Rezultatele partidelor

viClean

Salau
Say hello to my friends!

Atașamente

• IMG_20210716_103847-01.jpeg
    IMG_20210716_103847-01.jpeg
    285,1 KB · Vizualizări: 41
  • IMG_20210716_103845-01.jpeg
    IMG_20210716_103845-01.jpeg
    285,2 KB · Vizualizări: 36
  • IMG_20210716_103831-01.jpeg
    IMG_20210716_103831-01.jpeg
    261,6 KB · Vizualizări: 35
  • IMG_20210716_091311-01.jpeg
    IMG_20210716_091311-01.jpeg
    150,8 KB · Vizualizări: 32
  • IMG_20210716_091001-01.jpeg
    IMG_20210716_091001-01.jpeg
    297 KB · Vizualizări: 33
  • IMG_20210716_090953-01.jpeg
    IMG_20210716_090953-01.jpeg
    230,4 KB · Vizualizări: 43

Hades

Stiuca

vasi25

Salau
O zguduie serios chiar daca mie pescuitul in viteza nu mi-a adus rezultate tot timpul, chiar si cu recuperari mai lente loveste tare de tot, inca invat specia asta, ma intriga foarte mult.
Cel mai important e sa nu pleci cu reguli fixe, si sa schimbi mereu abordarea. Voi insista si cu rattlinguri mai mult desi nu am avut rezultate, sunt convins ca e doar lipsa mea de incredere in ele. Hades

viClean

Salau
O zguduie serios chiar daca mie pescuitul in viteza nu mi-a adus rezultate tot timpul, chiar si cu recuperari mai lente loveste tare de tot, inca invat specia asta, ma intriga foarte mult.
Cel mai important e sa nu pleci cu reguli fixe, si sa schimbi mereu abordarea. Voi insista si cu rattlinguri mai mult desi nu am avut rezultate, sunt convins ca e doar lipsa mea de incredere in ele. Hades
Eu sincer am ajuns la concluzia ca difera mult mai mult decat credem noi de la rau la rau si de la zona la zona. Eu in general pescuiesc la clean dar cand merg pe siret si la avat. Avat am prins doar mulind relativ incet, cu pauze si animarea voblerului. In viteza 0. O singura data am avut atac de avat pe o guma dand dupa salau dar cand voiam sa o scot din apa si automat am accelerat pe ultimul metru. Ca exemplu cleanul pe care il cunosc destul de bine zic eu, cel putin pe zona mea: vad Sava si altii pe Mures, Olt, etc cum mulineaza mulinetele alea de iau foc si ei asa prind. In zona mea daca faci asta risti sa iei gherla dupa gherla zile bune la rand. Specific ca Sava are sau avea aldebaran Bfs Xg raport 8.0/1 si eu am tot aldebaran bfs dar raport 6.5/1 si efectiv "dorm pe mulineta". O tura de manivela la 2 secunde, doar asa prind si credeți-mă ca prind. De fapt cred ca pozele evidentiaza asta. Chiar si pe rotativa aproape ca tin rotativa pe loc, mulinez doar atat cat sa nu inceteze din a se invarti. Cateodata trebuie sa o mai smucesc scurt ca nu se mai invarte. Foarte probabil daca merg pe alt rau imi iau gherla la greu pana ii invat miscarea cum vrea si in ce fel. Sa nu mai zic ca ce voblere merg la mine pe rau alti prieteni prin diferite parti ale Romaniei le arunca la gunoi ca nu prind deloc. Eu caut destul de mult cleanul, recordul 12km pe smartwatch pe cursul raului dus-intors. In zona asta de 3-4km rup rotativa de ex si mai jos nici nu se uita la ea evident in aceeași zi. De asta zic ca difera atat de mult de la zona la zona incat nu exista nici o regula niciodata. Asta este si farmecul pescuitului la rapitor dupa parerea mea!

vasi25

Salau
viClean clar depinde de la rau la rau, dar cleanul tot clean e si principalele caracteristici si instinctul tot alaa e pana la urma, ca difera unpic mediul si apetitul cleanului da, in proportie de 80% tot clean de rau e. aici ma refer strict la raurile din Romania, unde clima vegetatia e foarte asemanatoare. Daca te-ai uitat la sava ai observat ca nu da niciodata cu voblere sub 3cm, de cele mai multe ori da cu 5cm. Am recomandat acum cateva zile unui coleg pe forum ce pescuieste pe Mures un bat mai puternic si mai lung, doar din simplu fapt ca da pe un rau mare, si nu prea are sens sa dai cu naluci de 1 2 gr. La fel si la mine pe somes, singurul vobler cu care dau de mici dimensiuni e tiny, care e foarte universal pentru clean, in rest crankuri si minnowuri de la 3cm in sus, pentru ca am nevoie de lanseuri lungi, curenti is tari unde ii caut eu ( rar cand pescuiesc pe langa maluri unde sta apa) si asa mai departe.
Stiu ca tu folosesti foarte mult baby pro, din prisma faptului ca ai cleni mici, ceea ce consider gresit din punctul meu de vedere.
In poza e un clean la vreo 400-500de grame prins la un thrill de 7cm, a dat in vobler de zici ca era ultima albitura din apa. Ai fi surprins cat de vorace e cleanul.
La avat nu ma pot pronunta inca, nu am destula experienta.
Bineinteles tot ce am scris mai sus sunt pareri personale.
FB_IMG_1626465130700.jpg

viClean

Salau
viClean clar depinde de la rau la rau, dar cleanul tot clean e si principalele caracteristici si instinctul tot alaa e pana la urma, ca difera unpic mediul si apetitul cleanului da, in proportie de 80% tot clean de rau e. aici ma refer strict la raurile din Romania, unde clima vegetatia e foarte asemanatoare. Daca te-ai uitat la sava ai observat ca nu da niciodata cu voblere sub 3cm, de cele mai multe ori da cu 5cm. Am recomandat acum cateva zile unui coleg pe forum ce pescuieste pe Mures un bat mai puternic si mai lung, doar din simplu fapt ca da pe un rau mare, si nu prea are sens sa dai cu naluci de 1 2 gr. La fel si la mine pe somes, singurul vobler cu care dau de mici dimensiuni e tiny, care e foarte universal pentru clean, in rest crankuri si minnowuri de la 3cm in sus, pentru ca am nevoie de lanseuri lungi, curenti is tari unde ii caut eu ( rar cand pescuiesc pe langa maluri unde sta apa) si asa mai departe.
Stiu ca tu folosesti foarte mult baby pro, din prisma faptului ca ai cleni mici, ceea ce consider gresit din punctul meu de vedere.
In poza e un clean la vreo 400-500de grame prins la un thrill de 7cm, a dat in vobler de zici ca era ultima albitura din apa. Ai fi surprins cat de vorace e cleanul.
La avat nu ma pot pronunta inca, nu am destula experienta.
Bineinteles tot ce am scris mai sus sunt pareri personale.
Vezi atașament 44481
Crede-ma ca dau in general cu baby pro nu neaparat ca am cleni mici dar asta prefera aici. Am tot incercat si alte voblere. Am vreo 2 haira, am cateva bugeye facute cadou de un coleg de pe forum, am hornetul de 5, deci am cateva voblere bune care evoluează mult mai bine decat baby pro, care din punctul meu de vedere este praf in curent apropo, dar nu vor pur si simplu. Sunt pe cateva grupuri pe facebook de clean, urmaresc diversi youtuberi care pescuiesc la clean, pur si simplu aici s-au obisnuit pe voblere si rotative mici. Indiferent ca, clenii care ataca sunt mici sau mari(200gr-700gr). Crede-ma ca inteleg perfect ce zici dar ni se aplica pe rauletul meu. Poate da, vine cineva cu un vobler de 5cm dama amandoi toata ziua, el prinde 1 clean de 500gr si eu 40 intre 200 si 500gr cu baby pro sau rotativa de 0

Victor Dan

Stiuca
Eu cred ca depinde foarte mult de apa in care dai. Celan, clean, insa trebuie sa fie diferente majore de abordare intre raurile de munte, mai repezi si mai reci, fata de cele de ses, mai lente si mai calde.

Luigi

Somn
Am intzeles un singur lucru din tot ce s-a scris aici, ceva ce am stiut mereu si ar trebui sa stie toti pescarii de clean si de avat: peştii ãştia au toane! Îi prinzi ba la woblere, si alea mereu altele, ba la rotative, azi de o culoare, mâine de alta, ba chiar si la alte ciudãtzenii gen Kastmaster, toate jucate repede sau lent, după cum au chef bulangiii, şamd.
Pe un lac sub-alpin se adunã clenii mari la un mal foarte abrupt si adânc, îi vezi ca in acvariu in apa cristal si acolo poti sa experimentezi. Mai bine zis, trebuie! Le dai toate giugelele pe la bot si nimic, sau eventual prinzi unul si când crezi ca ai gasit nãluca cea bunã, canci, ceilalti nici nu o bagã in seamã. Cunosc 2 pescari de clean: unul dã ore in şir in cârd cu zeci de nãluci, altul face acelasi lucru cu o singurã rotativã, si amândoi asteaptã Happy Hour, momentul in care pestii ies brusc din apatie si atacã in haitã. Momentul acela vine mereu surprinzãtor sau nu vine deloc. Dar sã-i vezi atunci pe bãietzi cum scot clenii la foc continuu ca pe macrou!
...Asta ca un exemplu de cât de ciufutzi pot fi clenii, despre avat nici nu mai pomenesc...

Aurel

Piranha
... Anii trecutzi, in perioadele de gherlã cronicã, imi mai spãlam ochii pe aici cu capturile lui Aurel . Anul ãsta, lipsã. Totul ok?
Mulțumesc Luigi!
Totul este în regulă doar ca nu am mai pus poze din simplul motiv ca după ce puneam o poza găseam locul "ocupat " și de aceea am evitat.
Mai prind și pește, mai fac și "sport" pe malul apei ca să nu zic gherla, totul decurge normal sa zic asazimbettt ca și în anii trecuți.
Am găsit și câteva poze din ultima perioadă
20210710_192920.jpg
20210709_204713.jpg
20210709_202322.jpg
20210709_200315.jpg
IMG-20210629-WA0095.jpg

Sus