Rezultatele partidelor

Șalăul a cam plecat în vacanță, ultimele 3 partide numai biban am prins și un singur strap, deci nu te aștepta la minuni.

Varivas violente 0.3-5g, fir daiwa moretha x8, #0,6, drilul de locul 2 la biban :inlove: , 40 cm, 1.05kg

20220919_074738.jpg

Au mai fost încă vreo 7 ca cel de mai jos, in total aproape 2.6 m de biban
20220919_072555.jpg

Pi3.14

Stiuca
20220921_191820.jpg
20220921_191820.jpg
20220921_191824.jpg
20220921_191850.jpg

Singura captura din seara asta e una...foto.
A trebuit sa ma retrag prea devreme. Pe drumul care serpuia prin padure..ma intalnesc cu dansul. Un :))))). Cand m.a vazut ca vin s.a retras pe pozitii superioare in padure. Dar a revenit aproape de drum. In timp ce treceam prin fata lui a trecut de la pozitia semeatza la una de pisica in atac. Am strigat la el dar n.a fost deloc impresionat. Oare astia ataca oamenii? Ca aveam totusi de 5..6 ori mai multe kile ca el.
Ps....poze facute cu "veioza". Plus ca eram si entuziasmat....nu am mai vazut un :)))) in libertate niciodata.

AlexH

Moderator
Membru personal
Rasul (lynx lynx) ataca in rare cazuri animale mai mari ca el, cum ar fi ciutele. Probabil ca nu ar ataca neprovocat un om matur.

adiwolf

Moderator
Membru personal
ala este un Ras bine facut, iar daca sta acolo langa drum stie el ce face, cu siguranta a mai vanat acolo.
nu ataca oameni sau eu unul nu am auzit de cazuri in care omul a fost atact de un Ras.
cu mult timp in urma am avut privilegiul sa ma intalnesc intr-o vara cu trei exemplare in locuri diferite dar cam in aceeasi zona, insa cea mai frumoasa a fost intr-o dimineata de sfarsit de vara, inceput de toamna, cand urcam cu barca pe Olt si pe un trunchi de copac doborat in apa era un ditamai Ras-ul venit la adapat - daca aveam prezenta de spirit sa imortalizez pe poza imaginea respectiva, era de national geografic, dar asa am ramas cu amintirea unei dimineti superbe in care m-am intalnit cu un superb exemplar de Ras
Pi3.14
bucura-te ca ai putut imortaliza imaginile

AlexH

Moderator
Membru personal
Acum imi dau seama, dupa ce a scris Adi, ca acolo este pentru el, loc de ambuscada. Sora mai mare a rasului, puma (leul de munte) ataca prada deseori de la inaltime.

Sus