Rezultatele partidelor

2kg&46cm. Intrat pe un mini crank de la tsurinoya.
46297D83-F8AB-40DE-AE0A-70620E412D4E.jpeg
14F6A359-D731-49A7-A6FA-62E3BAF305FA.jpeg

viClean

Salau
Dimineata pe racoare si seara la asfintit.
Si mulinat extrem de incet. Cel putin in zona mea se intampla un lucru foarte ciudat. Clenii mici de pana in 25 cm iti dau in vobler de zici ca nu mai apuca ziua de maine chiar si pe mulinat mai rapid. Clenii batrani pupa naluca doar, de multe ori pe acelasi lanseu,pana observi ca se indoaie varful mai mult, atunci dai teapa. daca mulinezi repede nu ai nici cea mai mica sansa sa iei un "batran". 99% daca nu cumva chiar 100% din batrani i-am prins pe naluci mici, dormimd pe mulineta si cu multe pupaturi inainte de a lua voblerul bine, probabil se asigura ca e safe, nu stiu

vasi25

Salau
Din pacate in ultima perioada ajung destul de rar pe apa,dar azi am reusit sa scap de acasa 2 ore cu greu:))
nici nu mi-a pasat ca e apa murdara ca e frig sau daca voi prinde peste. .ma bucuram doar de iesire.
Dar probabil raului i-a fost dor de mine si a vrut sa ma salute....
20210920_183058.jpg
20210920_183422.jpg

Frumoși șalăi are Dunărea! M-am oprit jumate de oră la întrare în Dubova dinspre Orșova, anul trecut am văzut pe unu ca dădea cu peștișor și am dat și eu, prins un strap. Anul acesta avem loc nu mai este disponibil, s-a început de construit... am dat la nimereală și au ieșit ăștia 2.
Dacă mai știți vrun loc unde pot da de pe mal după șalău/ avat pe lângă Eșelnița...
20210920_182635.jpg
20210920_174913.jpg

viClean

Salau
Frumoși șalăi are Dunărea! M-am oprit jumate de oră la întrare în Dubova dinspre Orșova, anul trecut am văzut pe unu ca dădea cu peștișor și am dat și eu, prins un strap. Anul acesta avem loc nu mai este disponibil, s-a început de construit... am dat la nimereală și au ieșit ăștia 2.
Dacă mai știți vrun loc unde pot da de pe mal după șalău/ avat pe lângă Eșelnița...
Vezi atașament 45884Vezi atașament 45885
Parca e bibelou, felicitări!

spin4fun

Salau
Frumoși șalăi are Dunărea!
Chiar de doua feluri: Sander lucioperca (cel comun) si Sander volgensis (cel vargat, ce ai prins tu). Cel din urma nu depaseste 2 kg si e o specie cu distributie regionala, Est-European mai mult. Este o specie protejata la nivel european, prin Conventia de la Berna, Anexa 3. La noi mai apare ocazional o specie rara, de apa salmastra, Sander marinus, ce traieste in zona Marii Negre.

e interzis pescuitul si retinerea șalăului vărgat.
Pescuitul e greu sa fie interzis, intrucat nu il poti izola prin metoda sau zona de pescuit de salaul european, insa retinerea da, absolut! Si ungurii il mai prind, insa nici vb sa il retina! Pe hartie, si la noi e acelasi lucru, odata ce ne-am aliniat la legislatia europeana privind protectia florei, faunei si a habitatelor naturale. Dar constientizare la noi se face fix zero. Dar sa nu intram in discutii de ce se face si ce nu la noi, mai ales in zilele astea innegurate, Dane...

Kleniacul

Stiuca
După cum am spus,nu dau cu pietre,poate nu se știe că nu e voie să-l reținem.Eu l-am pescuit doar pe o baltă,erau micuți,maxim 500g,dar dădeau niste atacuri brutale ,ciocane,de-ți sta inima.Noi,ca pescari sportivi,avem tot felul de restricții,iar ceilalți nu au niciuna.Mă uitam la măsurile luate în cazul celor care i-au bătut pe cei care filmau în pădure,fix apă de ploaie.

Sus