Recomandare lanseta de biban / Combo

Silviu

Somn
Majoritatea categoriilor de pesti au topicul lor cu "lanseta buna de..". M-am decis sa-mi fac curaj sa deschid si eu un asemenea topic sa vad ce folosesc colegii mei de forum, adica voithumbup, in pescuitul dedicat bibanului. A inceput sa ma prinda foarte tare acest still ultralight la bibi si poate aduce satisfactii mari. Eu de curand mi.am achizitionat un tict b4 74s cu varf plin strict pentru mal si vreau sa va spun ca sunt foarte multumit de ea. Mulineta inca este pe drum un twin power 1500 MG, majoritatea stiti de undethumbup, un fel de mentor al meu de la care am invatat multe si se echilibreaza perfect cele 205 grame ale ei cu acest bat(teste facute). Asadar voi ce folositimeeting?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu detin un combo dedicat de biban insa pescuiesc cu un St Croix Legend elite pana in 7 grame si e ok combinat cu un Vanquish 2500 S. Insa cea mai tare lanseta pe care am pus mana pana in ziua de astazi pentru biban este un Evergreen Salty Sensation, nu mai retin exact lungimea si puterea dar am ramas impresionat intr-un mod cum rar mi se intampla.

Salutare.Combo-ul meu de biban este format dintr-o lanseta Favorite Rockstar 2.03m, 0,8-5g si o mulineta Shimano Vanquish 2500s(modelul 2012).Greutatea totala a combo-ului este de 270g(79 lanseta si 190 mulineta).Urmeaza sa fac niste lansetei pe care le voi prezenta in topicul dedicat.Sincer eu sunt foarte multumit de aceasta combinatie pe care o pescuiesc in general cu micro-jig-uri de 3,5 g.

Costi

Salau
Eu folosesc acelasi combo de biban de vre-o 10 ani... probabil daca as avea mai mult biban pe zona as investi mai mult intr-un combo pentru el... asa imi fac foarte ok treaba cu cel din dotare.

Lanseta e o Baracuda Bass (o sa rada unii dar e chiar decenta pentu cat a costat, si culmea mai si e one piece) cu o mulineta Daiwa Laguna de 2000. Nu ma omor dupa mulinetele mici gen 1000-1500. Pe viitor cred ca o sa pun inele micro pe lanseta si mai trag ani buni de ea.

Silviu

Somn
Salutare.Combo-ul meu de biban este format dintr-o lanseta Favorite Rockstar 2.03m, 0,8-5g si o mulineta Shimano Vanquish 2500s(modelul 2012).Greutatea totala a combo-ului este de 270g(79 lanseta si 190 mulineta).Urmeaza sa fac niste lansetei pe care le voi prezenta in topicul dedicat.Sincer eu sunt foarte multumit de aceasta combinatie pe care o pescuiesc in general cu micro-jig-uri de 3,5 g.
In ultimul timp sunt tot mai populare lansetele Favorite. Sunt si ca aspect frumoase desi nu am pus mana pe una niciodata

RNN57

Salau
.....eu am un BeastMaster BX de la Shimano 1.80 L + Stradic 1000FB si un BeastMaster DX 1.80L + Biomaster 1000FB (......asta folosesc si la clean si pastrav......) ....O fi bine, o fi rau....eu sunt multumit..... bucurostarebucurostarebucurostare

Neata dragi colegi suferinzi de boala spinningului.
Va rog sa imi recomandati o lanseta pentru plastice micro, pe la 2m, 0-5g reali, xtrafast, varf blector, pret@500 lei.
Ma tenteaza SG LRF CCS sau Lucky John micro. Astept si alte recomandari. Am timp de gandire o saptamana. Va multumesc.

Sus