• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Reparatie si intretinere mulinete

Am desfacut si mulineta Shimano Ultegra 4000- trebuie sa gasesc o modalitate de a scoate partea filetata ramasa in pinion. Nu avea vaselina in ea decat pentru o analiza a acesteia
IMG_20181031_204258.jpg
IMG_20181031_204321.jpg

Sper ca nu trebuie pusa la punc la montaj ca am belit-o. Eu nu am gasit nici un semn pentru asa ceva.
Mai rau este ca nu gasesc de unde sa cumpar manivela!

Aprecieri: edd
Le-am curatat si degresat cu benzina Zippo. Nu e prima mulineta desfacuta. Vaselina asta am mai folosit-o la alte mulinete si e acelasi "feeling".
Am inteles , rulmenti sunt spalati , gresati cu un ulei fin , inclusiv antireturul ? Se poate sa fie si de la vaselina . Eu folosesc Quantum Hot Sauce , dar e cam scumpa

Nu folositi orice unsoare pentru intretinerea mulinetelor, multe dintre ele vor avea ca rezultat uzura prematura sau chiar vor degrada componentele din interior. Vaselinele si uleiurile pe baza de silicon sunt inerte si nu au reactii negative cu suprafetele pe care se aplica. De aceea vaselina siliconica e indicata pentru gresarea mecanismelor in miscare a mulinetelor. Dezavantajul acestei este acela ca nu adera prea bine pe metal si in decursul timpului angrenajele vor ramane "curate". Shimano foloseste o vaselina siliconica ce are consistenta NLGI1,care la o temperatura de peste 45 de grade isi pierde vascozitatea. La o inspectie vizuala se constata ca nu e vaselina pe angrenaje, daca pui mana le ele constati ca au o pelicula fina de unsoare . Folosind o vaselina cu grad mai mare de vascozitate constatam ca "maraitul" se atenueaza sau dispare, dar mulineta nu mai ruleaza la fel de fin, fluent.
Nu folositi vaselina pe baza de litiu, grafit, acestea sunt inadecvate pentru mulinetele ce au componente din plastic. Nu amestecati ulei de mecanisme fine cu vaselina, procedand astfel,in scurt timp vaselina isi va pierde proprietatile si consistenta (nu mai adera pe angrenaje).
Rulmentii capsulati din mulineta nu se spala, au in interior vaselina. Ulei se pune doar la rulmentul antiretur. Eu folosesc un ulei uscat de la Ballistol ,pe baza de teflon, astfel impuritatile nu mai adera atat de usor in interiorul galetului. Pentru antiretur e nevoie de un ulei cat mai fin, mai fluid, cel de arma ar fi cel mai indicat (recomand tot Ballistol) sau acelasi ulei uscat cu teflon.

Cand o vaselina sau un ulei ataca parti din interiorul mulinetei, sesizam la urmatoarea servisare o "ciorba" de culoare neagra (acela e indiciul ca piesele au reactionat chimic cu solventii din unsoare)

Un exemplu de ulei care ataca plasticul :

Am incercat. Si mail dar si pe forumul rapitori. I-am trimis inclusiv schema scanata . Nici un raspuns. Poate este suparat. Recunosc , am mai solicitat de la el rulmenti ceramici pentru aceasta mulineta , pentru up grade, dar, dupa cateva discuti,i nu i-am mai comandat. Totusi sper ca , pentru acel moment, mu imi va da IGNORE pentru totdeauna.
Fii mai explicit, care parte filetata, s-a rupt surubul manivelei in pinion ?

Poate te ajuta:

https://www.worldseafishing.com/for...renium-spinning-reel-maintenance-www.2462835/

Ultima editare:

SiGi Lures

Handmade Lures
Am inteles , rulmenti sunt spalati , gresati cu un ulei fin , inclusiv antireturul ? Se poate sa fie si de la vaselina . Eu folosesc Quantum Hot Sauce , dar e cam scumpa
Este de la uzura mecanismului. Toata apa cu mizerie ce vine pe fir ajunge in interior. In timp uzura se accentueaza. La mine in Curado 201 s-a simtit dupa cca o luna de folosinta si cativa somni..De aia e un mit cum ca astea de baitcasting sunt mai fiabile decat spining-ul. Urmeaza sa bagi bani frumosi in rulmenti ,uleiruri, vaseline ''magice'' si tot asa..

Pentru rulmenti folosesc Alchemy Oil Ultra Light. Rulmentii capsulati am considerat ca nu e nevoie sa-i desfac. Mulineta a stat in apa 2-3 secunde (eram in apa cand am scapat-o). Am desfacut-o in aceeasi zi. Avea cativa stropi pe roata principala si foarte putin in rest. De uzura nu e cazul, mulineta are 3 luni. Ce ma deranjeaza e un "fasait" la recuperare, care a aparut dupa ce am gresat-o. Nu e cine stie ce dar...sunt acel gen de pescar.
Vaselina are o vascozitate...zici ca e cristalizata. Am comandat Quantum Hot Sauce, poate o fac sa taca.

Ultima editare:
Pentru rulmenti folosesc Alchemy Oil Ultra Light. Rulmentii capsulati am considerat ca nu e nevoie sa-i desfac. Mulineta a stat in apa 2-3 secunde (eram in apa cand am scapat-o). Am desfacut-o in aceeasi zi. Avea cativa stropi pe roata principala si foarte putin in rest. De uzura nu e cazul, mulineta are 3 luni. Ce ma deranjeaza e un "fasait" la recuperare, care a aparut dupa ce am gresat-o. Nu e cine stie ce dar...sunt acel gen de pescar.
Vaselina are o vascozitate...zici ca e cristalizata. Am comandat Quantum Hot Sauce, poate o fac sa taca.
Astept rezultatul cu Quantum

Da, intre timp am vazut ce a patit. Incearca cu un extractor, dar pentru asta trebuie sa dai gaura in surubul rupt, atentie sa nu-ti fuga spiralul si sa distrugi filetul interior. Eu folosesc un tub metalic care intra in gaura si prin care bag spiralul. Prima gaura da-o cu un spiral mic 1,5-2 .

https://www.scule-austria.ro/divers...MIk7WB54K03gIVA8wYCh2FGg-2EAAYASAAEgI-_fD_BwE

Gasesti filmulete pe net ,in cazul in care nu ai mai folosit unul.

Am folosit dar nu de aceasta dimensiune. Sper sa imprumut un mini -biax ( nu stiu denumirea dar cred ca intelegeti la ce ma refer ). Trusa are cam toate dimensiunile mici.

Daca te referi la "Dremel" ... dai gaura cu un spiral si poti folosi o freza cu tungsten pentru a face un sant, ca ulterior sa poti folosi o surubelnita. Dar pentru asta e nevoie de o mana de chirurg .
Am mai scos suruburi rupte dand 2 gauri in surub ,dupa care am folosit un cleste de sigurante pentru a-l desface sau o surubelnita crestata. Depinde cat e de intepenit , eventual incearca sa-l scoti pe partea care nu s-a ovalizat.
bit crestat.jpg

Am reusit sa scot partea rupta a surubului din pinion fara sa il stricbucuriemare. Am vorbit cu Edi si nu renteaza sa cumpar o manivela noua pentru ca asta costa cat 1/3 din valoarea mulinetei ( mai repede cumpar una noua si am piese de rezerva- tamburi, rulmenti, axe etc.. ). Acum caut sa fac axul filetat la o mecanica fina.

Multumesc manns . Nu stiu daca se potriveste, dar voi intreba.
Se potriveste, filetul e identic doar ca e mai lung si trebuie sa nai tai din el cativa milimetri. Am verificat pe mulinetele mele Shimano si de la marimea 2500 pana la 5000 e acelasi filet, acelasi diametru al surubului . Cea de 1000 si de 2000 au diametrul surubului mai mic, deci nu se potrivesc manivelele.