Recomandare suport Sonda sonar

adiwolf

Moderator
Membru personal
am probat cu sonda bagata la nivelul placii anticavitatie si nu bate side-ul in motor, nu prinde nici elicea si nici pintenul.

speedo
multumesc frumos pentru poze, nu pentru mine am cerut, eu am mers pe menghina si tija motor electric, dar stiu ca sunt multi care cauta alte soluctii si acest suport consider ca este una viabila - grija totusi la elementele de plastic

AlexH

Moderator
Membru personal
Cum zicea si Adi, nu e nevoie sa coborati atat de mult sonda, daca se monteaza cat mai in marginea oglinzii. Ideal ar fi sa o montati imediat sub chila, dar asa nu se poate.

vioril

Biban
am Reușit și eu și oarecum multifuncțională

Am sa va detaliez partea cu MULTIFUNCȚIONALĂ : am cumpărat de la epixmarine doi suporti pentru sonda sonar cu 100 lei - un suport in forma de profil C pe barca gonflabila și celălalt pe tija de la menghina motorului electric . Sonda de la sonar am montat-o pe un singur suport și se poate muta de colo -colo fără nici o modificare . In capătul tijei de la motorul electric sa montat un suport pentru camera GoPro ( nu l-am montat eu , așa l-am cumpărat ) . Când merg cu gonflabila la pescuit pun Sonda direct pe profilul C de pe barca , iar când merg cu alta barca , pun menghina cu tija iar sonda pe suportul C de pe tija

AlexH

Moderator
Membru personal
Pune te rog niste poze Viorele, ca pe mine a inceput sa ma lase imaginatia.

vioril

Biban
Le pusesem , însă cred ca nu s-au încărcat . Am sa pun una câte una

Prima

Încă una

Încă alta , asta este profilul C

Și ultima . Sper sa va placa și sa va fie de folos . Dacă are cineva sau careva imaginație mai bogata , aștept Feed back

Avem și cu sonda și prinderea de pe ea

2C9851B7-0C8D-401F-9749-517F299B35B9.jpeg
4A0BC269-B26D-43A0-BBF7-27C727F0F884.jpeg
9111FAF6-6F58-49D2-B087-B5FFE547271B.jpeg
6FBB6A8C-A379-45B8-85E4-1D63B2791281.jpeg
76C2AF28-E305-4125-AC5D-AF6F884A636C.jpeg
4EE7A22A-1457-4D51-BC93-487314146932.jpeg
0846178F-F29E-4EB0-90BA-10914AC47554.jpeg

Ultima editare de un moderator:

AlexH

Moderator
Membru personal
Foarte buna ideea. O întrebare mai am, in menghina aia mica ce prinzi?

L. E. Am vazut acum, in celalalt topic, ce montezi acolo. thumbsuuuup

vioril

Biban
si eu am tot incercat diferite moduri de a monta sonda pe gonflabila in asa fel incat sa fie cat mai ok . menghina asta de la motor electric si tija aferenta se pare ca-mi satisfice toate capriciile : este usor de montat pe orice barca , am eliminat problema stopitului cu apa atunci cand merg cu motorul la viteza mare , am eliminat problema cu unghiul de vizibilitate al sondei din cauza motorului , am reusit sa-mi Montez un gopro . este bestiala treaba , ce sa mai .
fire intinse !!!

bobo

Salau
si eu am tot incercat diferite moduri de a monta sonda pe gonflabila in asa fel incat sa fie cat mai ok . menghina asta de la motor electric si tija aferenta se pare ca-mi satisfice toate capriciile : este usor de montat pe orice barca , am eliminat problema stopitului cu apa atunci cand merg cu motorul la viteza mare , am eliminat problema cu unghiul de vizibilitate al sondei din cauza motorului , am reusit sa-mi Montez un gopro . este bestiala treaba , ce sa mai .
fire intinse !!!
La mine cuvantul de ordine a fost : COMPACT.
20190417_130952.jpg
20190417_131055.jpg

bobo

Salau
bateria unde este si de cati amperi
eu am una de 12v si 28 ah ce cantareste putin peste 8 kg .
Asta e bateria . Mă tine lejer 2 zile la spinning ,cu sonarul trecut în stand-by când nu-l folosesc si mai ramane in el . Cântărește 4

bobo , tu asa ai luat-o sau ai bricolat? pare interesant
Bricolat . Ventuza geamuri de la Dedeman ,tăiată, rezistă la o forță de tractiune de 80 kg. , țeava + plăcuta de prindere de la suportul de sonda de la Decathlon si mici modificări la suruburile centrale ale zonei pt. a putea monta un opritor care ,la rabatarea sondei în poziție de lucru o blochează într-o poziție dinainte stabilită.

Atașamente

bobo

Salau
Mi se parea mie cunoscuta placuta aia de aluminiu naughty
Ai baza in ventuza aia ?Totusi e pentru geamuri.
Păi am spus: țeava de aluminiu + placuta pe care se fixează suportul sondei sunt de la un suport ce se găsea la Decathlon , Seven Bass pe nume....naughtySi da ,am mare bază în ventuza, se fixeaza foarte bine pe materialul neted al oglinzii, cu o vidare excelentă. Am probat sonda la o viteză maximă de 22 km/h , e tun...nu tremură, nu se desface.

Mi se parea mie cunoscuta placuta aia de aluminiu naughty
Ai baza in ventuza aia ?Totusi e pentru geamuri.
Cu ventuze de acest fel se poate transporta mobilier si foi mari de geam de 40-50 kg , nu geamuri de apartament.

Sus