• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Recomandare

Buna. De curand am primit o lanseta EnergoTeam Bokor Spin 2,72 15-40g pe care am de gand sa o "combin" cu o mulineta Spro Passion 740 Match ( asta mai aveam prin casa). Vreau sa folosesc combinatia asta la salau, de pe mal, pe Mures. Va rog sa imi ziceti parerea voastra despre lanseta amintita, daca se potriveste cu mulineta si mai ales ca imi recomandati un textil bun pentru conditiile specificate. Initial ma gandeam la PowerPro de 20 lb, dar tinand cont ca am citit in destule locuri ca ce avem noi prin magazinele online este o varianta pt EU sau mai rau, o facatura, m-am cam derutat.Am evitat firele japoneze, pentru ca nu prea rezista la abraziuni de pe rauri gen Mures, asa ca mi-a atras privirea Woodstock PowerStrike, care macar e Spectra.Va rog sa ma ajutati sa evit crizele de nervi pe malul apei si gaurile in buget si sa imi recomandati un textil ok pentru conditiile amintite mai sus. Multumesc anticipat

La feeder, cand dau cu textil, folosesc Varivas Avani Eging Milky 14,5 lb, cu inaintas de fluorocarbon Cralusso de 0,20, dar credeam ca firele cu Spectra nu sunt chiar asa sensibile la agatatorile de pe Mures. Am uitat sa specific ca as vrea sa folosesc combo-ul meu mai mult cu gume.

Ultima editare de un moderator:
Vezi ca Bokor Spin are probleme cu varful. Se rupe destul de usor. Am 2 lansete Bokor, variantele de 2,30 si 2,12. La cea de 2.30 a plesnit varful foarte usor. Avea, cred, vreo 2 luni de cand o cumparasem. Asa ca, ai grija cu ea.

Multumesc de avertizare. A mai patit cineva, ceva, cu genul asta de lansete?...sau este macar cineva care le-a folosit, sa imi dea mai multe detalii despre ele?

As avea posibiliteatea sa o schimb cu un Shimano Catana DX 270 MH, a unui prieten....e noua, neutilizata, dar imi este ca risc sa fac doar un schimb de trompete.Nu stiu nimic despre ambele lansete, motiv pentru care am si cerut ajutor.Nu pot sa trag o concluzie din doua raspunsuri primite, dar daca Bokor are probleme cu blankul, e chiar aiurea si s-ar inscrie in "standardul" meu ca si noroc....ce primesc pe moca, indiferent de valoare, nu ma tine capzid

Sper sa mai primesc cateva pareri....eventual si despre catana dx-ul ala.Ideea e ca lanseta ar urma sa fie folosita la pescuitul de pe mal, pe Mures.Stiu bine ca daca vreau ceva bun, acel lucru si costa, dar fiind la inceput in genul asta de pescuit, nu vreau sa mananc paine cu pateu o luna de zile, ca sa imi iau o scula de top, pe care oricum nu as sti sa o apreciez la adevarata ei valoare...

Nu am norocul de cineva care sa imi dea mai multe informatii?

Eu am pescuit o Catana 270 Xh la Dunare pt jig greu vreo 6 ani. Nu am avut probleme si am prins ceva salai. Ca lanseta de buget as zice ca sunt OK. Nu stiu cum lucreaza la jig cea MH ca nu am pescuit-o.

Guano tati. Meri la pescuit omule relaxat. Sa dea Bunul Dumnezeu sa prinzi Peștele ăla care o sa îți rupă bokoru. Eu nu l-as da pe Catană. Cu timpul o sa înțelegi mai multe despre lansete. Da pana atunci mergi la pescuit și bucură-te de pescuit. Nu îți mai fa atatea griji.

Ovi_Spring ....ai dreptate, dar totusi....la feeder, pana m-am prins cam cum sta treaba cu lansetele si cam ce ar fi potrivit pentru felul meu de a pescui, mi-am umplut casa de trompete.Daca aveam putina rabdare si as fi intrebat in stanga-dreapta pe cei care erau mai buni ca mine si cunosteau betzele mai bine, poate reuseam sa trag si eu ceva concluzii mai aproape de adevar si totodata sa fac o economie destul de mare la "buget" zimbettt. Foarte multi au trecut prin etapa asta, pana inteleaga si sa aprecieze un pescuit cu scule de calitate si sa isi doreasca sa pescuiasca mai "fin" cu putinta.Au invatat in timp si uneori cu foarte multi bani cheltuiti, pentru ca stim toti foarte bine ca trecere de la o etapa la alta costa.Acum, datorita netului, este un pic mai usor...putem sari unele etape, avand acces la enorm de multa informatie.....asta doar daca stii sa discerni informatiile cu adevarat utile, ca in ziua de azi pe net poti "invata" si sa schimbi un bec, dar si sa te operezi pe creier....ceea ce n-as prea incerca totusi zimbettt

io mi-am promis ca de acuma nu mai cumpar nimic in afara de jiguri, am o genata plina de gume. 3 lansete si vre-o 5 mulinete de spin. Anu trecut pe vremea asta ma gandeam sa iau prima lanseta de spinning.. De acum spun pas la achizitii, ca m-am plictisit sa tot pescuiesc de la tastatura. Dupa ce rup echipamentele pe care le am, poate o sa imi mai iau ceva dedicate. Greu cu bugetele astea, boala asta a pescuitului nu are leac.

Ovi_Spring ....ai dreptate, dar totusi....la feeder, pana m-am prins cam cum sta treaba cu lansetele si cam ce ar fi potrivit pentru felul meu de a pescui, mi-am umplut casa de trompete.Daca aveam putina rabdare si as fi intrebat in stanga-dreapta pe cei care erau mai buni ca mine si cunosteau betzele mai bine, poate reuseam sa trag si eu ceva concluzii mai aproape de adevar si totodata sa fac o economie destul de mare la "buget" zimbettt. Foarte multi au trecut prin etapa asta, pana inteleaga si sa aprecieze un pescuit cu scule de calitate si sa isi doreasca sa pescuiasca mai "fin" cu putinta.Au invatat in timp si uneori cu foarte multi bani cheltuiti, pentru ca stim toti foarte bine ca trecere de la o etapa la alta costa.Acum, datorita netului, este un pic mai usor...putem sari unele etape, avand acces la enorm de multa informatie.....asta doar daca stii sa discerni informatiile cu adevarat utile, ca in ziua de azi pe net poti "invata" si sa schimbi un bec, dar si sa te operezi pe creier....ceea ce n-as prea incerca totusi zimbettt
Pai de aia zic. Dacă dai bokoru pe katana nu faci nimic. Pescuieste lanseta aia in cât mai multe situații pana vezi ce anume vrei și atunci merita sa ridici ștacheta la preț.