• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Reparatie si intretinere mulinete

Acuma intreb si eu ca profanul :)
Asa mare avantaj prezinta discurile de carbon? Am avut ceva drilluri si eu cu franele de fabrica si nu am avut probleme.Sau altfel spus , cand apar problemele in franare?Ca nu cred ca mulinetele mele au discuri de carbon.Multumesc.

Asa mare avantaj prezinta discurile de carbon?
La fel ma intreb si eu, motivul pentru care am comandat doar un singur disc de carbon sa pot face comparatie intre ele (zauberul meu are doar un disc de frana ). Cred ca o sa creasca putin puterea de franare si o sa se faca reglajul franei cu mai putine rotatii ale knob-ului .

Asa mare avantaj prezinta discurile de carbon?
Eu zic ca sunt fițe. In cazul meu. Adica la ce “peștoi” prind eu.
Eu am moristi de vin de la mama lor cu carbotex (abu garcia). Altele au material proprietar (shimano), la daiwa, nem tudom. :)
Cica ar avea un coef de franare ridicat, dar ca sa mearga smooth, trebuiesc date cu vaselina.
Eu asa fac cu ele, cand curat moristile. In rest.....

Cele de carbon franeaza mai tare dar si cand scapa, scapa de se incing pana prind din nou. Fetrul sau pasla cu vaselina franeaza progresiv si cand cedeaza, cedeaza lin, punand astfel mai putin stres brusc pe lanseta. Eu n.as pune discuri de carbon cand ma astept la pesti mari si am o lanseta teapana din grafit si fir textil.
Am vazut seturi de discuri de carbotex sau cum ii zice la Claumar. Luni sper sa ajung acolo sa iau ceva si vad daca mai au si ce dimensiuni, preturi, firme etc. Trebuie ca sunt chinezesti, ca orice nu e facut in timpul Genezei initiale (Vechiul Testament).

Pai de aceea intreb.Am prins uneori pesti care au solicitat puternic frana mulinetei.Ce sa zic ca am vazut si fum din frane ? Poate ca da , poate mi s-a parut, poate era ulei supraincins...Cand fuge un fito ancestral 50 m ca din tun se mai intampla :) Dar apoi mulineta a functionat ok in continuare.Intrebam sa stiu daca merita tunningul.Hai sa vedem alte pareri.

Hai ca mi-ati luat-o inainte :)
Pana acum nu m-a convins cineva de utilitatea discurilor 'dă carbon, frate!', cu atat mai putin pentru strapii si marlele pe care le prindem pe meleagurile astea.
De 1000 de ori mai important mi se pare ca frana sa fie cat mai cursiva, si culmea despre asta nu vezi vorbind nici un mester intr-ale mulinetelor...in schimb iti pun bucurosi discuri dă carbon pe stradicul care oricum are drag force enorm si dupa operatiunea asta merge frana ca un cur.

Nu mai dati cu pietre ca nu e asa,e ca si cum ai sari din lac in put :) mizerie e putin spus,parca si ii aud vocea lui Edi la tel ,ce draku is cu mizerile alea de discuri,hmmm,hai ca iti pun fara bani da carbon,initial nu am vrut pentru ca stiu cum pescuiesc dar am zis sa incerc ca poate are dreptate si i-am platit discurile.......acu 2 ani am facut un tunig cu klingherit astfel incat frana sa fie setata la o tura de cat invart piulita,si ma bazam pe aceea treaba,am scris la aceea vreme dar pozele s-au sters.

Deci setarile nu mai erau asa la carbon,trebuia sa strangi mai tare aproape 2 ture,niciodata nu am nimerit exact, sa blochezi tamburu nici gand, la pastele cailor se intampla asta....
Daca am crezut ca nu se mananca carbonul si tine mai mult decat o pasla care subtiaza a fost gresit,acolo unde se freaca in permanenta se mananca,jos,la mijloc si sus unde am saibe de fer :) se duce,se observa in ultima poza.
Daca credeam ca dupa atac frana o sa lucreze lin,iarasi am gresit,tin minte un atac brutal cand mulinam mai repede sa nu se agate voblerul de un prag de piatra care era iesit din apa,atacul fiind exact cand trebuia sa salt voblerul,frana a plecat bine dar parca nu se mai oprea si pana sa strang piulita deja luase avans si se si slabise firul.......

Deci ieri am schimbat la loc atat discurile de frana de carbon cu cel din pasla si klingherit cele din poza cat si rulmentul pus la galet,deci sa-mi ........nervosrau in el de rulment,pai ba frate daca trebuie la 5 partide sa desfac rulmentul sa nu mai huruie,mai bine pun ciocanul pe ea,da domnilor eram cu cheia dea zece dupa mine,cand imi era mai mare dragul incepea si huruia la recuperare,combinat si cu o mizerie de fir va puteti da seama ce partida era aia,dar am invatat sa trec peste asta si sa vad tot sezonul cum este ca sa am o parere exacta,am pus la loc ieri alama,saiba din tabla de scoc sau cum o mai lauda pe aici unii ca sa nu mai am treaba,doi ani am pescuit asa cu alama aia si nici pe draku nu a avut,nu mai pun poza cu cata murdarie a adunat,este exact cat se aduna dupa 20partide cu rulment....

Eu da, dar nu o sa apuc sa vad rezultatul.
Teoretic, materialul avand o elasticitate (ca o pilota daca vrei) e mai ok sa stea relaxat. Strans mereu se taseaza si nu mai e asa fin reglajul la valori mici. La valori mari oricum e strans si conteaza mai mult frecarile.
Acu la ce mulinete ai matale, nu cred ca baga niponezii o pasla nenorocita furata de pe linie de la Steagu Roșu.

Treaba cu discurile de frâna a scris-o la un moment dat Alan Hawk in unul din reviewurile lui. Cele mai bune discuri erau cele din azbest cu vaselină de pe vremuri care însă sau scos din uz când azbestul a fost etichetat ca fiind cancerigen . Următorul pe lista e pâslă și carbonul e abia prin coada . La carbon apar uzuri rapid și exista și posibilitate de gripare împotriva reclamei care se face. Nu uitați ca omul desface mulinete de apa Sărata și la ton și peste spada frâna e o chestie cu care nu te joci .
Ca sa va lămuriri suplimentar uitați-va ce frâne au vârfurile de gama de la mărcile titrate și cu precădere la mulinetele gândite pentru competiție .

Mi-am adus aminte care review era așa ca citiți in link mai jos sub poza cu discurile de frâna ;)
http://www.alanhawk.com/reviews/quk51.html

Ultima editare: