• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Religia - Adevar, Credinta, Mit si Realitate

Pai in primul rând sa ne dam cu părerea despre ceva trebuie sa studiem problema in detaliu. Ca sa cunoști biserica trebuie sa trăiești putin practicând creștinismul. Așa din exterior toți ne dam cu părerea. Eu unul nu cunosc asta 100%, nici sensul vieții, dar nu îmi fac o imagine bazată doar pe comoditatea mea. Adică nu mulez o întreaga filosofie și practica sa cada bine pe stilul meu de viața, și dacă nu corespunde sa o critic. Am văzut asta și pe fb și peste tot in mediul online. Toți ataca biserica și pe preoți. Eu pe majoritatea pe care ii cunosc sau i-am cunoscut sunt oameni foarte foarte mișto. Preoți dezaxati am văzut prea putini ca sa conteze. Dar când cunoști popii doar de la televizor normal ca vezi 2-3 cazuri și crezi ca aia e majoritatea.
Sincer am văzut o poziție echilibrata pe tema asta la Wurger. Și cred ca a fost echilibrata doar ca sa nu provoace pe nimeni.
Va dau un exemplu tema spitale vs biserici care mi se pare aberanta.

Si eu as vrea mai multe detalii. Din punctul meu de vedere BOR și UDMR au fost tot timpul alături de partidul care este la putere.
Biserica nu e alături de putere. Ei doar recunosc ierarhia oamenilor, oricare ar fi ea. Ar putea sa iasă patriarhul și sa condamne pe Dragnea și toată corupția dar știți vorba aia: scapi de dracu, dai de tacsu. Pur și simplu nu e treaba lor și nu vor sa își asume consecințele implicării in politica la nivel înalt. In schimb ce fac preoții care îndeamnă la vot la locale un candidat sau altul e treaba lor si își asuma, și moral și pe suflet. Și vor plăti. Dar asta e alta discuție.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ador parerile bazate pe nimic. Nici eu nu vreau conflicte. Doar moartea religiei si a bisericii. Si ... m..e psd.
P.s cum se practica crestinismul? Ce e crestinismul? Popii de la oras sunt niste excroci in majoritatea lor. Din interior vorbind.... nu din interiorul ala...

Biserica nu e alături de putere
Nu ma asteptam la asta :)) pe bune?

Inteleg partial parerea ta , dar nu pot sa fiu de acord cu ea.Faptele vorbesc...De multe sute de ani ,atentie ! Imi place sa urmaresc atat cat pot si cat reusesc sa inteleg aceaste institutii cat si religiile.Observi sper pluralul.Am avut prieteni teologi in facultate , am preoti apropiati , uneori mai ajut pe unii , am cunoscut calugari foarte speciali , am vizitat Vaticanul , am citit,am pus intrebari...Asta ca sa intelegi ca ma preocupa intr-un fel acest lucru.Nu pot sa scriu aici prea mult...Dar istoria omenirii a demonstrat ca religia si institutia bisericii nu au reusit sa uneasca oamenii .Uneori chiar a fost invers...Razboaie teribile au avut loc sub scutul religiilor .Ca au fost religii crestine sau nu .Parerea unui simplu muritor normal.
Credinta e una si institutia este alta.Pentru ca sunt oameni inainte de a fi preoti si stiti voi cum e cu pacatul. Constat cu regret ca dupa ultimele miscari increderea scade dramatic in aceasta institutie.Zic cu regret pentru ca era ceva ce ar fi putut sa ne uneasca in celebrul an al Centenarului.Insa romanii sunt mai dezbinati ca niciodata...Iar BOR nu face nimic concret in acest sens ca si biserica nationala zic.
Si Da , biserica ,istoric vorbind, a fost intotdeauna cu cel de la putere.Ca ala a dat banul in secolul 21 sau pamanturi si paduri in alte vremuri.Indiferent de ce biserica vorbim.Crestina sa zic, desi sunt convins ca si celelalte biserici /religii sunt la fel si asta pentru ca ... e oameni dom'ne ! :)
O parere personala care sper sa nu aduca vreun afront cuiva de pe forum.
Pace.

@ ovi .... serios?!
Recitește ultima ta postare .
Și citește și aici
https://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3655186
Rine chiar a fost o predica frumoasa și a echilibrat derapajele pro Ponta a unor subalterni de-ai lui.

Claudiu fără supărare, e ușor sa spui asta dar sunt unii care au trecut prin chestii inimaginabile și au privit moartea in ochi. Din poziția aia nu au mai fost așa siguri pe lumea asta materială.
Va spun sincer ca nu sunt un om bisericos, doar ca am niște rezerve când vine vorba de religie și biserica.

Zamfi respect!nnnoroc

adiwolf

Moderator
Membru personal
doar ca am niște rezerve când vine vorba de religie și biserica.
si eu la fel,
doar ca invers !! nervosrau

zamfi are dreptate, factorul uman isi pune amprenta si pe religii (oricare ar fi ele), iar lipsa educatiei, face ca acest flagel istoric sa perpetueze si sa prospere in beneficiul acestor caste.
din pacate sau din fericire, credinta este una, iar religia este alta

Popii de la oras sunt niste excroci in majoritatea lor.
inseamna ca nu i-ai vazut pe cei de la satele si comunele uitate de timp !!!
nu toti !

Biserica ii una dintre cele mai mari afaceri, dubioase și chiar ilicite, in Romania. Ea poate sa fie asa doar lucrând mana in mana cu politicul și ajutandu-se unul pe altul. Biserica este una dintre cele mai eficiente metode de influențare a maselor, ajutată și de doctrina creștină care se bazează mult pe a tine prostimea in ignoranță și a limita gândirea libera. Ortodoxia cu atât mai mult. Este cât se poate de creștinește sa posezi averi aproape necuantificabile, sa ai locase de cult de milioane sau zeci de milioane de euro, sa ai case parohiale similare cu locuințele unor oameni de afaceri, sa ai in fata unei mănăstiri 7-8 limuzine și SUV-uri de zeci de mii de euro iar in mănăstire coada din zeci de fraieri care au tot felul de necazuri și pentru care donează zilnic sume enorme pe care nu le verifica nimeni. Este cat se poate de creștinește sa te ascunzi dupa o instituție inchistata și oarecum oculta, in care preoții, in functie de rang, au straie cusute cu fire de aur, bijuterii bisericești din aur și pietre prețioase și sa apari pe la tot felul de evenimente publice comemorative ca niste persoane speciale, de neatins. In biblie scrie sa aduni averi, sa trăiești imbuibandu-te și că activitate caritabilă sa asculți necazurile și sa îndemni amaratul sa se roage mai mult si sa doneze mai mult ca tu ca un papistasi nenorocit sa te rogi pentru el și sa trăiești mai bine. Ba te mai duci și prin școli și ameninti copii și ii sperii cu fel și fel de cretinitati, pe care le promiti daca nu vor deveni prosti, creduli și darnici. Astea nu se intampla cu știința și îngăduință autorităților? Sunt aceiași propovaduitori ai bibliei care erau pe vremea apostolilor, a evanghelistilor sau a sfinților din biblie? Nu sunt atatea funii in Romania cate ar merita gunoaiele in sutană din biserica ortodoxă română. Imi asum ce zic și nu vorbesc fără să cunosc destui papistasi si nu doar ortodocși.

Claudiu

Administrator
Membru personal
unii care au trecut prin chestii inimaginabile și au privit moartea in ochi. Din poziția aia nu au mai fost așa siguri pe lumea asta materială.
Inteleg unde bati insa amesteci termenii. Acolo e vorba de credinta nu de religie si popi. Am incheiat, e foarte ok sa creada fiecare in ce doreste

Claudiu nu exista credinta fara religie cum nu exista fotbal fara regulament, cluburi, terneuri si federatie.
Credinta e regulamentul ! Federatia poate fi ,printr-o comparatie putin fortata , Bor . Cand jucam fotbal in liceu nu aveam treaba cu federatia! Doar cu regulamentul :)

mihai is
Cu siguranta face ( si) lucruri bune! Aici insa este vorba de niste principii .Uneori incalcate.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Sigur ca a mai facut, dar pune in balanta cat bine au facut oameni normali,nebisericosi si ai sa vezi ca statistic a facut un mare cacat. Sau... jegurile din jegurile de preoti comunisti nu or fi si aia de au inchis usile bisericilor cand bateau disperati oamenii sa se adaposteasca. Imbecilitatea primordiala este aici la ortodoxism, ca sa nu zic de altii care prefera sa le moara copiii decat sa accepte transfuzie de sange ca asa le zice marea carte. E o falie din ce in ce mai mare intre oameni creata tocmai din vina bisericii umile politicii. Ovi_Spring sloganul spitale nu catedrale de ce e penibil??? Din moment ce zeci de milioane sunt donati din bugetul primariei catre catedrala?? Ce e penibil in asta? In plm in timp ce altii cauta remedii la boli, cauta solutii de depoluare, zboara in spatiu, discuta principii si ideai, pe aici se tarasc pe jos la oase de babe ... si asta cu zecile de mii. Sper sa dea tot obligatoriile 3 ture si in jurul catedralei mantuirii neamului, in genunchi. Ca acolo pot! Invidiez pe cei ce au o credinta personala si interioara neimpusa si total distanta de biserici/popi insa eu voi ura din toti rarunchii mei institutia bisericii si toti popii. De ce toti? Pentru ca cei ce au un dram de coloana, pot demisiona din randul lor din aceasta forma de inrobire ce a funtionat atat de mult timp, intocmai ca prostitutia.

988130DA-51DA-4EFE-8D9B-8B92BEFD0480.jpeg

Ultima editare: