Recomandare roti barca pneumatica!

Espasia

Somn
Pe langa asta, o sa ma gandesc la un sistem de prindere a sondei in locul uneia dintre roti.
Asa fac si eu, cand ies cu "galoșu pleumatic". Pun sonda exact peste ghidajele rotilor cu un suport mobil. Cumparat. Dar rotile le folosesc extrem, extrem de rar (desi le car permanent cu mine) doar cand spal barca si o mut prin curte sau prin garaj. :):):)
In rest o "lansez" direct de pe peridoc. Caut mereu locurile unde pot face asta. Dar, la nevoie, punem rotilele. desi este ..... cam grea.

Cu stimă,

adiwolf

Moderator
Membru personal
desi este ..... cam grea.
cam grea?!!!! amaaaazed
este ciment, sifonier umplut cu beton, capzidcapzid

Nemernic
sa fi atent la impachetarea barcii cu suportii aia prinsi pe placa motor - trebuie protejati cu ceva sa nu intre in conflict cu pvc-ul barcii
cauta o solutie de umplere/imbracare a suportilor cu ceva care sa nu afecteze materialul barcii la impachetare si transport
la Zodiac-ul meu am asa ceva pe oglinda si le-am bagat pe interiorul suportilor cate o bucata de poliestiren extrudat, in asa fel incat sa iasa in afara iar la impachetare (desi impachetez barca doar odata pe an) nu ajnge fierul pe materialul barcii, este protejat de poliestirenul acela (hai ca ai inteles ce dracu vreau sa spun zimbettt)

speedo

Biban
Ce ziceti sunt suficienti 28 cm de la pamant la fundul barcii ?Roata are 26 cm,mi-a ridicat cineva barca de bot in timp ce tineam eu aia fixata cu mana...nu pare sa atinga balonul in pamant.
As da gauri mai jos dar ma incurca o piesa de plastic la interior care fixeaza podina.
IMG_20190306_100625.jpg
IMG_20190306_100652.jpg

grey-wolf

Biban
Teoretic da . Eu cu 14 cm sub barca ma descurc perfect . Am roti mult mai mici dar nu lansez de pe camp , rar le folosesc sa pot lasa barca pe dale in baraj .
In functie de terenul de pe care lansezi barca vei vedea . Eu zic ca e suficient . Nu faci off road cu ea .

speedo

Biban
Voi cu ce ati sigilat in interior gaurile date in oglinda inainte de a strange suruburile placuței?In afara de siliconul care se pune pe placuta.

grey-wolf

Biban
Lac sau rasina epoxidica . De preferat epoxi . In oglinda am infiletat piulite . Metric 8 pe interior . Suruburile de fixare raman pe pozitie si dupa demontarea totala a rotilor . Grija la muntarea piulitelor de insertie , acestea trebuie montate din exterior si surubul din interior pt a se autobloca dupa strangere . Mai sunt modele de piulite de insertie cu guler (nu caut poze acum pt exemplificare ) . Nu utilizati piulite cu ghiare !

Atașamente

Ultima editare:

grey-wolf

Biban
Un sistem de roti care sa permita si montarea electricului pe barca stie cineva ? Adica sa am termicul pe mijlocul oglinzii electricul langa balonul tribord ( dreapta ) si rotile montate ? Asta e dilema mea . Cum fac ca nu incap toate pe oglinda . In momentul de fata demontez rotile ca sa pot utiliza si electricul .

Colegi,
pentru ca trebuie sa si dai, nu doar sa primesti, accept cu drag berile de la voi pentru urmatoarele imagini :)
Nu va mai gauriti barcile ca sunt destul de bune asa cum le-a facut producatorul.
Chinga galbena vine peste baloane si ajuta la tras carutul in barca dupa lansare. la fel ajuta si la montaj pentru iesirea din apa.
Acum am gasit si eu modelul.
Daca il face cineva inaintea mea, poate posteaza pasii necesari.

Atașamente

grey-wolf

Biban
Am facut eu ceva asemanator acum 2 ani . Dezamagire totala pe dale la coborat barca ( cinstit vorbind electricul bateria si termicul erau instalate ) . Foarte instabile , trebuia avut grija permanent sa nu se plieze sub barca iar montajul pe barca in apa o placere mai ales toamna tarziu . Au avut viata scurta . Prefer oglinda gaurita si sa infiletez 2 piulite pt fiecare roata . Mult mai fixe ,rigide si sigure .

sincer nu stiu de ce s-ar plia rotile sub ea...ma rog...
mai e si originalul, mai scump, dar probabil mai ok?..
as face orice numai sa nu gauresc oglinda :(

later edit: sau asa cu 4 roti. asta garantat nu mai misca

Atașamente

Ultima editare:

grey-wolf

Biban
Ultimul e ok . Poate fi manufacturat nu musai original . Fac referire la , carut 3 jpg . Carut 4 jpg pt mine iasa din discutie .
La primul model afisat exista o bara de legatura intre roti . Eu nu aveam asa ceva . Rotile erau fixate pe niste placi patrate cu fixare pe ,, rachete " cu chingi de strangere cu clichet . Probabil placile erau prea mici si avand o singura chinga pe roata puteau misca cum doreau . Nu am mai incercat sa le dezvolt . Am ales varianta cat mai mica ca volum si greutate ( tinand cont ca se depoziteaza in barca in timpul pescuitului ). Rotile fixate pe tije din teava patrata care se atasaza pe suruburi fixate in oglinda . In functie de nevoi pe aceleasi suruburi fixez trim tab uri , roti , suport sonda sau ce imi trece prin cap ( si imi trec multe zimbettt )
Mie imi este util asa . Nu gauri oglinda daca nu vrei , orienteaza te spre ce simti tu ca ai nevoie .

orka

Salau
sincer nu stiu de ce s-ar plia rotile sub ea...ma rog...
mai e si originalul, mai scump, dar probabil mai ok?..
as face orice numai sa nu gauresc oglinda :(

later edit: sau asa cu 4 roti. asta garantat nu mai misca
Primu e carut de caiac( plastic),o gramada de bani si nu stiu daca tine pt. barcagandescccc, al doilea ,da asta tine si una de aluminiu.

grey-wolf

Biban
Am facut si asa ceva . E super confortabil si stabil . Din teava de alu de 30 , 2 roti de carucior de copii . Teava infundata la capete sa nu intre apa , rotile din plastic cu camera . Usor ... Cea mai tare faza a fost ca plutea zimbettt. Sa vezi distractie la bagat sub barca . Inconfortabil la pastrat in barca in timpul pescuitului (2,8m barca mea ).
Am renuntat si la asta .

adiwolf

Moderator
Membru personal
parca lansati la apa Titanicul nu o amarata de gonflabila care o iei in spinare.
sigur ca este mai comod sa o lansezi pe o panta inclinata, nu mai mult de 5gr, eventual betonata si sa ai toate acarateurile puse pe ea si in barca, dar.........asa ceva nu exista decat in foarte putine locuri si alea le numeri pe degetele de la o mana
chiar daca nu o sa credeti acuma, va rog sa va amintiti mai tarziu de cate ori ati dat la apa barca cu rotile pe ea si cat de comod va fost dupa aceaa cu rotile in barca sau fixate pe oglinda

Sus