recomandare lanseta spining

Wurger

Somn
O lanseta si pentru salau si pentru ailalti doi, zice lumea ca nu exista.
Pentru salau iti trebuie ceva fast si care sa fie foarte senzitiva. Adica sa simti prin fir, si prin lanseta in degetul pe care il tii pe blanc, cea mai mica ciupitura din apa. Asta inseamna un anume fel de bat, cu mult grafit in compozitie, deci destul de scumpa.
Ceva de fabrica in sensul asta ar fi Savage Gear Finesse. Ma indoiesc ca mai gasesti dar era in jur de 500 parca.
Pentru stiuca si avat, daca dai de pe mal, eu iti recomand o lanseta medium fast cam de la 2.20 m in sus, cu mai mult de 8 inele, cat mai usoara, in niciun caz telescopica.
Ca si forta de lansare poate sa fie de la 8, 10g la 28, 30g, pentru a putea arunca cele mai multe dintre nalucile dedicate, la o distanta semnificativa.
Iti mai trebuie o mulineta cu frana care sa lucreze bine, sa echilibreze cat de cat lanseta cand o tii cu 2 degete in dreptul tamburului si pe ea un fir textil intre 0.15 si 0,22, plus un inaintas de florocarbon.
Acum gandeste.te si tu. Vrei sa pescuiesti cu ceva sanse, dar nu vrei sa investesti prea mult interes in activitatea asta. Daca ai fi fost pasionat, lectura paginilor indicate ar fi fost o placere, nu o corvoada.
Hint - daca totusi te uiti acolo, sari peste toate pasajele unde se vorbeste de NRX, GLX, TTX si numerele care vin dupa. Nu sunt pentru tine. O sa ajungi si la alea ani si bani mai incolo.
Pacat ca vrei doar sa iei fara sa dai nimic.

AlexH

Moderator
Membru personal
Cormoran raycore-x spin 7-28gr. Desi nu am pescuit cu ea, am auzit lucruri bune despre lanseta asta, scrise chiar si aici pe forum. Pretul se incadreaza in bugetul tau.

AlexH

Moderator
Membru personal
Serios? Începeți cu dinastea, sa nu mai intlegi o corectare sau sa nu mai "gustati" o gluma?
Alinutz80 te-ai decis 100% sau mai astepti o confirmare? Ai tinut cont de ceva din ce ti-a fost recomandat sau din ce ai citit (vezi topicurile expuse de mine mai sus). Daca da, de ce ai ales o lanseta asa scurta, mai ales pt pescuit inclusiv la Dunare, de pe mal?

Alinutz80

Oblete
Serios? Începeți cu dinastea, sa nu mai intlegi o corectare sau sa nu mai "gustati" o gluma?
Alinutz80 te-ai decis 100% sau mai astepti o confirmare? Ai tinut cont de ceva din ce ti-a fost recomandat sau din ce ai citit (vezi topicurile expuse de mine mai sus). Daca da, de ce ai ales o lanseta asa scurta, mai ales pt pescuit inclusiv la Dunare, de pe mal?
Am citit, am încercat sa înțeleg, și eu cam ies câte o zi întreaga, am ales mai mult pentru greutatea redusa la lungimea asta.

Un 2.4 , 2.56 s-au 2.7 si ai rezolvat, asta pt pescuit de pe mal
Ma gândesc la faptul ca poate fi mai obositor mai lunga. Dar o sa ma orientez spre 2.4

2.4 sau 2.7?

Ultima editare de un moderator:
Salut! pentru bugetul asta eu folosesc de 2 ani un Balzer Shirasu 2.42m Crank/Shad 23-52. Am pescuit si cu jig de 6-8 g +guma, am folosit-o si cu gume mai grele, am folosit-o si cu voblere. Bine, eu nu pescuiesc la salau :) Dar e o lanseta care chiar imi place, sta perfect in portbagaj la Meriva, si e chiar prinzatoare. O folosesc cu Daiwa Ninja 3000A, priza 3+1 - vine usor in bot da m-am obisnuit cu ea. Important e ca simt fundul cand ajunge jigul jos.

Sus