Recomandare lanseta + mulineta casting

Alex D.

Biban
Salut! Am cautat cu search ceea ce ma intereseaza, am devorat destul de multe informatii, dar vreau ceva mai punctual.
Ma intereseaza un combo pentru pescuit de pe MAL (Lacul Morii mai exact), pentru salau exclusiv, care sa se preteze pescuitului cu 10g + guma. Nu am experienta in cast, vreau sa incep, dar nu vreau sa "incerc", adica vreau "all in".
La mulineta m-ar interesa ceva care sa ma ajute sa arunc macar 40 - 50m cu 10g + guma (poate e stupid ce zic, no hate).
P.S.: Pescuiesc NUMAI noaptea! :)

Buget 3000 ron.

Multumesc anticipat!

La mulineta ma incata asta:

Daiwa Zillion SV TW 1000 PL​

Desi sunt colegi care dau la casting de pe mal eu nu as recomanda. Ai lanseuri mult mai mici la casting chiar si cu un gear de top decat la spinning pe un combo decent. Eu castingul il vad mai mult un pescuit de finete (sa iti bagi naluca pe sub craci sau maluri rupte) si nu prea in pescuitul salaului, mai ales de pe mal. Unde vad eu casting-ul la salau este pe dunare in curent cu jig-uri grele 40-50gr, aici ai nevoie de o mulineta mai robusta care sa iti duca peste, jig, naluca recuperat in curent.

Ca si combo pentru 10gr-15gr eu as merge pe Metanium SE (Shallow Edition) ceva mai nou, dupa 2020. Ca si lanseta mai departe de un zodias eu nu m-as arunca, ceva de genul 4-12gr sau chiar 7-21gr. Colegul de barca da cu zodias 7-21gr pe dunare cu jig-uri de 45 de grame si a scos salai de 2-3 kile fara probleme. De ce Metanium? La casting este mult mai ok sa iti iei un echipament decent la inceput ca sa te ajute in lanseuri si sa iti minimizeze perucile (care sigur o sa apara). Daca iti iei un combo entry-level o sa ai numai probleme si o sa renunti usor la casting (iti spun din proprie experienta).

VladM

Biban
Noaptea e dificil sa pescuiesti la baitcast, mai ales sa obtii lanseuri lungi, nu vezi naluca, nu stii cand sa o opresti = peruca.

Mergi pe spinning pentru:
- pescuit noaptea
- lanseuri lungi, mai ales cand ai vant din fata sau lateral, de pe mal este important.

Sami

Salau
Salut! Am cautat cu search ceea ce ma intereseaza, am devorat destul de multe informatii, dar vreau ceva mai punctual.
Ma intereseaza un combo pentru pescuit de pe MAL (Lacul Morii mai exact), pentru salau exclusiv, care sa se preteze pescuitului cu 10g + guma. Nu am experienta in cast, vreau sa incep, dar nu vreau sa "incerc", adica vreau "all in".
La mulineta m-ar interesa ceva care sa ma ajute sa arunc macar 40 - 50m cu 10g + guma (poate e stupid ce zic, no hate).

Buget 3000 ron.

Multumesc anticipat!

Mulineta aleasa este un best buy la momentul actual,o folosesc pe un glx 7-21 gr si se inteleg de minune,cu putin noroc o iei pe la 1600 lei aproximativ si iti raman bani pentru o lanseta decenta.

Tot ce iti doresti tu, locatia, perioada zilei, nu coincide absolut deloc cu necesitatea de a pescui cu echipament de baitcast. Distanta mare la salau? Mai bine iei barca. Pescuit noaptea pe lacul morii? Mai bine iti iei ceva light/medium light si pescuiesti cu gume 5-7cm cu 3g-5g - sunt strapazani si bibanoi care s-ar incumeta. Eu zic ca daca ma strofoc arunc 35-40m cu un aldebaran bfs, dar am o lanseta light de 2.4m moderate fast - da ajuta lungimea si lanseta un pic mai flexibila/permisiva, usor de incarcat cu orice gramaj. Baitcasting si distante uriase pe lac....din experienta mea pana in prezent, sustin ca nu prea se numeste pescuit la salau la distanta aia (joci naluca foarte prost cu cat e mai mare distanta) - o simpla teorie a lui pitagora iti poate raspunde la nedumeriri. Din ce am mai pescuit eu asa fugitiv pe lacul morii, 10grame jig si guma, este extraordinar de mult.
Ai mai prins salai pe lacul morii? Eu am avut ceva ciocane prin septembrie, pe gume de 5cm-7cm si pe caderi falfaite (2-3g jig)..dar nenoroc/neatentie cum s-o fi numit, nu am reusit sa aduc niciunu la poza.

Ca sa dau si o concluzie, eu as uita complet doleanta de a arunca 10g+guma pentru ca mi se pare extraordinar de mult, mai ales ca apa s-a racit si trebuie sa ai prezentari pe fineturi acum.
As merge direct pe un Aldebaran BFS si pe o lanseta similara cu a mea (2.3-2.4m - Light/Medium Light), fir textil #0.5 maxim #0.6 (tamburul incarcat pe jumatate - cam 75-80m), si m-as concentra pe naluci 5-7cm gramaje 2-3-5grame maxim.

Eu sincer tot pe lac am avut lanseuri mai lungi cu lanseta de baitcast.
In bugetul tău ar fi o lanseta de la westin care e vârful lot de gama. Modelul TC ml 5-15g, 2.13m(1125 de lei). Ca mulineta sa te scape de peruci e metanium. Modelul japonez cu tambur de 70 e potrivit pentru lacuri de Câmpie. Chiar e unul la vânzare acuma la 1500 de lei. Eu am pescuit noaptea cu un curado 70 și nu am avut probleme. Acuma am un metanium pe drum.
stiu ca sunt păreri împărțite dar eu zic sa mergi pe pasiunea ta. Pitici trebuie hrăniți. smoke

kejmeru^

Oblete
Eu zic sa pescuiesti cu ce iti face cel mai mult placere, nu cu ce e mai eficient, spinning sau casting in conditiile date de tine, daca iti place la cast, ia-ti cast.
Oricum, la salau nu e important sa arunci in mijlocul lacului ci doar in structuri, care de cele mai multe ori sunt relativ aproape, important e sa le identifici.
Comparand cu ce poti face cu echipamentul de spinning, degeaba ajungi intr-o structura la 50m+, atacurile sunt mai greu de pipait pe distanta aceea de fir, poate doar atunci cand se hranesc foarte bine.

Ce-ti pot recomanda insa este sa incepi cu o mulineta cu frane centrifugale precum cele de la shimano sau lews de exemplu, fiind mai permisive pentru inceput, comparativ cu cele pe frane magnetice.
De-as fi in locul tau as alege o lanseta shimano zodias cw 5-15g (as opta mai mult pentru aceasta) sau 7-21g, iar ca mulineta as folosi shimano curado 71 (este o mulineta confortabile, in sensul ca este mica, low profile, se palmeaza bine).

Kleniacul

Stiuca

Buget 3000 ron.

Multumesc anticipat!

Relaxează-te. Într-o săptămînă nu mai mănîncă salăul pe Ciurel,se termină Olimpiada de noapte.Pentru colegii care nu știu,toamna șalăul din Lacul Morii se apropie de mal și are loc un concurs la lăsarea serii ,sînt poate 50-100 de pescari și se prind 2-3 șalăi pe seară,chiar și la 5 kg.Ceea ce e suficient să perpetueze legenda.Cred că o mulinetă Penn Battle 1000 și o lansetă de spinning bună de 2.30-2.40 m care aruncă 5-20 g ar trebui sa te ajute să participi .

Alex D.

Biban
Relaxează-te. Într-o săptămînă nu mai mănîncă salăul pe Ciurel,se termină Olimpiada de noapte.Pentru colegii care nu știu,toamna șalăul din Lacul Morii se apropie de mal și are loc un concurs la lăsarea serii ,sînt poate 50-100 de pescari și se prind 2-3 șalăi pe seară,chiar și la 5 kg.Ceea ce e suficient să perpetueze legenda.Cred că o mulinetă Penn Battle 1000 și o lansetă de spinning bună de 2.30-2.40 m care aruncă 5-20 g ar trebui sa te ajute să participi .
Simt o frustrare in exprimarea ta. Nu o inteleg. Este dreptul si a celor 50 - 100 sa pescuiasca pe acest lac, ca doar nu interzice legea. Nu stiu despre ce legenda vb. Sunt pescar de spinning de cativa ani, nu ma lua peste picior cu Penn de 1000 s.a.m.d. Eu am cerut un sfat fata de un stil diferit pe care as vrea sa il abordez. Daca nu ai, nu am nevoie sa iti versi frustrarile pentru faptul ca pescuieste si altcineva pe lacul morii inafara de tine (cumpara lacul daca il vrei doar pt tine). Cat despre remarca cum ca nu mai mananca salaul peste o saptamana....te inseli amarnic. Am prins anul trecut salau pana in prohibitie, cu exceptie perioadei cand a inghetat lacul.

Hades

Somn
Cum pescuiti noaptea cu baitcast?

Aveti nocturna, DC sau frânele stranse la max?
Sunt începător, dar am pescuit noaptea pe Bega, în oraş, aruncând din mal în mal, în evantai amonte şi aval, cu mulinetă ” Ali expres”. S-a ” format ” mâna pe lumină și mi-a permis să arunc ”în orb” pe lângă plantele din malul opus. Avantajul unui canal cu lățimea constantă .

Kleniacul

Stiuca
Simt o frustrare in exprimarea ta. Nu o inteleg. Este dreptul si a celor 50 - 100 sa pescuiasca pe acest lac, ca doar nu interzice legea. Nu stiu despre ce legenda vb. Sunt pescar de spinning de cativa ani, nu ma lua peste picior cu Penn de 1000 s.a.m.d. Eu am cerut un sfat fata de un stil diferit pe care as vrea sa il abordez. Daca nu ai, nu am nevoie sa iti versi frustrarile pentru faptul ca pescuieste si altcineva pe lacul morii inafara de tine (cumpara lacul daca il vrei doar pt tine). Cat despre remarca cum ca nu mai mananca salaul peste o saptamana....te inseli amarnic. Am prins anul trecut salau pana in prohibitie, cu exceptie perioadei cand a inghetat lacul.
Sfatul meu este practic.Am vazut că nu am atacuri cu mulinete de 2500 sau 4000 si aveam o Daiwa de 1000 la mine,am pus-o la treabă și a mers foarte bine.De aceea m-am uitat acum două zile să iau o mulineta solidă de 1000,cea mai potrivită mi se pare Penn de 1000,dar nu-mi place că nu are tambur de rezervă și buton de anti revers.Am schimbat atunci si lanseta,un amic care era cu mine mi-a sugerat,si Fizica îi dă dreptate,că o lanseta mai scurtă produce o ridicare a jigului mai mică.Deci am lăsat o lansetă de 8.6" pentru una de 7.6.Cît despre frustrare vizavi nu de tine,ci de ce se întîmplă pe Lacul Morii.De citeva zile primesc poze cu șalăi de 3 si 4 kg, chiar si un somn,prinși acolo.Șalăii,unii, sînt fotografiați în chiuvetă.Alții lîngă un portbagaj deschis, bucuros de oaspeți.De asta sînt frustrat,că acei pescari simt chemarea pescuitului doar în anumite momente,cînd este pestele vulnerabil. Iar despre eliberare nici vorbă.Acum vreo 10 ani am văzut cînd a venit o mașină de la Locală si a luat ceva mare dintr-o barcă care verificase plase puse ilegal,trasă la mal,pe Ciurel.Am estimat ca avea cam 1 m,era în sac mare de gunoi,probabil chinez mare sau somn, șalău. Totuși se pare că de un an i-au cam amendat pe cei care dădeau cu parasutele,erau zeci,si ,cică,a fost diminuat braconajul.Iar reperele date de tine,pescuit noaptea,departe, pe Ciurel,nu mi-au plăcut.Dar poate sînt eu prea bănuitor .Poftim și o poză ,să fie.Și de pescuit pe Ciurel.Vara asta pescuiam lîngă canal și a venit dintr-o dată apă mizerabila cu miros de fecale.In mod semioficial Primăria Chiajna deversează ilegal apele uzate,au dat si la televizor un reportaj.De asta nu mai pescuiesc acolo,la fel cum nu mă duc pe Dunăre la intersecția cu Argeșul sau mai jos,pentru că agăți tot felul de mizerii,care se pun pe fir,zeci de gîlme mici la fiecare partidă,sau cu jigul.

Alex D.

Biban
.Iar reperele date de tine,pescuit noaptea,departe, pe Ciurel,nu mi-au plăcut.
Nu te supara, dar nu simti absurdul in ceea ce ai spus?! Da ce repere ai fi vrut sa dau, pescuit noaptea pe mal, departe in copaci, ca acolo stau pestii, in copaci. Pe bune? Eu nu am timp sa pescuiesc ziua niciodata, din pacate trebuie sa muncesc, prin urmare am timp sa pescuiesc numai noaptea si numai de pe mal. Am zeci de gherle date si tot zeci de partide reusite, iubesc pescuitul, ma super relaxeaza, iar cel mai mult ma relaxeaza linistea noptii. Intotdeauna pescuiesc singur, departe de aglomeratia care se face la podul de la Rosu (zici ca e Trout Area la chinezi acolo, stau 100 de insi pe 30m). Cat despre retinere peste, inca o data, este dreptul LEGAL al oricui sa retina peste in limita legii, nici aici nu iti inteleg frustrarea. Stai linistit, ca nu din cauza spinningarilor care prind 1 salau la 6 iesiri dispare pestele din apa, ci din cauza braconierilor care, din fericire, anul asta aproape ca nu au existat datorita actiunilor la care am participat si eu sunanad de N ori la politie cand i-am vazut. Eu iti recomand sa te detensionezi un pic si sa intelegi ca nu e nimic gresit in a pescui atat timp cat se face legal.
Cat despre "scule". Eu pescuiesc cu Shimano TwinPower de 4000 + Shimano Expride 7 - 30g, am rezultate excelente, cel putin anul asta a fost un an extraordinar pentru mine, nu as schimba pt nimic acest combo (desi ma seaca maxim stresul lansetei dintr-o bucata).

Stefan128

Biban
Am vazut că nu am atacuri cu mulinete de 2500 sau 4000 si aveam o Daiwa de 1000 la mine,am pus-o la treabă și a mers foarte bine.
Pentru mine nu are sens ceea ce spui. Ce treaba are schimbatul dimensiunii mulinetei cu atacurile de dupa?
Singurul lucru plauzibil ar fi raportul de recuperare, cea de 1000 posibil sa recupereze mai putin fir la o tura de manivela vs cea de 2500/4000. Dar asta o poti rezolva simplu din manivela (o jumatate sau un sfert de tura).

Iar in legatura cu lanseta e aceeasi chestie. Daca stai sa te gandesti, la o lanseta de 8’6 iti oboseste mai repede mana si dupa 2-4h de pescuit nu o s-o mai ”joci” ca in prima ora(cel putin in cazul meu), deci e irelevant.
Din ce stiu, in pescuitul salaului, naluca trebuie jucata cat mai aproape de substrat. Degeaba ai o lanseta de 2m daca tu dai 4 ture de manivela..

Nu te supara dar daca citeai asta de la un alt coleg, ce parere ai fi avut?
Probabil sa fi fost doar o coincidenta(schimbarea mulinetei). Poate ne ajuta si colegii cu mai multa experienta si trecuti prin mai multe lansete/mulinete.
Daca ne apucam acum sa cumparam si mulinete precum gume..
PS: sunt incepator

Espasia

Somn
Stai linistit. Si noi am fost, sau inca suntem. Raporta la numar iesiri/numar ani......etc.

In pescuiala, totul este relativ si subiectiv. Certe sunt nașterea, moartea, si cam atât. In rest, fiecare vede si simte viata cu ochii lui (si cu crpul lui) si o intelege cu mintea sa. Nu?

E.G. Ia sa vezi ce știuca am prins.......BALENĂ.....SI cand ma uit pe net, constat ca este o amărâtă........de mârlă.....Ca sa nu mai zic de echipament si alte alea, alea. Citește forumul (cat poti de mult) să iți dai seama ce este corect si ce este corect din punctul fiecaruia de vedere. Renunță la o gândire logică, științifică......mergi pe feeling.....:):):). Si nu te lăsa influențat (toți gandim subiectivo-relativ). experiența ta este cel mai bun instrument de evaluare....

Hai, baftă sa ai, ca de restul ne ocupăm noi.....clappingzimbettt

Alex D.

Biban
Stai linistit. Si noi am fost, sau inca suntem. Raporta la numar iesiri/numar ani......etc.

In pescuiala, totul este relativ si subiectiv. Certe sunt nașterea, moartea, si cam atât. In rest, fiecare vede si simte viata cu ochii lui (si cu crpul lui) si o intelege cu mintea sa. Nu?

E.G. Ia sa vezi ce știuca am prins.......BALENĂ.....SI cand ma uit pe net, constat ca este o amărâtă........de mârlă.....Ca sa nu mai zic de echipament si alte alea, alea. Citește forumul (cat poti de mult) să iți dai seama ce este corect si ce este corect din punctul fiecaruia de vedere. Renunță la o gândire logică, științifică......mergi pe feeling.....:):):). Si nu te lăsa influențat (toți gandim subiectivo-relativ). experiența ta este cel mai bun instrument de evaluare....

Hai, baftă sa ai, ca de restul ne ocupăm noi.....clappingzimbettt
Subscriu! Cel mai bun sfat este intradevar sa mergi pe "feeling". Nu de putine ori am luat salau si somn in cele mai "nonconformiste" moduri posibile: 5 - 6 manivele, asteptari lungi de pana la 10 secunde, 20g jig pe apa de 1.5m, 10g in 0.5m, etc. Acelasi sfat ti-l dau si eu, mergi pe "feeling"!

Kleniacul

Stiuca
Pentru mine nu are sens ceea ce spui. Ce treaba are schimbatul dimensiunii mulinetei cu atacurile de dupa?
Singurul lucru plauzibil ar fi raportul de recuperare, cea de 1000 posibil sa recupereze mai putin fir la o tura de manivela vs cea de 2500/4000. Dar asta o poti rezolva simplu din manivela (o jumatate sau un sfert de tura).

Iar in legatura cu lanseta e aceeasi chestie. Daca stai sa te gandesti, la o lanseta de 8’6 iti oboseste mai repede mana si dupa 2-4h de pescuit nu o s-o mai ”joci” ca in prima ora(cel putin in cazul meu), deci e irelevant.
Din ce stiu, in pescuitul salaului, naluca trebuie jucata cat mai aproape de substrat. Degeaba ai o lanseta de 2m daca tu dai 4 ture de manivela..

Nu te supara dar daca citeai asta de la un alt coleg, ce parere ai fi avut?
Probabil sa fi fost doar o coincidenta(schimbarea mulinetei). Poate ne ajuta si colegii cu mai multa experienta si trecuti prin mai multe lansete/mulinete.
Daca ne apucam acum sa cumparam si mulinete precum gume..
Aveam părerea că in pescuit nu e nimic bătut în cuie și că trebuie incercate toate soluțiile cînd ceva clasic nu funcționeaza.

Sus