• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Rezultatele partidelor

Cum orice excursie in est se termina in mod obligatoriu la Plaisance zimbettt , iata ca și la întoarcerea din concediu poposim acolo pentru câteva ore.
Găsim riul umflat și tăiat după furtunile de peste săptămâna așa ca ii spun muzei “pescuitul la musky iasă din discuție azi “.
Ea , aude da nu pricepe și bagă la apa veteranul roșu din prima.
Trei ture de manivela i-au trebuit . Atât . Primul lanseu și trei ture . Un șalău colțos a decis ca-i bun de papa .
4E785BC4-041C-4AC3-A1FF-DA6C1291F842.jpeg

“Gata, ti-ai făcut damblaua acum bagă-l in trusa !” Ii spun părintește atrăgându-i atenție ca, numărul buștenilor adus de apa pe mal e semnificativ și deci, și in apa lucrurile stau altfel decât știam.
Nu-mi termin vorba și-l agata . In zadar ne străduim sa-l scoatem ca nu-i chip.
După “bocetele” de rigoare in memoria roșului pierdut fata se ambiționează și bagă unu roz ( ii dădusem o mâna de voblere roz și roșii cu ani in urma odată cu batul pe care i l-am făcut :p). Degeaba ii spun “ uita-te la mine, bagă ceva chartreuse sau fire Tiger ca-i seara acum și astea-i plac la șalău “ ea nu și nu ca rosul e secretul la Plaisance .
Primul lanseu, trei ture , pac șalăul ! amaaaazed
Plec capul cu smerenie, trec in spatele aparatului la făcut poze, cum ii sta bine unui “maestru” lângă discipolul lui și tac. Tac mâlc ! In fond , ce mai e de zis ?
B6B956C1-C4C1-4CDE-B2B1-2BE25EA58FFD.jpeg

Ma încăpățânez in continuare cu verzaciunile mele ca sa-i arat ca alea sunt ce trebuie . Și -i arat . Ii arat ca ma pricep la făcut poze
BB682FDD-6A62-4F06-A8BA-D91D2870C26D.jpeg

Noaptea se lasă binișor peste noi și salaii își iau de drum, pe vad venind acum mustăcioșii . “ Gata, sunt in elementul meu !”’îmi zic și la scurt timp, scot și eu un mustăcios la poza .
6AC678D2-3144-4456-9BDA-91F7A7F5A1BC.jpeg

Vreo zece lanseuri mai târziu țânțarii ne dau stingerea .
Pe când sa ne luam rămas bun de la ei cineva ma trage de șireturi:
6CB493E8-DA60-4C4A-B995-C8F2D1EFDCA4.jpeg

Asta a fost tot. Mi-am luat o lecție cât o suta . Cu intuiția feminină in materie de culori nu te pui !
“Muza, cu ce zici ca pescuim azi ? “

Cum orice excursie in est se termina in mod obligatoriu la Plaisance zimbettt , iata ca și la întoarcerea din concediu poposim acolo pentru câteva ore.
Găsim riul umflat și tăiat după furtunile de peste săptămâna așa ca ii spun muzei “pescuitul la musky iasă din discuție azi “.
Ea , aude da nu pricepe și bagă la apa veteranul roșu din prima.
Trei ture de manivela i-au trebuit . Atât . Primul lanseu și trei ture . Un șalău colțos a decis ca-i bun de papa .
Vezi atașament 13244

“Gata, ti-ai făcut damblaua acum bagă-l in trusa !” Ii spun părintește atrăgându-i atenție ca, numărul buștenilor adus de apa pe mal e semnificativ și deci, și in apa lucrurile stau altfel decât știam.
Nu-mi termin vorba și-l agata . In zadar ne străduim sa-l scoatem ca nu-i chip.
După “bocetele” de rigoare in memoria roșului pierdut fata se ambiționează și bagă unu roz ( ii dădusem o mâna de voblere roz și roșii cu ani in urma odată cu batul pe care i l-am făcut :p). Degeaba ii spun “ uita-te la mine, bagă ceva chartreuse sau fire Tiger ca-i seara acum și astea-i plac la șalău “ ea nu și nu ca rosul e secretul la Plaisance .
Primul lanseu, trei ture , pac șalăul ! amaaaazed
Plec capul cu smerenie, trec in spatele aparatului la făcut poze, cum ii sta bine unui “maestru” lângă discipolul lui și tac. Tac mâlc ! In fond , ce mai e de zis ?
Vezi atașament 13245

Ma încăpățânez in continuare cu verzaciunile mele ca sa-i arat ca alea sunt ce trebuie . Și -i arat . Ii arat ca ma pricep la făcut poze
Vezi atașament 13248

Noaptea se lasă binișor peste noi și salaii își iau de drum, pe vad venind acum mustăcioșii . “ Gata, sunt in elementul meu !”’îmi zic și la scurt timp, scot și eu un mustăcios la poza .
Vezi atașament 13247

Vreo zece lanseuri mai târziu țânțarii ne dau stingerea .
Pe când sa ne luam rămas bun de la ei cineva ma trage de șireturi:
Vezi atașament 13246

Asta a fost tot. Mi-am luat o lecție cât o suta . Cu intuiția feminină in materie de culori nu te pui !
“Muza, cu ce zici ca pescuim azi ? “
Ai imbatranit degeaba. Ai capul plin de reguli si au ajuns sa te faca regulile pe tine nu tu pe ele.
In ideea asta nu dau eu cu ce.mi zice Okama sa dau, ca sa nu ma simt batran.

"Cu ce pescuim azi?" Intrebarea asta nu i-o pun muzei mele, ca-mi raspunde mereu Meps Gold. A dat deja citeva gherle cu asta, da' tot nu se lasa. Asa-s ele, da' intr-un fel scapi mai ieftin asa. Problema incepe cind dau si de celelalte jucarii, atunci sa ne vedem cum dublãm direct bugetul de naluci...si daca mai e si vreun mic pescar in familie...fãrã numãr...$$$€€€£££

Ieri, am plect in zonă invecinata, unde am avut o sedinta cu mai multi parteneri. Si cum sedinta stiam ca va dura ceva, dar se va termina imediat dupa pranz, ce m-am gandit io cu mintea mea a proastă. Ia sa imi iau si trusa de pastrav, warders-ii, si tot calabalâcul, si dupa sedinta sa trag un “preludiu” pentru a doua zi, respectiv astazi, ziua de azi fiind dedicata cleanului. :). Caci sedinta era la o locatie apropiata de zona unde “m-am spurcat” la pastrav.
Asta pana cand se mai limpezesc apele in zona mea, si Sibiu.
Am consultat solu-narul, luno-narul - adica chestia cu fazele lunii :):):), (nu ca m-ar interesa sau afecta cumva in decizia de a merge la pește) doar așa de sanchi, si toate graficele sunt pe maxim.

Asa ca in jurul orei 13.00 eram echipat si intram in albia raului.
La al treilea lanseu.....zbang......pe o rotativa, un pastravoi superb. Un curcubeu.
Pana sa extrag mingiocul atarnat de spate din sistemul magnetic.....:(:(:(, carlige (nu ancore) debarbetate si faptul ca nu aveam lanseta potrivita - este una fast (cea potrivita si dedicata, am rupt-o sedinta trecuta, cand am facut o mirifica baie) toate acestea au facut ca desi sa am multe capturi, nu le puteam aduce la poza, fiindca le aduceam pana la mingioc si de acolo se autoeliberau singuri.
Dar senzatiile si lupta cu ei este minunata. Mai ales lumanarile.
Cativa totusi am reusit sa ii pozez.

Enjoy.

B72275B0-1D53-4D35-AB6D-10CF47DCE5A1.jpeg
6ECB2666-104C-42D7-9257-B5B7C8CE9602.jpeg
D27FAFD5-EBF7-4DAD-BFEA-B7A675548420.jpeg
EA7F372D-C6C5-4B6F-9A1F-EFB6D5BF1413.jpeg
11BE9C4F-477B-49D1-AB5C-539C698D9005.jpeg
717E1036-690E-44D2-ACE0-40625B6CEC0E.jpeg

Asa cum scriam in postarea anterioara, ieri am plecat in “espeditie”, dupa un clean. Eram optimist. Si increzator. Si nerabdator. Si.......fara motor ,......termic (care inca este la revizie :(:(:(). Asa ca aveam de cărat mai putine hangarale (de parca le-as fi dus in spate). Dar ok si numai cu “buleftricu’ ”
Asa ca la ora 05.00 am dat startul. Ziua superba, lacul mirific, ziua a inceput cu o ceata usoara ce se intaindea pe lac, si la ora 06,45 cand am intrat eram plin de optimism dar si.......
Am consultat solu-narul, luno-narul - adica chestia cu fazele lunii :):):), (nu ca m-ar interesa sau afecta cumva in decizia de a merge la pește) doar așa de sanchi, si toate graficele sunt pe maxim.
Pe naiba grafice pe maxim, ...........
Au fost 4 cleni, si aia din grupa “juniori”. Probabil la limita punctabilitații.
Dar ziua a fost excelena, si iesirea a meritat. Cateva imagini

Cu stima,

0110FB16-BEB8-4A65-91F9-24DBD195CD8F.jpeg
485869F3-C1D4-4382-BE06-F94B9DBC13BC.jpeg
0AB5D243-4E60-4423-A8F6-184C45F6CE5F.jpeg
D449DFE5-3217-4B04-9AB4-3AEE2678C5AB.jpeg
A645C6BA-4990-4E7A-851E-453BF75F5D71.jpeg

AlexH

Moderator
Membru personal
Stiti vorba aia: "Daca faci bine, primești bine!"? Este ceva adevar in asta. Pentru ca am reusit sa gatam treaba si am mai si scos-o pe dansa seara la o terasa (pe malul dunarii mici), am primit liber la o zi de pescuit, care era sa lipseasca cu totul din cauza lipsei de timp.
Si s-a meritat pentru ca majoritatea au fost grasuni, desi i-am gasit mai greu de data asta:
2018-08-10 09.31.28.jpg 2018-08-10 11.11.24.jpg 2018-08-10 12.13.21.jpg 2018-08-10 12.13.42.jpg 2018-08-10 13.35.20.jpg 2018-08-10 13.50.23.jpg 2018-08-10 15.06.07.jpg