Râul Argeș

jean3107

Biban
Am observat ca lipsteste un titlu destul de important, zic eu...si anume ce-l mentionat de mine mai sus.
Ideal ar fi sa postam si aici cei mergeti pe Arges chiar daca aveti rezultate s-au nu, sa ne putem face o parere mai buna despre ce putem prinde pe Arges si despre locatii.

PUPU

Salau
Astazi am trecut peste Sabar ,Neajlov si Arges ,Neajlovul mai are un pic si da peste maluri, pe Sabar era unu cu halaul dar pe Arges la Gradinari erau 6 pescari am vrut sa opresc un pic da era namolul prea mare.

jean3107

Biban
In dimineata aceasta am fost pe Arges.
Apa era foarte buna, timpul bun, insa nu am simtit nici un tac...am schimbat multe locuri, am incercat diverse voblere, plastice, lingurite, furculite dar degeaba...

Wurger

Somn
Cam asa arata Argesul la intalnirea cu Neajlovul, pe 17 iulie. Scazut si calm.
20160717_094229-1200.jpg 20160717_094244-1200.jpg 20160717_095519-1200.jpg
Neajlovul era asa scazut ca era mai mult o mlastina invadata de plante.
20160717_103249-1200.jpg
Pe Ag am dat intr-o groapa din toate directiile si cu tot felul de obiecte. N-a vrut sa iasa mustatzea.
Am stat de vorba cu un baiat care zicea ca o saptamana in urma a fost prapad de electricieni si plasari si au scos o generatie de somotei intre 2 si 5 kile.
Am ramas cu frumusetea locurilor. Niste locuri pustiite.

jean3107

Biban
Vezi atașament 3098 Vezi atașament 3099 Vezi atașament 3100
Vezi atașament 3101
Pe Ag am dat intr-o groapa din toate directiile si cu tot felul de obiecte. N-a vrut sa iasa mustatzea.
Am stat de vorba cu un baiat care zicea ca o saptamana in urma a fost prapad de electricieni si plasari si au scos o generatie de somotei intre 2 si 5 kile.
In ce zona este aici?

Okama

Somn
Si daca tot am zis nasoale de Neajlov...sa zicem si de Arges. De la Mihailesti in sus si in jos...electricitate si curent, sa ne traiasca.
Si fiindca cateodata mai sper si la pastrav am mers si de la Curtea de Arges in sus:
Astia sunt pestii:
image.jpeg

...
Asa arata raul:
image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

In ultima imagine firul din apa nu e de musca desi tot la pescuit se foloseste.

Atașamente

Ultima editare:
Si daca tot am zis nasoale de Neajlov...sa zicem si de Arges. De la Mihailesti in sus si in jos...electricitate si curent, sa ne traiasca.
Si fiindca cateodata mai sper si la pastrav am mers si de la Curtea de Arges in sus:
Astia sunt pestii:
Vezi atașament 3764
...
Asa arata raul:
Vezi atașament 3766
Vezi atașament 3767
Vezi atașament 3768
Vezi atașament 3769

In ultima imagine in firul din apa nu e de musca desi tot la pescuit se foloseste.
Sunt total impresionatsocsigroaza

Okama

Somn
Mda, ceva nu e in regula in Arges. Dambovita in zona montana arata la fel, este oribil. Acolo nu am facut foto la gunoaie. Am prins in schimb un pastrav...probabil ultimul:
image.jpeg

Din pacate rotativa inghitita irecuperabil :(
Un sentiment foarte aiurea, mai ales cand e pe cale de disparitie pe raul asta.
Aici, pe dambovita si la barajul Pecineagu demult Lostrita se inmultea in mod natural...

manns

Stiuca
Vezi atașament 3098 Vezi atașament 3099 Vezi atașament 3100
Vezi atașament 3101
Ai mai fost prin zona ?

Wurger

Somn
Acum vreo luna. S-a umplut de plante si s-a colmatat ultima portiune de Neajlov.
Debitul nu era scazut, in amonte nu se simtea mare lucru dar zona aia s-a cam stricat. Nu inteleg de ce.

manns

Stiuca
S-a stricat pentru ca toata zona aia "e curentata" la greu. Am fost saptamana trecuta, sub pod la ecluza. pe Arges era pui de salau ce plutea mort pe apa, semn ca abia trecusera nenorocitii pe acolo.In amonte mai sunt locuri unde te mai poti bucura de cate un dril.

Wurger

Somn
Te referi la Mihailesti ? Ma mir ca mai traieste ceva acolo. E un fel de poligon de incercari pt scule de braconieri. De la japca si parasute la curent si plase cu ochiuri de 1cm.
Cand apare cate unu cu undita cu fir normal se uita pe el de parca a descins Gagarin pe balta.

manns

Stiuca
La Mihailesti si vreo 10 km in aval e pierdere de vreme de vreo 2 ani , baga curent noapte de noapte paznicii de la balastiera .

Ciulae

Biban
Salut,
Stie cineva cum este Argesul zilele astea in zona Dumitrana/Darasti ?
Ma roade de o iesire pe acolo :))
Multumesc anticipat

Sus