Reparatie si intretinere mulinete

PUPU

Salau
Mecanica de la Abu e interesanta ,si Quantum merge pe acelasi tip constructiv si are un avantaj in fata celor cu capace care au nevoie de multe ori de saibe de calare sub side plate. Eu am cateva modele mai vechi printre care si un fel de replica ,Cardinal C3 cu wormshaft si corp metalic, am luat mulineta din State si dupa cum se vede din poza a fost destul de folosita, totusi constat ca nu prea am ce sa reprosez ,uzura pinioanelor e aproape insesizabila ,jocurile, ok dar multa mizerie in rulmentii de la manivela ,am curatat morisca si rulmentii am uns mecanica ,am pus ulei in rulmenti. Si daca tot m-am apucat de ea am zis sa ii pun si un rulment in galet caci original avea bucse care functionau oricum impecabil , da na piticii ,asa ca a primit un rulment care spre deosebire de bucse o sa trebuiasca uns mai des sa nu mai amintesc si de riscul de a se bloca care e mai mare la rulment.
DSC07857.JPG
DSC07835.JPG
DSC07840.JPG
DSC07850.JPG

PUPU, salutam cu respect ! Ochiul meu vigilent a remarcat in treacat un detaliu aparent nesemnificativ intr-o poza, l-am marcat cu galben detaliul acela mai jos si in masura in care exista posibilitatea, timpul si rabdarea necesare, as vrea sa (mai) cumpar cateva bucati macar sa le plimb pe la buza stufului, ca sigur sunt prinzacioase la cum arata ele, cu cozile alea turbulente.
PS: mi-au mai ramas 2 sau 3 broaste facute tot de tine in urma cu vreo 7-8 ani cred si cu care am prins !

PUPU.JPG

Sus