea si te asteptai sa faca Stella?
Sunt reclame si reviewuri peste tot, la mulinetele astea. Stiind ca sunt facute din materiale de pe planeta asta, cam ce asteptari puteai sa ai!? Ce ar impiedica firma X sa nu faca si ea acelasi lucru cu aceleasi materiale la cea mai scumpa mulineta a lor si sa o dea la jumate de pret cat Stella?
Cârcotașu de serviciu, stiu, dar asa gandesc eu. Poate e util ca pune cineva intrebarile astea.
Daca e vorba de voblere la care se incurca o ancora, ne dam cu curu de pamant pt 30 lei, dar sa iei o mulineta scumpa si primul lucru sa o trimiti la "reparat", ma uimeste.
Eu probabil n.as simti vibratia aia. As fi in pericol sa stric mulineta noua ?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Asa nu ai inteles Caline nici betele dintr-o bucata senzitive si ce sa vezi, ai facut unul de top dupa ce ai testat un snop. Ce face fata de celelalte? Ce facea fata de biciusca de la Okuma (eu stiu ce face dar vreau sa vezi si tu) ? Nu e vorba despre ce face fata de alta e vorba de feeling si de anduranta la mulinete, cel putin la mine, am 2 de 13 ani una de 10 si nu am nici cea mai mica intentie sa le schimb. Am stella ultimul model, ruleaza impecabil si clar peste cele batrane insa ceva imi spune ca nu va rezista. 2 Stella FB deja crantane, maraie dar e ceva absolut firesc dupa atatia ani, ba cazute in apa, puse in nisip, nemenajate. Sub nici o forma tigaile din ziua de azi nu vor ajunge la rezistenta lor

Stiind ca sunt facute din materiale de pe planeta asta, cam ce asteptari puteai sa ai

Asta chiar nu are nici un sens formularea :)

Ce ar impiedica firma X sa nu faca si ea acelasi lucru cu aceleasi materiale la cea mai scumpa mulineta a lor si sa o dea la jumate de pret cat Stella?

Chiar asa, ce le impiedica sa faca? De ce crezi tu ca nu face nimeni o mulineta similara Stella la 30-50% din valoare? Ca tot metal si plastic pamantesc au. In plus s-ar duce buhul repede si le-ar exploda vanzarile daca ar exista asa ceva dar ce sa vezi, nu sunt.

Aurel

Piranha
IMG-20200514-WA0005.jpg

Schumi

Stiuca
de ce ti.ai luat Stella?

E buna intrebarea asta....mai ales prin variantele de raspuns:
- ptr senzatia unica livrata in momentul rularii
- ptr aspectul impecabil
- ptr a avea acces la cea mai avansata tehnologie
- din snobism
- ptr ca o are cutare sau cutare, numai eu nu
- ptr ca am cel mai tare bat, normal ca trebuie si o mulineta pe masura
- ptr ca-mi permit
- ptr a le colectiona
- ptr a genera performanta in competitii
- ptr ca te-ai saturat sa tot faci upgrade la echipament si esti dependent de nou. Cumperi maximum posibil si speri ca te linistesti daca ai ajuns in varf. Dar nu e asa. Cel putin in privinta mea.

Schumi

Stiuca
Asta-i la propriu sau la figurat?

Fiecare cum considera...
Poate nu m-am exprimat bine si erau mai indicate niste ghilimele, sau altfel construita propozitia, ceva de genul: vrei cea mai tare mulineta pentru ca ai cel mai tare bat.
Desi dupa parerea mea la capitolul lansete nu poti spune niciodata ca ai cel mai "tare" bat, e mult subiectivism.
La mulinete e mult mai simplu - Stella.

Wurger

Somn
Eu intelesesem deja toate astea. Voiam sa aflu parerea lui Ciprian. Ma vizualizam in locul lui si voiam sa traiesc in avans experienta:
Ma conving, ma las convins, fac concesii psihice si .... intru in secta. Ce sa vezi, odata intrat vine popa si.mi spune ca totul incepe cu 5 nuiele la cur care vor deveni obicei anual.
Hai sa ne dam cu vaselina zic.
Eu mi.as lua Twin Power sau ceva de la Daiwa. O mulineta la care in reclame si reviewuri primeaza descrierile caracteristicilor tehnice, nu poezii care.mi scapa de sub control.
Shumi, mi.a placut raspunsul. Ma regasesc in vreo 3 ipostaze.

davidg

Salau
Cred ca intrebarea corecta ar fi - de ce NU ti-ai lua Stella? Nu cred ca poate spune cineva, cu mana pe inima, ca e vreo mulineta de la Shimano mai buna ca Stella. Mai buna in sensul de fiabila, evident in conditiile unei utilizari corecte. Si luam in considerare doar ce se gaseste nou in magazin.
Raspunsul la intrebare este - din motive financiare. Daca acesta nu este un impediment, alegerea este evidenta :) .
Acelasi rationament se poate aplica la orice marca.
Ciprian, sunt multi utilizatori care fac o revizie mulinetelor de noi, inainte sa le pescuiasca. Daca iti asumi pierderea garantiei si costurile extra, go for it.
Probleme ar putea fi daca ceva inauntru a fost montat gresit si s-a uzat la invartirea in gol, sau o piesa sa aiba vreun defect de fabricatie. In cazul asta, daca o servisezi tu de noua, vei plati tu piesele ce trebuiesc inlocuite. Deci treaba sta cam asa - daca mulineta se simte neunsa sau are usoare jocuri, e ok o servisare. Daca maraie caraie agatza, mai sigur ar fi sa o trimiti inapoi.
Numai bine!

Sus