Rezultatele partidelor

Espasia

Somn
Ieri, dupa o saptamana cu ploi zilnice, știți si voi la fel de bine ca si mine, am decis o iesire cu prietenul si colegul nostru Stefan .El venea din Bucuresti, eu din Brașov......hai la munte ne-am zis.

Obiectivul era compus din doua tinte.
1. Sa iesim pe lac si sa ne simtim bine, eventual poate se prinde ceva
2. Stefan doreste sa caute ceva lanseta/mulineta de cast, compatibil de Dunara/Delta, asa ca eu am zis sa iau ceva din arsenal astfel încat omul sa testeze pe viu ceva combo-uri mai țapene.....:);):)

Stefan a purces din Bucuresti cu noaptea in cap, intalnirea fiind stabilita la 06,30.....07.00. Ne-am brodit si am ajuns aproape in acelasi timp.

Apa crescuse in lac, de saptamana trecuta, cu inca 1.....2 m. Era......la fel. 1/2 din lac limpede (80%) restul de 1/2 tulbure. Si plin de busteni, crengi, etc. Mizerii pe care vantul de peste zi, a inceput sa le scoata in mal. Mai nasol era ca toate intrarile in padurile subacvatice erau blocate de aceste covoare de crengi/busteni/lemne si pet-uri (astea din urma nu prea multe, lucru bun)

Am inceput sa ne agitam pe zonele unde stiam ca se prinde (adica pe tot lacul, :):):)), si am inceput sa batem malurile.
Frate, parca se repeta excursia de sambata trecuta. Nimic, niente, nada, no fish......Doar ceva urmariri de bibănași, dar fara atac.

Am mers intr-un loc stiut, specific atacurilor furibunde de bibani. Acolo......am luat una crake.....;):):). Am zis ca am luat un.......waw......waw......
Am zis sa dau si eu la jig. (Nu stiu de ce le port in trusa de clean, dar le port. Sa fie. Caci nu dau dupa biban cu jig, dacat ffff rar.)

In final castigatorul a fost UL Shad de la Rapala. Noroc ca aveam la mine mai multe. (3 erau numai firetiger......:):):)) Cei mai multi peștoci. Si cleni si bibănași.

Concluzia.

Obiective atinse. Ne-am simtit minunat, si Stefan a testat cateva mulineto-lansete aduse de mine. La final. Sper sa il ajute in luarea unei decizii.

La iesire, in jurul orei 14.00 (incepuse si vantul sa bata tarișor) cand ne pregateam sa adunam lansete, naluci, sonare, etc ptr a iesi, parcheaza langa noi, elegant, un caiac frumos. Intram in vorba cu capitanul caiacului (imi era putin cunoscuta figura dansului) si povestim despre ziua ce am petrecut-o. Domnul, aminteste intr-o propozitie de forum......eu ciulesc urechile, imi dau seama ca este un coleg si pun intrebarea tâmpă......
Dumneavoastra, ma scuzați, cine sunteti.? Domnul zambeste discret si raspunde : orka . Durereeee.

Oameni buni, exact acelasi lucru s-a intamplat anul trecut cand l-am cunoscut in carne si oase pe Orka. Numai ca atunci eram singur. Orka, te rog scuza-ma, dar......varsta, soarele puternic, nu stiu....dar.....nu te reținusem de anul trecut.

Cateva imagini .....enjoy

PS. Stefan si @orca multumesc. A fost o iesire ad-hoc pe cinste.

Cu stima,

AF0D13AB-9757-44F9-83F4-CC375DC9D8F7.jpeg
6436E24F-EA9C-4729-9EE6-61E1BDBAFA4B.jpeg
A4EE128F-C7C6-4C8C-B407-4084EE36C005.jpeg
D29DDF6E-05E8-4753-950D-8B7893255411.jpeg
77C6573B-014A-457A-9688-1448314D4E06.jpeg
B4133CBF-1F00-49D2-9A23-928A8D6E7C85.jpeg
CDF96C78-9515-493A-9DFA-C299427C27E4.jpeg
7DA6BAE9-21F6-4EF0-B8A8-13BAA30C931D.jpeg
D3A7AFFA-3922-42C4-B2D5-4EA45600C061.jpeg

Wurger

Somn
Sambata m.am sculat cu noaptea.n cap si am plecat pe o balta setat sa o iau p.aia mare. Spinnerbaituri cu paleta dubla, niste monstri a caror vibratie cred ca a simtit.o si cormoranul scufundat in coada baltii, șlapi de peste 20 cm, Zalt, Wolftail si ce am mai avut p.acasa pentru urși. Am inteles ca daca o vrei pe aia mare, trebuie sa stai sa o gadili pana cedeaza psihic. Un fel de "ca la salau" care nu ma prinde. Pe mal era un trenuleț de pescari, veniti cu aceleasi asteptari. Pe acelasi mal. Acolo unde se prinde aia mare.
Culmea e ca am prins la plecare pe malul opus o marlita care pesemne nu stia consemnul sau se ratacise de turma. In rest am aflat toate axtivitatile familiale si de afaceri ale unui nene din Buzau, care in afara de asta, injura balta pe care prinsese un caras.
M.am lasat ars de soare si topit de caldura pana pe la 12, cand cu scuipatul facut ciungă, m.am dat batut, cu gandul sa ma mut la clean.
N.am mai putut pentru ca circulatia de pandemie a fost mult mai consistenta.
Am scos sotia la o citronada la Acuarela si ne.am plimbat pe strazi cu arhitectura veche. BILA ALBA.
Cu respectiva bila alba pusa breloc, nu s.a mai suparat nimeni ca am plecat duminica la 4 spre Neajlov.
In fine, dupa mult timp, a fost prima partida cu poveste. In padure au inebunit cicadele si toata suflarea clenească, sarea la concurență la tot ce cadea pe apa. Daca luam ansamblul de musca si puneam o telemea portocaliu cu negru cam cat pinkie de la picior, cred ca aduceam pe mal o gramada.
20200628_200814.jpg
20200628_193509.jpg
20200628_193454.jpg
20200628_192234.jpg
20200628_184633.jpg

Asa, cu lanseta fast si fir textil, m.am multumit numai cu vreo 4 si nenumarate atacuri. Insa imprejurimile mi.au incarcat serios bateriile ajunse aproape pe minus.
E clar. Sunt comod si.mi place privelistea, deci spre asta trebuie sa ma orientez ca pescuitul sa raman o placere si nu o corvoada. Poate peste ceva timp, cand o sa ma satur de prins, o sa vreau trofee. Pana atunci, trofeele mele o sa fie astea.
P.S. Au astia mari o scoala... dadeau in vobler intr.un anume fel incat sa.l invarta si sa.i croseteze firul pe ancora. Si cum blegu de mine am zis ca e exagerat sa pun ancore gamakatsu ca nu.i nevoie chiar de laser, tovarasii se jucau pe langa ancorele default, cam fara grija.
Nu.i nimic, acum credem.

Geo98

Oblete
Anul acesta a fost primul an in care am pescuit la Dunare.Prima partida a fost de neuitat...nici nu simteam cand ajungea jigul pe fundul apei sau aveam atac si totusi am reusit sa prind 9 strapazani(noroc chior).Atat de motivat am fost incat mergeam in fiecare weekend,iar scopul nu era de a prinde peste ci de a exersa noul stil de pescuit.Am inceput sa prind incredere in mine,astfel in cat eram convins ca la fiecare partida de pescuit de anul acesta voi prinde cel putin un peste.Prohibita a venit...am luat pauza.Dupa prohibitie am mai fost de doua ori la pescuit.Adevarul ii ca mi-am depasit 2 recorduri chiar...insa tind sa cred ca soarta isi bate joc de mine :)) sper ca in poze sa se vada si prada.

Atașamente

Anul acesta a fost primul an in care am pescuit la Dunare.Prima partida a fost de neuitat...nici nu simteam cand ajungea jigul pe fundul apei sau aveam atac si totusi am reusit sa prind 9 strapazani(noroc chior).Atat de motivat am fost incat mergeam in fiecare weekend,iar scopul nu era de a prinde peste ci de a exersa noul stil de pescuit.Am inceput sa prind incredere in mine,astfel in cat eram convins ca la fiecare partida de pescuit de anul acesta voi prinde cel putin un peste.Prohibita a venit...am luat pauza.Dupa prohibitie am mai fost de doua ori la pescuit.Adevarul ii ca mi-am depasit 2 recorduri chiar...insa tind sa cred ca soarta isi bate joc de mine :)) sper ca in poze sa se vada si prada.
Ce gumă îi aia?

Geo98

Oblete
La ce imi recomandati sa pescuiesc in perioada asta?Am de ales intre 3 specii : clean(sunt satul..),pastrav de lac(l-am vazut doar cand rapea) si salau pe lac.Nu stiu daca-i ok sa postez aici,insa rezultatele mele la ultimele partide sunt cam 0...:))as vrea sa pot revenii cu ceva postari

Primii mei păstrăvi la spinning zimbettt (Eliberati toți). Am o întrebare, e normal in perioada asta sa atace din agresivitate? Sau tine strict de loc? Cu voblere și gume mai spre natural nu am avut succes.
Saptamana asta si eu am observat ca au atacat mai mult din agresivitate si clenii si pastravii. Adica din 10 atacuri daca prindeam 2-3 pe cand saptamana trecuta din 10 atacuri aduceam 9 pe mal.

spin4fun

Biban
Saptamana asta si eu am observat ca au atacat mai mult din agresivitate si clenii si pastravii. Adica din 10 atacuri daca prindeam 2-3 pe cand saptamana trecuta din 10 atacuri aduceam 9 pe mal.
Exact asta am patit pe Belis acum 10 zile, cu Scuby. Multe atacuri, fara intepare, unele atacuri puternice. Am crezut ca is de vina ancorele, desi le schimbasem.

Sus