Problema shimano Stella

AlinB

Salau
Stiu perfect ce zici Nicule . Prietenul tau nu a fost singurul care a facut asta . Cu toate ca unii au fost mai norocosi si au prins cateva care ruleaza cum ar tebui . thumbsuuuup

Alex D.

Biban
Mai ce sa zic, aici clar experientele fiecaruia dintre noi duc catre concluzii diferite, cum e si normal. Eu am pescuit foarte mult timp cu Daiwa .... imi place mai mult shimano din toate punctele de vedere. Nu am pescuit-o inca pe stella, doar ce m-am jucat cu ea la rece si parerea mi-am spus-o mai sus.
Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste corectitudinea sau parerea reala pe care o ai despre un produs, tot la fel sunt si eu, nu am sa spun niciodata despre un produs de care nu sunt multumit ca e bun sau ca il recomand.
Promit sa revin cu un review despre stella asta a mea dupa ce o pescuiesc, sper sa se lase si cu drill :), dar pana atunci, la rece, pe mine m-a impresionat tare mult.
Tot ca o opinie personala, nu merita sub nicio forma suma de 3000 ron aceasta mulineta, defapt, dpmdv tot ce este mai sus de TP este boala curata si nu are nicio legatura cu pescuitul, ci cu faptul ca ne plac jucariile si atat. Defapt, ca sa fiu extra sincer, tot ce este mai sus de STRADIC intra la capitolul boala :).

Pentru cei care viseaza la stella sau ca stella e nava spatiala, va recomand sa va luati un stradic FM si sa va bucurati de pescuit, stradicul este un mic tanculet care rezista ani buni la uzura serioasa.

AlinB

Salau
Cu siguranta nu merita 3000 lei cum nici existul nu merita atatia bani ,dar pentru sufletele noastre dam ca na ce sa facem...

O sa am rugamintea ca un moderator sa mute discutiile de mai sus sau sa le stearga pentru a ramane topicul curat .

Multumesc,

anem

Stiuca
[.....] Asta e normalitatea de acum !
daca toate au aceleasi jocuri, de ce ar cumpara cineva o Stella in detrimentul unul Stradic de exemplu?

toata gama de mijloc de la Shimano si-a aratat rezistenta in timp si pentru un pescuit normal sunt convins ca face fata linistit cel putin 5 ani de zile. inca mai am Biomaster de 2500 de mai bine de 12 ani, si a vazut gramezi de peste, un Stradic Ci4+ 2500 care iarasi are vreo 6 ani (asa ceva) si care la randul lui a vazut iarasi gramezi de peste, acum de vreun an un Vanford de 2500 ... si toate merg perfect (Biomaster-ul de 2500 se simte mai batranel). si o Saragosa 8000 care merge perfect dupa niste driluri puternice cu niste somni, un alt Biomaster 5000 care a vazut si el ceva somni la viata lui.

vorbind de apa dulce si un pescuit normal ... chiar sunt curios care sunt adevaratele motive pentru care cineva si-ar lua Stella ...

ps: atata timp cat vorbim de angrenaje, tot timpul vor exista jocuri, unele mai mici, altele mai mari ... daca nu ar fi jocuri, ar fi intepenit.

adiwolf

Moderator
Membru personal
chiar sunt curios care sunt adevaratele motive pentru care cineva si-ar lua Stella ...

pentru ca "de ce nu" ?!
lasand gluma la o parte, Stella a fost mult timp sf. graal al pescarilor, un fel de porsche/mercedes in randul automobilistilor
pe timpuri daca aveai si iti permiteai o Stella, aveai un alt statut in randul pescarilor amarasteni, vezi doamne, mulineta aia te facea pescar, asa cum porsche te facea sofer !!!
iar la inceputuri, Stella chiar isi merita acesl statut, desi in opinia mea, nu si-a meritat niciodata banii.
acuma...................a inceput sa devina o mulineta buna, un fel de chinezarie scumpa care nu isi merita banii cu siguranta.
de ce ai lua o Stella in locul unui Stradic sau TP ?!
probabil ca in 50-60% din cazuri este vorba de "pentru ca pot si de ce nu?!", restul..................naiba stie, mintea umana este greu de inteles

ahhh si mai este ceva !! cica daca nu pescuiesti cu Stella nu prinzi peste !! - asa este Aurel ?!!

Aurel

Piranha
Ai văzut, dai cu Stella prinzi.......nu ai Stella prinzi la fel sau mai binezimbettt
Una peste alta este o mulineta de top și dacă nu era cerere nu o mai produceau.
Clar iti faci treaba și cu ceva mai ieftin....
Pana la urma este cam ca la mașini....dacă poți de ce nu ......

Claudiu

Administrator
Membru personal
Si de Stella asta comentati la fel? Joaca bate zdrangane, huruie, maraie?

IMG_7990.jpeg
IMG_7989.jpeg

Alex D.

Biban
vorbind de apa dulce si un pescuit normal ... chiar sunt curios care sunt adevaratele motive pentru care cineva si-ar lua Stella ...
Ma dau pe mine exemplu: eu mi-am cumparat Stella pentru imi plac "jucariile", ma pasioaneaza, imi dau o anume satisfactie pe care mi-e greu s-o explic.
Dar! Diferenta intre cum "ruleaza" un stradic vs TP este evidenta, la randul sau diferenta intre TP si Stella este evidenta... deci exista diferente in calitatea acestora. Nu justifica suma? Clar nu!

adiwolf

Moderator
Membru personal

nu am vazut, nu am pipait, nu am invartit, deci.................no comment.
oricum la ce reclama a avut cand a aparut pe piata si la ce rezonanta mai are acuma, nu cred ca ar fi altceva in afara de o mulineta buna cu adaos de 200% marketing

Luigi

Somn
Am invartit eu Van Staal, ca o are un pescar amic. M-a incantat atit de mult aspectul si atita l-am intrebat, incat l-am facut sa o aduca o data cu el expres pentru mine. Nu am pretentia ca ma pricep la mulinete, asa ca vorbesc de primele impresii: e un mic tanc, cine cauta finetze nu o va gasi la Van Staal. Grea si oarecum si greoaie, nu mi se pare deloc potrivita pentru pescuitul nostru de apa dulce. Cine se plange de jocuri la Stella, musai sa o incerce pe asta... Am avut senzatia pe care o am si cu Penn la spinning la somn. Amicul nici macar nu o pescuieste, tot fiindca nu are finetzea pentru pescuitul nostru "de apa dulce". Si ca sa nu o vanda in pierdere, o tzine pentru vreun pastrav de mare, candva.
Iar daca cineva isi ia Stella ca sa ii oftice pe ceilalti de pe baltã, atunci Van Staal e si mai si, garantat te face vedeta zilei. Mulinetã mai de barosãnealã nu cred ca exista, ca si cand ti-ai pune ghiul si lantz pe lanseta.

Alex D.

Biban
Am zis ca revin cu un review dupa ce o testez si pe apa. Ieri seara, impreuna cu un coleg de forum, am avut sansa de a boteza-o cu un salau PB. Concluzia: mulineta este peste astaptari, nu simti ca ruleaza, ai impresia ca invarti fulgi. Am dat cu jiguri de la 5 la 14g si in drill e ....stella.
In continuare sustin ca nu merita cei 3000 ron, dar daca esti bolnav ca mine, pt sufletelul tau, e maxima!

personal, detin mai multe modele, iar cand apare noul, de obicei il am destul de rapid. Nu am avut pana acuma nici un fel de problema cu nici una, toate ruleaza super ok. Am observat insa o diferenta destul de mare intre modele, fie parca sunt "mai pe mana", fie aranjeaza mai bine firul, fie frana este mai precisa..
Mentionez aici ca nu pescuiesc cu gramaje mari, o folosesc doar la salau, max pana in 14 gr, fara rattlinguri mari, care in timp pot oarecum afecta mulineta (sau cel putin asa spun legendele urbane)
ref la bani......cum este alt post, nu este nimica rational la pescari si achizitii
Fire intinse sa aveti!

AlinB

Salau
Salut Mircea,

Sunt curios care au fost imbunatatirile pe care le-ai observat la Stella Fi fata de Fe de exemplu ?

Salut Mircea,

Sunt curios care au fost imbunatatirile pe care le-ai observat la Stella Fi fata de Fe de exemplu ?
Salut Alin, nu am avut ocazia sa pescuiesc cu Fe, doar cu Fi, pentru a scurta perioada, asa ca nu ma pot pronunta. Diferenta insa care am simtit-o intre FI si FJ a fost insa reducerea greutatii cu vreo 20 gr si faptul ca la FJ nu am simtit nici un fel de joc la manivela, spre deosebirr de FI unde simtea f Putin. Trebuie sa mentionez ca FI-ul era second, si fusese si un pic neglijata Sau chiar abuzata

Sus