Rezultatele partidelor

Locurile promițătoare erau in permanență ocupate, ne permutam intre noi iar din cand in cand cate unul mai ieșea din formatie preț de 10-15 lanseuri si se replia inapoi. Era un fel de Călușarii in jurul drăgii mai mult sau mai puțin.
De data aceasta Bogdan am testat Fortezza RTB 10-35 gr si constat ca desi o lansetă jmecheră, este supradimensionata ptr lacuri chiar adanci dar fara curent, optim aici ramane probabil varianta pana in 28 gr. Oricum RTB-ul nu.l luasem ptr aici, dar lanseta face toti banii cu varf si indesat, fara dubii, o recomand. O zi innorată, pestii au cooperat fff greu sau deloc, a cam fost de muncă bine.

Pare ce trebuie lanseta. Vezi poate ți-o schimbă cu alta de gramaje mai mici dacă nu ai dat folia de pe maner jos.
Deși, dacă mai pui ceva firfirei luai ceva cu t1100, cum se poartă acum.

Fortezza special am luat.o mai tare ptr ca se spune ca duce linistit 45-50 gr plus guma (unii zic si 60 gr ...). Am zis sa fie ptr cand voi mai ajunge si pe la Dunare. Lucrează atat de frumos in sarcină de numa numa, iar in lanseu cu 14 gr nu se încarcă perfect, dar de la 18 gr in sus propulsează jigul pe orbită cu un fir de 0.8 PE tot din gama RTB, iar cu 21 gr e în largul ei, cu 28 gr zburdă lejeră. Dacă nu aveam altele în plaja de mai jos aș mai fi luat si Fortezza 7-28 gr ptr ape adânci cu 14-18-21 gr dar asa stau la un loc ca sunt acoperit.
Despre Sportex Bogdan nu stiu mare lucru, nu m.a pasionat brandul desi am auzit vorbe bune despre ultimele generatii de lansete.

Florin P

Stiuca
Romin Alin daca vrei sa-mi dai niste detalii despre lanseta (Rapture Cloud 2.13 0,8-7gr.) din poza ta.
Ma interesa greutatea batului. Nu e afisata nici macar pe site-ul rapture. Vad ca e data ca MF; cum se comporta cu gume ? Si daca respecta plaja superioara.
Am mai gasit doar varianta de 1.98 si cea de 2.28 m. Ma interesa in primul rand pentru bibi dar vreau si la avat cu UL.
Multam.

Romin Alin

Stiuca
Romin Alin daca vrei sa-mi dai niste detalii despre lanseta (Rapture Cloud 2.13 0,8-7gr.) din poza ta.
Ma interesa greutatea batului. Nu e afisata nici macar pe site-ul rapture. Vad ca e data ca MF; cum se comporta cu gume ? Si daca respecta plaja superioara.
Am mai gasit doar varianta de 1.98 si cea de 2.28 m. Ma interesa in primul rand pentru bibi dar vreau si la avat cu UL.
Multam.
Salut! După părerea mea are acțiune Moderate nu MF, cand am cântărit o parca avea 95-100gr , este o lanseta buna pentru reactive si drop shot. La jigging merge ok cu max 5 gr plus gumă, de la 5 gr in sus nu prea e ok. În schimb este placuta in drill....am scos avati de la 1kg pana pe la 5 kg fara probleme cu fir mono de 0.14mm

Sus