Proiect de Ordin ANPA 2019. Permis de pescuit 2019

PS. Cred că am să vă părăsesc ca forum...Am primit cu puțin timp în urmă o altă ”notificare”/avertisment” privind ”o mai multă consecvență pe acest subiect al permiselor de pescuit”. Eu am încercat, în măsura timpului, cunoștințelor și posibilităților să vă răspund fiecăruia în parte. De fapt așa am și intrat aici acum 2 ani, pe probleme de ”lămurire” într-ale pescuitului prin șerpăria ”legislativă” din RO. Spuneam in 2017 că trebuie deschis aici un subiect dedicat legislației pescuitului recreativ/sportiv/. În fine, multă sănătate tuturor, fire-ntinse și tot ce ce vă doriți fiecare bun să vi se-mplinească! jos palaria
Say what?

adiwolf

Moderator
Membru personal
da, domnule oberstd , eu v-am rugat sa dati dovada de mai multa consecvencta in postarile dumneavoastra fiindca m-am saturat sa tot fac curatenie in postarile dumneavoastra
citati acelasi lucru de mai multe ori, faceti postari una dupa alta citand acelasi lucru, scrieti cu litere de tipar si uneori bolduit, etc.
daca va deranjeaza rugamintea mea, sunteti liber sa faceti ce doriti
retineti ca nu ati primit avertismente sau notificari, scria clar acolo ca este o rugaminte .
si inca ceva, nu v-am sters nici o postare desi multe dintre ele nu aduceau nimic discutiei.

oberstd

Salau
Ei bine domnule adiwolf
sunt perfect de acord cu dumneata care ai ”pîinea și cuțitul în mînă”, precum și regulamentul forumului, regulament care poate ar trebui ”upgrade-atat” la nivelul vremurilor actuale. Eu am dorit să-i lămuresc pe toți cei cu întrebări pe acest subiect postînd chiar redundant același răspuns. N-aș vrea să încep o polemică inutilă cu dumneata, polemică care n-ar aduce niciun beneficiu nimănui (din păcate au mai fost și ieri). Prin fosta meserie sunt chiar IT-ist și-ți pot spune dragă prietene că în în primul rînd trebuie să înțelegi concluzia/cerința/finalul, după care să-ți evaluezi datele de intrare (ce le ai la îndemînă), diferența de date să o culegi dacă ai de unde, dacă nu s-o evaluezi/estimezi statistic, după care să o integrezi incluzi matematic (încerci s-o cuprinzi într-una sau mai multe formule). După ce te-ai lămurit cu problemele astea, elaborezi o ”schemă logică” pe baza căreia îți ”construiești” programul, program care poate fi scris în mai multe ”limbaje” de programare; de la Fortran, Qbasic, C, C++...

oberstd

Salau
Ei bine domnule adiwolf
sunt perfect de acord cu dumneata care ai ”pîinea și cuțitul în mînă”, precum și regulamentul forumului, regulament care poate ar trebui ”upgrade-atat” la nivelul vremurilor actuale. Eu am dorit să-i lămuresc pe toți cei cu întrebări pe acest subiect postînd chiar redundant același răspuns. N-aș vrea să încep o polemică inutilă cu dumneata, polemică care n-ar aduce niciun beneficiu nimănui (din păcate au mai fost și ieri). Prin fosta meserie sunt chiar IT-ist și-ți pot spune dragă prietene că în în primul rînd trebuie să înțelegi concluzia/cerința/finalul, după care să-ți evaluezi datele de intrare (ce le ai la îndemînă), diferența de date să o culegi dacă ai de unde, dacă nu s-o evaluezi/estimezi statistic, după care să o integrezi incluzi matematic (încerci s-o cuprinzi într-una sau mai multe formule). După ce te-ai lămurit cu problemele astea, elaborezi o ”schemă logică” pe baza căreia îți ”construiești” programul, program care poate fi scris în mai multe ”limbaje” de programare; de la Fortran, Qbasic, C, C++...

Atașamente

Dori

Biban
Ignorand greselile de tipar din ultimul mesaj ANPA, am ajuns sacam cateva nedumeriri, in urma 'primirii' acestui permis:

1. Permisul este valabil atat pt. Dunare cu bratele sale necontractate, cat si pt. Marea Neagra , chiar daca programul te lasa sa alegi o singura optiune? Tind sa cred ca da si am in vedere acele comunicate de presa ale ANPA.

2. Mai este nevoie de alte avize etc.? Tind sa cred ca da, intr-un comunicat de presa fiind facuta o astfel de mentiune. Dar, cu toate acestea, nu le mai vad utilitatea.

3. Se va "nota cantitatea de peste eliberata, pe specii, daca aceasta nu a fost retinuta sau a depasit limita legala de 5 kg/zi".

Formularea pct. 3 mi se pare deficitara si ilogica. Intr-un fel, imi dau seama ca doresc sa-si faca o idee despre cantitatea de pesti vii eliberata de pescari, dar si despre marimea pestilor ce au depasit 5 kg, indiferent ca au fost pastrati sau nu, dar nu mi se pare normal sa fie necesar sa notezi tot ce eliberezi din mai multe motive:
A) despre ce fel de cantitate este vorba? Daca ne uitam la intreaga mentiune, atunci este vorba de cantitatea exprimata in kg.
B) se sprijina, implicit, retinerea pestelui.. pt. A se scapa de o astfel de 'povara', de a completa un astfel de tabel.
C) orice captura ce depaseste 5 kg trebuie notata, dar.. nu scrie daca trebuie mentionat pe undeva ce s-a intamplat cu acel peste.
D) Daca nu ma insel, pot exista specii de peste a caror retinere nu este 'ingradita', cantitativ. Se va nota si in acest caz cantitatea de peste pastrata?

Intr-un fel, acel tabel nu reprezinta altceva decat o forma de a obtine de la pescari o declaratie privind.. ce au facut cand au pescuit. Toata 'logica' se invarte in jurul 'limitei legale' daca pastrezi mai mult de 5 kg, trebuie sa fie un singur peste. Daca eliberezi tot, trebuie sa-i 'declari'.

Mi-as dori o clarificare din partea ANPA, cel putin cu privire la aceste aspecte.
Ar fi si alte neclaritati, dar.. pana ajung eu la pescuit, mai e timp.

Fir intins!

danone

Biban
Chestia cu cantarirea e de-a dreptul aberanta. Pai ce eu ma duc la pescuit sau la piata sa car dupa mine cantarul? Nahh daca asa zice lege, trebuie sa bagam in trusa de pescuit obligatoriu cantarul. O sa se dezlantuie o mare batalie pe cantare asa cum a fost pe permise. Rapid baieti ca se gata cantarele. Vedeti ca daca va face jandarmeria control , aia se vor uita in trusa dupa cantar, nu in juvelnic!!
Apropo de permise , contorul a depasit cifra de 124.000.

adiwolf

Moderator
Membru personal
De ce nu le scri?!
Intreaba direct pe ei si vezi ce iti raspund, cu siguranta nu citesc acest forum si nu sunt nembri aici.

La pct.1 - scrie clar pe el ca este pt Dunare
La pct.2 - da. ai nevoie si de alte avize, PG -ul de frontiera
La pct.3 - gandescccc - dar nu ma stresez, doar daca nu cumva prind Monstrul pana atuncea

Dori

Biban
De ce nu le scri?!
Intreaba direct pe ei si vezi ce iti raspund, cu siguranta nu citesc acest forum si nu sunt nembri aici.

La pct.1 - scrie clar pe el ca este pt Dunare
La pct.2 - da. ai nevoie si de alte avize, PG -ul de frontiera
La pct.3 - gandescccc - dar nu ma stresez, doar daca nu cumva prind Monstrul pana atuncea
Hm, s-ar putea sa o fac, ramane doar sa vad ce le scriu si cand; pescuiesc in apele concesionate de asociatii, dar poate voi ajunge si la Dunare la vara/toamna. Inca nu-s decis in acea privinta, fiind invitat de un prieten pe o balta de prin Mehedinti, pe langa Dunare. Balta insa are, in principal, peste pasnic.

Ma gandeam ca au fost adresate deja astfel de intrebari. Oricum, ca tot este prohibitie la pescuit, voi reciti legislatia relevanta in materie.

AlexH

Moderator
Membru personal
Din punctul meu de vedere fisa aia de capturi nu este logica. Dupa mine trebuia sa scrie acolo fisa de capturi retinute. Adica sa treci acolo pestele care il retii.
Pai daca, prin absurd, intr-o apa prind acelasi peste de 10 ori pt "ei" poate sa insemne ca sunt 10 pești acolo si ca apa aia ii bogata in pește.
Anul trecut in necunostinta de cauza am completat in Ungaria pe fisa, la primele 2 partide pestele eliberat, si s-au amuzat aia de mine, mai ales ca m-au vazut ca ii dadeam drumul.
Deci nu ar fi mai logic ca stim cat peste s-a scos ca sa se poate popula pe baza aia?

E clar. Atunci nu-mi mai trebuie cartonul alb pt judetul Olt. Am chitanta ca am platit, carnetul de membru vizat. Atunci la revedere! Nici nu ma mai obosesc sa mai trec pe la asociatie sa intreb de acel carton. Oricum nu intreaba nimeni de ele.
Scuze ca raspund asa tarziu.
Poate ca acolo nu te intreaba nimeni de sănătate (permis) dar asta nu înseamnă ca esti in regula. Ca sa pescuiesti pe orice apa publica din România iti trebuie in primul rand permisul ANPA, asa gratis cum e pentru ca autoritățile pe ala ar trebui sa il controleze.
Astfel ca tu ca membru la o asociație cu cotizatia platita la zi TREBUIE sa primesti fara nici o discuție acel permis de la ei.
Si nici nu cred ca trebuie sa mergi pana la ei. Suni, spui cine esti si ca vrei sa iti elibereze permisul ANPA, ei trebuie sa te aiba in baza de date unde pot verifica daca ai platit si astfel iti elibereaza permisul si ti-l pot trimite pe mail. Pt mine asta ar fi un lucru normal.
Tine cont ca nu asociatiile sunt de vina ca permisul 2019 va fi eliberat numai la sfarsitul lui mai.

Ultima editare:

Wurger

Somn
Orka, or fi numere preferentiale ;)

Dori, mi se pare ca gandesti prea mult.
Imi place ca esti organizat, dar pentru tara in care traim e prea mult.
In absenta unor sanctiuni clare, scrise si in absenta unor organe care sa oblige la respectarea legii si aplicarea normelor, nimic nu se va materializa.
Nu este imposibil totusi sa apara controale si atunci e bine sa ai legislatia in telefon si permisul insotit de foaia de capturi la tine.

Dori

Biban
Orka, or fi numere preferentiale ;)

Dori, mi se pare ca gandesti prea mult.
Imi place ca esti organizat, dar pentru tara in care traim e prea mult.
In absenta unor sanctiuni clare, scrise si in absenta unor organe care sa oblige la respectarea legii si aplicarea normelor, nimic nu se va materializa.
Nu este imposibil totusi sa apara controale si atunci e bine sa ai legislatia in telefon si permisul insotit de foaia de capturi la tine.
As tinde sa va dau dreptate. Din pacate, in ultimul timp am invatat pe propia piele (in alt context) ca lucrurile nu sunt chiar asa de simple. E foarte usor sa gresesti, voit sau nevoit si de aceea este bine sa fii prudent in orice ai face.

Nu intru in discutii referitoare la politica, nu ma pricep, dar ma indoiesc ca lucrurile vor mai merge mult asa, poate, cel mult, inca o generatie. Si stam inca bine..

Macar in pescuit incerc sa ma orientez si sa caut sa adopt o conduita cat mai normala. Nu pentru altii, ci pentru mine.

Pescuiesc, in principal, pe un rau de dimensiuni mici-medii. Pot zice ca, ar avea sanse sa se dezvolte mai ales din grija AGVPS-ului Tg-Jiu. Cum? Ei bine, neamenajandu-l s-a dezvoltat vegetatia si tre' sa stii ceva poteci. Inca ezit la a face cateva directe sau pe ocolite. Ma gandesc sa fac si, pentru prima oara, un camping in natura, si sa explorez din apa raul.. desi.. trebuie, mai intai, sa fac rost de ceva echipament.

Sunt multe lucruri de facut... imi amintesc cum am infipt pe o balta cateva ramuri de salcie, iar acum balta are cativa lastari, poate pusi de mine, poate pusi de altii. Noroc ca nu au fost accesibili vitelor.

In fine, imi trebuie ceva mai mult timp de reflectie si prudenta in abordarea oamenilor, nu e chiar asa usor sa faci ceva durabil. Tre' si diplomatie, tre' si viziune, tre' si bani, trebuie multe.

Fir intins!

adiwolf

Moderator
Membru personal
Dori
cunosc un om din conducerea ajvps tg.jiu, imi este amic si stiu ca este un tip inimos si cu multa initiativa, cred ca i-ar placea sa stea de vorba cu un pescar ca tine si cu siguranta ar avea nevoie de ajutor
daca doresti te pot indruma catre el

Sus