Recomandare lanseta de biban / Combo

Lanseta mea de clean este descrisa ca fiind UL Jigging (Okuma Ergosense 0-6gr). De senzitiva este foarte senzitiva de la 2gr pana la 7gr, pescuita cu fir textil. Insa nu o vad ca pe o lanseta de jig, pentru ca e foarte moale si inteapa destul de tarziu as spune eu. Avantajul e ca nu am pierdut nici un biban sau strap in drill, chiar daca au fost intepati superficial. Nu o recomandat ca lanseta de biban, doar am vrut sa evidentiez ca un varf putin moale (fin) poate fi de mai mare ajutor la biban.
Ergosense pare moale (pe varf) din cauza inelelor ("guguloaielor") originale care schimba foarte mult actiunea blancului. Blancul gol-golut (dupa ce il dezbraci complet) "spune" altceva...
La inceput de 2018 un super-pont pentru cine vrea o lanseta de jig usor cu un blanc de 146 lei.

Ultima editare:
Pentru biban consider ca o lanseta cu actiune fast si varf blectorizat e cea mai potrivita.blectorul ajuta foarte mult la intepare si in drill rezultand mai putine rateuri sau scapati pe traseu.senzitivitatea e foarte importanta la biban doar daca pescuiesti cu jiguri(ca la salau),sunt momente cand sunt mofturosi si scuipa foarte des naluca,la pescuitul cu voblere ataca mai decisivpeacefingers

nicu doro

Oblete
Lanseta mea de clean este descrisa ca fiind UL Jigging (Okuma Ergosense 0-6gr). De senzitiva este foarte senzitiva de la 2gr pana la 7gr, pescuita cu fir textil. Insa nu o vad ca pe o lanseta de jig, pentru ca e foarte moale si inteapa destul de tarziu as spune eu. Avantajul e ca nu am pierdut nici un biban sau strap in drill, chiar daca au fost intepati superficial. Nu o recomandat ca lanseta de biban, doar am vrut sa evidentiez ca un varf putin moale (fin) poate fi de mai mare ajutor la biban.
Alex,domnilor,luminati-ma si pe mine.Nu pot intelege puterea inferioara de 0 g la o lanseta gen ergosense.Acum un an am cumparat-o la recomandarea unor useri de pe alt forum.Ce sa vezi?Mi-a fost teama sa o scot la apa ca i-mi strica partida de pescuit.De la prima vedere m-a debusolat,asa ca am facut-o cadou in prima saptamana de la cumparare si credetima ca nu sunt o persoana pretentioasa.Momentan folosesc un cortx 1-10g,blue bird 1-7g si mai rar bokor ul jig

AlexH

Moderator
Membru personal
Nu prea am inteles nedumerirea ta Nicu.
Daca ma intrebi care ar fi plaja de jos cu care pot lansa usor ( a se intelege "normal"), atunci am scris si mai sus: 2gr. Am incercat si cu 1gr (jig+vierme) dar nu am reusit lanseuri acceptabile pt mine. Eu o folosesc cu succes la clean, cu voblere, cel mai usor avand 2 gr. Nu cred ca exista lanseta care sa fie real 0 - ...gr, mai degraba un 0,5.

nicu doro

Oblete
Daca ma intrebi care ar fi plaja de jos cu care pot lansa usor ( a se intelege "normal"), atunci am scris si mai sus: 2gr. Am incercat si cu 1gr (jig+vierme) dar nu am reusit lanseuri acceptabile pt mine. Eu o folosesc cu succes la clean, cu voblere, cel mai usor avand 2 gr. Nu cred ca exista lanseta care sa fie real 0 - ...gr, mai degraba un 0,5.
Sunt de acord cu tine Alex,dar de ce deacu producatorul imi spune de 0 g.Inca nu am gasit naluci de 0,2-05g.

AlexH

Moderator
Membru personal
Asa e, dar cu jig-uri de 0,5gr am pescuit si chiar si numai cu viermele de guma pe ac. Distanta de lansare cu lanseta asta echipata cu ygk-ul de 14lbs nu depaseste 7-9m, oricat as fi incercat. Dar altfel lanseta isi face treaba foarte bine la banii ei.

Silviu

Somn
Pentru biban consider ca o lanseta cu actiune fast si varf blectorizat e cea mai potrivita.blectorul ajuta foarte mult la intepare si in drill rezultand mai putine rateuri sau scapati pe traseu.senzitivitatea e foarte importanta la biban doar daca pescuiesti cu jiguri(ca la salau),sunt momente cand sunt mofturosi si scuipa foarte des naluca,la pescuitul cu voblere ataca mai decisivpeacefingers
De cand am prins o zi cu lanseul si bibanul pe gume, acum vreun an, nu mari ce-i drept.. Nu mai imi vine sa dau pe vobler cand stiu e poate face guma potrivita

Inseamna ca nu ai lansat niciodata cu tictul meu, 0.2 grame jig+vierme cantaritroflmaooo

Ultima editare de un moderator:

AlexH

Moderator
Membru personal
Adevarul e ca nu am facut nici un lanseu cu tictul ala. Totusi jig+guma la 0.2gr e foarte putin.

Vili

Salau
O recomandare pentru lanseta de biban ...
O vreau pentru microjiguri de 1-2 gr (max 3gr) .
Pana acuma ma atrage tict ice cube .
Si un msx limited x fast pana in 5 gr
Aveti experienta cu lansetele acestea?!?
Sau o solutie mai buna ?
Pana in 2-300$

D

Deleted member 225

Guest
O recomandare pentru lanseta de biban ...
O vreau pentru microjiguri de 1-2 gr (max 3gr) .
Pana acuma ma atrage tict ice cube .
Si un msx limited x fast pana in 5 gr
Aveti experienta cu lansetele acestea?!?
Sau o solutie mai buna ?
Pana in 2-300$
Vili, eu am avut Palms Pinwheel. E f frumos lucrata si finisajele sunt exceptionale iar blancul este senzitiv, cu solid tip. Mi-a placut enorm de mult, pacat ca am rupt-o. Iti recomand sa te uiti la Bigfish, o au in stoc si e modelul nou.

D

Deleted member 225

Guest
Mihai, am tras de el ca prostu pe uscat ... nu dau detalii ca numai ma fac de cacao :(

Vili

Salau
Au ajuns cuburile de gheata . Power-ul e prea teapan,nu are nici o actiune . Insa finess-ul pare de vis ! Usoara , foarte fina pe varf ,echilibrata . E ce trebe pentru micro jiguri de 1-2 gr sau dropshot la biban . Si de ce nu si goange de 1-2 gr la clean ! Poate o sa ma duc mai des si la mare ... o sa fiu acoperit si la guvizi roflmaooo

Mark 192

Oblete
Sal. Păreri despre Daiwa TD Modw 3.0 UL Jigger 1,98m/1-8gr? Potrivită pentru reactive, la biban? (Mepps 00,0,1 și voblere mici) :) Sau lanseta Pontoon Gad Gancho 1,98m; 1,5-8gr fast?

Mark 192

Oblete
Multam. Se pare ca nu e ce caut. Ma intereseaza un bat pentru biban cu actiune fast/extrafast, chiar daca va presupune rateuri pe vobler/rotativa la clean. Si sa fie undeva maxim 400 lei.
Aceeași problemă o aveam și eu. Căutam un băț de biban, care să meargă și la clean. M-am oprit la Daiwa Trout Area Commander 2,30m, 1-7gr. 402 lei la reducere pe Claumar. Din ce mi-au spus băieții de la magazin, pe net, ar fi ”fast”. Este pe drum. Abia aștept să văd și eu, ce poate. :)

Sus