AlinB

Salau
Chiar nu trebuie sa te stresezi. Pescuitul in sine trebuie sa fie mai presus de un joc mic, un fasait al textilului , o deviatie usoara a lansetei pe varf, etc. Toate astea ne " streseaza " in ultimii ani din cauza pestelui cat mai rar si mai mic. Cu ceva ani in urma cand dadeam cu caraitoare si bete de juma de kil jur daca ma mai stresa ceva. .. si probabil nu sunt singurul..

Alex D.

Biban
Chiar nu trebuie sa te stresezi. Pescuitul in sine trebuie sa fie mai presus de un joc mic, un fasait al textilului , o deviatie usoara a lansetei pe varf, etc. Toate astea ne " streseaza " in ultimii ani din cauza pestelui cat mai rar si mai mic. Cu ceva ani in urma cand dadeam cu caraitoare si bete de juma de kil jur daca ma mai stresa ceva. .. si probabil nu sunt singurul..
Adevarat ....peste mic si rar ce-i drept. Trist!

davidg

Salau
Salut Alex D. Jocurile in manivela pot fi de mai multe tipuri. Cel mai adesea, la o mulineta noua, poate fi prezent un joc datorat nealinierii perfecte a pinionului principal (conducator) fata de pinionul condus. Acest joc il verifici tragand si impingand de manivela, de-a lungul axei sale centrale (axa pinionului principal). Daca simti o miscare longitudinala sesizabila, ai descoperit sursa "jocului". Jocul poate fi redus destul de mult cu ajutorul saibelor speciale de aliniere. Odata acest reglaj facut, el se va pastra. Singura posibilitate ca acest joc sa mai apara este datorata uzurii pinioanelor, dar asta se va intampla in timp. Shimano foloseste unele dintre cele mai bune pinioane de pe piata, asa ca uzura apare destul de greu.
Daca ai posibilitatea, du mulineta la reglat. Reglajul, daca este facut corect, cu piese corespunzatoare, se va pastra in timp. Este totusi o mulineta high-end si are toate premizele unui rulaj perfect, reglata si unsa corespunzator.
Este foarte important insa ca reglajul sa fie facut corect, o impanare chiar si usor excesiva a pinioanelor va genera un mers mai greoi si uzura accelerata.
Din pacate eu nu te pot ajuta cu reglajul acestui model, foloseste un nou tip de saiba de reglaj, mai mare in diametru, saibe de care momentan nu am, incerc sa comand. Am doar saibe pentru modelele mai vechi.
Numai bine!

La mulinetele de crap (mulinete de forță, tractiune)care aveau vaselina din fabrica ,am băgat 50ml de 85w140 de la firma Olipes din Spania ,e ulei pentru cutii de viteze profesional ! La mulinetele pentru răpitor am băgat ulei 20ml din decathlon pentru lanț biciclete se găsește la 100ml ,e ulei siliconic ;am încercat și ulei de drujba 2T verde ,de inalta turatie ambalat de firma huskvarna,e un ulei cu tehnologie din formula 1 .

Pi3.14

Stiuca
La mulinetele de crap (mulinete de forță, tractiune)care aveau vaselina din fabrica ,am băgat 50ml de 85w140 de la firma Olipes din Spania ,e ulei pentru cutii de viteze profesional ! La mulinetele pentru răpitor am băgat ulei 20ml din decathlon pentru lanț biciclete se găsește la 100ml ,e ulei siliconic ;am încercat și ulei de drujba 2T verde ,de inalta turatie ambalat de firma huskvarna,e un ulei cu tehnologie din formula 1 .
Oare nu e prea putin...cantitativ zic;)

Salutare!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
La inceputul anului am achizitionat un TP 2500 FD, care la rece rula impecabil, la fel si la cald(adica pescuit).
Insa, dupa cateva partide, printre care si una in care am dat de niste somni nabadaiosi, a inceput sa ruleze greoi. Nu rontaie, nu bate, nu troncane, pur si simplu merge mai greoi - eu as zice ca nu este suficient gresata. Mentionez ca am folosit-o intr-un mod cat se poate de ortodox, jiguri relativ usoare pana in 14gr.
Intrebarea mea este daca face sens sa o duc la garantie sau sa o trimit la un "doctor"?

davidg

Salau
Salut.
Din experienta mea, o mulineta negresata nu merge mai greoi, insa da o senzatie anormala de fashaiala, de frecare. Chiar as zice ca in general ruleaza mai usor o mulineta neunsa comparativ cu una unsa. Mai ales daca ungerea s-a facut generos, si cu lubrifianti mai vascosi :)
Rulajul mai greoi, mai ales in urma unor fortari, nu este de neglijat. O varianta care imi vine in minte este ca s-ar fi putut indoi un pic axul tamburului, mai ales ca spui ca a suportat forte substantiale.
Rulajul mai greoi induce forte suplimentare in angrenaje, si o uzura accelerata. Ar fi bine sa o duci la "doctor"
Numai bine!

Salut, David!
Multumesc pentru raspuns. Dar in cazul in care axul s-ar fi indoit, nu ar fi trebuit sa existe si un joc sau o "abatere" a tamburului?
Fortele au fost substantiale, dar nu abuzive, constient fiind ca am sanse mici sa ii dau afara cu un echipament ML..
Atunci am sa ii fac o programare la "doftor".
M,
D.

davidg

Salau
E doar o presupunere...
Indoirea axului nu se se face semnificativ, vizibil. De fapt, confirmarea indoirii se face demontand TOTAL axul tamburului si rulandu-l pe o suprafata PERFECT plana. Ochiometric e mai greu. Daca ar fi asa indoit incat sa se vada cu ochiul liber, nu ar mai fi posibil rulajul mulinetei :) Joc, in nici un caz. Indoirea axului nu provoaca joc. Provoaca opusul jocului, impanare.
Dar repet, asta e doar o varianta. Demna de luat in calcul.
Cine o va desface, va constata ce s-a intamplat de fapt.
Succes!

Am dus-o la doctor, la prima vedere pare-se ca mulineta merge foarte bine si e doar in mintea mea.. zimbettt
Ramane peste noapte pentru investigatii mai amanuntite.

Ciprianni

Oblete
Știți pe cineva în Cluj Napoca care sa se ocupe cu reparatul mulinetelor?
E vorba despre un Penn Sargus de 2000 la care pocalul numai revine in poziția inițială,arcul îl aduce până aproape în capăt ,iar de acolo doar cu mana.

Picapul nu revine in poziția inițială!
Salut! Ai reusit sa gasesti pe cineva in Cj care repara mulinete? M-ar ajuta enorm

Pentru functionarea corecta a mulinetelor, dupa un anumit timp, acestea trebuie desfacute si servisate pentru o durata de viata cat mai lunga si o functionare corecta. Pentru cei care au mulinete de reparat, servisat, gresat, schimbat, upgradat rulmenti, galeti sau comandat piese pentru ele am doua recomandari pe care puteti merge 100% cu incredere:

1. https://mulinete.wordpress.com
Cunoscut ca si Edi Curiosu

2. Dumitru Anghel - https://www.facebook.com/dumitru.anghel.182?fref=nf
Un om cu foarte, foarte mult bun simt, preturi mai mici (puteti trimite mulineta si pe posta la el, deci costuri mult mai mici) dar care cu siguranta stie ce face si nu va dezamagi. Poate fii contactat la adresa de facebook de mai sus sau la nr de tel: 0722.447.609
Am incercat sa iau legatura cu cei de la WordPress,din pacate nu au un nr de contact asa ca le-am trimis mail,dar inca nu am un raspuns din partea lor.
Oare ma puteti ajuta cu un contact a lui Edi Curiosu pt o problema cu o mulineta?

Am ach
Am dus-o la doctor, la prima vedere pare-se ca mulineta merge foarte bine si e doar in mintea mea.. zimbettt
Ramane peste noapte pentru investigatii mai amanuntite.
S-a rezolvat prin schimbarea rulmenților din manivela si curățarea galetului.
In interior este ca noua.

Atașamente

• IMG-20221119-WA0002.jpg
    IMG-20221119-WA0002.jpg
    194,3 KB · Vizualizări: 59
Sus