Problema shimano Stella

Explicatia este pe cat de simpla pe atat de anormala. Mulinetele la pret mic de pe nordfishing (asta stiu sigur) si pe alte siteuri, ca cel de unde ai luat tu vand produse returnate/testate. O mulineta invartita in magazin fara sarcina nu va produce uzuri, cel putin nu uzura aia. Sunt cazuri in care s-au cumparat mulinete la pret intreg si asta cumva tot din cauza clientilor "bagabonti" care fac urmatoarea schema. Au o mulineta care cam fasaie, cam maraie sau alte defecte. Cumpara o mulineta noua, schimba piesele necesare din ea si o returneaza inapoi. Ea arata tot noua, tot impecabila dar... mecanismele nu mai sunt aceleasi. Cam asta se intampla cand exista nici legi tembele, cumparatorii se bucura ca sunt protejati si abuzeaza de acest cacat de lege pagubind vanzatorii. Sunt sigur ca sunt clienti care merg pe principiul: Lasa ba, ca au ai de unde! Se aplica din pacate cu multe alte chestii. Pana sa fiu vanzator nu am cunoscut latura asta si sa stii ca vanzatorii sunt foarte dezavantajati in relatia cu cumparatorii de cele mai multe ori, in special pe online. Imi pare rau ca ai patit asta, e normal sa vrei cel mai mic pret dar puneti in balanta mai multe aspecte nu doar pretul ala mic. Un produs cu un pret poate fi incarcat cu mai multe avantaje: consiliere, disponibilitatea vanzatorului de a iti raspunde sau a solutiona anumite nelamuriri, cum acopera garantia si/sau: reparatia, returnarea banilor si multe altele. Pretul contine si expertiza lui, banii cheltuiti sa ajunga sa recomande corect si in cunostiinta de cauza. Tine cineva cont de asta? Da, dar putini. Am cumparat si eu o stella FJ la sub 400 euro si asta in momentul cand a aparut, dar e impecabila si in ziua de astazi. Cand cumparati un obiect cu folosinta de lunga durata, un produs scump, tineti cont ca e posibil sa aveti nevoie si de asistenta post vanzare. Eu sunt Stan Patitul, si patesc asta cu o frecventa aproape lunara, ultima din acest sfarsit de saptamana. Am trimis sonarul vineri, sambata imi scrie clientul ca a ajuns si ca s-a tepuit!! Iti imaginezi ca un tepuit necesita si un tepuitor nu? Problema era ca acel produs era mai scump cu 300 lei, nu e o suma mica. Mi-a dat link din alta parte daca e acelasi sonar si i-am confirmat ca da. A jucat putin teatru ca se gandeste etc... stiam ca il va returna. I-am scris, ca ma costa mai mult imaginea, transportul, returnarea banilor etc si ca pot sa ii fac reducere 150 lei pentru ca altfel este total neprofitabil. A refuzat, pentru 150 de lei din care va plati si transportul probabil la 30 lei. Se reduce la 120 lei diferenta. Si asta dupa oferirea de informatii tehnice, recomandari, comparatii, discutii pe mesagerie cu poze unde ii explicam cum se monteza si unde. Cam la asta se rezuma comertul.
Unde vroiam sa ajung? (fara referire la tine) Nu ajungeti neam de traista ca e posibil sa vi se intoarca si de obicei se intoarce. Am experienta practica in anii astia si cei mai scrupulosi si meticulos clienti cumva.... patesc ceva.Vezi atașament 48346Vezi atașament 48347Vezi atașament 48348
Grea meserie ți-ai ales… :(

davidg

Salau
La final, mulineta nu mai merge "pe aer", insa zgomotul si jocurile s-au redus.
Salut, spin4fun . Mulineta merge un pic mai infranata din cauza vaselinei in exces pe sistemul de oscilatie sus-jos a tamburului. Pe wormshaft in special. Probabil ca e o vaselina mai moale, dar tot se va simti. Una dintre variante pentru a te bucura de senzatia de "aer", este sa ungi sistemul de oscilatie cu ulei. Uleiul de cutie de viteze este excelent pentru zona de wormshaft, din experienta mea. Asta va necesita insa revizii la max 1 an, deoarece uleiul in general persista un timp mai scurt comparativ cu vaselina.
Vaselina in exces are dezavantajul ca anuleaza acea senzatie de rotire "ca pe aer", chiar si pe pinioane. Eu banuiesc ca asta este unul dintre motivele pentru care in ultimii ani mulinetele high end de la Shimano, si nu numai, sunt unse superficial. Clientul ramane impresionat de la prima manivela, de cat de usor se invarte noua mulineta, comparativ cu cea veche sau cu alte marci.
Aici insa s-ar putea sa fie vorba despre altceva, nu de ungere deficitara din fabrica, dupa cum bine ne-a explicat Claudiu.

spin4fun

Stiuca
Salut! Intradevar, asta mi-a spus si dnul Damian si la asta ma gandeam si eu. Sa nu se inteleaga gresit insa, ruleaza foarte fin si ii ”cade” manivela in rulaj. La o invartire mai hotarata face lejer 5 ture de manivela, nu se opreste dupa doua-trei, nu are cursa infranata. Doar ca are o mica inertie, data cel mai probabil de vaselina, cum bine spui. Inertie care sincer imi place, o am la mai toate Certatele (si am cateva). Acum, pilitura aia o fost curatata, piesele par in regula. E insa posibil sa fie cum sugereaza Claudiu, un indiciu fiind un surub slabit. Insa piesele nu au deloc uzura pe ele, la servisare s-ar fi vazut, l-am si intrebat expres, gandindu-ma fix la asta, sa nu fie returnate, si mi-a spus ca nu, e noua, piesele sunt noi, nu au calcatura sau cea mai mica uzura formata. Sincer, asta cred si eu ca e strategia producatorilor de mulinete, extrem de paguboasa, care se va intoarce impotriva lor cand tot mai multe stele vor ajunge in timp mai scurt cu uzura mare. Plus ca uleiul ala fin la caldura excesiva se cam duce de pe pinioane. Prefer asa, nu e multa vaselina pusa, gresarea mi se pare corecta si OK, dupa ochiul meu putin format, insa prin comparatie cu exemple de ungere ”asa nu” vazute in diverse review-uri.

Salutare. Daca sistemul micromodule deja fasaie, inseamna ca mulineta aia a fost folosita si returnata...In locul tau as lua in calcul inlocuirea acelui sistem la urmatoarea revizie, pentru ca acel fasait se va amplifica in timp. Gasesti piesele pe 6000leures(pe ei i-am testat eu si livreaza in romania). Daca nu te descurci, contacteaza-ma in privat si te ajut sa le comanzi.
PS: eu in locul tau nu as unge cu ulei sistemul de oscilatie. Daca era cazul o facea Tdum. E normal sa mearga mai greu acum fata de atunci cand ai luat-o pentru acum este gresata corect.Dupa cateva partide ,vaselina se va aseza si va merge mai usor.

davidg

Salau
O sa incerc sa explic un pic afirmatiile de mai sus, pentru a nu exista confuzii.
Nu am afirmat ca ungerea de mai sus este gresita, in nici un caz. Nici ca uleiul este mai bun ca veselina. Doar ca, daca vrei ca mulineta ta high-end sa se invarta "ca pe aer", ungerea clasica am observat ca nu este cea mai potrivita. Mai ales la sistemul de oscilatie. Mai jos avem o schita cu zona de contact calaret-wormshaft. Singurul contact dintre cele doua este in zona unde am colorat cu rosu. Atat. Wormshaftul impinge in sus sau in jos acel calaret, care la randul lui va misca sus-jos axul cu tot cu tambur.
Cand punem vaselina, in exces, vedeti ce se intampla. Se creeaza o acumulare de vaselina intre tot cursorul calaretului si suprafata wormshaftului. Asta il franeaza enorm, fata de cazul cand am contact numai pe una dintre zonele rosii. Si inutil. E adevarat, in timp, vaselina mai migreaza, si nu mai ramane acumulata in cantitate asa mare intre cele doua piese.
Personal, am hotarat sa incerc la mulinetele mele sa ung acest ansamblu cu ulei, astfel incat lubrifiantul sa se afle numai pe zona de contact, si sa nu mai creeze o punte intre cele doua piese. Instant s-a vazut o imbunatatire. Dar, cum spuneam mai sus, uleiul se duce mai repede de acolo. Compromisul l-am gasit sub forma uleiului de cutie de viteze, mult mai vascos fata de un ulei normal, avand o vascozitate de aprox 80w. Uleiurile astea sunt de calitate, minerale, aditivate, cu o foarte buna aderenta, si nu am observat sa atace saiba de plastic din calaret. Totusi, chiar si cu un ulei mai vascos, tot este bine sa reimprospatam ungerea acestui sistem cat mai des (eu am zis max la 1 an)
vaselina.png

Toate aste sunt un pic "fite", daca ai o obsesie cu rulajul cat mai lin si fluent. Merge de minune si cu vaselina, dar neaparat o vaselina moale si aderenta.
Diferentele vor fi vizibile mai mult la mersul in gol. Pe balta, daca mai tragi si un vobler, deja nu mai exista diferente gofishing

Micromodule - nu este un sistem neaparat, se refera la faptul ca dintii angrenajelor au fost facut mai marunti si mai desi, pentru un rulaj mai silentios. Micromodule are si pinionul principal, si rotitele dintate care preiau rotatia de la pinionul melcat si o transfera catre wormshaft. Daca vreunul dintre pinioane ar avea uzura, aproape inevitabil ar aparea un marait, o vibratie usoara. Fasaitul de cele mai multe ori este dat de frecarea suprafetelor uscate, fara lubrifiant intre ele.

Numai bine

Recomand folosirea pentru wormshaft shimano DG06 iar pentru pinionele principale shimano DG13 chiar daca este mai vascoasa si dupa gresare lasa impresia ca nu ruleaza asa lin ca de pe raft si are un fasait, dupa o partida devine perfecta deoarece vaselina DG13 fiind mai vascoasa se aseaza mai greu, insa avantajul este ca stratul de protectie este mai eficient in perioadele calde, desi eu am pescuit si la temperaturi negative si a rulat foarte finut ca ai cum as fi gresat pinioanele cu dg06.
ATENTIE trebuie un strat fin atat pe wormshaft cat si pe pinioane, excesul face ca vaselina sa ajunga pe ax si atunci va ingreuna foarte mult trecerea axului prin pinion. Pe ax se foloseste doar ulei!
Am testat aceste modele de vaselina si pot sa spun ca stratul protector de pe pinioanele date cu dg 13 sunt impecabile pe cand la dg06 se vede putin urma pasilor. Acel strat oricum nu este pe viata dar daca ii putem prelungii durata, de ce sa nu o facem?!

Qnyx

Biban
Toate mulinetele de baitcasting de la Daiwa au DG04 din fabrica (atat pe pinioane cat si pe wormshaft). Daca va place "fluiditatea" lor, alegerea este evidenta pentru proiectele voastre viitoare.

Toate mulinetele de baitcasting de la Daiwa au DG04 din fabrica (atat pe pinioane cat si pe wormshaft). Daca va place "fluiditatea" lor, alegerea este evidenta pentru proiectele voastre viitoare.
Poti sa ne dai un link cu acea vaselina ca DG04 este si la Shimano, nu cred ca Daiwa foloseste vaselina de la Shimano. Subiectul este pe modelul Stella care e spinning, la cast e alta treaba atat la vaselina cat si la uleiuri, mai ales la cele BFS.

Am desfacut mai multe shimano, nu aveau deloc uzura, desi nu aveau vaselina din abundenta asa ca si eu am ajuns la concluzia ca un strat subtire e de ajuns. Daca vaselina e ce trebuie ramane acolo si protejeaza pinioanele.

Alex D.

Biban
Ma surprinde ce spui despre Stella FK cel putin, doar ce am achizitionat si eu una de 2500, noua de la MP, este la superlativ. Functioneaza fix cum ma asteptam, fara joc, fara nimic, unt topit. Ma faci sa ma simt norocos....
Succes la cumparare! :)

AlinB

Salau
Crede ma ca esti foarte norocos , nu stiu cand ai achizitionat o ca eu am fost acum 4 zile si toate aveau joc in manivela , 2 mai si caraiau pe interior. In total am incercat 5 bucati. Daca era joc mic nu era problema , problema era si cand opreai manivela din mulinat , se ducea jocul usor in spate ca la mulinetele mai ieftine.
Nu ma intelege gresit ca nu sunt atat de pretentios, am mai avut una de noua din magazin si a plecat direct la Tdum sa o mai regleze , dar nici nu vreau sa mi bat joc de 2800 lei.

Nu vreau sa par rautacios , dar eu nu cred ca nu ai joc la ea. Eu nu am gasit mulineta fara putin joc la Shimano , si am avut destul de multe pana acum. Singurele mulinete pe care le-am vazut fara jocuri de noi sunt certate 2019 si exist 2022 , dar fug putin de magseal ,dar repet nu putin joc ar fi problema ca Shimano cam asa functioneaza , pe principiul mai bine putin joc la manivela si sa ramana asa decat sa nu ai joc deloc si in timp sa probleme cu alte piese pe interior.

Ultima editare:

Alex D.

Biban
Nu stiu ce inseamna la tine "JOC", uite, eu am si un TP 4000 care are "clasicul" joc in manivela, joc pe care-l simti numai atunci cand tii tamburul si freci manivela inainte/inapoi, joc pe care multi il numesc "JOC MARE", mie nu mi se pare mare la TP, ci ... normal, totusi este o piesa care intra in alta piesa. Dar acest joc nu il simt niciodata cand pescuiescu cu acest TP.
Acum, avand experienta TP, bineinteles ca primul lucru pe care l-am facut cu stella asta noua a fost sa verific jocul in manivela, care este ...minimal, deci cumva, prin comparatie cu TP, jocul pe care il are stella fk este aproape inexistent, desi da, are un joc dar foarte mic ...

Eu sunt ultra multumit de stella fk, am achizitionat-o in urma cu 1 luna.
P.S Sunt ultra multumit si de TP 4000 FD, super mulineta!

Am si un Stradic 2500 FM (cel nou), are joc usor mai mare ca TP in manivela, dar in pescuit si in drill ruleaza ca untul, la fel si TP-ul.

Dpmdv, atat timp cand in pescuit/drill nu face figuri mulineta si ruleaza corespunzator, eu sunt multumit. Faptul ca la rece stau s-o frec pe toate partile si sa sesizez imperfectiuni la un mecanism fin ....asta e cu totul alta discutie :)

Ultima editare:

AlinB

Salau
Daca ai achizitionat o in urma cu o luna e foarte bine ca ai gasit una cu jocul normal. Si eu tot asta caut , una cu jocul normal de Shimano , nu una cu un joc sesizabil si la mulinat si la oprit.
Stiu foarte bine ce vorbesc . Ca idee am avut pana acum : Shimano Sradic 2 generatii , Vanford , Biomaster , Sustain , Twin Power, Vanquis , 3 x Stella FJ , 1 Stella Fe si un FK 2500 . Toate stelele au avut acel joc mic in manivela , dar aici nu vorbesc despre acel joc.

Ps : Eu sunt unul din baietii aia care recunosc problemele mulinetelor indiferent ca sunt shimano sau daiwa . Daca detin una din ele nu zic la toata lumea ca e cea mai tare din parcare , ca nu face , ca nu drege . Ca idee stiu baieti din Bucuresti care au stella fk si pe privat imi scriu ca merge naspa , ca au joc mare , le au trimis si la servisat si asa este , iar pe facebook le recomanda si spun ca sunt incantati si ca sunt top.

Sincer la cat costa o mulineta de top acum si tinand cont ca nu vin bine reglate de fabrica si ca majoritatea sunt uscate pe interior mi se pare o bataie de joc , dar dupa cum am mai spus : Asta e normalitatea de acum !

NicuB

Biban
Un prieten, mare fan Stella, si-a luat doua buc si le-a returnat pe ambele. Complet nemultumit de felul cum rulau astea noi fata de modelul anterior. Aveau o vibratie cand mulinai in sarcina. Mi-a dat si mie lanseta lui sa vad daca imi place cum ruleaza mulineta........dar eu n-am simtit mare lucru. Probabil din cauza faptului ca toata ziua am pescuit la avat cu cicade si de la atatea vibratii, datorate cicadelor, nu mai simteam nimic :)

Sus