Espasia

Somn
Momentan cea mai tare e Tsurinoya dark wolf ultra cu 2 magneti de 1 sau 0.5 pusi peste cei originali.
Adica asa distanta mare este intre magnetii originali si tambur?
Pai normal sa ai frana de cacao, ca si campul ala magnetic nu este generat de ditamai magnetii. Dar cum spuneam mereu cand vine vorba de pareri....conteaza extrem de mult si lanseta (lungime, actiune,naluca etc), si modul cum pescuiesti, cum lansezi (cum te-ai invatat), etc, etc, etc.
Caci pentru unii frana poate sa fie ok, ptr altii prea slaba, s.a.m.d.

Si cred ca stii, a te infige in lanseu, nu inseamna sa arunci mai departe. De multe ori o lansare corecta lanseaza mai departe decat unul de se infige si regleaza frana mai "hard" . (Vezi ce scrisesem eu mai demult despre franele de lansare cum fuctioneaza si cum se comporta in diverse cazuri)
Iar aruncatul departe........chiar nu ma mai intereseaza. De mult. Nu este pentru mine un factor de care sa ma leg foarte tare, in decizia ca este o morisca ok sau nu....

Dar iara ies pe câmp......Scuze.

O zi de exceptie va doresc, tuturor

Adica asa distanta mare este intre magnetii originali si tambur?
Pai normal sa ai frana de cacao, ca si campul ala magnetic nu este generat de ditamai magnetii. Dar cum spuneam mereu cand vine vorba de pareri....conteaza extrem de mult si lanseta (lungime, actiune,naluca etc), si modul cum pescuiesti, cum lansezi (cum te-ai invatat), etc, etc, etc.
Caci pentru unii frana poate sa fie ok, ptr altii prea slaba, s.a.m.d.

Si cred ca stii, a te infige in lanseu, nu inseamna sa arunci mai departe. De multe ori o lansare corecta lanseaza mai departe decat unul de se infige si regleaza frana mai "hard" . (Vezi ce scrisesem eu mai demult despre franele de lansare cum fuctioneaza si cum se comporta in diverse cazuri)
Iar aruncatul departe........chiar nu ma mai intereseaza. De mult. Nu este pentru mine un factor de care sa ma leg foarte tare, in decizia ca este o morisca ok sau nu....

Dar iara ies pe câmp......Scuze.

O zi de exceptie va doresc, tuturor
Korekt!
Espasia am vrut sa te inteb cum reglezi tensiunea in tambur la bf8. Eu la clone, SF50 si PW100, am observat ca cel mai bine lansam daca reglam tensiunea in asa fel incat in timpul lanseului sarea firul putin de pe tambur, nu ramanea strans.

Espasia

Somn
Espasia am vrut sa te inteb cum reglezi tensiunea in tambur la bf8.
Acel reglaj este ok pentru a controla a doua parte a lanseului si in special cand naluca atinge apa. Sa nu o moșmondești cand ai naluca in apa, pestele te-a atacac si tu......tu cu ghemul de sfoare in mana si Dumnezei si Ablaștei in guranervosraunervostare. Si sa mai si ratezi peștele......HiHiHi
Dar la inceput (vreo 2 ani) si eu procedam cum zici si tu. Lasam naluca sa cada libera si cand ajungea pe pamant, sa mai faca o tura, doua tamburul. Dar cu timpul.....

Eu la toate, dar absolut toate mulinetele de cast ( de parca as avea altceva....:):):)) pun acel tension knob pe 0. Doar cat sa elimin acel joc lateral al mosorului. Si controlez din deget restul.
Indiferent ca dau cu LTX-BF8, sau Aldebaranul BFS (avut) sau ANATRES-ul 2012 (cea mai țapăna mulineta a mea, acum). Sau cu DC-urile, sau alte Brand-uri. Pentru mine, atunci o morisca este super ok cand pot sa ma joc doar din frana de lanseu. Cu tension Knob lasat pe 0.

Asta in gamele de greutati totusi recomandate de producator. (De ex la Metanium DC si Metanium ei spun ca te poti duce lejer la 30....35 g- Dar eu am lansat cu Metanium 2016, 55 g, fara nici cel mai mic stress.). Totusi la mulinete XXL si/sau XXXXXL cand arunci cu 80...90...100 g naluca sau si mai grea, strangeam din knob bine de tot. Caci altfel frana nu ma prea ajuta, indiferent ca era centrifugala, magnetica sau mixta. Si normal degetul....

Out Of Topic Dar cum stii si tu si multi colegi, educarea policarului este sfanta. Caci de foarte multe ori eu opresc din dejet lanseul cand simt ca ceva nu este in regula. Lansez prea tare, ma incomodeaza ceva, etc, etc. Este un reflex deja format. SI binenteles tot din dejet reglez lungimea lanseu si cum sa cada naluca in apa. Adica cu timpul inveti cum, cand si cat sa presezi pe tambur sa ai un lanseu convenabil. Si lansezi in 10 cm de mal sau de stuf sau de brusturi de la distante convenabile. Sau in ochiuri de apa, sau sub o anumita creanga. Ca știi tu ca acolo sta pastravul/cleanul sau ștuca........:):):). Asta cand cauti precizia.

Cu stima,

Hades

Somn
...........................
Eu la toate, dar absolut toate mulinetele de cast ( de parca as avea altceva....:):):)) pun acel tension knob pe 0. Doar cat sa elimin acel joc lateral al mosorului. Si controlez din deget restul.
Indiferent ca dau cu LTX-BF8, sau Aldebaranul BFS (avut) sau ANATRES-ul 2012 (cea mai țapăna mulineta a mea, acum). Sau cu DC-urile, sau alte Brand-uri. Pentru mine, atunci o morisca este super ok cand pot sa ma joc doar din frana de lanseu. Cu tension Knob lasat pe 0.

Ai protecție la deget ???

Wurger

Somn
Da, si eu zic ca este afectata distanta. Habar nu am, ca e si singura de altfel pentru naluci mai greute. Nu mai am decat un aldebaran bfs. Asta se intampla cand ai muuuult ghinion capzid, iti dai seama cam ce a fost in sufletul meu cand am aflat? Prima si singura mea mulineta de baitcasting si cea mai scumpa din viata mea atunci crybaby sau cred ca aveam chinezaria gh100, nici nu mai stiu, oricum nu imi puteam da seama ca aia oricum balangane din toate incheieturile din fabrica Durereeee
Dar tu esti convins ca e stramb? Adica ai pus ceva pe langa el si ai constatat ca e stramb? Ca vibratii la viteze pot aparea si de la rulmenti, sau mai ales de la rulmenti.

viClean

Salau
Dar tu esti convins ca e stramb? Adica ai pus ceva pe langa el si ai constatat ca e stramb? Ca vibratii la viteze pot aparea si de la rulmenti, sau mai ales de la rulmenti.
Da, e stramb 100%. Dar doar axul. Tamburul in sine este ok. Este foarte vizibil si daca scoti sideplate-ul si il bagi invers, cu tija lunga in rulmentul sideplate-ului si il invarti cu degetul. De asta si vibreaza pt ca partea lunga a axului, fiind stramba, forteaza in peretele rulmentului de la knob si piesa mica de la angrenajul rotii dintate. Tamburul insa nu freaca de peretii corpului nici in stanga nici in dreapta. Se vede o mica deviere insa infima, nu atinge

luci sj

Biban
Știți pe cineva în Cluj Napoca care sa se ocupe cu reparatul mulinetelor?
E vorba despre un Penn Sargus de 2000 la care pocalul numai revine in poziția inițială,arcul îl aduce până aproape în capăt ,iar de acolo doar cu mana.

Picapul nu revine in poziția inițială!

spin4fun

Stiuca
Știți pe cineva în Cluj Napoca care sa se ocupe cu reparatul mulinetelor?
E vorba despre un Penn Sargus de 2000 la care pocalul numai revine in poziția inițială,arcul îl aduce până aproape în capăt ,iar de acolo doar cu mana.

Picapul nu revine in poziția inițială!
Ia legatura cu Stefan Jurcan, el mai facea, dar sigur stie pe cineva care doar asta face si o sa-ti recomande. Il gasesti pe Facebook

grey-wolf

Salau
Cea mai probabila cauza o usoara deformare sau mizerie . Pune mana si slabeste putin suruburile (pe rand ) si daca revine bine adu l la forma corecta . Daca e mizerie se curata si se unge . Nu e complicat . E un lucru care poate fi facut de ori cine nu necesita personal specializat .
Curaj ca poti !

Ma poate ajuta cineva cu un numar de contact sau un email al domnului Tdum? Nu gasesc pe niciunde si pe forumul rapitori nu merge sa ma inscriu...
Am un shimano nasci de aprox 2 ani si a inceput sa aiba tot felu de jocuri. M ar interesa si altcineva care se pricepe daca se poate din zona Arad-Timisoara.

IMG-20220414-WA0008.jpeg

Cam putin la cat costa insa pare ceva de calitate.

AlexH

Moderator
Membru personal
Dupa denumire zici ca e facuta de Apple.
Am si eu cateva tipuri de vaselina specializata pentru reparatia / revizia unor componente de copiator care costa o caruta de bani pentru cat este in flacon. Am renuntat la ele in defavoarea altora mai ieftine (cam a 10-a parte din pret) deoarece nu erau nici macar de 2 ori mai bune cele scumpe, apa-i de 10 ori...
Cert este ca la cat de mult se foloseste intr-o mulineta, flaconul ala poate sa tina mai multe mulinete in viata, pe mai multi ani.

Este una dintre cele mai vascoase "vaseline" pe care o poti folosi intr-o mulineta. Ca exemplu la cele ultra light (Steez Air, Aldebaran, etc.) dupa folosirea chestiei asteia aproape ca nu mai puteam invarti manivela. Este foarte clisoasa (alt termen nu am gasit).
Nu este deloc cea mai vascoasa, este de vascozitate medie si da este lipicioasa de aceea se pune foarte putina sa nu existe surplus, oricum unde ai pus-o acolo ramane. Eu am folosit-o intr un Antares si nu am simtit nicio diferenta fata de cea de la shimano dg06(care este mediu-light) la rulare dupa gresare. Intradevar dg06 dupa o partida parca se subtia si fellingul cand mulinai la rece era unul foarte rapid ca si cum aceasta s-a subtiat si nu prea mai e pe angrenaje desi mai exista acolo, dar datorita fortei centrifugale aceasta mai sarea si pe carcasa, in schimb la cea de la IOS nu am simtit nicio schimbare dupa folosire, aceasta a ramas la fel in mulinatul la rece.
Eu am pus doar pe cele doua pinioane principale din alama IOS si e ce trebuie pana acum. O sa vedem dupa un an cum se prezinta.
Pentru bfs-uri trebuie ceva mai fin mai ales ca au pinionul mare din aluminiu.

Sus