• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Reparatie si intretinere mulinete

Pentru functionarea corecta a mulinetelor, dupa un anumit timp, acestea trebuie desfacute si servisate pentru o durata de viata cat mai lunga si o functionare corecta. Pentru cei care au mulinete de reparat, servisat, gresat, schimbat, upgradat rulmenti, galeti sau comandat piese pentru ele am doua recomandari pe care puteti merge 100% cu incredere:

1. https://mulinete.wordpress.com
Cunoscut ca si Edi Curiosu, repara si serviseaza, upgradeaza rulmenti, galeti, comenzi piese de orice gen pentru mulinete. Omul lucreaza profesionist cu orice tip de mulineta indiferent ca e Shimano Stella sau Daiwa Hyper etc etc. O mulineta scumpa si complexa necesita o atentie deosebita, materiale si vaselina de cea mai buna calitate dar cel mai important un om priceput, altfel mulineta nu va mai fii niciodata ce a fost, mai rau se va strica definitiv. Daca intrati pe siteul de mai sus, veti si vedea scheme, explicatii si cam ce mulinete a reparat.

Il puteti contacta la: edi_curiosul@yahoo.com

2. Dumitru Anghel - https://www.facebook.com/dumitru.anghel.182?fref=nf
Un om cu foarte, foarte mult bun simt, preturi mai mici (puteti trimite mulineta si pe posta la el, deci costuri mult mai mici) dar care cu siguranta stie ce face si nu va dezamagi. Poate fii contactat la adresa de facebook de mai sus sau la nr de tel: 0722.447.609
Am apelat si eu la d-l Anghel, am fost foarte multumit. Este un meserias asa cum ar trebui sa fie toti ...

Salut SiGi,
N-am stiut pana acum de acest spray amaaaazed(eu folosesc benzina - nu prea este placut iarna cand trebuie sa lucrez afara plus ca daca nu lasi sa se usuce bine cam miroase in casa).
Unde se gaseste ?

SiGi Lures

Handmade Lures
La magazine de piese auto. ''TRV -Brake cleaner''- eu il folosesc si cand gresez calea de rulare la freza ori circular..se usuca imediat si pot aplica ulei apoi.

Puteti incerca si WD-40 de la piese auto.
Il foslosesc pentru curatare, are si efect de deblocare.
Este un ulei sub forma de spray.
Simplu de utilizat.

In sfarsit mi-am facut timp si de mulineta,am reusit in sfarsit sa o curat si sa vad ce se ascunde sub carcasa,ramane sa ii schimb rulmentul are un mic joc si vreau sa ii pun un boca,spre uimirea mea am vazut ca e putin folosita dupa ce am dat jos vaselina veche de peste tot,avea si mirosul specific vechilor ateliere,un lucru fain a fost sa gasesc la frana frontala niste saibe de carton plasticat subtire facute de cel care a detinut-o cu scris in limba germana asa cum am fost avertizat de cel de la care am cumparat-o ca a fost adusa din Germania,el nefolosind-o, las sa vorbeasca pozele....

Am si eu o intrebare catre cei care se pricep. Mulinetele noi trebuie desfacute si unse pe la angrenaje? La una din mulinetele ce le-am achizitionat de curand, Daiwa Megaforce 1500A , rulmentii de la axul manivelei sunt la vedere si nu prea se cunosc urme de vasilina sau ulei.

I

ilie

Guest
Poti sa le dai un pic de vaselina fina la angrenaje daca nu au,sau cateva pufuri de spray vaselina,nu e indicat sa incarci.Rulmentii de regula sunt capsati.In zona de sub tambur nu as folosi vaselina mai degraba silicon si ala putin dupa ce in prealabil curat cu spray de curatat frana.Cu spay-ul asta se curata foarte misto,fara a mai demonta piesele.Eu folosesc de regula cele din gama Wurth,au produse bune si merg la mulinete,cel putin la mine fara probleme. large.jpg

Multumes ilie pentru sfat . Chiar nu stiam ce sa fac. Mai ales ca au si ceva garantie( sau asa cred). Am si eu spay-uri de genul asta dar sunt de la Berner. Sper sa fie bune. Silicon nu am .

I

ilie

Guest
Eu asa procedez,am avut si momente de plictiseala cand le faceam bucati :) Dar cand am piticii amortiti metoda asta e la fel de eficienta. ;)

Pana in acest moment eu nu am avut mulinete asa scumpe-pentru mine sunt scumpe- si, nu stiam ce ce trebuie sa fac; Ma intrebam daca am voie si daca este necesara o interventie de genul asta.

I

ilie

Guest
De regula eu nu prea umblu in ele de noi,doar daca dupa cateva partide simt ca ceva nu e in regula,atunci incerc sa vad daca pot schimba ceva.Sincer,am avut mulineta de +300 ron in care mi-am bagat nasul imediat dar si de 1000 ron care a mers ceas fara sa ma ating de ea....

Am terminat de adunat mulineta,i-am pus rulmentul nou.

Am folosit uleiul de mecanisme fine la cutie si vaselina la borcan :)

Am sa o folosesc doar pentru linguri.

Rulmentul a costat 45ron cel mare pentru Noris si 35ron ptr Lexa in poza este plasticul care venea sub tambur si rulmentul original luat de pe Noris,i-am cumparat de la edi-curiosul, am cautat la magazin de rulmenti si pretul pentru cel mic era de 65ron la cel mare nici nu am mai intrebat....uleiul e din Germania luat la reducere pana intr-un euro aveam si noi dar de, ce a fost bun a trebuit terminat,in stanga se vede culoarea uleiului de pe pompita daca a fost lasat afara si la lumina,e pompa pentru bicicleta si vaselina am primit-o de la un mecanic din Austria acum 3 ani,este folosita acolo unde sunt multe frecari, la razboaiele de cusut covoare o folosea,zici ca este gelatina,nu mai tin minte cum se numeste si ce are in compozitie dar nu isi pierde propietatile la frecare si nu se transforma dupa folosire intr-o pasta ca si cea uzuala folosita la autoturisme,asta e ce folosesc eu si inca nu am avut probleme.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Astazi Edi mi-a trimis cateva poze cu mulineta mea Shimano Stella 2500 FD pe care am cumparat-o din Japonia acum 7 ani si care m-a urmat in toate partidele de spinning (inafara de cele la clean). Pentru cei ce inca mai cred in legenda ca modelul FD nu este fiabil, aveti aici pozele cu maruntaiele mulinetei, atentie in special la ce uzura NU are pinionul. Cauciucul knob-ului recunoscut pentru faptul ca pur si simplu se topeste la acest model, a trecut cu brio. Am trimis-o nu pentru ca avea vreun simptom ci pur si simplu o vroiam curatata si gresata dupa atat de mult timp:

DSCN9813.JPG
DSCN9814.JPG
DSCN9815.JPG
DSCN9816.JPG
DSCN9817.JPG
DSCN9818.JPG
DSCN9820.JPG
DSCN9822.JPG
DSCN9825.JPG

Stiti bancul ? ...Sa-mi bag ... .

Bancul :
In fata turnului Eifel grupuri de turisti
Nemtii...Es ist schon
Englezii ... Wonderful
Americanii ....Beautiful
Japonezii... 愛らしいです
Romani ...Sa-mi bag ********************

Jos palaria maestre Edi.

SiGi Lures

Handmade Lures
..Parerea mea ca la ora actuala Shimano e in top cu genul de mulinete cu care pescuim noi..
Asta toamna m-am riscat de am cumparat second un Aspire 4000 FA-model facut pentru Europa ,Europa pentru care cica modelele ar fi mai slabute..
Inca inainte sa imi ajunga mulineta ma interesasem la Edi daca mai gasim ansamblul pinion-roata dintata ,asta in ipoteza ca as fi cumparat o mulineta ''mesterita'' dar cu uzura mare pe principalele componente..
Am avut bafta sa nu fie asa ,roata dintata e ca si noua,nu se vede nici o urma pe stratul negru de protectie si mulineta merge de nu-i adevarat.Are rulment pina si la wormshaft ,ceea ce la modelele mai recente lipseste de la Stella in jos,daca nu ma insel..Garniturile de cauciuc caare sunt pe ea,nu au nici o problema.La rotor are o protectie din ceva plastic alb cu insertie metalica.
Daca reusesc sa ii gasesc un tambur tesit sa se potriveasca ..m-am scos..