Reparatie si intretinere mulinete

Stradic 2500 > servisata la D-l Mugurel. Nu trebe luat tot topical la mana, ca e proaspata servisarea. pagina 14 :)
https://spinningclub.ro/threads/reparatie-si-intretinere-mulinete.209/page-14
Acuma nu fac eu un capat de tara din treaba asta, mulineta in sine nu e o opera de arta sau o valoare inestimabila. Da eu asa sunt de cand ma stiu, cand am ceva de spus, pai spun, fie ca e de bine sau de rau, fie ca gresesc sau nu, eu imi spun parerea. Iar daca gresesc cu ceva, imi asum .. si merg mai departe cu lectia invatata

AlexH

Moderator
Membru personal
Treaba sta in felul urmator, dupa parerea mea. Ori trimiti mulineta inapoi sa verifice si sa "repare" ce a facut gresit, gratis bineinteles; ori o desface altcineva. Cert e ca asa nu poti sa o lasi.

Adi >2500 GTM - RB
Alex, asa cum spui tu ar fi cel mai corect.. Dar asta inseamna stres prea mare > sa o impachetez, sa ii scriu in detaliu la D-l Mugurel care e problema, sa o trimit, curieratul costa destul de mult, iar problema e ca mulineta daca ma duc acum si invart de ea, merge perfect. Doar dupa 10 - 15 recuperari ceva incepe sa nu mai mearga acolo si incepe sa se gripeze. Adica omu daca o scoate din cutie si vede ca merge - o sa imi spuna ca am pitici pe creier. Trebe sa iasa cu ea la pescuit ca sa vada fenomenul. Cred ca e prea mare deranjul. Ca sa o desfac eu sa ma uit in ea > o sa ma uit ca magaru la poarta noua pt ca n-am de unde sa imi dau seama ce nu e in ordine acolo. pt ca nu ma pricep. O sa mai ies cu ea de vre-o doua ori, poate isi da drumu. Sau isi da duhul si asa ma ambitionez si imi iau o rasnita noua :)
Manns, e posibil sa se strice deva la ea. Dar cum imi cunosc io temperamentul, s-ar putea sa imi ies din fire si atunci daca zaresc un bolovan de marime potrivita, cat sa il pot ridica deasupra capului, sigur o deteriorez iremediabil :) asa cum am facut in urma cu 2 ani pe dunare cu o mulineta Abu Garcia nou-nouta dupa a 4-a lansare... in fine.. om trai si om vedea.

Ultima editare:
Adi >2500 GTM - RB
Alex, asa cum spui tu ar fi cel mai corect.. Dar asta inseamna stres prea mare > sa o impachetez, sa ii scriu in detaliu la D-l Mugurel care e problema, sa o trimit, curieratul costa destul de mult, iar problema e ca mulineta daca ma duc acum si invart de ea, merge perfect. Doar dupa 10 - 15 recuperari ceva incepe sa nu mai mearga acolo si incepe sa se gripeze. Adica omu daca o scoate din cutie si vede ca merge - o sa imi spuna ca am pitici pe creier. Trebe sa iasa cu ea la pescuit ca sa vada fenomenul. Cred ca e prea mare deranjul. Ca sa o desfac eu sa ma uit in ea > o sa ma uit ca magaru la poarta noua pt ca n-am de unde sa imi dau seama ce nu e in ordine acolo. pt ca nu ma pricep. O sa mai ies cu ea de vre-o doua ori, poate isi da drumu. Sau isi da duhul si asa ma ambitionez si imi iau o rasnita noua :)
Manns, e posibil sa se strice deva la ea. Dar cum imi cunosc io temperamentul, s-ar putea sa imi ies din fire si atunci daca zaresc un bolovan de marime potrivita, cat sa il pot ridica deasupra capului, sigur o deteriorez iremediabil :) asa cum am facut in urma cu 2 ani pe dunare cu o mulineta Abu Garcia nou-nouta dupa a 4-a lansare... in fine.. om trai si om vedea.
din ce am inteles, dar nu stiu sigur el se ocupa de reparatiile mulinetelor de la totalfishing pe garantie. ce pot sa iti confirm daca e asa, cand am avut problema cu stella 2500FJ, dupa reparatie nu a mai mers ca noua si a mai avut lipsa si un manson de cauciuc care bloca apa sa intre la angrenaje.

Daca tot sunt la lucru si am timp de stat pe net, revin :) > l-am sunat pe D-l Mugurel si a fost foarte amabil la telefon. I-am explicat problema, banuie ca problema e din wormshaft, dar nu poate sa spuna decat daca o desface. Propunerea lui a fost sa o trimit inapoi sa vada despre ce e vorba. Nefiind o mulineta care sa mai merite efortul (e model vechi, ea are uzuri) am decis sa mai fac cateva iesiri, sa ii "dau blana" si daca se gripeaza o sa o trimit macar pentru ca sa vedem ce a cedat acolo la ea. Ca mulineta asta si-a cam trait traiul si si-a mancat malaiul, nu mai pot avea pretentii de la ea. Eu oricum, nu ies nicaieri fara echipament de rezerva la mine - tot timpul am cel putin 2 joarde echipate in masina, deci daca se blocheaza de tot, nu imi stric complet partida de pescuit. Ca si lectie invatata > "daca merge, nu repara!" (ca la daciile 1300). Gresala a fost a mea, pentru ca mi s-a pus mie pata sa incerc sa fac din rahat un bici care sa mai si pocneasca desi persoane cu experienta m-or sfatuit ca mai bine o pensionez pe aia veche si iau o rasnita noua..

Daca tot sunt la lucru si am timp de stat pe net, revin :) > l-am sunat pe D-l Mugurel si a fost foarte amabil la telefon. I-am explicat problema, banuie ca problema e din wormshaft, dar nu poate sa spuna decat daca o desface. Propunerea lui a fost sa o trimit inapoi sa vada despre ce e vorba. Nefiind o mulineta care sa mai merite efortul (e model vechi, ea are uzuri) am decis sa mai fac cateva iesiri, sa ii "dau blana" si daca se gripeaza o sa o trimit macar pentru ca sa vedem ce a cedat acolo la ea. Ca mulineta asta si-a cam trait traiul si si-a mancat malaiul, nu mai pot avea pretentii de la ea. Eu oricum, nu ies nicaieri fara echipament de rezerva la mine - tot timpul am cel putin 2 joarde echipate in masina, deci daca se blocheaza de tot, nu imi stric complet partida de pescuit. Ca si lectie invatata > "daca merge, nu repara!" (ca la daciile 1300). Gresala a fost a mea, pentru ca mi s-a pus mie pata sa incerc sa fac din rahat un bici care sa mai si pocneasca desi persoane cu experienta m-or sfatuit ca mai bine o pensionez pe aia veche si iau o rasnita noua..
hmm... nu stiu ce sa zic... daca nu ii faci gresarea de rutina ea chiar daca merge, cand pica... se lasa cu schimbat de angrenaje. daca se face o gresare profesionala si nu ma referer doar la priceperea celui care o face ci si la calitatea materialele folosite, atunci in mod sigur ii prelungesti perioada de functionare prin prevenirea uzurii accentuate. sunt mai multi factori care influenteaza uzura, (greutatile tractate, vibratiile nalucilor, socurile in momentul agatarii etc..). am vazut ca recomandarea e undeva pe la maxim 2 ani. Sunt persoane care le-au servisat si la 10 ani, dar au avut de schimbat componente, si mai mult ca sigur chiar daca au pescuit intensiv au stiut limitele si nu au exagerat, altfel in mod cert nu aveau cum sa ajunga la vechimea asta.

Schumi

Salau
Asa este cu gresatul mulinetelor, fiecare cum prefera...

In cazul meu, de la categoria medie in sus, adica Biomaster, Twin Power, Stella, pleaca la gresat de noi. Nu suport sa ma gandesc ca invart o mulineta care este uscata, chiar daca merge din magazin perfect.

Ultima aventura recenta de genul acesta a cuprins o Stella 2500 FI, cu care am apucat sa pescuiesc de vreo 4-5 ori de cand am cumparat-o, precum si una 3000 FD, noua, pe care am scos-o din vitrina cu gandul ca la anul o scot pe balta.

Edi le-a facut. Modelul FI l-a desfacut doar pana la un anumit punct, adica nu a dezasamblat sistemul de pinioane / roata dintata, a zis ca nu merita sa ne asumam riscuri, mulineta fiind relativ noua nu necesita spalare, iar gresarea o putea face si asa. La FD nu a fost problema, dintii angrenajelor fiind clasici, mai mari, nu foarte marunti ca la Stella FI.

anem

Biban
stiu un Stradic FB Ci4+ de 2500 plin ochi de vaselina. atat de multa vaselina are incat merge greu pe frig vaselina devenind mai solida Durereeee ... si e asa din fabrica.

Espasia

Somn
Fiind “sezonul” Craciun ......... Anul Nou, am zis sa le fac si eu ITP-ul la moriștile mele de cast. bucuriemarebucuriemare
Asa ca am pregatit bancul de lucru, (cheia dă 10, ptr dl Claudiu si ojă pentru magneței in attn. dl Wurger ) si am inceput. amaaaazedgandescccczimbettt
Cele care au mai vazut un ITP, in aceeasi perioada dar in 2017, dupa ce le-am desfacut, am stat si am zis: “ce naiba m-a mâncat in fund, sa le desfac” erau foarte, foarte ok. Nu aveau nevoie de nimic. Are dreptate aici Schumi.

Cele cumparate in acest an, (este vorba de 4 shimano), toate mergeau unse, dar........fara vaselina. Cum śtiți și voi, de altfel. Ultima cumparata nici nu fusese pescuită. Si nu erau mulinete chiar ieftine, (doua metanium si doua antares).
Deci se confirma faptul ca shimano, nu prea le dau cu vaselina.gandescccc

Dar, de acum am prelungit timpul ptr revizie generala la minim 2 ani. Caci mi-au luat 2 zile sa le fac pe toate. Ca la carte. Ufffff. Desi cele cumparate din vara, nu le-am mai spalat, uscat, bibilit.....ci doar le-am spala rulmentii de pe mosorel, si le-am dat cu vaselina si ulei.naughtynaughty

Si gata, acu le-am pus si firul, si astept.......nici eu nu stiu ce, caci pana ies prin aprilie......hă hăăăăă.....roflmaoooroflmaoooroflmaooo

Cu stima

O imagine din “atelier”. Dupa prima zi. :):):)

AB1ED0E3-B219-4A22-BCBE-77CA745EF3F9.jpeg

gabyspin

Salau
Ciomblete@ iti recomand pe domnu Ghota Bolota din TM pentru gresare la mulinete. Eu sunt multumit cum lucra.

adi

Biban
Una peste alta, nea Mugurel le cam zbarceste din ce se vede. Comunicarea si bunul-simt sunt anulate de rateuri, nimic nu-i mai neplacut decat sa nu-ti mearga morisca pe balta.
Cum am mai zis, luati-va niscaiva scule si faceti singuri treaba murdara.

Sus