recomandare lanseta spining

Alinutz80

Oblete
Am de ales între o daiwa Sweepfire 10_40 gr.
Și spro Blast 3 22 gr
Eu o vreau pt stiuca, șalău. Jiguri 20 grame maxim și voblere oscilante maxim 20 gr.
Amenda au 2.10 m
Pe care sa o aleg?

AlexH

Moderator
Membru personal
E cam greu sa iti dea cineva un raspuns adecvat, daca nici macar apa pe care intentionezi sa le pescuiesti nu ai precizat-o. (ceva de genul te-am intrebat si la postarea de prezentare)

AlexH

Moderator
Membru personal
Doar pt faptul ca ajungi la Dunare, as merge pe cea cu putere de aruncare mai mare. Altfel nu as sti ce sa iti zic, ca nu le stiu.

Alinutz80

Oblete
Autocorectul și graba
Amândouă am vrut sa zic.
Totuși niciun răspuns pe fond?

Doar pt faptul ca ajungi la Dunare, as merge pe cea cu putere de aruncare mai mare. Altfel nu as sti ce sa iti zic, ca nu le stiu.
Am una de 30 60 gr. Wixom 5 de la cormoran. Cu asta dau acum.

AlexH

Moderator
Membru personal
Da, dar 10 - 40 nu ii tot una cu 30 - 60, asta daca lansetele respecta plaja declarata de producator.

Wurger

Somn
Daiwa Sweepfire am avut eu si am pescuit.o la Dunare de capu meu. N.am prins nimic, dar pe vremea aia (acu vreo 4ani) nici nu stiam cum si unde ar fi trebuit sa dau. Nu era foarte senzitiva si la 8 inele mari cat avea, nici nu lansa grozav si nici nu tinea firul tensionat uniform. Cu mintea de acum, daca ar fi sa vreau ceva de salau la dunare, nu asta ar fi tinta.
Dar poate ca acum sunt modele mai noi in gama aia si poate mai bune.
La stiuca merge.

Alinutz80

Oblete
Daiwa Sweepfire am avut eu si am pescuit.o la Dunare de capu meu. N.am prins nimic, dar pe vremea aia (acu vreo 4ani) nici nu stiam cum si unde ar fi trebuit sa dau. Nu era foarte senzitiva si la 8 inele mari cat avea, nici nu lansa grozav si nici nu tinea firul tensionat uniform. Cu mintea de acum, daca ar fi sa vreau ceva de salau la dunare, nu asta ar fi tinta.
Dar poate ca acum sunt modele mai noi in gama aia si poate mai bune.
La stiuca merge.
La Dunare ma duc și eu, dar nu am dat de șalău pana acum, un sfat cum as putea sa identific locul cu șanse mai mari?

AlexH

Moderator
Membru personal
Te rog citeste puțin si topicurile astea, s-a mai scris despre ceea ce te interesează pe tine:

Wurger

Somn
Pai tocmai ziceam ca nu am prins nimic cu aia.
Cu altele mai bune am prins in total 2 strapi cu 4 lansete. Deci nu sunt cel mai in masura sa.ti dau ponturi de salau.
Chiar daca as stii, nu e ca si cum te.as trimite la magazin, standu 8 a 3a alee la dreapta.
Unde.s pietre la mal e posibil sa fie si pe fund si e probabil sa fie salau. Dar sunt ț factori care pot face sa nu prinzi nimic.

Alinutz80

Oblete
as avea nevoie de ajutor in alegerea unei lansete de spinning
peste tinta avat, salau, stiuca
locuri de pescuit : Dunare si Olt, eventual canale
pescuit de pe mal 90% din cazuri

buget 300 lei

https://www.totalfishing.ro/lanseta-shimano-catana-ex-270ml-p-89311.html
https://www.totalfishing.ro/lanseta-abu-garcia-venerate-spin-902ml-274m525g-p-61216.html
https://www.totalfishing.ro/lanseta-daiwa-procaster-702mfse-bx-243m728g-p-104439.html

multumesc pentru ajutor!

mentionez ca am deja un cormoran 2.10 30-60g wixom5

AlexH

Moderator
Membru personal
Oare nu era de ajuns celalalt topic pe care l-ai deschis, ca tot cam același lucru il cautai si acolo?

Alinutz80

Oblete
Oare nu era de ajuns celalalt topic pe care l-ai deschis, ca tot cam același lucru il cautai si acolo?
Dar ai văzut cât interes a stârnit? Niciun răspuns, la fel ca aici. Doar răspunsuri pe forma, pe fond....

Dacă interb ceva, aștept răspuns la întrebare. Dacă sunt binevoitori, dacă nu, măcar treceți peste. Iar dacă va deranjează puteți sa ștergeți postarea și înțeleg, ca prost nu sunt.

AlexH

Moderator
Membru personal
Te ataci degeaba. Ce raspuns astepti daca nu are sau nu a avut nimeni lansetele alea. Vrei raspuns asa la plesneala, ca se poatr si asa, dar te asigur ca probabil nu iti va fi ceea ce iti trebuie.

Alinutz80

Oblete
Ok. Eu intreb pt ca nu știu. Dacă știam nu întrebam.
De fapt ma interesează ca 5-25 grame este ok. Precum și lungimea și acțiunea.
Mulțumesc! încă o data

Sus