Reparatie si intretinere mulinete

Wurger

Somn
Fiind “sezonul” Craciun ......... Anul Nou, am zis sa le fac si eu ITP-ul la moriștile mele de cast. bucuriemarebucuriemare
Asa ca am pregatit bancul de lucru, (cheia dă 10, ptr dl Claudiu si ojă pentru magneței in attn. dl Wurger ) si am inceput. amaaaazedgandescccczimbettt
Cele care au mai vazut un ITP, in aceeasi perioada dar in 2017, dupa ce le-am desfacut, am stat si am zis: “ce naiba m-a mâncat in fund, sa le desfac” erau foarte, foarte ok. Nu aveau nevoie de nimic. Are dreptate aici Schumi.

Cele cumparate in acest an, (este vorba de 4 shimano), toate mergeau unse, dar........fara vaselina. Cum śtiți și voi, de altfel. Ultima cumparata nici nu fusese pescuită. Si nu erau mulinete chiar ieftine, (doua metanium si doua antares).
Deci se confirma faptul ca shimano, nu prea le dau cu vaselina.gandescccc

Dar, de acum am prelungit timpul ptr revizie generala la minim 2 ani. Caci mi-au luat 2 zile sa le fac pe toate. Ca la carte. Ufffff. Desi cele cumparate din vara, nu le-am mai spalat, uscat, bibilit.....ci doar le-am spala rulmentii de pe mosorel, si le-am dat cu vaselina si ulei.naughtynaughty

Si gata, acu le-am pus si firul, si astept.......nici eu nu stiu ce, caci pana ies prin aprilie......hă hăăăăă.....roflmaoooroflmaoooroflmaooo

Cu stima

O imagine din “atelier”. Dupa prima zi. :):):)

Vezi atașament 17841
Nu stiu care.i faza cu oja pt magneței.
Ce marca sunt alea doua turtite din spate ? Par la fel pentru mine dar probabil nu sunt.

Espasia

Somn
Wurger , sunt doua Abu Garcia LTX-BF8, echivalentul lui Shimano Aldebaran BFS. Am ramas la Abu, fiindca eu ma impac un pic mai bine cu ele decat cu Aldebaran BFS. Dar ca si performante sunt identice. (Cel putin la mine asa era, cand aveam si Abu si Shimano)

Cu stima,

Nu stiu care.i faza cu oja pt magneței.
Cat despre magneței, era discuția noastra incepută mai demult. Dar o continui acum.
Deci oja este pentru a marca pe fiecare pastila (magnețel), polaritatea (N sau S). Cand asezi magneții in locasurile lor, ei trebuiesc pozitionati in secvența N-S-N-S......s.a.m.d. Astfel ai un camp magnetic mai puternic, si implicit o forta de farnare a tamburului “in zbor” mai mare. Vezi poza 1 si 2.

CBD9EB9B-D4A4-402E-85BF-1AACC0A28038.jpeg
DEA0A960-C368-4895-AD17-30732C415D06.jpeg

Aici poti si configura numarul magnetilor, si implicit forta de franare a lor, fc de tipul nalucii folosite.
La Abu Garcia, din fabrica morisca vine cu 10 pastile. 5 de 1,5mm si 5 de 3 mm.
In plus eu am facut up experiment (reusit zic eu :):):)) si la mulinete am pus magneti de 2 mm in loc de 1,5 mm grosime . Deci cresc forta de franare.

Observatie: Eu la toate mulinetele de cast las knob-ul detensional la maxim (cat sa nu ai joc lateral al mosorelului), si ptr momentul cand atinge apa, folosesc policarul sa opresc tamburul

In general toate mulinetele ce au acest sistem magnetic au pastilele magnetice de 5 mm diametru. Shimano Aldebaran au alta dimensiune. Cred ca 4 mm diametru.

Cu cat cresti forta de franare, cu atat poti coborâ greutatea si tipul nalucii lansate. De aceea eu am schimbat.
In poza 3 vezi redomandarile lui Abu Japonia, (Pure Fishing) cum sa ii pozitionezi fc de tip si greutate naluca. Dupa cum se vede greutatea minima la jig si o mica gumița este de 3g. Prin upgrade, am reusit sa arunc bine si naluca de 1,8 g. In special voblere, care au in lnaseu o fortă de franare a aerului ce se opune zborului dat portantei, mai mare decat jig-ul si implicit ai nevoie de o forta de lanseu in morișca mai mare, pentru a nu face peruci (sa compensezi/sincronizezi prin forta, astfel incat vitezele - a nalucii in zbor si viteza tangentiala a mosorelului - sa fie egale, sau viteza nalucii > decat vit tangentiala).

Observatie : Eu folosesc si am pus toti 10 magnetii pe Abu LTX-BF8.

9DAB765C-98E1-4186-8308-359E6038F282.jpeg

Shimano da ca si greutate 2,5 g parca, la jig, dar nu se pot face upgrade-uri (de fapt el vine cu 6 pastile fixe si te lasa sa mai pui doi). Deci plaja de reglaje mult mai mica.

De aceea spuneam de oja de unghii, ptr marcarea polaritatii...fiindca aceste explicatii voiam sa ti le dau, cand ne vedeam la o bere, prin capitală. :):):)

Sper ca am fost suficient de explicit. Daca nu, reluam chestia cu berea in capitală.....ce zici prietene?
:):):)

Cu stima

Si inca o remarca, scuzati...
Primele doua fotografii sunt “furate” de pe un site al d-lui Andrei ZABET, iar ultima de pe un site din Malaezia, ce face o recenzie pe tema mulinetelor Abu Garcia de tip Bait Finesse System, in lb. Engleză.
Site-ul original Abu Garcia Japonia - Pure Fishing da explicatiile in japoneza, ca de obicei :(:(:(, si daca bagi o traducere, chiar nu mai intelegi nimic .

Inca una si ma duc.....ma duc în pi.......ma-sii :)):):)

Si inca o chestie. Am facut upgrade la o mulineta Tailwalk Elan LS, dar care are doar 5 magneti din fabrica, si am pus de 2 mm in loc de 1,5 mm. La fel se pot face pe toate moristile (gen Abu Revo SX, sau similare, sau multe ce isi au originea in Koreea de sud)

Acum Tailwalk-ul bate la fund mulinete cu staif, cum sunt Shimano Chronarch Ci4+ sau Aldebaran 51, sau Abu Garcia Premier. Astea le-am avut sau le am si am putu face comparatia, dar sunt sigur ca o “cafteste” si pe Daiwa Tatula sau Zillion. Fara probleme. Dar asta din punctul meu de vedere, cu stilurile si lansetele mele.

Cu stima,

Wurger

Somn
Berea ramane valabila, numai sa ne potrivim la program. Da de stire dinainte sa.mi iau mulineta la mine. Asa mai vezi si tu un lucru strain ;) si faci o comparatie.
Cum.scoti magnetii de la locurile lor sa vezi cat sunt de inalti ? Ce se intampla daca gaura / locasul are adancime doar de 2mm ?

Espasia

Somn
Cum.scoti magnetii de la locurile lor sa vezi cat sunt de inalti ? Ce se intampla daca gaura / locasul are adancime doar de 2mm ?
In mod normal, daca pui o surubelnita pe ei, ies afara, fiindca la baza au o placuta metalica de care sa se “lipeasca”. Asa sunt mulinetele pe care am incercat eu. Abu garcia si Taiwalk, ce au acest sistem de franare magnetic, cu pastile rotunde.
Poti insă forta un pic cu un ac iesirea lor.

Daca sunt mai inalti, nu te afecteaza decat daca la valoarea maxima a franei de lanseu (cand magnetii sunt cel mai apropiati de peretele mosorelului acel inel circular) atinge acel perete. Si auzi un zgomot cand dai o pedală. Sau rotesti mosorelul.

In general daca morisca are magneti de 1,5 poti folosi linistit unii de 2 mm. Eu am pus si 3, dar nu mai puteam “strange” frana la maxim din reglaj. Mergea pana la 80%. La Tailwalk.
Mai multe, cu graficul repartitiei fortei fc de greutate( si portanta) iti esplic la bere, :):):).
Si atunci vei intelege perfect rolul fortei, si implicit functionarea diverselor tipuri de frane la “inversate”.

Dar cum glasuia adiwolf eu o sa iau ....... un iaurt. HiHiHi.

Cu stimă,

pil

Biban
Salut, stie cineva de unde pot sa cumpar discuri de frana pentru un ryobi zauber cf, preferabil carbontex.

pil

Biban
Gata am reusit sa repar frana.

Am folosit un aparat de barbierit sa elimin scamele de pe discul de frana, am sters bine toate piesele cu un servetel uscat, am aplicat vaselina pe ambele parti ale discului, sters din nou bine. Apoi am slefuit putin piesa care apasa discul, cu hartie abraziva de 180. Acum merge perfect... sa vedem cat tine.

Pe viitor o sa comand o foaie de carbontex sa fac upgrade la discuri.

20181230_161425.jpg

20181230_160335.jpg

Espasia

Somn

AlexH

Moderator
Membru personal
Nu se sterge, tocmai ce am scris ca e bine ca se posteaza de mai multe ori astfel de filmulete.

pil

Biban
Daca faci comanda, poate “ne unim”. As lua si eu o foaie.
Am comandat doar un disc de pe ebay sa vad care este diferenta. Dupa ce il montez, o sa revin aici cu noutati.

Din cate am observat, foile de carbontex au fibrele impletite mult mai marunt decat alte foi de carbon vandute pe internet si e posibil sa fie mult mai potrivite pt discuri de frana.

Cred ca am mai gasit posibile materiale din care se pot face discuri de frana in caz de urgenta :

- centurile de siguranta de la masini sau de la scaunele / carucioarele pt bebelusi;
- curelele de la gentile sport, borsete etc... care sunt facute din material textil impletit.

Am observat ca acestea au o rezistenta ridicata la uzura.

Espasia

Somn
- centurile de siguranta de la masini sau de la scaunele / carucioarele pt bebelusi;
- curelele de la gentile sport, borsete etc... care sunt facute din material textil impletit.
Dar cum le tai, sa nu se destrame? Pui super glue? Nu cred ca este o solutie, chestia cu centurile......

pil

Biban
Dar cum le tai, sa nu se destrame? Pui super glue? Nu cred ca este o solutie, chestia cu centurile......
Inca nu am incercat si nu stiu daca se destrama. Discul original e facut dintr-un material asemanator. Se pate pune putin epoxy doar pe taietura in caz ca se desira.

Doar am vazut aceste materiale si mi s-au parut asemanatoare cu discurile originale. In caz ca nu sunt alte solutii, cred ca merita incercate.

Am vazut ca unii folosesc discuri de teflon ( PTFE), dar nu stiu daca frana tine la fel de bine pt. ca materialul e f. alunecos.

Sus