Review NFC X-Ray SJ 736-1 casting

kingofbeasts

Rod Builder
Salut,

Va prezint review-ul lansetei personale NFC SJ 736-1 X-Ray.
***Note:
Initial au venit niste blank-uri mai usurele, in jur de 54-55 g si mai subtirele pe varf ~1.8 - alta putere de aruncare si jiguiala...
De 7-8 luni toate SJ 736 pe care le-am montat au stat intre 62 si 65 grame per blank si constante ca si specificatii!
Ma bag și eu in seama puțin , sper ca nu supăr tare :p
Am un Sj 736 X-ray aici, un MB 736 X -ray in țara ( l-am pescuit intens cât am stat ) și am mai pescuit un SJ 736 X-ray in țara comparativ cu MB-ul meu de acolo ( deci in aceeași partida de pescuit) . Concluzia ? Sunt extrem de confuz ! Nu știu exact ce lansete am și ce lanseta am pescuit gandescccc
După specificații Sj-ul ar trebui sa ducă 28 grame iar MB-ul 21. Teoretic , la comportament, Sj-ul meu ar trebui sa fie la fel ca Sj-ul prietenului . Practic Sj-ul meu e ca MB-ul meu dar asta din urma e mai lung . Sj-ul prietenului e mai elastic și mai permisiv pe vârf, comparativ cu al meu care e msi par. Sj-ul prietenului se comporta cum ar fi trebuit sa se comporte un Sj dar , comparativ cu MB-ul ar fi trebuit sa fie mai rapid puțin ca și duce 28 nu 21 ca ăla însă e exact pe dos. Sj-ul meu se comporta mai mult ca un MB-in sensul ca e mai puternic ca ținuta generală ( mai ranga) și nu e chiar așa de Fast . Întrebarea e, eu cu cine votez?
La senzitivitate nu-i discuție , la ținuta in pescuit niciunul nu Dezamăgeștenono , totuși variațiile sunt suficient de mari ca sa poți anticipa cum va fi un blanc x-ray in momentul in care îl comanzi . La banii ăștia, deocamdată rămân cele mai bune pe piața cu toate strambaturile și variațiile lor însă , totuși , e cam ca la loz in plic , sti ce cumperi dar nu sti ce primesti . :p

Ultima editare:

OldSkull

Rod Builder
Ma bag și eu in seama puțin , sper ca nu supăr tare :p
Am un Sj 736 X-ray aici, un MB 736 X -ray in țara ( l-am pescuit intens cât am stat ) și am mai pescuit un SJ 736 X-ray in țara comparativ cu MB-ul meu de acolo ( deci in aceeași partida de pescuit) . Concluzia ? Sunt extrem de confuz ! Nu știu exact ce lansete am și ce lanseta am pescuit gandescccc
După specificații Sj-ul ar trebui sa ducă 28 grame iar MB-ul 21. Teoretic , la comportament, Sj-ul meu ar trebui sa fie la fel ca Sj-ul prietenului . Practic Sj-ul meu e ca MB-ul meu dar asta din urma e mai lung . Sj-ul prietenului e mai elastic și mai permisiv pe vârf, comparativ cu al meu care e msi par. Sj-ul prietenului se comporta cum ar fi trebuit sa se comporte un Sj dar , comparativ cu MB-ul ar fi trebuit sa fie mai rapid puțin ca și duce 28 nu 21 ca ăla însă e exact pe dos. Sj-ul meu se comporta mai mult ca un MB-in sensul ca e mai puternic ca ținuta generală ( mai ranga) și nu e chiar așa de Fast . Întrebarea e, eu cu cine votez?
La senzitivitate nu-i discuție , la ținuta in pescuit niciunul nu Dezamăgeștenono , totuși variațiile sunt suficient de mari ca sa poți anticipa cum va fi un blanc x-ray in momentul in care îl comanzi . La banii ăștia, deocamdată rămân cele mai bune pe piața cu toate strambaturile și variațiile lor însă , totuși , e cam ca la loz in plic , sti ce cumperi dar nu sti ce primesti . :p
Noi doi am mai vb de asa zisul SJ - ti-am zis atunci SJ-ul tau e defapt un MB cu sticker de SJ.
Mi s-a intamplat sa-mi trimita SJ 736 in loc de MB 733 intr-o editie in care MB 736 a ajuns cu lungimea 227.5 cm si SJ 732 cu lungimea de 213 cm.

Aceste intamplari se petreceau in primavara trecuta, de atunci am mai avut 3 comenzi care au fost in regula cu exceptia a 2 bucati de MB 733 - au ajuns niste X-Ray-uri nemaiintalnite... niste blankuri MODERATE la 46g bucata, mult mai slim cu varf de 2.4 habarnam. Aceste "blank-uri" au fost suplinite de 2x MB 733 in comanda ce urmeaza s-o trimita - mi-au zis ca e greseala lor si c-o repara. Asa ca am ramas cu 2 blank-uri de care nu stiu nimic - l-am intrebat pe Alex daca nu cumva mi-au trimis niste prototipuri pt ca nu sunt ca niciunul din clasicele X-Ray de Bass, nu a raspuns la aceasta intrebare. smoke

Concluzia mea referitor la NFC e ca in ultimile 6 luni au inceput sa fie acurati si rapizi in comenzi... sper sa se imbunatateasca si mai mult pe viitor.

adiwolf

Moderator
Membru personal
fara suparare, dar din ce spuneti voi, pot sa fie blancurile supreme, dar atata timp cat apar defecte inadmisibile, etichetari eronate sau comenzi gresite + suport tehnic si comunicare defectuoasa, chiar nu isi merita reclama facuta NFC !!
in opinia mea, binenteles. (presimt o vanzare masiva de bete X-Ray peste 2-3 ani, maxim)

kingofbeasts

Rod Builder
adiwolf , de acord cu tine, reclama in mod cert nu merita si eu am incetat sa mai pun decalurile lor pe betele mele . Pe de alta parte insa, ca raport pret /calitate cred ca iei cam ceea ce platesti insa , cu toate astea , la banii astia sunt cred cele mai senzitive blankuri de pe piata si cu o tinuta frumoasa in pescuit.
Daca va fi sau nu o vanzare masiva de X-Ray-uri peste 2-3 ani ramane insa sa vedem (e la fel de posibil pe cat e de imposibil) fiindca asta depinde in mare parte de comportamentul lor in timp si de ce va mai apare pe piata si la ce preturi . Vanzari vor fi in mod clar, pentru ca intotdeauna sunt si pescari care se plictisesc repede si vor ceva nou insa, e la fel de posibil sa ramana la mare cautare si chiar sa le creasca pretul. Daca se vor dovedi fiabile in timp (sanse sunt destul de mari) si vor reusi sa scoata standarde clar respectate pe fiecare categorie, nu cred ca vor trece asa repede in istorie. In mare parte soarta lor depinde de tipul de management de business pe care producatorul intelege sa-l adopte pe viitor. Deocamdata modelul lor nu e deloc de laudat ci, cum spuneai, mai degraba de luat in penita. Daca pun accentul mai degraba pe marketing si lipsa de profesionalism ca pana acum, vor ramane in istorie ca si "cantecul lebedei" ragusite in ceea ce inseamna Loomis, daca isi vor reveni si vor cauta sa respecte calitatea si clientii, pot ramane ca fiind doar un episod mai prost din seria Loomis.
Deocamdata insa, strict in prezent, nu sunt disponibile blankuri mai senzitive la acelasi nivel de pret , blankurile similare fiind undeva la dublu pret in momentul de fata. Nu discut de lansete de serie ci strict de blankuri.
Sunt baza ideala din care poti face o lanseta buna , pe gustul tau, la un pret foarte competitiv. Daca la inceput de an spuneam asta mai cu strangere de inima, acum, dupa un an de utilizare NFC in peste 80% din pescuitul efectiv al meu si al muzei (asta fiind la muza cam (98% si la mine cam 75% ca nu-mi pot refuza placerea de a pescui cu Sage-urile la anumite aplicatii )am mai putine rezerve spre deloc.
Pe scurt, daca vrei o unealta performanta , comoda si pe gustul tau, in materie de pescuit la jig in special, dintr-un NFC X-ray e cel mai avantajos ca pret sa-ti faci ( cu compromisurile de rigoare care, sunt si ele o forma de plata) . Asta, evident , in opinia mea. E ceea ce englezii ar numi " the perfect love-hate relationship".

adiwolf

Moderator
Membru personal
sincer, ca un simplu profan in materie de rodbuilding si ca utilizator slab spre mediu de lansete pentru spinning, prefer un GLoomis second hand cu o interventie mai mare sau mai mica asupra lansetei, prin schimbarea si/sau repozitionarea inelelor ori mandrinei, fata de a da credit acestui surogat de Loomis cum este considerat NFC la momentul actual.
posibil sa gresesc in aceasta opinie, dar prefer sa creditez un GLX sau NRX (imi plac mai mult GLX-urile) fata de X-Ray
sory, am facut praf acest review - incerc sa mut discutia intr-un topic adecvat - scuze.

OldSkull

Rod Builder
adiwolf la mine e simplu, imi plac la nebunie blank-urile X-Ray...
Nu am mare lucru de castigat din laudatul lor pt ca si tu poti pune mana pe ele direct de la producator, fara intermediar, fara importatori si alte maini care-si iau partea. Daca preferi lansete de serie usor modificate este strict treaba ta, mana ta, banii tai - la final tu trebuie sa fii multumit.

Mai off topic asa...
Avand posibilitatea sa testez si altceva am ajuns si la Point Blank, personal tot X-Ray prefer - in acest moment cochetez cu un PB73HXF, blank de 7'3" putere Heavy pana in 2oz cu o actiune mai spre Ex-Fast. Doresc sa-l montez de cast pt Dunare.
Competitia lui va fi X-Ray-ul MB 7108, blank de 7'10", putere Mag Medium pana in 1 1/2oz dat de producator - dezavantaj e lungimea X-Ray-ului. Ramane sa vad ce si cum acum de sarbatori.

Sami

Biban
Astazi am pescuit toata ziua cu Nfc xray,cu Evergreen am lanasat maxim de 7-8 ori,in rest doar cu Nfc. Concluzia e una singura,cu cat pescuiesc mai mult aceasta lanseta cu atat imi dau seama si mai mult de potentialul ei. A fost o partida deosebita cu multe prezentari printre care si un salau la 3,5 kilograme. Ma bucura faptul ca indiferent de marimea pestelui, atacul este la cote inalte.Din cele aproximativ 30-35 atacuri,am pierdut 3-4 pesti in primele2-3 ture de manivela,cred ca e un raport cinstit pentru o lanseta.,avand in vedere ca restul i-am adus la barca.

adiwolf , nu stiu de ce insisti sa pui in antiteza NFC si GLX sau NRX si mai ales asa la general, fara sa nominalizezi un anumit model vs. altul, e greu sa ajungi onest la vreo concluzie limpede si mai ales argumentata. Sunt curios cate si ce NFC-uri ai detinut si le-ai pescuit ca lumea pana acum, ptr ca nu cred ca se pune daca ai facut 10 lanseuri cu NFC-ul unui prieten si gata e suficient sa iti poti face deja o impresie fundamentata.
Si apoi zic ca atat de diverse sunt gusturile in materie de lansete, incat se prea poate ca modelul/modelele NFC care ti-au trecut prin mana sa nu fie pe gustul tau, sa nu le simti ca lumea in mana si efectiv sa nu te atraga, sa nu fie o chimie acolo stii ce zic ... Spre exemplu NFC 736 Mb X-Ray l-am avut si l-am pescuit destul de putin ce-i drept dar nu l-am simtit pe mana mea deloc, nu ma atrage cum lucreaza pe varf , cum se indoaie in sarcina si in drill, nu am mai insistat cu el, l-am vandut.
In schimb NFC 733 Mb X-Ray este in opinia mea o lanseta de vis pana in momentul de fata, imi place tare mult cum lucreaza, cum lanseaza, e complet din alta poveste.
Am facut si doua partide cu un NRX 852s JWR dar inca nu pot sa spun mare lucru despre ea, pestii n-au cooperat asa ca experienta este destul de irelevanta deocamdata, mai am rabdare si mai insist.

Cred ca e bine sa lasam sa mai treaca niste timp peste ele, peste NFC-uri, si niste zeci de partide in conditii variate ca sa putem sa tragem concluzii bazate pe teste si pe practica si astfel sa judecam daca un anumit model NFC este sau nu este de incredere, are sau nu un raport prost pret/calitate gen nu ofera mare lucru ptr banii ceruti pe el etc.
Nici problema nu este pusa bine inca din capul locului si ca sa evitam sa alunecam in comparatii inutile gen Shimano vs. Daiwa care nu ajung nicaieri, as adauga ca NFC nu este nici sub si nici peste GLX, NRX, este efectiv altceva, alt gen de lanseta cu bune si rele evident ca oricare alta.

adiwolf

Moderator
Membru personal
cred ca interpretezi gresit sau esti subiectiv ca detinator de XRay
nu caut sa pun in antiteza aceste blancuri si nici nu am un interes sa fac acest lucru, insa ma enerveaza faptul ca ridicam in slavi un ceva ce nu si-a dovedit in timp calitatile, ba mai mult, sunt recunoscute si culmea, acceptate defecte de fabricatie care la alte branduri ar fi de neconceput.
dar in final fiecare isi alege lanseta dupa propiile criterii asa ca cel mai bine este sa ......

Cred ca e bine sa lasam sa mai treaca niste timp peste ele, peste NFC-uri, si niste zeci de partide in conditii variate ca sa putem sa tragem concluzii bazate pe teste si pe practica si astfel sa judecam
gata, chiar am incheiat discutia pe tema asta peacefingers

Traian

Oblete
Salut.
Cu blancul asta se poate face si o lanseta de spinning? Am cautat pe siteul lui NFC, am gasit informatii despre caracteristicile blancului, mai putin informatii legate de guide spacing table. Zero. Am cautat pe coloana din stanga, pe aia din dreapta cu echivalent G Loomis, nimic.

MihaiP

Biban
Am pescuit adesea pe Dunare, din barca, cu Gloomis GLX si MHX HM MB, mai putin cu Lamiglass Infinity bass. Ma refer strict la lansete dintr-o bucata, lungime 7.2-7.6 picioare, capabile sa jiguiasca corect 28 gr, iar unele dintre ele chiar 44 g.
Cu aceleasi caracteristici mai am lansete Megabass, Evergreen, Phenix K2, ST. Croix Legend Elite, de spinning sau de cast, pe care le pescuiesc mai rar.
Cand pescuiesc de pe mal folosesc lansete din 2 bucati, lungime 8.6-9 picioare, CTS sau Graphiteleader, dar si un NFC HM MB de 8 picioare-35 grame dintr-o bucata.

X-RAY SJ 736-1 l-am achizitionat in momentul in care a fost lansat, fara defecte, lucreaza in parametri dati de producator.
Lanseta e montata de Nariman, simplu, cu pluta. Este cea mai placuta si mai buna lanseta pe care o detin, o folosesc atat din barca cat si de pe mal. Rămâne acasă doar cand Dunarea este crescuta si trebuie sa folosesc cu precadere jiguri peste 30 gr. Nemaîntâlnit de senzitiva, actiune superba de varf cu putere pe talon si foarte important, o lansete robusta. Best of!

Ca o remarca, urmatoarea lanseta in topul preferintelor mele este NFC MB -807-1 HM, 8 picioare, 1/2-1-1/4oz . Absolut fantastica, pescuieste perfect la jig, dar la nevoie poti arunca si voblere cu ea. Cred ca poate scoate si un taur afara din apa, perfecta pe varf, senzitiva peste masura, crispy dar si elastica.

Marele avantaj NFC este ca are echilibrul perfect intre puterea de pe talon si varf. Majoritatea producatorilor de top sacrifica actiunea de varf a blank ului ca sa obtina putere pe talon. De aici rezulta blank uri imobile pe varf, grosiere, care produc senzatie neplacuta in pescuit, ca si cum ai jigui cu o bucata de fier. Nu mai spun ca atunci cand pestele mananca subtil, aceste lansete din urma vor rata mult.

În pescuitul medium-heavy, Dunare si Olt, eu nu am gasit lansete mai bune decat cele două.

O concluzie este si că exista situatii cand ai nevoie de rangi, in contextul pescuitului in curent / adancimi mari unde sunt pesti foarte mari, care musca violent si ale caror placi osoase din gura trebuie puternic strapunse.

toby

Salau
D-nu Mihai P eu am fost catalogat de dumneavoastră drept un interlop si sincer vorbind cam 50 % din munca mea am investit-o in scule de pescuit si cred ca am cam 30 % ca si valoare din ce dețineți dumneavoastra, asta corelat cu câștigul meu dublu față de salariul dumneavoastra de bugetar. Va spun sincer ca am o indigestie cu zgomote la toate posturile pe care le aveți si asta pentru simplul motiv că judeci pe toată lumea fără pic de respect. Am avut un moment cand am vrut să renunț la forum doar ca să nu-ți mai vad raspunsurile belicoase . Ca si încheiere am rugămintea sa nu-mi răspunzi si cu tot respectul pentru tine iți zic sa-ti schimbi obiceiurile ca hainele nu te propulsează ca șef de haită

MihaiP

Biban
D-nu Mihai P eu am fost catalogat de dumneavoastră drept un interlop si sincer vorbind cam 50 % din munca mea am investit-o in scule de pescuit si cred ca am cam 30 % ca si valoare din ce dețineți dumneavoastra, asta corelat cu câștigul meu dublu față de salariul dumneavoastra de bugetar. Va spun sincer ca am o indigestie cu zgomote la toate posturile pe care le aveți si asta pentru simplul motiv că judeci pe toată lumea fără pic de respect. Am avut un moment cand am vrut să renunț la forum doar ca să nu-ți mai vad raspunsurile belicoase . Ca si încheiere am rugămintea sa nu-mi răspunzi si cu tot respectul pentru tine iți zic sa-ti schimbi obiceiurile ca hainele nu te propulsează ca șef de haită
Nu da cu piatra in geam daca nu e bicicleta ta!
Cam asa se traduce ce intelegeti si scrieti dvs.
Unde dai si unde crapa !
Imi place si ca aveti cifrele exacte! De or fi ele oare scoase, Dumnezeu cu mila !!!

toby

Salau
Crapă unde dai tu domnul meu si parca de cand te-am atenționat că nu sunt crescut in genunchi ,comportamentul dumneavoastra deviant este ce trebuie. Sper ca intr-o zi sa fim macar colegi de forum daca prieteni nu putem

Sus