Reparatii barci gonflabile

adiwolf

Moderator
Membru personal
Adi sanatosi sa fim ca barcile se lipesc si vor veni ele si zile cu pesti adevarati.
?m

cat priveste barca...........hmmm, era demult pe lista neagra, sa o schimb cu un Zodiac termosudat, dar am tot zis ca pana nu cedeaza de tot, mai trag de ea cat pot asa ca vedem acuma ce se mai poate repara (daca se mai poate) si pana in primavara poate iesim cu achizitii noi naughty

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
vedem acuma ce se mai poate repara (daca se mai poate) si pana in primavara poate iesim cu achizitii noi naughty
de putut se poate repara orice spartura daca nu-i pe vreo imbinare sau prea aproape de ea. La barca veche am avut balon sfasiat pe 30 de centimetrii si am folosit-o inca un an dupa ce am lipit-o (ar mai fi tinut inca dar s-a spard fundul si s-au si unit baloanele ulterior asa ca am renuntat la ea) iar la asta de acum, mi-au ros soarecii ambele baloane, printr-o gaura bagai pumnul fara sa atingi iar prin cealalta moneda de 50 de bani. Din iulie merg cu ea tot asa (lipita) si tine fara probleme (nu uita ca vara eu si dorm in barca :p ;) )
Treaba e sa pui petec si pe interior si pe exterior ;)

adiwolf

Moderator
Membru personal
daca tot am deschis acest subiect, haideti sa va arat ce am reparat si cum am facut:
1. Materiale si unelte folosite la reparatie:
- Cateva bucatele de PVC din chitul de reparatie (apropo, daca aveti cumva o sursa de material, va rog postati aici)
- Foarfeca
- Smirghel
- Pensula cu coada lunga
- Diluant (Acetona) pt curatare suprafete
- Adeziv - eu am folosit un adeziv poliuretanic cu activare termica - OLTDEZ PUR - ieftin si foarte bun
- Rola de presare - se poate folosi orice obiect cu suprafata neteda pentru a putea presa uniform
- Feon industrial pt activarea termica (se poate folosi si un feon/uscator de par)

2. Operatii executate
- mai intai am determinat unde este gaura, spartura din barca (la mine a fost usor fiindca era ditamai gaura)
- apoi am determinat marimea primului petec
- am decupat de forma rotunda un petec, iar cel ramas l-am lasat asa cum era
- am smirgheluit suprafetele petecelor, dar si suprafata unde venea lipit petecul
- dupa smirgheluire, am curatat cu carpa si am aplicat o degresare cu pensula si cu acetona
- am aplicat primul strat de adeziv peste petece si pe suprafata interioara si exterioara a sparturii (foarte greu pe interior, pur si simplu am bagat pensula cu adeziv si am aplicat cat s-a putut)
- am lasat un timp sa se usuce pana cand la atingerea cu mana nu se mai lipeste, nu mai adera lipiciul de mana, apoi am aplicat al doilea strat de adeziv ca si prima data
- dupa uscare, am incercat introducerea petecului pe interior, dar va spun sincer ca mi-a fost imposibil sa lipesc acest petec deoarece abia am putut sa il introduc pe gaura si l-am pierdut in interior - am incercat recuperarea lui, dar dupa ceva timp, munca si nervi am renuntat asa ca............cu lipitul petecului pe interior, va recomand doar daca aveti sparturi foarte mari unde puteti face manevrele necesare, altfel.........va chinuiti degeaba.
- odata renuntat la aplicarea pe interior a unui petec, am trecut la lipirea propiuzisa asa ca am activat adezivul de pe ambele suprafete cu feonul si am aplicat petecul peste suprafata sparta
- dupa aceasta am presat cu rola presoare cat am putut de mult si de ferm suprafatele
- dupa aceasta, am repetat operatiile de la inceput, pregatind terenul pentru al doilea petec aplicat peste primul, asa ca am smirgheluit ambele suprafete, am aplicat straturi de adeziv in trepte si am lipit un alt petec mai mare peste cel lipit prima data.

cam astea sunt operatile de lipire/reparare a unei sparturi in barca gonflabila din PVC si daca am gresit undeva, va rog sa veniti sa completati cu parerile voastre argumentate, pana atuncea, va atasez si cateva poze sugestive

p.s. daca tot sunt la capitolul reparatii,o sa incerc si repararea unei probleme mai vechi pe care am tot neglijat-o si care a dus la o MARE problema, respectiv infiltrarea de apa la oglinda barcii - deci mare grija daca nu vreti sa ajungeti asa

Claudiu

Administrator
Membru personal
Am ciupit si eu la oglinda materialul care o acopera, sa pun o dublura peste?

Adi ia o vesta de salvare cu tine pentru orice eventualitate roflmaoooroflmaoooroflmaooo. Lipitura arata bine la prima vedere dar nu se stie roflmaooo

adiwolf

Moderator
Membru personal
ce dracu sa fac cu vesta?! mai mult ma incurca.
nu de lipitura imi fac eu probleme, sunt sigur ca va tine (si chiar daca nu tine, acuma, pot sa o rezolv ulterior) - problema mare este la oglinda motor si la imbinarile de acolo !!!

ce dracu sa fac cu vesta?! mai mult ma incurca.
nu de lipitura imi fac eu probleme, sunt sigur ca va tine (si chiar daca nu tine, acuma, pot sa o rezolv ulterior) - problema mare este la oglinda motor si la imbinarile de acolo !!!
roflmaoooroflmaooo E clar. Trebuie alta barca. Cauta una de tabla ca asa nu se mai sparge.nnnorocnnnorocnnnoroc

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu am ce face cu o barca rigida pentru ca nu am pe unde sa intru cu ea la apa, nu exista pe tot Oltul decat 3-4 locuri cu rampa de intrare (unul este in Valcea zimbettt)
vreau un Zodiac termosudat, dar............au aparut tot felul de zvonuri legate de acest brand si sunt in dubiigandescccc

Domnilor, am nevoie de ajutorul vostru!

Dupa un maraton de pescuit, la scoaterea barcii de pe apa, pssss...pssss... pssss...
"Surpriza" se afla pe balonul de la babord (stanga), langa imbinarea cu oglinda si arata ca in imagine...
Este vorba de o Kolibri si ma gandesc ca am facut-o cu podina...

Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac pt. ca am nevoie de barcuta in concediul ce urmeaza in 4 saptamani.
Sa procedez cum a detaliat adiwolf mai sus?

Multumesc anticipat!
Cu respect,
Radu

upload_2017-7-3_8-56-8.png

adiwolf

Moderator
Membru personal
Radu_Cioara
nu cred ca puteai face asa ceva la balon cu podina, mai degraba cu ceva din bagajul tau, ancora, etc.
din cate inteleg, spartura este exact pe imbinarea balonului cu cauciucul care tine oglinda barcii?!!
experienta imi spune ca este o problema urata care nu se rezolva usor, mai ales daca nu ai facut niciodata asa ceva.
sfatul meu este sa apelezi la profesionisti

Acolo este. Stratul superior al PVC ului este exfoliat si fâsâie.
Posibil sa o fi facut cu altceva, insa in zona aia țin canistra cu benzina si nimic altceva... momentan nu conteaza... musai sa o fac cumva...

adiwolf

Moderator
Membru personal
de rezolvat se rezolva, mai ales ca nu este strapuns balonul si nu exista o spartura majora (cum am reparat eu!)
ideal ar fi sa o poti face undeva la o firma care se ocupa cu asa ceva, ori la firmele care lucreaza cu pvc, de genul celor care fac copertine sau prelate la camioane.
Vicmar Bucuresti ar fi o solutie dar...........doar daca te duci direct la ei, altfel o sa dureze

AlexH

Moderator
Membru personal
Azi m-am pus pe lucru la barca. Adica am zis ca e momentul sa montez suportul cu rola ghidaj rola pentru franghia de la ancora; l-am luat de la targ de la standul Storm, impreuna cu un tub de adeziv.
Zis si facut. De fapt zis, mai putin facut. Asta pentru ca, dupa ce am pregatit minutios locul, cu decupaje in banda de protectie, smirgheluit, degresat si tot tacamul a sosit momentul lipirii propriu zise.
Desfac tubul, pun pe una din suprafete si deja imi pare ciudat ca se usuca mult prea repede pentru un adeziv, de tip prenadez. Continui cu suprafata a doua si apoi, vazand ca adezivul nu lipeste la atingere, pun suportul pe barca si il presez cu 2 menghine. Ce sa vezi... nu s-au lipit. Aveam presimtirea asta de cand am vazut cum lucreaza lipiciul proaspat scos din tub.
Acum, am refacut suprafetele de lipit, dar nu stiu cu ce sa incerc. Daca aveti vreo idee sunt deschis la sugestii. Precizez ca unul din materiale e sigur din cauciuc (banda de protectie din jurul barcii) iar celalat e un PVC moale (posibil cu cauciuc in componenta).

P.S. Am sunat si i-am comunicat vanzatorului ca adezivul luat de la ei nu e bun de nimic si ca ar fi bine sa verifice daca sunt bune pentru asa ceva.

Ultima editare:

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Azi m-am pe lucru la barca. Adica am zis ca e momentul sa montez suportul cu rola ghidaj rola pentru franghia de la ancora; l-am luat de la targ de la standul Storm, impreuna cu un tub de adeziv.
Zis si facut. De fapt zis, mai putin facut. Asta pentru ca, dupa ce am pregatit minutios locul, cu decupaje in banda de protectie, smirgheluit, degresat si tot tacamul a sosit momentul lipirii propriu zise.
Desfac tubul, pun pe una din suprafete si deja imi pare ciudat ca se usuca mult prea repede pentru un adeziv, de tip prenadez. Continui cu suprafata a doua si apoi, vazand ca adezivul nu lipeste la atingere, pun suportul pe barca si il presez cu 2 menghine. Ce sa vezi... nu s-au lipit. Aveam presimtirea asta de cand am vazut cum lucreaza lipiciul proaspat scos din tub.
Acum, am refacut suprafetele de lipit, dar nu stiu cu ce sa incerc. Daca aveti vreo idee sunt deschis la sugestii. Precizez ca unul din materiale e sigur din cauciuc (banda de protectie din jurul barcii) iar celalat e un PVC moale (posibil cu cauciuc in componenta).

P.S. Am sunat si i-am comunicat vanzatorului ca adezivul luat de la ei nu e bun de nimic si ca ar fi bine sa verifice daca sunt bune pentru asa ceva.
Eu pentru reparatii la barci din pvc, luam un adeziv pentru pvc facut de Bison, are o bucata de pvc transparent in jurul lui si il gasesti la magazinele de bricolaj. Nu e foarte scump (era vreo 20 de lei parca ) si am avut petece care au tinut mai bine de 5 ani fara probleme lipite cu el .
Asa arata :

Wurger

Somn
Acelasi Bison dar la cutie mare de tabla l.am folosit ca sa lipesc bandoul la barca unui prieten. A tinut la dezumflare/pliere si inca nu m.a sunat sa.mi spuna ca a cazut.

Zippo47

Stiuca
Si cand ma gandesc ca si eu am cumparat acea rola ! Dar nu m/am hotarat unde sa o lipesc pentru ca trebuie sa stric altceva, adica manerul de transport di fata barcii.

Sus