Recomandare lanseta de biban / Combo

Eu am o xesta(http://xesta.jp/products/rod/jig_head_game/). O folosesc la biban si strap.Este foarte senzitiva si poate putin cam rigida pentru biban, dar mie imi place foarte mult, iar calitatea fabricatiei este la cel mai inalt nivel. Radu Cioara are o serie superioara modelului meu si cred ca poate sa confirme si el acest lucru. Una peste alta eu sunt foarte multumit de ea si o recomand cu caldura oricui.

tux

Oblete
Acum depinde si unde pescuiesti (rau sau lac), dropshot sau jig, ca sa iti alegi ce greutati ar trebuie sa arunce si actiunea lansetei. Eu am GraphiteLeader Nuovo Bosco MediumLight 1/16-3/8 oz din 2 bucati. A prins biban / strap / salau / stiuca, foarte senzitiva. Un varf usor permisiv ar avea si Major Craft Go Emotion UL (usor subevaluat ca putere) sau MHX S842 1 piece.

miker2ka

Salau
Eu la biban folosesc zodias 3-10g si sunt foarte multumit. Ma gandeam pe viitor sa fac un upgrade la poison adrena pe aceeasi plaja. A pescuit cineva batul?

Silviu

Somn
Daca vrei upgrade, schimba inelele la zodias. O faci si mai rapida si mai usoara. E ce trebuie, parerea mea.

miker2ka

Salau
Daca vrei upgrade, schimba inelele la zodias. O faci si mai rapida si mai usoara. E ce trebuie, parerea mea.
Upgrade vreau mai mult de moft nu de necesitate. Zodiasul ma foarte satisface. Nu am avut niciodata un bat mai premium,toata lumea zice ca adrena e mai senzitiv..... poate o fi vreo instanta in care nu simt tzacul in zodias si il simt in adrena....

Silviu

Somn
Upgrade vreau mai mult de moft nu de necesitate. Zodiasul ma foarte satisface. Nu am avut niciodata un bat mai premium,toata lumea zice ca adrena e mai senzitiv..... poate o fi vreo instanta in care nu simt tzacul in zodias si il simt in adrena....
Nici nu se pune problema sa existe vreo instanta de genul. Sunt doar pitici pe creier si detalii marunte din cauza carora nu mai prinzi peste

Mal

Salau
Eu stiu ca cel mai senzitiv lucru e podul palmei. Sa nu sune aiurea adica experienta ta. On topic, imi pare un bat excelent. Restul se cheama fata morgana.

miker2ka

Salau
Acu ca tot ai zis... si am vazut pe site la Claudiu ca a adua "torzitele seaguide", si mai vine si Craciunul...
Nu stiu ce vrei sa spui prin "mai rapida".
Stiu ca daca ii schimb inelele o fac mai usoara, care in teorie ar insemna mai senzitiva.
In practica chiar se simte diferenta in senzitivitate de la cele cateva grame castigate?

Wurger

Somn
Din cate am.inteles eu, usoara nu inseamna implicit senzitiva, dar invers da.
Adica un blanc cu continut mare de carbon si mic de rasina e senzitiv si intamplator si usor.
Senzitivitatea ansamblului mai poate fi crescuta prin felul in care este accesorizat si montat blancul.
Rapidaitatea (fast), actiunea lansetei e data de viteza cu care varful revine la pozitia initiala (drept) dupa ce a fost indoit, curbat. Asta asigura alaturi de senzitivitatea prin care sesizezi ciupitura pestelui si alaturi de reflexul tau (la mine e spre zero) o intepare ferma si cat mai rapida. Rigiditatea blancului alaturi de lipsa de elongatie a firului asigura inteparea ferma, importanta in cazul pestilor cu maxilare protejate de oase, chiar si la distante mari.

Cu alte cuvinte, daca schimb inelele grele pe o lanseta nesenzitiva si grea, aceasta va deveni in primul rand mai usoara si mai rapida poate, dar nu neaparat mult mai senzitiva.
Va fi insa mai comoda la pescuit si vei intepa mai precis.

Ultima editare:

Silviu

Somn
Nu as fi putut sa o spun mai bine. Inele mai usoare, balanganeala mai putina, revenire mai rapida si senzitivitate mai mare in functie de ce inele pui si cum sunt puse. Am vazut schimbarea asta pe vreo cateva lansete, pare banal dar e destul de mare

CostinV

Oblete
Imi adaug si eu parerea, poate ajuta pe cineva:

Lanseta Pontoon 21 Stylo 732LJ, 2.2m 2-12g. Ce gasesc fascinant la ea, e usoara (vreo 94 de grame), e senzitiva si simti ciupiturile chiar si de coada nalucii. Este o lanseta rapida dupa parerea mea si a producatorului insa flexeaza cu usurinta, poti juca un jig de 5-7 grame insa nu il "smucesti". Pentru mine are actiune ideala si, cel mai important, flexeaza suficient de "universal". Am luat-o ca si lanseta unica pentru Delta cand merg la bibaneala, dau pe canale mai adanci cu 7 grame, dau si cu 3 grame, cu voblerase si lingurite si, mai ales, destul de eficient si cu rotative.

A costat ceva mai mult decat ar trebui sa dau pe o lanseta de biban insa gasesc in ea acel bat care pentru mine e universal pentru apele pe care pescuiesc. Ca sa fiu foarte sincer, ma ajuta si faptul ca e din doua bucati.

Nu in ultimul rand are rezerva de putere. In Delta incerc sa fac selectie si pun de regula naluci de 10 cm. Intra si cate o stiuca pana in 1.5 kg si pot intepa eficient cu lanseta si, mai ales, cand nu e agatata bine in triple, nu prea pierd peste. Inteapa la distanta sau in apa de 5m destul de bine. Nu prea cred ca am ce face cu ea in curent insa nu caut biban in astfel de zone. Pentru cat pare de firava, a dus la tavaleala, am avut pesti destul de frumosi pentru apele noastre salbatice si s-a descurcat onorabil.

E comfortabila si pica perfect pe mana mea, am stiut asta cand am pus mana pe ea. Inelarea e destul de OK dar nu cea mai fericita. Inelul de plecare de 2.5 imi pare cam mare si, in consecinta trecem la mulineta:

Shimano Stradic CI4+ 2500 FB. Inelarea lansetei imi permite si o mulineta mai mare dar combinatia asta mi s-a parut ideala. Combo-ul e echilibrat, imi permite lanseuri lungi ajutat si de lungimea lansetei, astfel incat sa pot pescui reactive pe ghioluri. Nu cred ca are rost sa mai intru in detalii despre mulineta, e cunoscuta pentru mai toata lumea.

Sus