vasi25

Salau
miker2ka Da,asa este, acelasi lucru l-a spus si dansul, dar cine se gandea ca o mulineta de aproximativ 1700lei are nevoie de mentenanta din prima zi? Eu cu siguranta NU!
Am avut noroc ca angrenajele nu au fost afectate deloc, si jocurile au fost eliminate complet, acum cu ungerea corespunzatoare, merge mai bine ca in prima zi :)) are vlaga in ea :))

viClean

Stiuca
The fastest Chronarch MGL from the east smokenaughtyzimbetttCuratare, spalare si ungere.

Atașamente

• IMG_20220119_143526.jpg
    IMG_20220119_143526.jpg
    124,7 KB · Vizualizări: 99
  • IMG_20220119_144705.jpg
    IMG_20220119_144705.jpg
    184,7 KB · Vizualizări: 99
  • IMG_20220119_144659.jpg
    IMG_20220119_144659.jpg
    190,8 KB · Vizualizări: 98
  • IMG_20220119_144713.jpg
    IMG_20220119_144713.jpg
    164,4 KB · Vizualizări: 92
  • IMG_20220119_144826.jpg
    IMG_20220119_144826.jpg
    109,1 KB · Vizualizări: 91
  • IMG_20220119_144829.jpg
    IMG_20220119_144829.jpg
    227 KB · Vizualizări: 94
  • IMG_20220119_144940.jpg
    IMG_20220119_144940.jpg
    157,8 KB · Vizualizări: 93
  • IMG_20220119_144951.jpg
    IMG_20220119_144951.jpg
    199,7 KB · Vizualizări: 84
  • IMG_20220119_145158.jpg
    IMG_20220119_145158.jpg
    165 KB · Vizualizări: 85
  • IMG_20220119_145453.jpg
    IMG_20220119_145453.jpg
    285,5 KB · Vizualizări: 100

Hades

Somn
Eu nu aș dezasambla-o complet. Pentru așezarea firului l-aș fi spălat direct cu jet ( spray de contacte), la fel și angrenajul de blocare-deblocare direct în carcasă.

viClean

Stiuca
Eu nu aș dezasambla-o complet. Pentru așezarea firului l-aș fi spălat direct cu jet ( spray de contacte), la fel și angrenajul de blocare-deblocare direct în carcasă.
E mai bine dezasamblata complet si curatata temeinic, ca poate mai intra nisip, pământ, inclusiv mici particule de pilitura de metal de la uzura. Daca doar o desfaci si ii mai pui vaselina peste cea veche parerea mea ca se va uza rapid ramanand acele particule acolo. Daca sa zicem o cureti cu jet de spray direct pe corpul ei scotand doar capacul, sunt destui rulmenti in care va ajunge acea pilitura sau particule, inclusiv sub agrenaje si rotite si cred ca va dauna in timp. Plus acel spray va intra si la rulmentii la care nu ai acces daca nu inlaturi tot si vor ramane necuratati si ne unsi. Asa pot curata si unge bine si rulmentii cu vaselina, cei care nu necesita uleiuri fine. Este prima data cand desfac chronarch-ul, deja incepuse sa cam maraie. Acum pot sa spun ca se mulineaza mai bine decat atunci cand am luat-o zimbettt Pacat de axul tamburului pe care il am stramb si trepideaza. Eheee cand o sa dau de banuti, are grija tata de ea cu unul nou. Pana atunci, csf, merge si cu asta. Nu afecteaza(cred) in lanseu, nu ma plang, doar ca e enervant acel trepidat si zgomot, mai ales ca este o mulineta nu tocmai ieftina pe care mi-am dorit-o foarte mult. nnnoroc

viClean

Stiuca
Cum ai reușit să îndoi axul?
Habar nu am sincer. Am observat ca e indoit dupa primele partide acum 2 ani. Parerea mea ca asa am luat-o, probabil era cea de pe raft expusa si au tras ciobanii de tambur, nu stiu pentru ca eu nu l-am scapat pe jos, sau calcat pe el sau cine stie ce. A fost prima mea mulineta de cast, habar nu aveam cum trebuie sa mearga si cum sa o probez pe uscat. A fost cumparata si de Craciun. Pana am ajuns eu cu ea pe apa sa vad ca trepideaza tamburul la viteza mare a fost prea tarziu pt retur. Si 1 tambur nou costa aproape jumatate din pretul ei consolat. Nici nu poti sa indoi chiar asa usor axul ala al tamburului chiar daca e lung forta actioneaza mult mai in scurt. De atunci am mai tras de ea prin agataturi, am prins avat de 4kg in plin curent, am avut somn la capatul firului etc insa nu s-a indoit mai mult de atat pentru a da vina pe shimano ca e prost conceput si se indoaie usor. Nu. Cine stie ce s-a întâmplat. Parerea mea asta e sincer. Ca a fost cea expusa in magazin(online, mai no name) ca doar acolo am găsit-o la vremea aia si cine stie ce ciobanasi s-au jucat cu ea. Si nici ca asa a venit din fabrica nu cred, refuz sa cred ca shimano face o asemenea gafa. Asta e ghinion..

Espasia

Somn
viClean buna ziua.

Axul nu se indoaie cand ai peste in fir......Asta este clar. Eu asa zic. Doar daca scapi tamburul din mana. mai ales pe suprafata tare (Gresie, ciment, etc)
Probabil in magazin s-a intamplat, daca ai cumparat mulineta din Ro.
Iar sa fie din fabricatie, ma indoiesc. Eu am luat peste 25 de mulinete de cast din magazine (Ro, Polonia, Germania, Japonia) si vreo 2 sh, dar axul strambat nu am avut la nici una.

Deci probabil ai primit una "defecta" de pe raft. Si fii sigur ca lungimea traseului este afectata. La naluci cu masa de >10g cred ca nu este foarte mare diferenta. Dar eu asa ma gandesc. Nu este o lege clara.

viClean

Stiuca
viClean buna ziua.

Axul nu se indoaie cand ai peste in fir......Asta este clar. Eu asa zic. Doar daca scapi tamburul din mana. mai ales pe suprafata tare (Gresie, ciment, etc)
Iar sa fie din fabricatie, ma indoiesc. Eu am luat peste 25 de mulinete de cast din magazine (Ro, Polonia, Germania, Japonia) si vreo 2 sh, dar axul strambat nu am avut la nici una.

Deci probabil ai primit una "defecta" de pe raft. Si fii sigur ca lungimea traseului este afectata. La naluci cu masa de >10g cred ca nu este foarte mare diferenta. Dar eu asa ma gandesc. Nu este o lege clara.
Da, si eu zic ca este afectata distanta. Habar nu am, ca e si singura de altfel pentru naluci mai greute. Nu mai am decat un aldebaran bfs. Asta se intampla cand ai muuuult ghinion capzid, iti dai seama cam ce a fost in sufletul meu cand am aflat? Prima si singura mea mulineta de baitcasting si cea mai scumpa din viata mea atunci crybaby sau cred ca aveam chinezaria gh100, nici nu mai stiu, oricum nu imi puteam da seama ca aia oricum balangane din toate incheieturile din fabrica Durereeee

viClean buna ziua.

Raturi se intampla din pacate

SebaTM

Oblete

Salut am încercat sa fac eu mentenata si după ce am făcut-o bucatele am rămas cu probelma asta… ?? Păreri ce pot face ? Sau unde sa o duc in Timisoara la o reparație ?

viClean

Stiuca

Salut am încercat sa fac eu mentenata si după ce am făcut-o bucatele am rămas cu probelma asta… ?? Păreri ce pot face ? Sau unde sa o duc in Timisoara la o reparație ?
Hmm, deschide-o iar si fa niste poze la sistemul ala de decuplare. Poate pot sa te ajut. Scrie-mi in privat, iti dau si nr si comunicam pe whatsapp ca e mai usor

Espasia

Somn
SebaTM ……..parerea mea.

Verifica roata aia “ca un soare” de sub roata dintata mare. Unde ai si o “saiba de frană”. Nu stiu din ce este facuta saiba . Roata la unele moristi au dintii drepti si le poti pune oricum. La altele sunt inclinati si trebuiesc puse cu “dintii inainte”. Nu imi aduc aminte la Daiwa cum este. Sper sa intelegi. Ea se poate monta pe ax oricum…..
Vezi si ordinea montarii lor (roata tip soare, discuri frana, roata dintata mare, iara sist franare, bucsa presiune discuri frana, etc. din schema.

Scuze, dar dictionarul meu de expresii la mecanisme si chestii mecanice este cam praf (ca si multe alte lucruri din viata mea, ar spune “optimistul” forumului. Nu dau nume sa nu fiu acuzat ulterior……..dar voi stiti cine este….. roflmaooo roflmaoooroflmaooo)

Hades

Somn
SebaTM ……..parerea mea.

Verifica roata aia “ca un soare” de sub roata dintata mare. Unde ai si o “saiba de frană”. ........
M-ai luminat și pe mine, că eu din film nu vedem la ce se referă. PS Adică asta !! ( Așa le am și eu și prima dată am montat-o invers). Dinții să ”atace” nu să ”alunece” pe lângă ”pârghiuța ”aia cu arc.

Untitled.jpg

SebaTM

Oblete
M-ai luminat și pe mine, că eu din film nu vedem la ce se referă. PS Adică asta !! ( Așa le am și eu și prima dată am montat-o invers). Dinții să ”atace” nu să ”alunece” pe lângă ”pârghiuța ”aia cu arc.

Vezi atașament 48123
da Rotita aia era problema initiala, am rezolvat. dar tot sunt de impresia ca nu merge asa de fin cum trebuie am vorbit si cu viClean am sa ma uit si la ce a zis el, daca tot asa merge am sa merg cu ea la cineva. Multumesc :)

Totusi ma gandesc ca ar putea fi indoit axul tamburului atunci cand tragi de fire (mai groase) direct in mulineta pentru a rupe, din lenea de a mai infasura pe mana sau alta varianta mai ortodoxa...?
Atat timp cat nu ai mana pe tambur sa il infranezi nu are voie sa se strambe indiferent de ce fir ai folosii, normal este sa cedeze frana chiar daca este stransa la maxim si sa lase firul sa plece. La astfel de socuri teoretic cele care sufera sunt pinioanele si galetul.

Espasia

Somn
Buna ziua.
Fac si eu aici o mica prezentare ptr o mulineta de cast, KastKing Zephyr, BFS. Mai multe informatii despre aceasta mulineta, se pot urmari pe canalul deja cunoscutului Reel-test.

Nu pun poze, caci nu sunt acasa, stau la birou si o bat in cap, fiindca mi s-a amanat o intalnire, asa ca am timp.....:):):). Dar daca este nevoie, o sa punem si pozne cu obiectul disertației.

Am cumparat acum ceva timp ptr fiul meu o morisca BFS. Avand in vedere ca merge la pescuit in general pe rau la clean/biban si (Doamne ajuta) pastrav -am decis sa nu arunc eu prea multi bani. Era un cadou de Moș Craciun. Un combo BFS. Daca nu ii plac, sa isi ia el din banii lui din alea fițoase......Păi nu? Păi cum.

Dupa cateva teste (cu lansetele mele de 2,08 m si 1,65) ne-am oprit si decis cu fiul meu la un bat de 1,6m . Este confortabil, usor si de pe mal pe Mures sau Tarnave sau alte raulețe/parauri din zona Mures, este super ok.
Am comandat un bat, tot chinezesc.
Cred ca batul va fi un dezastru, desi am cautat un model ce ei spun ca este fast, dar cred ca va fi tot unul din alea de se face covrig. Vom vedea.
Dar mulineta am cautat ceva care sa fie cu review-uri bune. Asa ca m-am oprit la KastKing Zephir.

De ce?

1. Ieftina. cca. 75 $. Sau pe acolo. Vorba aia, Moca+TVA
2. Are referinte bune pe mai multe site-uri, site-uri ce imi par ok, si mi se par serioase.
3. Nu este ceva din gama moristilor pe care le-am mai avut(cumparat) si testat, respectiv Haibo Steed 51 (un jaf penal)
4. Are sistemul de franare magnetic, clasic, dezvoltat de Doyo si regasit pe multe Abu Garcia si nu numai, sistem ce poate fi imbunatatit cu usurinta.
5. Calitate (spusa de altii) superioara multor altor brand-uri din tara lui AliExpress.
6. Are cârâitoare ca si mulinetele de spinning, la frana de "lupta".
7.Design ok (nu imi plac culorile foarte mult, mai ales orange-ul ala, dar per total, nu arata asa rau)

Lucruri care mi-au placut cand a ajuns (De am putut sa le constat cu proprii ochi, si cu mânuțele astea doua) ATENTIE. Nu compar cu alte branduri ce sunt pe piata in gama BFS

Deci:
  1. Ambalare, frumos. Mai mișto ca si Daiwa sau Shimano
  2. Inchegata, fara jocuri (cel putin acum ca este cu 0 km la bord).
  3. Abateri minime, si asamblare ok. Abatere intre tambur si cadru (șasiu) insesizabila (multe chinezarii au un spatiu mare si de fff multe ori intra firul pe acolo, facandu-te sa vorbesti foarte "academic" pana il scoti)
  4. Calitate materiale ok
  5. Timp livrare sub 30 zile (Este adevarat ca au venit, cred din UE, unde au probabil un depozit KastKing)
Pana acum totul minunat.

Desfac cutia, scot morișca, dau o pedală, si.......frate, parca era (dar nici aia nu mergea asa greu) un Abu Garcia Ambassador Round Profile din prima generatie.....:):):)

Recuperarea firului era destul de ok si "catifelata" , nu avea zornaituri, sau alte zgomote, dar se simtea parca nu asa rafinata........nu stiu cum sa zic, corpul ca fiind din grafit parca avea o rezonanta mai altfel fata de altele (parca cadrul, șasiul este din grafit). Ma refer la feeling-ul ce il transmitea. Nu ai senzatia de "pretios" sau "scump". Este usurica, si tamburul chiar foarte usor, ceea ce este mai mult decat ok.

Ma uit intai la sistemul de franare, are 8 pastile magnetice (sigur le voi schimba cu magneti Neodim, eventual mai grosi, dar asta dupa teste) Ttipul (americanul) ce are canalul Reel-Test pe You Tube chiar spunea ca erau suficienti de puternici incat sa lanseze confortabil 1,5g....2g. Am vazut acel fimulet. Super Ok, zic.

Hai mai departe, ca la cum se invartea tamburul, aruncai nu 1,5g ci 15 g destul de greu. Zici ca era in butoiul cu smoala.

Ma uit apoi la rulmenti (Si ei vor fi schimbati).
E, si uitandu-ma la rulmenti (cu ochelarii de vedere de data asta) ma crucesc. Frate, vaselina varsată cu pumnul. Parca erau in regim de conservare pentru un depozit aflat pe malul lacului Techirgiol (umezeala+sare).
Asa ca....cum plm sa se invarta bine tamburul?

O prima concluzie trasa de mine. Băi frate, daca pe rulmenti au pus vaselina (nu ulei) inseamna ca pe dinauntru, nici nu are sens sa mai desfac, este ok, nu ca moristile Shimano, uscate ca o......prună.
Dar, ma mananca-n fund sa desfac mulineta.
SI ce constat......Linia de asamblare ptr. corpul de mulineta de la fabrica, nu aveau vaselina in stoc. Frate, era cheala mulineta de vaselina. Nimic. Nada. Niente. Cred ca aveau doar ceva vapori de vaselina de totusi mergea asa frumos.

Ma apuc si demontez tot. Nu prea avea sens sa spal cu benzina nimic, asa ca ma apuc sa ung frumos mecanismele cu vaselina Ardent. Incet, cu pensulița de mulinete....
Desfac si "discurile de frana", pun si pe ele un strop de "grasime", ambalez totul si.....dau de maneta. Pfooooaaa......super smooth. Eram chiar incantat de ce frumos rula, chiar fara tambur.

Rulmentii de pe tambur, erau de la incepul operatiunii, in băița lor cu benzina Zippo si stateau de vreo 1/2 ore. In timp cat ei stateau la inmuiat, ii mai scoteam, ii puneam pe scula aia de invartit rulmenti, dadeam un bobarnac si invarteam rulmentul sa patrunda benzina, sa se curete, etc...
Fac ultimele teste de "invarteala" a rulmentilor, ii asez pe un servetel pe calorifer sa se evapore toata benzina si apoi dupa 5 min ii iau la testare. Neunsi.
IMPRESIONANT. Se invarteau ca nebunii. Si zgomotul cand se invarteau, nu era deloc mare. Ce este interesant ca nici nu vibrau cand se roteau (deci executie precisa). Bravo lor.
Am zis, bai s-a intors lumea cu roatele-n sus. Fac chinezii rulmenti buni. Yupiiiii. :):):) (Bine inteles ca fac rulmenti super adevarati, ca nu de pomana au trimis doua statii spatiale prin cosmos, hai sa fim seriosi, si nu cu tehnologie importata - gen Apple, Samsung, sau alte branduri).

Ok. Pun rulmetii la locul lor, ambalez mulineta, mergea incantator, pun si fir pe ea, si zic....Ia hai sa vedem cum stam cu frana magnetica. Punem magneței mai puternici? SI sa vedem sum stam si cu perioada de rotatie-respectiv viteza de rotatie......
Asa ca scot celelalte mulinete de BFS. Sa avem cu ce compara. Nu? Doua Abu Garcia LTX-BF8 cu rulmenti Boca, si un Shimano Calcutta Conquest BFS (cu rulmenti originali)
Si incep teste de comparatie. Frana la minim, cine se invarte mai mult. Frana la maxim cine se opreste cel mai repede. (Atentie daca faceti asemenea teste pentru verificare frana de lanseu sa reglati Tension-Knob-ul (cel ce strange axul tamburului, caruia eu ii spun, "frana de mana" a mulinetelor de cast) sa lase sa joace tamburul in lateral minim, adica sa nu aiba frecare si prin capetele axului tamburului).

Concluzii:
Datorita rulmentilor, KastKing nu prea se compara cu Abu si nici cu Shimano ca si viteza de rotatie. Acestea se invarteau mai repede un pic si mai mult. Dar nu cu mult mai mult. Deci super satisfacator.
La franare Abu a iesit pe locul 1 si 2, Kastking pe 3 si Shimano Conquest pe 4.
(Abu are up-grade de magneti din neodim si si mai grosi-deci cu o intens a camp magnetic mai mare=>forta farnare mai mare, iar Shimano are deja consacratul (si furatul de chinezi) sistem ce le-a adus atatea laude, ala cu frana magnetica dinamica. Mie nu imi inspira asa mare incredere ca si cel de la Abu )
A T E N T I E. Aceste teste nu sunt concludente dar imi dau o idee cam pe unde ne aflam. Adica produsul la 70...80 $ (vreo 60-70 €) era comparabil cu 360 € (Abu cu rulmenti BOCA), sau 430 € (Conquest) ????

Asa ca montez mulineta pe un bat de UL si pun o greutate de test de 2,3 g facuta de mine dintr-un microjig si o bucata de dop de pluta (sa aiba suprafata portanta mare, sa semene cu un vobleg grăsuț), si merg pe pista de concurs din dotare. Adica in curte. Frate, sincer am ramas surprins ce frumos merge. Si la ce naluci folosesc cu fiul meu ptr clean/pastrav/biban (de la 3g in sus) nici nu merita sa te agiti cu rulmenti sau alte sisteme de franare. Bine, asta ca si prima impresie. vedem in timp si pe apa cum merge totul.

Am ramas totusi foarte placut impresionat.

Deci banii lui Moș Crăciun au fost SUPER BINE cheltuiti, nu ca data trecuta....cu Haibo Steez.

Sper ca a fost ok ce am povestit si nu v-am plictisit. Ma gandeam ca este o impresie "locala" ptr cei ce vor sa treaca pe UL-Casting style, respectiv BFS, si nu vor sau nu au posibilitatea sa dea o caruta de bani pe alte moristi.

PS. Daca din nou am batut campii - as ususal - ..... Durereeee.... imi cer scuze, si ca de obicei o sa ii rog pe "modelatori" sa plaseze articolul unde cred ei ca este mai bine.

Va multumesc.
Cu stima,

Ultima editare:
ulmentii de pe tambur, erau de la incepul operatiunii, in băița lor cu benzina Zippo si stateau de vreo 1/2 ore. In timp cat ei stateau la inmuiat, ii mai scoteam, ii puneam pe scula aia de invartit rulmenti, dadeam un bobarnac si invarteam rulmentul sa patrunda benzina, sa se curete, etc...
Fac ultimele teste de "invarteala" a rulmentilor, ii asez pe un servetel pe calorifer sa se evapore toata benzina si apoi dupa 5 min ii iau la testare. Neunsi.
IMPRESIONANT. Se invarteau ca nebunii. Si zgomotul cand se invarteau, nu era deloc mare. Ce este interesant ca nici nu vibrau cand se roteau (deci executie precisa). Bravo lor.
Am zis, bai s-a intors lumea cu roatele-n sus. Fac chinezii rulmenti buni. Yupiiiii. :):):) (Bine inteles ca fac rulmenti super adevarati, ca nu de pomana au trimis doua statii spatiale prin cosmos, hai sa fim seriosi, si nu cu tehnologie importata - gen Apple, Samsung, sau alte branduri).

Ok. Pun rulmetii la locul lor, ambalez mulineta, mergea incantator, pun si fir pe ea, si zic....Ia hai sa vedem cum stam cu frana magnetica. Punem magneței mai puternici? SI sa vedem sum stam si cu perioada de rotatie-respectiv viteza de rotatie......
Asa ca scot celelalte mulinete de BFS. Sa avem cu ce compara. Nu? Doua Abu Garcia LTX-BF8 cu rulmenti Boca, si un Shimano Calcutta Conquest BFS (cu rulmenti originali)
Si incep teste de comparatie. Frana la minim, cine se invarte mai mult. Frana la maxim cine se opreste cel mai repede. (Atentie daca faceti asemenea teste pentru verificare frana de lanseu sa reglati Tension-Knob-ul (cel ce strange axul tamburului, caruia eu ii spun, "frana de mana" a mulinetelor de cast) sa lase sa joace tamburul in lateral minim, adica sa nu aiba frecare si prin capetele axului tamburului).

Concluzii:
Datorita rulmentilor, KastKing nu prea se compara cu Abu si nici cu Shimano ca si viteza de rotatie. Acestea se invarteau mai repede un pic si mai mult. Dar nu cu mult mai mult. Deci super satisfacator.
La franare Abu a iesit pe locul 1 si 2, Kastking pe 3 si Shimano Conquest pe 4.
(Abu are up-grade de magneti din neodim si si mai grosi-deci cu o intens a camp magnetic mai mare=>forta farnare mai mare, iar Shimano are deja consacratul (si furatul de chinezi) sistem ce le-a adus atatea laude, ala cu frana magnetica dinamica. Mie nu imi inspira asa mare incredere ca si cel de la Abu )
A T E N T I E. Aceste teste nu sunt concludente dar imi dau o idee cam pe unde ne aflam. Adica produsul la 70...80 $ (vreo 60-70 €) era comparabil cu 360 € (Abu cu rulmenti BOCA), sau 430 € (Conquest) ????

Asa ca montez mulineta pe un bat de UL si pun o greutate de test de 2,3 g facuta de mi
Salut Espasia,
E foarte faina morisca. La frane te sfatuiesc sa schimbi magnetii. Am pescuit cu un amic in paralel, eu cu FIshband pw100 si el cu zephir. Zephir era mai inchegata dar franele mai slabe decat la PW. Sub 3g se simtea diferenta in distanta si control in lanseu.
Momentan cea mai tare e Tsurinoya dark wolf ultra cu 2 magneti de 1 sau 0.5 pusi peste cei originali. Rupe tot pe 1g. Are sistemul de franere copie FTB shimano si tambur mai mic decat aldebaran 16.

Sus