Rezultatele partidelor

viClean

Salau
Azi, zi de teste cu vreo 3 voblere noi pt mine! Celelalte 2 nu au fost pe placul clenilor asa ca nu o sa le menționez insa varianta mai mare a Baby pro-ului, cel de 3,5cm a facut putin spectacol azi!

Atașamente

• IMG_20211121_152009-01.jpeg
    IMG_20211121_152009-01.jpeg
    258 KB · Vizualizări: 74
  • IMG_20211121_164002-01.jpeg
    IMG_20211121_164002-01.jpeg
    163 KB · Vizualizări: 71
  • IMG_20211121_164022-01.jpeg
    IMG_20211121_164022-01.jpeg
    282,2 KB · Vizualizări: 70
  • IMG_20211121_164106-01.jpeg
    IMG_20211121_164106-01.jpeg
    224,2 KB · Vizualizări: 81

Luigi

Somn
Felicitari anem ! Am vazut filmul pe YT si fiindca nu vreau sa imi fac cont acolo, te felicit aici si te "invidiez" foarte amical pentru apele si locurile care iti oferã astfel de pesti iarna. E mare lucru sa ai voie sa pescuiesti direct sub baraj, in Germania e imposibil, ori e interzis sub 50m, ori e permis dar sunt niste plase de fier pe substrat de iti piere cheful dupa ce agatzi la fiecare lansare, cimitire de naluci cunoscute ca atare. Imi aduce aminte de un baraj de pe Saar, absolut criminal de pescuit pe substrat sau imediat deasupra, care isi aratã bogatziile doar inainte de vreo furtunã, cand sar avatii, salãii si somnii ca nebunii in ciuda pescarilor. Atunci sa fii pe fazã, dar cine merge chitit pe momentul ãla scurt si mai ales la ce oare ar si trage?!
... probabil ca e un secret pe care il vrei sa ramina asa, dar ar fi interesant pentru privitorii tai sa stie cu ce naluci pescuiesti jos palaria

anem

Stiuca
Felicitari anem ! Am vazut filmul pe YT si fiindca nu vreau sa imi fac cont acolo, te felicit aici si te "invidiez" foarte amical pentru apele si locurile care iti oferã astfel de pesti iarna. E mare lucru sa ai voie sa pescuiesti direct sub baraj, in Germania e imposibil, ori e interzis sub 50m, ori e permis dar sunt niste plase de fier pe substrat de iti piere cheful dupa ce agatzi la fiecare lansare, cimitire de naluci cunoscute ca atare. Imi aduce aminte de un baraj de pe Saar, absolut criminal de pescuit pe substrat sau imediat deasupra, care isi aratã bogatziile doar inainte de vreo furtunã, cand sar avatii, salãii si somnii ca nebunii in ciuda pescarilor. Atunci sa fii pe fazã, dar cine merge chitit pe momentul ãla scurt si mai ales la ce oare ar si trage?!
... probabil ca e un secret pe care il vrei sa ramina asa, dar ar fi interesant pentru privitorii tai sa stie cu ce naluci pescuiesti jos palaria

Pe aici ai voie sa pescuiesti pe sub anumite baraje. La modul general nu este tocmai un pescuit ce imi place foarte mult (prea static) dar sunt anumite momente cand pestii par a fi disparuti din alte locuri … atunci merg si insist pe sub vreun baraj unde sper sa reusesc sa enervez suficient de mult un peste incat sa imi dea in naluca. Asta iarna … vara mai merg pe sub baraje dupa avat unde de regula nu prea stau mai mult de o ora … si de regula locurile alea sunt prima optiune doar atunci cand stiu ca nu am mai mult de o ora de pescuit, sau maxim doua. Din pacate mult din locurile astea sunt pline de asa zissi “pescari” ce retin pentru vanzare orice urma de pestisor ce il prind. Inainte doar somnul si salaul … dar cum acum somnul pare a fi pe cale de disparitie incep sa fie buni si avatii. Te doare mintea … parca s-au mai imputinat de cand cu pandemia asta …

Cat despre naluci … nu e vreun secret. Doar ca nu dau doar cu naluca X sau Y si prind. De regula incerc de toate, de la soft-uri la vibe-uri ... mai rar alte naluci. Poate cateodata insist mai mult la vibe-uri pentru ca am sanse mai mari si la avat ;)

Luigi

Somn
E foarte adevarat: pandemia a dublat (!) si in Germania numarul pescarilor activi. Multi si-au facut permis iar altii s-au activat, ce altceva sa facã in lockdown? Tocmai suntem pentru a treia oarã in izolare si din fericire nu mai e sezon, ca ar fi fost invazie, ca astã toamnã. Din fericire inca nu am auzit de pescari care sa vândã pastravii sau salãii prinşi, dar ce se intampla la tine e o ruşine, cu atit mai mult ca banuiesc ca nu e vorba de italieni. Oricum e incredibil ce efecte poate avea pescuitul sportiv intensiv chiar si pe ape nebraconate sau nepescuite comercial! (E al doilea sezon in care se populeaza cantitate dubla de salau pe lacul meu, din 2 motive: se pescuieste dar se si prinde dublu. Pe termen lung efectul va fi o populatie identicã numeric, dar de dimensiuni mai mici, cu tendintza de a scade in dimensiuni proportional cu cresterea numarului de pescari)

anem

Stiuca
Nu m-am exprimat suficient de bine in mesajul de mai sus … voiam sa spun ca de cand cu pandemia asta parca s-a imputinat numarul de “pescari” de pe maluri, adica indivizii aia care cel mai probabil munceau la negru pe aici si in timpul liber mai prindeau si vindeau ceva peste. Pandemia i-a rarit bine de tot si pe unii cred ca i-a cam trimis acasa …

Dar, iti dau dreptate in ceea ce priveste numarul pescarilor la modul general. Parca de prin primavara am vazut mai multi pescari pe maluri decat in mod normal … parca. Mi sa nu fie si un efect de “dupa iarna” cand la modul general vad foarte putini pescari pe apa (probabil de aia imi place atat de mult pescuitul iarna) …

Da, clar cei care vand peste nu sunt de pe aici … majoritatea ne sunt conationali sau vecini. E nasol si faptul ca pestele ajunge pe piata din Romania si oamenii care il cumpara habar n-au ce baga in gura. Nimeni nu stie ca pestele este prins intr-o zona care este poate cea mai poluata din Europa, iar cantitatea de metale grele prezente in raul din care provin pestii la ultimele masuratori facute (in urma cu vreo 15 ani) avea metale grele de 20.000 de ori peste cantitatea permisa … da, am scris bine numaul ala cu 5 cifre. Dar na … somnul sau salaul e “de Italia” …

Sus