Raul Lotru - Malaia ,Valcea

Claudiu

Administrator
Membru personal
@Hard Spinning ma bucur ca esti membru al acestui forum, esti ca un designer de interioare care infrumuseteaza casa, asa infrumusetezi tu forumul cu pozele si peisajele astea superbe

Luigi

Stiuca
Tocmai cred ca am gasit pe ANPA ca exact portiunea asta de Lotru nu este concesionata. E vorba de 10 km intre lacul Mãlaia si Voineasa. Stiti careva cum sta Lotrul cu pastravul? Voi sunteti des in zona, iar eu ma documentez pentru o eventuala excursie vara asta.

Luigi

Stiuca
Aha, deci e pistã de concurs in continuare... Eu am senzatia ca Lotrul e pescuit la greu, e cam plin de localitatzi si statziuni in zona

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu te inseli deloc.
foarte accesibil si din cauza asta .........
recomand Latorita, dar interseaza-te de regimul zonei - stiu ca la un moment dat era exclusiv C&R si destul de exclusivist
insa este o zona deosebita
sau raul Topolog in zona de izvoare, cabana Iedu, dar nu pentru pescuit cu rotative, mai mult muscari - zona greu accesibila, drum lung si greu, masina 4x4 obligatoriu

Gebar1983

Stiuca
Pe Latorița e taxa 60 de lei pe zi. Așa știu. Cică au populat anul trecut pentru concurs. Dar mai știu ca aproape tot peștele a fost exterminat. Nu prea mai e. Deci nu se merita.

Mal

Stiuca
Pe Latorița e taxa 60 de lei pe zi. Așa știu. Cică au populat anul trecut pentru concurs. Dat mai știu ca aproape tot peștele a fost exterminat. Nu prea mai e. Deci nu se merita.
Trist, chiar vroiam sa spun ca n zona voastra n am ajuns. Adica astia populeaza fac concurs si intr un an dispare tot, oficial se da la fly si debarbetate. Cum vine justificarea celor 60 lei? Paza nu fac? Sau e barba povestea cu fly c r?

Luigi

Stiuca
Al naibii gogleu' ãsta, cum l-am atins pe Hard Spinning , mi l-a si dat pe Youtube:
E filmat in Vâlcea, asa ca Mal stai chitit ca gasesc io ceva fain acolo. Inca un avantaj al vietii de şomer, am timp sa sap pe net.

Gebar1983

Stiuca
Trist, chiar vroiam sa spun ca n zona voastra n am ajuns. Adica astia populeaza fac concurs si intr un an dispare tot, oficial se da la fly si debarbetate. Cum vine justificarea celor 60 lei? Paza nu fac? Sau e barba povestea cu fly c r?
Ce am aflat, am aflat tocmai de la cei care ar fi trebuit sa păzească. Dar știu și faptul ca pe lacul Bradisor au pus “lupul” sa păzească “oile”. El baga plasele. Și asta o știu din sursa sigura. De la cel care a instrumentat dosarele.

Mal

Stiuca
Ce am aflat, am aflat tocmai de la cei care ar fi trebuit sa păzească. Dar știu și faptul ca pe lacul Bradisor au pus “lupul” sa păzească “oile”. El baga plasele. Și asta o știu din sursa sigura. De la cel care a instrumentat dosarele.
Omul "sfinteste" locul. Deci clar cei 60 lei/zi is taxa de prost. Uitandu-ma la pozele astea de mai sus, ce pot sa zic sunteti privilegiati, imi aminteste de Oituz si Muntii Nemira. Superb si trist, nu stiu exact in care ordine. Ce geografie avem si ce tara. Dar nu cred ca e tara noastra...E mai mult o figura de stil.

Luigi

Stiuca
Eu cred ca sunt 2 bube aici, cea mai mare sunt plãsarii, citziva din ãştia hotãrâtzi iti golesc râul in citeva zile. Iar daca cei care se ocupa o fac ca si o asociatie din Sibiu pe care o cunosc, acolo e a doua bubã. Am fost anul trecut pe un râu care ar putea fi de vis si am avut multe mini-capturi, un caz clar de supra-pescuire. Taxa: 50 lei, C&R. Baietzii au aproape toate apele montane din Sibiu inclusiv o "pistã" de concurs, in care se pare ca se investesc o mare parte din incasari si care e intr-adevar pãzitã, de celelalte se ocupa doar ocazional. Nah, fac si ei ce pot, nu vad cum ar putea fi peste tot. Si exact asta ma dezamageste: de ce naiba concesioneaza 10 ape, cand ei pot ingriji doar vreo 3? Iar portiunea de Lotru de care vorbim e momentan a nimãnui, sau a tuturor...

Mal

Stiuca
Eu cred ca sunt 2 bube aici, cea mai mare sunt plãsarii, citziva din ãştia hotãrâtzi iti golesc râul in citeva zile. Iar daca cei care se ocupa o fac ca si o asociatie din Sibiu pe care o cunosc, acolo e a doua bubã. Am fost anul trecut pe un râu care ar putea fi de vis si am avut multe mini-capturi, un caz clar de supra-pescuire. Taxa: 50 lei, C&R. Baietzii au aproape toate apele montane din Sibiu inclusiv o "pistã" de concurs, in care se pare ca se investesc o mare parte din incasari si care e intr-adevar pãzitã, de celelalte se ocupa doar ocazional. Nah, fac si ei ce pot, nu vad cum ar putea fi peste tot. Si exact asta ma dezamageste: de ce naiba concesioneaza 10 ape, cand ei pot ingriji doar vreo 3? Iar portiunea de Lotru de care vorbim e momentan a nimãnui, sau a tuturor...
Treaba e cam asa.
Si e cunoscuta peste tot.
1. Asociatiile serioase isi iau concesionari pe ape la care ai acces rapid de oriunde. Ma gandesc la suceveni Dorne sau Bistrita Aurie. Asta inseamna ca aproape tot timpul cineva e acolo. Cand vine sacosarul, are o problema, ca e ca si cum ai fura din magazin cu camere de supraveghere sau de pe strazi puternic luminate...Idiotii sau criminalii isi aleg tronsoane salbatice unde intri daca ai tanc sau 4x4 de ala care face tumbe. Adica e lesne de inteles din postarea colegului Gebar1983 de ce o fac, o fac cu stiinta, formal zic ca e pentru pescari dedicati, care merg per pedes 5 zile, ajung in zona, stau la cort, isi miros parturile si daca nu i papa ursul, dau in raulet si prind bolovani. Realitatea este alta, acolo nu ajunge nimeni, ca e greu accesul si atunci oamenii te taxeaza pentru furtul pe care tot ei il fac. Adica nu furt ci crima. Se poate argumenta ca el a populat, el da cu capul, insa popularea nu se face pentru recoltare pe ape naturale ca asta e braconaj. Apa naturala publica e cu totul altceva fata de amenajare piscicola, am explicat in topicul dedicat.

2.Treaba cu nu se poate acoperi totul nu e asa. Am mai zis de timpul lui Ceasca fara a fi nostalgic. Te cacai pe tine cand sarea padurarul din boschet cu flinta in spate, cu teava dubla si glont pe teava si iti cerea permisul ala...Deci solutia este o autoritate nationala de control UNICA, nu cacanarii astia de la jdemii de asociatii. Sunt si la ei cateva exceptii, toata stima, pot sa amenajeze ce vor dar SA NU ADMINISTREZE BUNURI PUBLICE.

Gebar1983

Stiuca
Gândiți-va ca acești oameni nu au un salariu foarte mare. Chiar e decent. Și totuși... fiecare are câte o păstrăvărie, câte o pensiune... toate in zona buna... bla-bla... ce ar mai fi de spus?!

Sus