• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Recomandare roti barca pneumatica!

Buna seara , as dori sa cumpar un sistem de roti pentru o barca pneumatica de 3,20 , de preferabil demontabile, sa le pot lasa in masina dupa ce pun barca pe lac.Daca foloseste cineva asa ceva as fi recunoscator sa-mi dea niste detalii.Multumesc anticipat!

adiwolf

Moderator
Membru personal
am eu pe Zodiac-ul meu, dar eu asa am luat barca echipata
tot ce pot sa te sfatuiesc este sa montezi niste roti cat mai mari in diametru pentru ca pe terene accidentat iti vor fi extrem de folositoare
cu rotile mici te descurci pe beton, asfalt, in general pe suprafete plane, dar pe teren accidentat, fie el si foarte putin, ai nevoie de roti mai mari
din cate stiu, cei de la Kolibri aveau asa ceva de vanzare, set de roti, dar la un pret destul de mare din punctul meu de vedere

am eu pe Zodiac-ul meu, dar eu asa am luat barca echipata
tot ce pot sa te sfatuiesc este sa montezi niste roti cat mai mari in diametru pentru ca pe terene accidentat iti vor fi extrem de folositoare
cu rotile mici te descurci pe beton, asfalt, in general pe suprafete plane, dar pe teren accidentat, fie el si foarte putin, ai nevoie de roti mai mari
din cate stiu, cei de la Kolibri aveau asa ceva de vanzare, set de roti, dar la un pret destul de mare din punctul meu de vedere
Nu au la Kolibri, am vazut ca au pe Carponizer, are cineva modelul acesta de roti sau alt tip ?

Pentru ca am un RIB ce are aprox. 70 kg, si imi place cateodata sa ies singur la peste mi-am facut singur o pereche de roti de transport. Inspirat dupa modelele gasite pe net. Costurile au fost: 2 x 30 lei rotile, 2x10 lei axele, restul ce era prin garaj si ce am mai gasit pe la cunostinte.... Doar prinderile pe barca sunt de inox... in rest.. teava zincata.... grele dar rezistente... Prefer sa reziste cand trag de barca pe teren accidentat decat sa se indoaie la prima denivelare.... Demontabile.. daca vreau le las in masina, daca nu vin ridicate sus pe oglinda. Cand o sa ajung pe la garaj unde am barca le fac ceva poze.. insa nu sunt de miss.. dar isi fac treaba cu brio. Rotile sunt de cele folosite la Liza (carucioare de alea de marfa) cu rulmenti pe ace si camera in janta de plastic.

Parerea mea e ca se pot construi relativ usor si cu costuri simtitor mai mici decat o pereche din comert.

Pentru ca am un RIB ce are aprox. 70 kg, si imi place cateodata sa ies singur la peste mi-am facut singur o pereche de roti de transport. Inspirat dupa modelele gasite pe net. Costurile au fost: 2 x 30 lei rotile, 2x10 lei axele, restul ce era prin garaj si ce am mai gasit pe la cunostinte.... Doar prinderile pe barca sunt de inox... in rest.. teava zincata.... grele dar rezistente... Prefer sa reziste cand trag de barca pe teren accidentat decat sa se indoaie la prima denivelare.... Demontabile.. daca vreau le las in masina, daca nu vin ridicate sus pe oglinda. Cand o sa ajung pe la garaj unde am barca le fac ceva poze.. insa nu sunt de miss.. dar isi fac treaba cu brio. Rotile sunt de cele folosite la Liza (carucioare de alea de marfa) cu rulmenti pe ace si camera in janta de plastic.

Parerea mea e ca se pot construi relativ usor si cu costuri simtitor mai mici decat o pereche din comert.
Ai uitat de poze si eventual o schita de mana

sunt construite dupa modelul de mai jos:

Doar ca in loc de teava de aluminiu dreptunghiulara am folosit de fier rotunda. Ce am avut la indemana. Nu au aspect comercial dar isi fac treba de ceva ani.

Poze daca nu uit la urmatoarea iesire cu barca le fac. Deocamdata pun o captura unde se vad cum vin ridicate pe barca:

View media item 210

adiwolf

Moderator
Membru personal
am pe barca montate roti, defapt sunt demontabile conform sistemului prezentat de Costi
au dezavantajul ca sunt roti destul de mici si pe teren accidentat poti avea greutati cu ele, dar cel mai mare dezavantaj al acelui sistem este faptul ca te incurca la condus motorul, mai precis cand vrei sa virezi mai brusc sau mai in loc, motorul loveste una din roti (stanga sau dreapta)
ca atare, sistemul prezentat de AlexH este mult mai bun dar prezinta dezavantajul ca nu poti monta sonda de sonar pe oglinda barcii in sistem clasic, efectiv nu este loc
avantaje si dezavantaje la fiecare sistem - rotile sunt bune daca sunt in diametru mare si daca ai rampa de intrare in apa

M-am lovit si eu, acum, de necesitatea acestor roti de transport. Acum ma intrb daca ar mai incapea si motorul termic si cel electric , langa aceste roti

adiwolf

Moderator
Membru personal
M-am lovit si eu, acum, de necesitatea acestor roti de transport. Acum ma intrb daca ar mai incapea si motorul termic si cel electric , langa aceste roti
categoric NU, doar unul din ele!

Adiwolf, in partea stanga jos pe oglinda este cumva prinderea pe care atasezi sonda de la sonar?
da, este o prindere pentru sonda de Humminbird dar.............eu am Lowrance si deocamdata nu m-am omorat sa bricolez ceva adaptor din considerentul ca prefer sonda clasica detasabila pe care nu o pot lovi cand ies pe uscat sau uit de ea montata pe barca

AlexH

Moderator
Membru personal
Eu cel putin iti multumesc pentru prezentari, m-ai ajutat sa ma decid. Astfel ca o sa fac cumva si o sa montez si eu un set de roti. Desi e placut sa merg cu inca cineva la pescuit, din pacate se pare ca eu am mai mult timp liber decat prietenii si as prefera sa pescuiesc din barca mai des.