Recomandare lanseta clean

Mal

Stiuca
Ideea era ca luasem o daiwa din gama de pret joasa si am intampinat problema de care ziceam mai sus, asta era de retinut. In rest, zisesem ca am incercat sa aflu de ce imi pune rezistenta la aruncat greutati foarte mici si am dedus ca e vb de inele. Concluzia nu e ca am citit undeva ca sunt nasoale, ci ca am o astfel de daiwa si am ajuns la concluzia asta, mai ales ca am si un blue bird. Ai inteles total gresit ce am scris mai sus.
Omul zicea de Daiwa Silver Creek, tu te-ai referit la daiwele alea fara nume, asa ambiguu. Apoi a mai venit cu optiuni, foarte bine are ce sa aleaga. Apoi tu ai concluziat ca Daiwa "aia din gama de pret foarte jos" e prastie, dar ca nu arunca corect 2g desi e in plaja specificata, ca ai citit ca e o problema cu inelarea. Ca idee o lanseta normala low cost(nu discut aici lansetele custom si gama de sus) lucreaza optim nu intre minimele si maximele date de producator ci cam in plaja de mijloc. In cazul tau ar fi fost un 3-5g sa zic. Din experienta mea asta inseamna pescuit prudent si relaxat cu un echipament low cost. Acum daca tu spui ca desi data maximum 7g arunca jig de 10g+guma(in caz ca tot la Daiwa aia de 150 de lei te referi),lucreaza fara probleme, o iau si eu la banii astia. Sincer ma indoiesc. Ca sa nu mai zic jig de 12 g. E un custom la 150 de lei super.

motoucle

Biban
Mai citeste cineva ce sa scris pe forum?am ajunsi atat de fuduli?
Colegu cred ca m-ai inteles gresit. Nu cautam per se o recomandare tocmai pt ca am citit cred 90% din materialul de pe forum. Doar exprimam o constatare proprie ca pentru clean pe ape mici se preteaza mai bine un maner scurt, chestie care poate ajuta si pe altcineva, intr-un topic dedicat lansetelor de clean. Ca nu am tehnica necesara e complet alta poveste pe care nu o contest dar na omu cat traieste invata.

Mal

Stiuca
Colegu cred ca m-ai inteles gresit. Nu cautam per se o recomandare tocmai pt ca am citit cred 90% din materialul de pe forum. Doar exprimam o constatare proprie ca pentru clean pe ape mici se preteaza mai bine un maner scurt, chestie care poate ajuta si pe altcineva, intr-un topic dedicat lansetelor de clean. Ca nu am tehnica necesara e complet alta poveste pe care nu o contest dar na omu cat traieste invata.
Daca te referi la pozitionarea mulinetei pe cotor, eu am asta https://www.proangler.ro/lanseta-cormoran-ticora-red-spin-225cm-728g-p26986 , poti culisa pe aproximativ 9 cm ori pe fata ori pe spate mulineta, glisand mandrina(spre cotor). Recunosc ca e un compromis undeva, eu folosesc lanseta asta de vreo 4 ani, e foarte ok desi nu e lanseta de clean dar si eu ca si tine caut lanseta cu pozitionarea mulinetei spre spate, la pescuit de clean/pastrav, e o obisnuita de la fly in cazul meu sau nah asa tineam varga de alun in tinerete, chiar de spate.

Au aparut ceva modele noi la cormoran cu sistemul asta pentru trout, cu reel seatul asta in gramaje mici, care ar putea fi raspunsul tau la problema in cauza. Eu nu le-am folosit ca sa imi dau cu parerea, dar s-ar putea ca la astea pozitionarea sa fie mai spre spate din cauza de gramaje mai mici. La a mea e de inteles de ce nu se retrage mai pe spate data fiind plaja de greutate.

Victor Dan

Stiuca
La clean pe rau mic si eu merg pe maner scurt. Conteaza si cum sensul in care se fileteaza piulita de la mandrina, spre varf sau spre cotor.
De exemplu Okuma Ergosense se strange spre cotor insa Okuma Altera Spin spre varf astfel pentru o lanseta de 1.8m are un cotor foarte mare.

Omul zicea de Daiwa Silver Creek, tu te-ai referit la daiwele alea fara nume, asa ambiguu. Apoi a mai venit cu optiuni, foarte bine are ce sa aleaga. Apoi tu ai concluziat ca Daiwa "aia din gama de pret foarte jos" e prastie, dar ca nu arunca corect 2g desi e in plaja specificata, ca ai citit ca e o problema cu inelarea. Ca idee o lanseta normala low cost(nu discut aici lansetele custom si gama de sus) lucreaza optim nu intre minimele si maximele date de producator ci cam in plaja de mijloc. In cazul tau ar fi fost un 3-5g sa zic. Din experienta mea asta inseamna pescuit prudent si relaxat cu un echipament low cost. Acum daca tu spui ca desi data maximum 7g arunca jig de 10g+guma(in caz ca tot la Daiwa aia de 150 de lei te referi),lucreaza fara probleme, o iau si eu la banii astia. Sincer ma indoiesc. Ca sa nu mai zic jig de 12 g. E un custom la 150 de lei super.
E daiwa crossfire, nu zic ca e rea, dar cand o cumperi, mai ales ca atunci nu stiam mare lucru, te bazezi pe descrierea producatorului. Sa stii ca pt jigging e ok sau pt voblere mari. Eu ma gandeam sa-i schimb inelele, asa ca experiment. Nu e rea, dar nu e pt ce scrie producatorul

orka

Stiuca
E daiwa crossfire, nu zic ca e rea, dar cand o cumperi, mai ales ca atunci nu stiam mare lucru, te bazezi pe descrierea producatorului. Sa stii ca pt jigging e ok sau pt voblere mari. Eu ma gandeam sa-i schimb inelele, asa ca experiment. Nu e rea, dar nu e pt ce scrie producatorul
Cred ca merge pe Paltinu... zimbetttgofishing

vasi25

Oblete
E in regula pentru clean. Are varf blectorat si te ajuta mult sa nu pierzi pestii cand se zbat. Poti sa o folosesti si cu fir textil, iti permite varful. Daca nu vrei sa cheltui mult, e o alegere chiar buna. Textilul este si ceva mai rezistent, iar la o surpriza nu risti sa se rupa. De exemplu, ieri, am prins pe Prahova un clean mare, nu ma asteptam la unul de dimensiunea aia in zona, chiar nu vazusem niciodata, iar un monofilament de 2,9kg s-a rupt cand l-am ridicat. Chiar am regretat ca nu am tinut un textil pe mulineta. Lanseta nu a avut nicio problema, l-am adus lejer la mal. E vorba tot de un Blue Bird, dar cea de 1.92. E si ieftina, daca o fortezi si o rupi, iti iei alta.

In plus, o poti folosi si la bibaneala. La pretul ei, chiar e o super alegere. Daiwele alea ieftine cred ca sunt prost inelate, cu toate ca nu bag mana in foc ca chiar asta ar fi problema lor, nu pescuiesc de mult timp. Am luat prin aprilie o Daiwa data la 2-7 grame, a fost vreo 150 de lei, iar cu voblere de 2 grame parca iti pune frana la aruncare. Trebuie sa le lasi in curent, sa ajunga unde vrei tu. Din ce am citit, inelarea ar fi o problema. Dar e o posibil sa fie si blank-ul prost masurat. Chiar daca e data pana la 7 grame, cu jig de aprox 10 grame, cu tot cu guma nu are probleme. Cred ca ar ajunge chiar pana la 12 grame fara probleme. Pe sistemul asta, ma gandesc ca cea pe care ai aratat-o mai sus, data pana la 14 grame, duce mult mai mult si devine prea puternica. Decat acea Daiwa, mai bine iei un blue bird cu limita superioara mai sus de 7 grame, nu stiu exact ce modele au, dar trebuie sa aiba si ceva in plaja 3-10 sau 4-12 grame.
iti multumesc pentru informatii, am vorbit la un magazin online si am ales varianta de 1.92m 3-12g pentru ca e mai puternica un pic. Cred ca am facut alegerea cea mai buna la pretul asta (330). Cum spunea si un coleg mai sus trebuie incercate cat mai multe variante, pentru a ti da seama care e mai buna, la fel ca si cu celalte obiecte, ceea ce mie imi place s-ar putea ca celorlalti sa nu fie pe plac. Chestiea e ca sunt si la inceput de drum in ale spinningului deci nu am pus mana pe foarte multe bete pana acum ca sa fac diferenta. Peste cateva zile va ajunge si voi scrie un review din punctul meu de vedere asupra lansetei

edd

Somn
Nici macar nu faceam referire la tine vorbeam in genereal de ce se intampla pe aici si cum suntem influentati sau nu de trend.....stai linistit si eu inca mai invatz iar asta ma face sa merg mai departe la pescuit.
Maner scurt pe Somes in zona lui cred ca te-ai dilit,sunt niste copacii pe malul lui, ala e rau in toata regula si fara un 2,40m nu as intra pe el mai ales ca am si pescuit pe el de cate ori am avut ocazia,maner scurt pe rauri medii si mici da dar si acolo tot lungimea este cea care dicteaza modul unde vrei sa evolueze naluca si cum , apoi gramajul nalucilor folosite preponderent pe astfel de rauri sa determine felul in care iti alegi un XUL(extraultralight)UL(ultralight) sau L(light).

adiwolf

Moderator
Membru personal
edd
daca imi aduc eu bine aminte, la tine am vazut cea mai scurta lanseta de spinning, cu cel mai mic maner posibil!
lanseta aia cu care faceati la un moment dat aruncari de casting tu cu Claudiu Fiu, la intalnirea aia monstrusoasa de la Avrig!!!
pfff, ce amintiri si ce dori imi este............crybaby

edd

Somn
Am vazut alta si mai scurta si era cat pe ce sa o iau asta ca fapt divers,aia scurta este cea prezentata aici pe forum Pezon&Michael la care i-am rupt varful,am fost si cu ea la Scorei cand am prins marla la un Countdown de 3cm,zilele trecute m-am uitat la poze si imi aduceam aminte ca a fost singura care nu am vandut-o....fain a fost si atunci.
Pai daca iti este dor si ai cheff de plimbareala toata ziua hai in iulie trei zile la munte unde pescuitul o sa faca piciorul frumos :) am tot vrut sa vin in mai la intalnire dar nu s-a nimerit niciodata data si pe urma faptul ca nu aveam barca mai ales ca zona aia ii faina in draci iar daca imi aduc aminte de ce zicea si P.Decei despre Lotru in perioada in care nu era captat in baraje deja visez mult prea departe.

edd

Somn
Am reusit sa probez noua lanseta si mulineta este vorba despre Daiwa Exceler 802MHFS 2,44m 7-28gr si Daiwa Exceler LT 2500D.
Mulineta este usoara decat seria precedenta EA si cu doar 3cm mai mult diferenta fata de EA la recuperare per tura de manivela,aseaza bine firul dupa ce i-am adaugat o saiba de plastic sub rotor si s-a descurcat bine cu o scandura la juma de metru ,am luat-o sa o folosesc la rotative ,linguri peste 5gr si crank-uri de 5cm pe Olt,ramane sa vad cum se comporta ....
lanseta

Lanseta m-a surprins placut,greutate redusa si o inelare corecta acum inlocuind inelele alea badadarane cu care ne-am obisnuit pe lansetele de serie,o sa o folosesc impreuna cu mulineta pe Olt si lacuri,lanseaza bine cu 9gr si guma,mai multe la sfarsitul anului.

Sus