Reciclate

kingofbeasts

Rod Builder
Iaca ca au trecut 2 anișori de când am renunțat total la jiguri așa ca, dacă tot ma tine ploaia in casa , am decis ca e vremea sa fac ordine in trusa și sa desființez tot ceea ce se numește jig de prin dulap .
Prin urmare m-am apucat s-adun bucata cu bucata de prin toate cutiile de la jiguri noi nouțe pana la gume înțepate ( unele mai vechi de 7 ani) și sa le reciclez cu spor :)
Se ia deci întreaga adunătura
E66B0D8A-20A8-4C2F-99C3-89453B1091CC.jpeg

Si se separa pe categorii :
Gume ( astea vor fi reciclate intr-un episod separat)
1558A045-4996-45AA-82B8-609938ABA077.jpeg

Și bile ( astea sunt subiectul zilei )
C4558C2E-DBDB-432E-BD3B-D58853AE36C2.jpeg

Se topește tot și se curată și sortează cârligele după marime și după cât de bine agata unghia
1829F511-A5A5-4648-A663-173AD58DDAEB.jpeg

La final iasă vreo 200 de cârlige adunate in grămăjoare mici
31BD3F37-DC24-4DFE-BE4F-D755965FB688.jpeg

Se toarnă apoi niște bile și se aseaza totul frumos intr-o cutie .
D8DA1548-505B-443B-A024-C9540A7A65EE.jpeg
B799E317-82A9-4D28-BDF5-56B73130D3FC.jpeg

R.I.P dragile mele jiguri . Criza de plumb s-a încheiat și am iar cu ce pescui câțiva ani buni de acum încolo .

mihai2002

Biban
Scuze de intrebarea offtopic ... vazusem undeva ca ai pus gumele in ulei vegetal si s-au intarit dupa 2 saptamini .... in acelasi timp vazusem vazusem ca pupu recomanda ulei vegetal pt a mentine gumele suple/unse,, pina la urma cu ce e mai ok sa ungem gumele ... stiu ca e un ulei special , dar nu prea am habar daca se gasete pe la noi ,ai incercat cu suces alte variante de ungere a momelilor siliconice ?

kingofbeasts

Rod Builder
Eu nu le ung cu nimic pentru ca nu-mi place sa-mi alunece din mâna când le montez . Experimentul eșuat era cu ulei din conserva de Anchovies , care peste e foarte sărat și presupun ca sarea respectiva in combinație cu uleiul a condus cumva la deshidratarea și întărirea gumelor. Pe mine ma interesa mirosul la experimentul ăla nu altceva așa ca ulterior n-am mai încercat sa ung cu altceva însă probabil ca , doar pentru ungere, merge varianta lui PUPU.

PUPU

Stiuca
Daca nu vrei sa le tii pentru nepoti uleiul vegetal e ok caci e la indemana ,sarea ,si am mai scris pe undeva e un dusman al gumelor aici e smecheria ,ea se foloseste dar in timp ataca guma , sarea ingreuneaza guma si e ok in unele cazuri de ex la senko si la montajul pus de kingofbeasts mai sus , si mai are un avantaj comercial e mai ieftina decat plastisolul si la cantitati mari conteaza. Ulei se pune 2-3 picaturi.

AlexH

Moderator
Membru personal
Astea-s mai mult îmbunătățite decât reciclate.
Praf de mică de unde ai? Ca eu am doar o placa de mică, pe care am folosit-o sa fac plăcuțele care se ard de la cuptorul cu microunde.

kingofbeasts

Rod Builder
Astea-s mai mult îmbunătățite decât reciclate.
Praf de mică de unde ai? Ca eu am doar o placa de mică, pe care am folosit-o sa fac plăcuțele care se ard de la cuptorul cu microunde.
Se găsește la magazinele de produse pentru arta și hobby peste tot și toate culorile inclusiv oe amazon și aliexpress .
Eu am așa ceva
84BDCD5B-6EA8-45C2-AEF7-E529670FBEC5.jpeg

Acum mi-am comandat negru și culori fluorescente și in principiu am cam tot ce vroiam pentru colorat gume ( asta e și cea mai buna metoda de a picta gume ca du se duce culoarea și nici nu difuzează in material ). In plus nu adaugi mirosuri chimice la gume.

Ps . Tot reciclate sunt ca dacă nu ma inspira culoarea nu le pescui și stau degeaba in dulap pentru topit . Așa cel puțin mai au o șansa sa prindă ceva.
Ps2. Pe lângă asta îți mai trebuie niște pensule cu vârf fin ( pensule de detaliu) și un pistol cu aer cald sau lampa de bucătar ca sa fixezi la urma praful in guma .

Sus