Râul Vedea

Alex Z.

Biban
Este un râu modest ca lăţime şi adâncime în majoritatea zonelor, dar care încă mai ţine peşti frumoşi în zonele mai neatinse de om.
Este râul unde mi-am început pescuitul, fiind aproape de casă, şi e locul unde îmi continui în prezent pescuitul, în principal spinningul la clean şi avat :D

Alex Z.

Biban
Ca specii prezente sunt : cleni, avaţi, caraşi, crapi, văduviţe şi bibani(dar foarte rari), am o presimţire că şi ştiuci şi alte specii (obleţi, pitroci etc)
În general, apa are adâncimi de 1m, dar sunt şi zone foarte adânci peste 2 m, şi de asemenea zone cu apă până la genunchi.
Ca dimensiuni, sunt cleni trecuţi de 40 cm, avaţi de 2-3 kg :)

Tare mi-ar placea sa pescuiesc la avat pe un asemenea raulet.
Un avat de 3kg si un clean trecut de prima tinerete prinsi pe o asemenea apa cred ca sunt de-a dreptul spectaculosi.
Parca ma si vad lansand nalucile chiar acolo sb crengile copacilor. :)

Alex Z.

Biban
Exact acesta e pescuitul care-mi place cel mai mult, un pescuit de contact foarte apropiat între pescar şi peşte, unde îndemânarea face diferenţa între a pierde năluci în copaci şi crengi submerse, sau a le aduce pe lângă nasul clenilor şi avaţilor :)
Râul are şi porţiuni mai puţin sălbatice, dar sunt pescuite intens şi prefer zonele mai puţin bătute de oameni :D Abia aştept să se limpezească apa, anul acesta nu a fost nici o oportunitate de spinning :(

Ultima editare:
Poti spune o zona in care pescuiesti, ca eu de 4-5 ani de cand pescuiesc pe Vedea, cea mai mare captura a fost un crap de 1,2 Kg iar clean nu am vazut mai mare de 15 cm. Pescuiesc intre Alexandria si Cervenia.

Alex Z.

Biban
Eu pescuiesc între Scrioaştea-Roşiori de Vede(oraşul unde stau)-Peretu :)
Şi am văzut şi cleni trecuţi de 50 cm, şi avaţi de 3-4 kg
Este peşte mare pe vedea, trebuie să ştii doar unde să-l cauţi ;)

Alex Z.

Biban

Wurger

Somn
Intr.adevar ! Claudiu mi.a facut cadou unul cu ocazia targului f&h.
In ultima partida a fost singurul care a prins. Am incercat multe altele pe care le aveam. Jur ca pe unul dintre alea l.am agatat cu mana pe o creanga si l.am lasat acolo. Ciuperci ordinare.
Am incercat cu baby pro si pot sa spun ca daca nu ai infinita rabdare si atentie la recuperare, face niste tonouri in curent de zici ca.i Jurghis Kairis. Or intr.o partida in care fiecare metru de rau conteaza, sa dai cu asa ceva inseamna sa te joci cu timpul si nervii tai.
Chubby a mers oriunde indiferent de adancime sau viteza curentului si a recuperarii. A mers si Salmo Hornet de 2-4 dar nu era bataia care trebuia. A mers bine si Bugeye dar era prea agresiv pentru ce era acolo. Mai mult speria şeptelul.
Urmatoarea achizitie, o mana de Tiny de toate culorile.

Alex Z.

Biban
Intr.adevar ! Claudiu mi.a facut cadou unul cu ocazia targului f&h.
In ultima partida a fost singurul care a prins. Am incercat multe altele pe care le aveam. Jur ca pe unul dintre alea l.am agatat cu mana pe o creanga si l.am lasat acolo. Ciuperci ordinare.
Am incercat cu baby pro si pot sa spun ca daca nu ai infinita rabdare si atentie la recuperare, face niste tonouri in curent de zici ca.i Jurghis Kairis. Or intr.o partida in care fiecare metru de rau conteaza, sa dai cu asa ceva inseamna sa te joci cu timpul si nervii tai.
Chubby a mers oriunde indiferent de adancime sau viteza curentului si a recuperarii. A mers si Salmo Hornet de 2-4 dar nu era bataia care trebuia. A mers bine si Bugeye dar era prea agresiv pentru ce era acolo. Mai mult speria şeptelul.
Urmatoarea achizitie, o mana de Tiny de toate culorile.
Sa nu-ti lipseasca Salmo Tiny HC! :D

Salut, eu am inceput spinningul anul trecut pe raul Vedea , la vreo 25km de Dunare.
Tot ce am putut prinde in cele cateva partide au fost cativa clenuti la rotativa.
Anul acesta o sa incerc si la voblere. Se prinde si avat in zona iar in toamna a aparut si stiuca pe la 1kg.
FB_IMG_1555695982120.jpg
FB_IMG_1555695942294.jpg

Sus