• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Reparatie si intretinere mulinete

doar ca idee , cat costa servisarea la reprezenta Shimano aici si ce primesti in banii aia (preturile in dolari canadieni) :
"Cost from Shimano is $25.00 per reel if parts are still available, $12.50 if they're not. For the $25.00, you get new drag washers, pinion gear and yoke as well as a total cleaning. For the $12.50 it's just the cleaning. I have the address at the store."

Am vorbit cu Edi si el mi-a spus ce sa verific inainte de a comanda manivela - a fost foarte corect- Jos palaria. Si, facand un calcul, pentru a aduce mulineta la viata , ar fi trebuit sa cheltuiesc mai mult decat face.

La mine nu a nimerit sa puna la loc un stradic c3000 fb, care n-as zice ca e chiar naveta spatiala. A iesit din a doua incercare - vorba vine, mulineta tot mergea o idee mai greu decat inainte - dar tot am avut surpriza extrem de neplacuta ca la primul peste/teapa frana sa scoata un sunet de-ala de scaun târșait pe gresie :) si sa scape. Discurile de carbon erau perfect uscate, asa se pun?!

Dupa experienta asta si alte vreo doua convorbiri cu edi_curiosul am hotarat sa-mi intretin singur mulinetele.

La mine nu a nimerit sa puna la loc un stradic c3000 fb, care n-as zice ca e chiar naveta spatiala. A iesit din a doua incercare - vorba vine, mulineta tot mergea o idee mai greu decat inainte - dar tot am avut surpriza extrem de neplacuta ca la primul peste/teapa frana sa scoata un sunet de-ala de scaun târșait pe gresie :) si sa scape. Discurile de carbon erau perfect uscate, asa se pun?!

Dupa experienta asta si alte vreo doua convorbiri cu edi_curiosul am hotarat sa-mi intretin singur mulinetele.
Salut, probabil merge o idee mai greu ptr ca acum ai o mulineta unsa...
Legat de frana, cand foloseam twin power si eu i-am facut initial upgrade si de discuri de carbon, dar am revenit la cele originale, de pasla, mi-au placut mai mult cum lucreaza. Cand le-am scos din tambur, si discurile mele de carbon erau uscate. Nu stiu daca este sau nu corect.
Aspectele ce tin de relationarea cu Edi nu sunt tocmai ideale, dar deocamdata trec peste asta, fiecare om este unic si ne manifestam diferit.
Spor!

Idem, decat o frana care merge in hopuri ori scapa, si eu am pus la loc discurile de pasla care functioneaza foarte bine.
Cat despre mersul o idee mai greoi al mulinetei, asa e, se poate pune pe seama gresarii si a faptului ca e mai 'inchegata'.

Eu imi intretin mulinetele singur si nu sunt un mare talent ingineresc. Traiasca youtube ul si schemele japonezilor:) toate mulinetele mele merg mai bine ca noi, folosesc doar vaselina de calitate si ulei dedicat. La multe din ele daca tot le am desfacut le am mai pus si niste rulmenti in loc de bucsi din plastic. Si discurile de carbon se ung, cu vaselina special pt drag washer.

O mulineta după ungere, merge un pic mai greu. Din ceea ce știu e necesara puțină vaselina, la discurile de carbon. Pe de alta parte zvonuri sunt multe. Chiar și despre Edi se aude ca ar fi bulit niște stele. Și nu de pe cer.

Eu imi fac service-ul singur la moristile de cast. Am incercat si pe una de spinning, si am bulit-o. Noroc cu un mester in mulinete de mi-a reparat-o. (Era a lui fiul meu).
Moristile de cast sunt simple si usor de revizuit.

Da, toti (vazut pe youtube inclusiv la service-ul Shimano USA) pun pe discurile de frana vaselina. Nu am una dedicată, pun ce folosesc eu, adica Ardent.

Ung discurile si apoi cu un servetel indepartez surplusul. Si merg ok. Fac asta o data pe an, in saptamana dedicata reviziilor (Intre Craciun si Anul Nou). :):):)

Cu stima,

Trebuie sa raspund la mail/ul de la loteria vizelor, Canada
Aia cu loteria e mai la sud in “Trump country “ :p și sincer, nu știu dacă merita efortul sa joci la loto in cazul asta ca, din ce in ce mai mulți prieteni, plecați cu loteria sau programele alea studențești de munca in state pe perioada vacantei, au ales/ aleg sa revină in România . ;)

La multe din ele daca tot le am desfacut le am mai pus si niste rulmenti in loc de bucsi din plastic.
De unde iei rulmenți potriviți ?