Rezultatele partidelor

Florin P

Stiuca
Florine, cred ca o iei pe la Buzau, Brasov, Targoviste, cat mai intortocheat ca sa ajungi la locul ala aproape de casa. Adica daca te urmareste cineva, pe la Mizil se lasă.
Ba deloc, ma duc direct, da'n' boulea cum ar veni. E o zona arhicunoscuta și plasuita. Cele cateva partide în care am avut ce trage în poza, au în spate foarte multe gherle cu care nu avea rost sa umplu topicul.

Mal

Stiuca
Cat pe ce sa pun pe mal o dihanie Durereeee . Ma tineam de lanseta ca de bara autobuzului cand ia curba. Spre final, m-a mancat in cur sa pun mana pe fir capzid. Si...aia a fost.
S-a simtit stra-nepoata insa, probabil trimisa pentru a fi bascalia completa.

Vezi atașament 31718
Las-o frate,ca tu si Aurel va dati cu barca si creste pretu la apartamente. Am cautat pe Giurgiu niste blocuri mai vechi, pret bun dar nu iau ca nu aveau pesti de sticla si mileuri de alea adevarate. As da intr-un peste de ala ca in bolu de sticla.

rapitorTM

Biban
Yes, baby! Da' zii drept, dadeai cu Kopito la salau, sau cum? Asta da dilemã existentialã, jig sau Mepps, salau sau pastrav de lac.......
Salut Luigi
In trusa de pastrav am cateva jiguri cu care arunc la inceput 2-3 maini pe locurile noi sa vad daca am agataturi sau e vreo stiuca sa-mi taie bunatatile cu care dau la pastrav. Daca totul e ok, schimb si dau cu voblere si rotative de pastrav.
A atacat kopito in mal, am mai dat o data fara urmarire asa ca am schimbat repede pe Mepps ca am mai prins anul trecut pe mepps.
La al doilea lanseu am prins.
Am incercat niste voblere mai rare si nimic asa ca fara sa mai pierd timpul am pus iar Mepps-ul. Rezultat - poza de mai jos:
Una putin mai mica dar jucausa si nehalita. M-am chinuit sa-i scot lingurita si apoi am resuscitat-o vreo 10 min. In final a plecat dand din coada.
Daca prind una si peste 60 cm (asta e limita la mine in asoc.) o iau acasa... sa nu ma plictisesc. Sau poate nu... pt ca nu am chef de munca in bucatarie.

PS: gata, le las in pace.
Acum am vrut sa lansez si am vazut varful lansetei. E gata.
Normal ca am venit light, cu o singura lanseta .
Si cred ca era partida anului la pastrav

20200402_151930.jpg
20200402_152336.jpg

Ultima editare de un moderator:

Schumi

Salau
Normal ca am venit light, cu o singura
Anul trecut, in vara, dupa vreo 3 ore de pescuit la feeder am rupt port varful lansetei, intr-un dril cu un crap la 1 m de mal. Neglijenta mea 100%.
A trebuit sa plec acasa - 120 km departare.
A fost invatare de minte, de atunci nu mai plec la pescuit cu o singura lanseta.

rapitorTM

Biban
Mamã ce te invidiez ca poti sa pescuiesti, eu mai am de asteptat o luna... Sper ca nu era bunaciunea aia de lanseta de salau pe care ti-o stiu Durereeee
La pastrav de lac e deschis din 1 Martie. Pe 1 Mai se deschide salaul aici. De la filiala au spus ca pescuitul e permis daca mergi individual, ca si activitatate in aer liber. Daca vrei iti trimit info ce am primit de la asociatie cu link la lege.
Scuze de off topic.
Am fost cu o lanseta de sacrificiu. Eram cu Ninja la mine. Daiwa Ninja
Sculele de salau raman pt sezonul de salau.
Am "reparat-o" deja. Am rupt restul pana la primul inel si merge si asa, fara sa-i mai pun inelul de varf. Din pacate am facut operatiunea in garaj, acum fiind deja acasa.
Oricum, f buna lanseta, vina fiind 100% a mea.
Asta e, echipata cu o muli Daiwa Ninja 1003a. Nu a gafait deloc la ditamai pastravii...

Atașamente

Salut Luigi
In trusa de pastrav am cateva jiguri cu care arunc la inceput 2-3 maini pe locurile noi sa vad daca am agataturi sau e vreo stiuca sa-mi taie bunatatile cu care dau la pastrav. Daca totul e ok, schimb si dau cu voblere si rotative de pastrav.
A atacat kopito in mal, am mai dat o data fara urmarire asa ca am schimbat repede pe Mepps ca am mai prins anul trecut pe mepps.
La al doilea lanseu am prins.
Am incercat niste voblere mai rare si nimic asa ca fara sa mai pierd timpul am pus iar Mepps-ul. Rezultat - poza de mai jos:
Una putin mai mica dar jucausa si nehalita. M-am chinuit sa-i scot lingurita si apoi am resuscitat-o vreo 10 min. In final a plecat dand din coada.
Daca prind una si peste 60 cm (asta e limita la mine in asoc.) o iau acasa... sa nu ma plictisesc. Sau poate nu... pt ca nu am chef de munca in bucatarie.

Normal ca am venit light, cu o singura lanseta .
Si cred ca era partida anului la pastrav

Vezi atașament 32085Vezi atașament 32086
Am prins și eu un bibanel cu rotativa asta acum 1000 de ani
20180613_205127.jpg

Sus