Proiect de Ordin ANPA 2019. Permis de pescuit 2019

zamfi

Somn
Și eu cu cine votez? Vreau sa zic la cine plătesc?
Oficial la vechiul Ajvps ca este recunoscut de Anpa.Bine...asta daca-l identifici care e vechi si care e nou :) Trebuie sa recunosc ca ma distreaza situatia, prin prisma unuia din Alba la care i se puneau tarife de incinta...Acum, tot asociatia aia aproape te roaga sa te duci la ei...fara zile de munca,fara nimic.Nu tin cu comunistii dar si astia noi au cam bagat mana:)
Sa ma ierte prietenii din Sibiu, ii sustin , vreau ordine pe apa ,dar eu spun intotdeauna ce nu mi se pare ok...Ori sa incerci sa " inchizi" Oltul,doar pentru sibieni, nu e ok.
Ps: eu oricum am fost sportiv de performanta in 2019 :) )))))) , deci nu am fost afectat.
Upsss...sunt cam offtopic este?

total abuziv.
politia de frontiera nu poate si nu are drept sa decida cine pescuieste sau nu in functie de apartanenta la o asociatie.
aveai dreptul sa pescuyiesti legal cu permisul emis de anpa si ecventuial cu o taxa de zi daca nu erai membru al unei asociatii, nicidecum sa iti refuze accesul la resurse pe motivatia apartenentei la o anume asociatie.
sesizare la inspectoratul general cu prezentarea spetei

nu.
asta nu este reciprocitate.
tare ma tem ca este dubla impunere/taxare, ceea ce devine ilegal (un jurist sau avocat poate spune acest lucru)
Dacă vreți să vă amuzați cu Poliția de frontieră Galați, va trimit eu răspunsul negativ de anul trecut, la care am făcut revenire și la inspectoratul general al poliției de frontieră. Răspunsul final pe 2019 a fost negativ, cu ANPA nu primeam viza de pg pentru Galați.
Acum am primit răspuns pozitiv pentru 2020..... O sa le trimit din nou la inspectoratul general un email, să mi spuna ce s a modificat de anul trecut și până acum ;)))

adiwolf

Moderator
Membru personal
ai de plm Durereeee
abuz in toata regula.
pur si simplu s-a refuzat dreptul de a pescui printr-un abuz suspect de o intelegere cu ajvps-ul local - pur si simplu, se putea pescui cu taxa de o zi chiar daca nu erai membru la nici o asociatie.
trebuia reclamat la momentul ala, dar niciodata nu este prea tarziu !
doar asa, de amorul artei si de a sicana un dobitoc

Adrian Sb

Stiuca
La Sibiu e show mare ! :)
Ps: parca si-o merita! Stiu, sunt rau...
De ce? Pentru ca au incercat sa scape de Varga si AGVPS?
Meciul nu e incheiat, se joaca la doua capete.
E drept ca nu s-au purtat ok cu cei din afara judetului, dar daca se reusea impunerea regulamentului, cu cele doua zile de munca si cu controalele dese si permanente, cred ca in doi trei ani, aveam atata peste, ca toti plateam cu drag cotizatia sau taxa de acces.

Dori

Salau
Deci, pt Dunare iti tre' si permisul ala, ,,general", eliberat de o asociatie? Da' daca nu vreau sa fac parte dintr-o asociatie, cum obtin permisul? Tre' sa studiez problema.

zamfi

Somn
De ce? Pentru ca au incercat sa scape de Varga si AGVPS?
Meciul nu e incheiat, se joaca la doua capete.
E drept ca nu s-au purtat ok cu cei din afara judetului, dar daca se reusea impunerea regulamentului, cu cele doua zile de munca si cu controalele dese si permanente, cred ca in doi trei ani, aveam atata peste, ca toti plateam cu drag cotizatia sau taxa de acces.
Am zis ca sustin ideile si respect munca! Gustul amar mi.a ramas de la modul cum au pus problema cu invadatorii :) In plus, nu stiu ce sa zic , parca nu si-au facut temele corect de au ajuns in situatia asta.Nu intru in detalii pe care nu le cunosc. Doar ca ,asa cum am zis mai demult, filmul asta a rulat la Alba prin 96 ! Nu a spart casa ! :)
Ps: eu va tin pumnii...

Ieri mi-am vizat permisul pe anul 2020.
Am ajuns la AJVPS - erau 3 in fata mea la coada. Dupa juma de ora de stat la rand, pt ca duduia aia cu ochelari ca bunica, tot freca pe hartii de colo-colo, ba mai trantgea o stampila, ba mai complete nu stiu ce hartogarii. in fine, cel din fata mea care inca nu ajunsese la ghiseu, imi spune " aveti si copie dupa bulletin??" ca daca n-ai copie te trimite vizavi sa faci copie si apoi sa revii la coada.. Foook, am si plecat sa fac copie.. dupa ce am traversta strada, ma uit s vad ca ies inca vre-o 4 -5 persoane din sediul AJVPS, si care toate veneau in sir indian sa faca copie.. K-k-m-as pe ei de birocrati. Fac repede copie si merg inapoi la coada.. intre timp mai venisera 2 personae in fata mea.. Booon, bine ca mi-am luat o zi libera de la servici, am timp.. Si ca norocul, nici aia 2 nu aveau copii de buletin. Boon ajung la ghiseu, fericit ca mi-a venit randul, dau permisu , dau buletinu, copia etc. La care Duduia " "unde este fisa de capturi??" Zic " doamna, anu trecut nu am vizat la Ajvps Arad ca nu am pescuit, fara pescuit nu exista capturi.. " " aaa, pai nu ma intereseaza - trebe FISA DE CAPTURI".
"pai doamna, nu intelegeti ca nu am asa ceva? daca nu am pescuit , nu am vizat anul trecut, nu am primit nici o fisa de capturi"
"nu exista asa ceva, toti au primit fisa de capturi "
"doamna , va repet > NU AM FISA DE CAPTURI! Pt ca nu am pescuit anul trecut"
si discutia a continuat pret de inca ceva minute timp in care la coada se asezasera deja vreo 7 persoane..
Dupa ce a mutat duduia de colo colo chitantiere, dosare, inscrisuri si alte cele, in final o vad ca imi taie chitanta si imi pune stampila in permis..
Booon. M-am felicitate in gand ca am ajuns la timp, daca intarziam 5 minute probabil ca mai stateam la coada cel putin o ora, pt un rahat d estampila si o chitanta. Nu mai povestesc ca acolo e o foiala tipic comunista, din cand in cand mai suna telefonu la duduia aia cu ceva interventii legate de cei cu vanatoarea, cu taxele etc care iarasi o scoteau pe duduie din pepeni si din ritmul melcului..
La final, ca sa o mai enervez si eu o intreb de popularile facute de AJVPS pe apele natural, ca daca tot platim o taxa sa ramenm si noi cu ceva, nu numai bani pt sponsorizarea chermezelor burtosilor vanatori ...la care tanti imi raspunde ca sa fac o solicitare oficiala..
Apoi ii solicit sa imi scrie in permis un nr de telefon la care sa sun de fiecare data cand ma intalnesc cu braconieri / greblasi cand merg pe Mures..
La care Tanti iritata imi spune " aaa, pai nu avem noi treaba cu ei"
??? Pai cum Doamna, adica de ce platim taxa asa?
"Pai taxa asta e ca sa pescuiti in legalitate"
> pai si cum nu aveti treaba cu braconierii?? Cand ii intalnesc zilnic, dati-mi un nr de telefon unde sa anunt!!!
"aaa, pai noi nu avem asa ceva, de fapt nu avem nici macar derept de control.. Doar politia, jandarmeria... sunati la ei.."
Astia de la AJVPS sunt chiar degeaba pe fata pamantului.. Pe bune, ar trebui eliminati complet. Nu au afisata la sediul lor nici macar lista cu locurile unde se poate pescui in baza permisului. un minim de informati.. un kkt de copiator.. Ce sa mai vorbesc de o evidenta electronica a membrilor . Nimic. Dosare peste dosare..

Dori

Salau
Am ajuns la AJVPS - erau 3 in fata mea la coada. Dupa juma de ora de stat la rand, pt ca duduia aia cu ochelari ca bunica, tot freca pe hartii de colo-colo, ba mai trantgea o stampila, ba mai complete nu stiu ce hartogarii. in fine, cel din fata mea care inca nu ajunsese la ghiseu, imi spune " aveti si copie dupa bulletin??" ca daca n-ai copie te trimite vizavi sa faci copie si apoi sa revii la coada.. Foook, am si plecat sa fac copie.. dupa ce am traversta strada, ma uit s vad ca ies inca vre-o 4 -5 persoane din sediul AJVPS, si care toate veneau in sir indian sa faca copie.. K-k-m-as pe ei de birocrati. Fac repede copie si merg inapoi la coada.. intre timp mai venisera 2 personae in fata mea.. Booon, bine ca mi-am luat o zi libera de la servici, am timp.. Si ca norocul, nici aia 2 nu aveau copii de buletin. Boon ajung la ghiseu, fericit ca mi-a venit randul, dau permisu , dau buletinu, copia etc. La care Duduia " "unde este fisa de capturi??" Zic " doamna, anu trecut nu am vizat la Ajvps Arad ca nu am pescuit, fara pescuit nu exista capturi.. " " aaa, pai nu ma intereseaza - trebe FISA DE CAPTURI".
"pai doamna, nu intelegeti ca nu am asa ceva? daca nu am pescuit , nu am vizat anul trecut, nu am primit nici o fisa de capturi"
si discutia a continuat pret de inca ceva minute timp in care la coada se asezasera deja vreo 7 persoane..
Dupa ce a mutat duduia de colo colo chitantiere, dosare, inscrisuri si alte cele, in final o vad ca imi taie chitanta si imi pune stampila in permis..
Booon. M-am felicitate in gand ca am ajuns la timp, daca intarziam 5 minute probabil ca mai stateam la coada cel putin o ora, pt un rahat d estampila si o chitanta. Nu mai povestesc ca acolo e o foiala tipic comunista, din cand in cand mai suna telefonu la duduia aia cu ceva interventii legate de cei cu vanatoarea, cu taxele etc care iarasi o scoteau pe duduie din pepeni si din ritmul melcului..
La final, ca sa o mai enervez si eu o intreb de popularile facute de AJVPS pe apele natural, ca daca tot platim o taxa sa ramenm si noi cu ceva, nu numai bani pt sponsorizarea chermezelor burtosilor vanatori ...la care tanti imi raspunde ca sa fac o solicitare oficiala..
Apoi ii solicit sa imi scrie in permis un nr de telefon la care sa sun de fiecare data cand ma intalnesc cu braconieri / greblasi cand merg pe Mures..
> pai si cum nu aveti treaba cu braconierii?? Cand ii intalnesc zilnic, dati-mi un nr de telefon unde sa anunt!!!
"aaa, pai noi nu avem asa ceva, de fapt nu avem nici macar derept de control.. Doar politia, jandarmeria... sunati la ei.."
Astia de la AJVPS sunt chiar degeaba pe fata pamantului.. Pe bune, ar trebui eliminati complet. Nu au afisata la sediul lor nici macar lista cu locurile unde se poate pescui in baza permisului. un minim de informati.. un kkt de copiator.. Ce sa mai vorbesc de o evidenta electronica a membrilor . Nimic. Dosare peste dosare..
...intr-un fel, dpmdv, cat timp ai vizat permisul, chiar daca nu ai pescuit pe o apa publica, fisa trebuie completata prin mentionarea: nu am pescuit pe ape publice.

Acuma, stau si ma intreb ce sa faci cand ai pescuit pe mai multe ape, daca trebuie da spui fiecarei asociatii ca ai pescuit si pe alte ape.

Fir intins!

AlexH

Moderator
Membru personal
Desi e generala treaba cu AJVPS-urile, ar trebui totusi mentionat ca nu TOATE sunt asa. Sa sti ca la AJVPS Sibiu s-a facut treaba, si s-ar fi facut mult mai multe schimbari in bine, daca vechea conducere s-ar fi lasat schimbata si nu intenta 43 procese, blocand asftel cea mai mare parte a timpului pentru ceilalti.
Asa ca va rog cand vorbiti despre un AJVPS mentionat care e acesta.
P. S. La Alba au facut aia o treaba cum nu am văzut la multe asociatii private, mai ales la filiala de vânătoare.
Dori, vezi ca Ciombelete a spus ca nu a vizat anul anterior, deci nu avea nici o obligație de a preda fisa de capturi.

Ultima editare:

zamfi

Somn
Desi e generala treaba cu AJVPS-urile, ar trebui totusi mentionat ca nu TOATE sunt asa. Sa sti ca la AJVPS Sibiu s-a facut treaba, si s-ar fi facut mult mai multe schimbari in bine, daca vechea conducere s-ar fi lasat schimbata si nu intenta 43 procese, blocand asftel cea mai mare parte a timpului pentru ceilalti.
Asa ca va rog cand vorbiti despre un AJVPS mentionat care e acesta.
P. S. La Alba au facut aia o treaba cum nu am văzut la multe asociatii private, mai ales la filiala de vânătoare.
Corect! Au accesat fonduri de 200 000 euro, au cumparat barci, termice, aparate de detectie in infrarosu, echipament pentru membrii patrulei Antibraconj, urmeaza 5 masini de teren , etc....Si nici nu sta lumea la coada pentru permise :) )))

Pi3.14

Biban
Cat costa permisul la arad? Unde am putea oare gasi regulamentul asosiatiei? Adica daca am deja in timis, desi am domiciliul in jud. arad si uneori poate fac o partida pe Crisul alb, m-ar interesa cam in ce conditii si cat ar costa

Luigi

Stiuca
Corect! Au accesat fonduri de 200 000 euro, au cumparat barci, termice, aparate de detectie in infrarosu, echipament pentru membrii patrulei Antibraconj, urmeaza 5 masini de teren , etc....Si nici nu sta lumea la coada pentru permise :) )))
Wow, adevarati SWAT colegii de la Alba! Suna de parca ar fi proaspata povestea, sunt foarte curios cum va fi folosit tot arsenalul acesta. Daca vor avea rezultate clare, "albanezii" ar putea fi un exemplu de urmat in cadrul legislatiei in vigoare.

Mal

Stiuca
Wow, adevarati SWAT colegii de la Alba! Suna de parca ar fi proaspata povestea, sunt foarte curios cum va fi folosit tot arsenalul acesta. Daca vor avea rezultate clare, "albanezii" ar putea fi un exemplu de urmat in cadrul legislatiei in vigoare.
Am un prieten pasionat de airsoft, a fost in USA, si-a luat una bucata second hand de echipament termoviziune(real deal-cu magnificare/amplificare optica, protectie la orbire, protectie la detectie-fata de primele generatii nu se mai vede pointerul) dat vreo 3000 usd pe el +pretul dus intors rezulta o suma rotunda. Asa ca cei 200.000 euro or fi pentru ceva dar is foarte putini.Sa nu imprumute jucariile la vanatori de noapte...Fratia inelelor sper sa...nu fie.

Am spus-o si o mentin ajvps-urile nu ar trebui sa existe, atata timp cat exista exista cumetrii si satre locale. Indiferent cat de panselute is unii si cat de murdari sunt altii. Rezultatele le vedem in ape zi de zi.

Pi3.14

Biban
http://www.anpa.ro/?cat=3
Anuntul ANPA cu referire la ajvps Sibiu.
" Activitatea de pescuit recreativ în habitatele piscicole naturale menționate în contractul pentru utilizarea resurselor acvatice vii în scop recreativ nr.25/30.10.2017 se poate desfășura în baza permisului emis de cătreANPA și eliberat de către AJVPS Sibiu, asociație de pescari recreativi care asigură organizarea, supravegherea și controlul activităților de pescuit recreativ în zonele contractate. În caz contrar, desfășurarea activității de pescuit recreativ în habitatele piscicole naturale contractate, fără permis eliberat de către AJVPS Sibiu, poate fi încadrat ca braconaj piscicol (activitate contravențională sau infracțională care constă în pescuitul fără permis a peștilor și a altor viețuitoare acvatice din habitatele piscicole naturale), în conformitate cu prevederile art. 2 alin 43 din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 23 din 5 martie 2008 privind pescuitul și acvacultura, cu modificările ulterioare și poate constitui contravenție și supusă sancționării cu amendă de la 300 lei la 600 lei, în conformitate cu prevederile art. 58 lit. a) din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 23 din 5 martie 2008 privind pescuitul și acvacultura, cu modificările ulterioare. "
Deci Anpa spune clar ca daca n-ai permis de la ajvps Sibiu. nu poti pescui pe apele lor(contractate de ajvps Sibiu). Extrapoland, cred ca se poate aplica tuturor celorlalte ajvps-uri care nu au incheiate reciprocitati. Eu inca sunt in bezna legislativa......

Mal

Stiuca
http://www.anpa.ro/?cat=3
Anuntul ANPA cu referire la ajvps Sibiu.
" Activitatea de pescuit recreativ în habitatele piscicole naturale menționate în contractul pentru utilizarea resurselor acvatice vii în scop recreativ nr.25/30.10.2017 se poate desfășura în baza permisului emis de cătreANPA și eliberat de către AJVPS Sibiu, asociație de pescari recreativi care asigură organizarea, supravegherea și controlul activităților de pescuit recreativ în zonele contractate. În caz contrar, desfășurarea activității de pescuit recreativ în habitatele piscicole naturale contractate, fără permis eliberat de către AJVPS Sibiu, poate fi încadrat ca braconaj piscicol (activitate contravențională sau infracțională care constă în pescuitul fără permis a peștilor și a altor viețuitoare acvatice din habitatele piscicole naturale), în conformitate cu prevederile art. 2 alin 43 din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 23 din 5 martie 2008 privind pescuitul și acvacultura, cu modificările ulterioare și poate constitui contravenție și supusă sancționării cu amendă de la 300 lei la 600 lei, în conformitate cu prevederile art. 58 lit. a) din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 23 din 5 martie 2008 privind pescuitul și acvacultura, cu modificările ulterioare. "
Deci Anpa spune clar ca daca n-ai permis de la ajvps Sibiu. nu poti pescui pe apele lor(contractate de ajvps Sibiu). Extrapoland, cred ca se poate aplica tuturor celorlalte ajvps-uri care nu au incheiate reciprocitati. Eu inca sunt in bezna legislativa......
Anuntul e vechi antic si de demult.

Intre timp , in 2018 CCR a admis o prima sesizare de neconstitutionalitate nr. 312/2018 la normativul privind pescuitul si acvacultura.https://lege5.ro/Gratuit/gi4dqmjxge3a/decizia-nr-312-2018-referitoare-la-admiterea-obiectiei-de-neconstitutionalitate-a-dispozitiilor-legii-privind-aprobarea-ordonantei-de-urgenta-a-guvernului-nr-85-2016-pentru-modificarea-si-completarea-

Prin modificarea in cauza ANAR isi pierdea din atributii grav in favoarea ANPA.

In 2019, fara sa puna de acord aceasta Decizie s-a incercat o noua modificare, prin care contractele de concesiune se dadeau direct fara ofertari si cei care concesionau deveneau si autoritati de control etc. Multe aberatii de genul, care nu trebuie sa ne mai mire. A fost declarata din nou neconstitutionala in ansamblul sau.
Detalii aici: http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/215677
Pana cand nu se vine cu o forma constitutionala, care trebuie sa respecte in primul rand interesul public, ca apele nu sunt feuda cuiva anume ci bun public, va mai dura.

Ce trebuie inteles, daca nu se lectureaza linkurile de mai sus:
Administratorul apelor publice in acest moment este ANAR(Apele Romane)-Legea apelor 107/1996;

Administratorul resurselor acvatice este ANPA(a se vedea art 4 din OUG 23/2008 anpa ADMINISTRAND DIRECT si putand CONCESIONA numai resursa vie si doar amenajarile piscicole-luciul de apa cu aceasta destinatie din domeniul public si privat al statului. Deci daca pescuim pe o apa cu destinatie DE AMENAJARE PISCICOLA subconcesionarul ANPA e si administrator) ;

Intre acele glorioase si multe ajvps-uri exista contracte incheiate cu ANPA , nu cu ANAR!!!

Modificarile legislative declarate de 2 ori NECONSTITUTIONALE au incercat sa eludeze ANAR din ecuatie, care este administratorul PUBLIC AL APELOR ROMANE BUN NATIONAL.

Asadar cum pestii SE AFLA IN APA, iar APA este la ANAR cu cine trebuie facuta concesionarea? CU ANAR!

In acest moment, asa cum se prezinta chestiunea in cauza apele sunt NECONCESIONATE/autorizatie de gospodarire a apelor(legal de la administratorul public), asa incat permisul ANPA este operant peste tot, pentru ca niciun AJVPS nu are contract cu ANAR. Deci taxa luata de AJVPS e fara temei legal intrucat ori au contract incheiat cu ANAR DIRECT ori ANPA subconcesioneaza catre AJVPS-URI, dupa ce la randul ei a luat de la ANAR. E o distinctie intre APA (curs de apa) si fond piscicol, diferenta e ca intre o casa intreaga si mobila din interiorul acesteia.

Eu am permis ANPA si daca vine vreunul in control platesc ziua de pescuit foarte bucuros. As plati si permisul la AJVPS dar sincer nu ma identific cu multi dintre membrii acestor structuri private, care-si fac stat in stat, pentru ce sa le dau bani, pe apa nu-i vad, pe braconieri nu-i alunga, pentru ce?

Iar asa cum vedem dupa doua decizii de neconstitutionalitate, care nu se discuta, nu se grabesc alte modificari, s-a cam taiat elanul AJVPS-urilor, dar in acelasi timp daca nu se revine la forma de administrare si control unica in Romania, apele vor fi jefuite si mai mult.

Nu in ultimul rand, fiecare face cum doreste, normal ar fi sa platim taxe la ANAR si permisul sa fie eliberat de ANAR, 99% din apele naturale pe care pescuim sunt cel mult AMENAJARI hidrotehnice nicidecum crescatorii, in rest parloaga mustind de gunoaie si manechine. Iar asa cum simt ca va fi, asta va fi modificarea legislativa care trebuie.

Din pacate in actuala reglementare dreptul de control este grav diminuat, practic inexistent si sunt altii care se bucura nu noi.

Sus