Rezultatele partidelor

Zippo47

Stiuca
Salutare. In afară de gherla de azi, la partide de 2 ore dimineața, unul pe zi

Atașamente

• IMG_20221120_102129.jpg
    IMG_20221120_102129.jpg
    241,1 KB · Vizualizări: 137
  • IMG_20221121_074803.jpg
    IMG_20221121_074803.jpg
    204,2 KB · Vizualizări: 108
  • IMG_20221122_084436.jpg
    IMG_20221122_084436.jpg
    223 KB · Vizualizări: 146
Recent am facut o partidă la Salau , am pescuit din barcă, cu sonar performant de ultima generatie, cu ancoră electrică....tot tacâmul!
Confort ca la hotel de 5 stele !
Am avut o partidă de vis , am gasit peștii repede datorită tehnologiei , m-am folosit de experienta mea acumulată în toți acești ani la pescuitul de pe mal , apoi relativ repede m-am prins la ce si cum mănâncă, au urmat 3 zile intense ,cu foarte mulți pești de talie medie !
Ceea ce vreau sa subliniez, este faptul că dacă ai experiență multă in pescuit si dispui de tehnologia necesară, poti avea parte de partide memorabile!
Dar , de obicei , în cele mai multe cazuri, cei care au experiență, nu au tehnologie , sau invers , alții nu au destul timp liber si mai sunt cei care au experiență, tehnologie si timp liber !
Eu mă incadrez la cei cu experiență și mult timp liber ! Dar și cand prind momentul si merg cu cineva care dispune de tehnologie , savurez momentul la maxim !
In ziua de azi , tehnologia in pescuit , nu este un moft, este o necesitate !
Cu acest mesaj , m-am adresat celor care susțin că tehnologia este un moft, o fiță si nu o necesitate !
Se prind pești si de pe mal , uneori chiar destul de bine , dar din barcă șansele cresc foarte mult , m-am convins de câteva ori, ai foarte multe variante si locuri de abordat, peștii nu sunt atât de deranjați in locurile greu accesibile ....din barca ai senzația ca pescuiesti pe altă apă față de pescuitul de pe mal!
20221126_185209.jpg

adiwolf

Moderator
Membru personal
Romin Alin
cand nu mananca pestele, poti sa iti bagi toata tehnologia in cur ca nu ai ce sa le faci !
te uiti la ei ca prostul pe sonar, pe live, pe ce mai vrei tu si degeaba.
da, barca te ajuta sa abordezi pescuitul altfel, restul de tehnologie te ajuta si ea sa indentifici locuri, pesti, etc. - dar cand nu mananca iti vine sa arunci toata tehnologia in apa si iti pui intrebarea retorica - "la ce bun atata investitie?!"
tehnologia ajuta, dar nu garanteaza ca iti baga pestii in traista peacefingers

Romin Alin
cand nu mananca pestele, poti sa iti bagi toata tehnologia in cur ca nu ai ce sa le faci !
te uiti la ei ca prostul pe sonar, pe live, pe ce mai vrei tu si degeaba.
da, barca te ajuta sa abordezi pescuitul altfel, restul de tehnologie te ajuta si ea sa indentifici locuri, pesti, etc. - dar cand nu mananca iti vine sa arunci toata tehnologia in apa si iti pui intrebarea retorica - "la ce bun atata investitie?!"
tehnologia ajuta, dar nu garanteaza ca iti baga pestii in traista peacefingers
Eu am o teorie ! Pestele rapitor nu atacă neaparat de foame , în consecință, daca stiu ca e acolo, atât il frec la melodie , până atacă de nervi , ori sa isi apere teritoriul , sau din agresivitatea lui instinctivă!
Într-un fel pescuiesti cand esti pe mal si nu ai habar despre ce este in apă, sau daca este ceva , si altfel pescuiesti cand ai siguranta ca sunt pești in locul in care pescuiesti!
Am vrut să scriu niște exemple concrete , în care am fost cu diferiți oameni si cum spui tu , pestele nu răspundea la stimuli normali, si ei ziceau ca nu avem nicio șansă, dar până la urmă, eu am gasit o modalitate de a prinde cate ceva! Eu asta fac de câțiva ani , învăț permanent cum sa prind peștii mofturosi si circunspecti care frecventează zona malurilor, si au văzut toate tipurile de naluci!
Nu am intenția de a ma lauda cu abilitățile mele, doar vreau sa spun ca pestele rapitor poate fi prins până la urmă, chiar dacă nu se hraneste si nu mă refer la harponare , dar trebuie sa ai informația că se află în zona in care pescuiesti!
Bineinteles, este vorba despre cum percepe fiecare pescuitul , cei care merg de relaxare sunt cei mai fericiți ( prind/ nu prind , ieșirea contează) , eu la pescuit sunt într-un stres continuu care tine dinaintea partidei si până mă întorc acasă, dar și atunci mai mă gândesc la ce puteam face mai mult !
Nu vreau sa deranjez pe nimeni cu afirmațiile mele , nu spun ca am dreptate 100% , dar sunt oameni cu care am mers la pescuit , chiar si de aici de pe forum si cu toate că pestele nu mergea sau mergea foarte slab , până la urmă, eu am gasit o modalitate de a prinde cand restul pescarilor nu aveau rezultate !

”Modalitatea” aia a ta poate fi numită și norocul....nu neapărat știință. Nu putem face din pescuit matematică. Că din barcă și cu sonar găsești peștii mai ușor e adevărat, că până la urmă tot o să atace năluca iarăși adevărat dar totuși, poate a atacat năluca după juma de oră de sâcâială pt că atunci s-a activat...sau cine știe. Ceea ce faci tu este 100% copiabil de partenerul tău de pescuit, nu e ca și cum te dai cu naluca pe sub braț și din cauza asta prinzi, ai tu feromoni speciali. Cum o joci tu o poate juca oricine, ce nălucă, ce gramaj, ce lansetă, toate pot fi copiate, iar dacă tu ai prins iar colegul de pescuit nu atunci eu aș zice că e norocul vinovat, nu știința.
Repet, cred că pescuitul e știință doar până la un anumit punct...

De acoord ca orice tehnică poate fi copiată până la urmă de cineva care stie cat de cat sa pescuiesca! Ideea este sa ai abilitatea sa găsești ceva care funcționează cand nimeni nu are rezultate! Cand ai gasit la ce si cum merge , atunci cineva care are habar , se poate adapta si poate face ce faci si tu , si sa prindă pește!
Referitor la noroc, nu mă pronunț, nu știu cum e să ai noroc , stiu doar cum este sa ai ghinion si daca e ceva care trebuie sa meargă rău , mie mi-a mers !
Dar și când mă lovește norocul......Glumesc!
Sunt multumit pentru ca pot merge la pescuit destul de des , sunt mulțumit de ceea ce am , nu sunt invidios pe cei care au mai mult , pe cei care nu au posibilități, ii ajut ocazional cu scule si haine !

spin4fun

Stiuca
”Modalitatea” aia a ta poate fi numită și norocul....nu neapărat știință. Nu putem face din pescuit matematică.
Cercetatorii britanici au demonstrat ca exista o relatie pozitiva statistic semnificativa intre numarul de nou-nascuti si populatia de berze care migrau in anul respectiv in Marea Britanie. Este stiinta, nu noroc! Sper ca apreciezi sarcasmul. Este vorba de insistenta. E o corelatie intre insistenta pescarului, zilele petrecute pe apa, numarul de lanseuri si numarul de capturi. Perseverenta. Dar si intre pescari este diferenta, ca eu pot sa dau ca in vana fara sa am vreun atac, pe cand altul poate prinde cate-un peste-doi intr-o zi d-aia moarta, numa' si de-al dracu ca sa-si demonstreze siesi sau altora ca se poate. Ambitii.. Satisfactii.. Dar nu e noroc (sau e noroc, dar intr-o doza mica)! Treaba asta cu norocul e, de fapt, ca si patima pariorului. ”Azi am noroc, presimt, ma duc sa dau cateva maini ca iau captura cea mare!”

Cum o joci tu o poate juca oricine, ce nălucă, ce gramaj, ce lansetă, toate pot fi copiate, iar dacă tu ai prins iar colegul de pescuit nu atunci eu aș zice că e norocul vinovat, nu știința.
Agree to disagree! Nu-s doi pescari la fel, nici intuitia si nici talentul nu-s la fel. Ca monkey see, monkey do, da, e una, dar copiatorul cand nu mai are de la cine sa se inspire, e Pa! Nasul, flerul, adaptabilitatea, imaginatia, astea fac diferenta, apoi tehnica si experienta (”in atare situatii am mai fost, evit sa mai fac asta acum”). Nu e nici vorba treaba de noroc sau sansa! Nu e nici rocket science, dar nici pur noroc! Spune-i tu unui lingurar pur-sange, d-ala ortodox, ca felul in care joaca el lingura si prinde stiuca tine de noroc sau de copiat miscari, tehnici si naluci, ca vezi atunci ce te-nfiereaza. Sa pui totul pe seama norocului mi se pare limitativ.

cei care merg de relaxare sunt cei mai fericiți ( prind/ nu prind , ieșirea contează) , eu la pescuit sunt într-un stres continuu care tine dinaintea partidei si până mă întorc acasă, dar și atunci mai mă gândesc la ce puteam face mai mult !
E si asta o placere, Aline, nu e stres. Tu traiesti pasiunea in acest fel, esti competitiv, chiar daca e vorba de o pasiune. Fie ca e vorba de competitia cu tine sau de cea cu altii, bucuria ta vine din rezolvarea ecuatiilor pe apa si imbunatatirea skill-ului. Tu stii cel mai bine de ce iti ofera asta satisfactie, dar e o forma de a te bucura. Deci nu e nici un stres, e felul tau de-a trai pasiunea asta. La partea cu tehnica folosita in pescuit (gen gadget-uri si-alte acareturi) nu ma bag ca nu ma pricep.

Ultima editare:
Eu am o teorie ! Pestele rapitor nu atacă neaparat de foame , în consecință, daca stiu ca e acolo, atât il frec la melodie , până atacă de nervi , ori sa isi apere teritoriul , sau din agresivitatea lui instinctivă!
Într-un fel pescuiesti cand esti pe mal si nu ai habar despre ce este in apă, sau daca este ceva , si altfel pescuiesti cand ai siguranta ca sunt pești in locul in care pescuiesti!
Am vrut să scriu niște exemple concrete , în care am fost cu diferiți oameni si cum spui tu , pestele nu răspundea la stimuli normali, si ei ziceau ca nu avem nicio șansă, dar până la urmă, eu am gasit o modalitate de a prinde cate ceva! Eu asta fac de câțiva ani , învăț permanent cum sa prind peștii mofturosi si circunspecti care frecventează zona malurilor, si au văzut toate tipurile de naluci!
Nu am intenția de a ma lauda cu abilitățile mele, doar vreau sa spun ca pestele rapitor poate fi prins până la urmă, chiar dacă nu se hraneste si nu mă refer la harponare , dar trebuie sa ai informația că se află în zona in care pescuiesti!
Bineinteles, este vorba despre cum percepe fiecare pescuitul , cei care merg de relaxare sunt cei mai fericiți ( prind/ nu prind , ieșirea contează) , eu la pescuit sunt într-un stres continuu care tine dinaintea partidei si până mă întorc acasă, dar și atunci mai mă gândesc la ce puteam face mai mult !
Nu vreau sa deranjez pe nimeni cu afirmațiile mele , nu spun ca am dreptate 100% , dar sunt oameni cu care am mers la pescuit , chiar si de aici de pe forum si cu toate că pestele nu mergea sau mergea foarte slab , până la urmă, eu am gasit o modalitate de a prinde cand restul pescarilor nu aveau rezultate !
Asta se numeste cu adevarat, PESCUIT! Respect, Aline!

Poți sa citești apa ca pe pomelnic, dacă tu dai năluca la 30 cm de nasul peștelui iar amicul care l ai luat pt prima data în viața lui la pescuit i-o dă exact în farfurie atunci el prinde și tu nu. E noroc sau experiență?
Nu am zis ca e numai noroc, sau ca nu contează orele petrecute pe apă ci că pescuitul nu este doar știință, experiență, scule ci are doza lui de noroc în ecuație.
Dacă ar fi doar știința sau sculele Sava lua și anul asta ddpc sau la Zander pro tot cei de la nays...
Sau cazul lui Alin, ar fi luat numai locul 1 la concursurile la care a fost, cu experiența, pasiunea, sculele care le are.

Luigi

Somn
E cam la fel ca si teoria mea, doar ca eu cred ca un rapitor e mai des infometat decit agresiv, iar la spinning il prindem mai ales in a doua situatie. Unii ca mine chiar au nevoie si de noroc, cu atit mai mult ca dau de pe mal, deci orbeşte, dar cei cu tehnologia la ei, pot avea doar ghinionul sa dea de pesti care nu vor deloc, da' deloc, sa atace. Altfel sunt perfect de acord cu Romin Alin , ca experientza, intuitia si perseverenta tot aduc pina la urma vreun atac. Despre ce noroc vorbim cand îi pisãm ore in şir cu tot felul de nãluci si stiluri, doar fiindca ştim exact ca sunt acolo?

De acoord , trebuie sa ai putin din toate pentru a avea o șansă să ai prezentări din partea peștilor!
Fiecare percepe altfel , vede diferit situațiile si de asta e foarte frumos pescuitul , pot fi făcute schimburi utile de experiențe ( dar trebuie sa ai cu cine sa vorbesti aceeași limbă) , eu cu majoritatea cunoscuților m-am " strâmbat " pentru ca ei nu înțelegeau ceea ce le spuneam eu ca am pățit și au crezut ca mă dau mare sau fac mișto de ei !
Cel mai rău este cand dai de cate un berbec plin de scule , bani si experiență de pescuit pe internet , te contrazice la orice afirmație faci , si cand ajungi sa mergi la pescuit cu el , constati cât de " sărac " este in experiență si abia poate sa lege firele intre ele , sau tremură tot cand are o prezentare....( Am cunoscut câțiva, la un moment dat a trebuit să le fac eu monturile cand agățau si rupeau , iar eu prindeam peste , au fost copleșiți de emoții)
Referitor la concursurile de anul acesta , la care am participat, primele 4 etape mi-au adus 4 trofee ( două locuri 2 , un loc 3 care trebuia sa fie locul 1 pt ca cei clasați pe locurile 1 și 2 au pescuit in afara pistei de concurs), si un trofeu pentru CMMC , apoi am renunțat să mai merg pentru că am fost dezamăgit de atitudinea organizatorilor , si am participat doar la faza finală la București compusă din semifinală si finală, m-am calificat în finală unde am constatat anumite nereguli , am anunțat organizatorul , nu s-au luat măsuri, am renunțat la pescuit după o oră și ceva , am prins vreo 2-3 pești, nu i am trecut pe fișa de concurs , am preferat sa ma plimb aiurea pe pista ( nu am vrut să abandonez) , la final am predat fișa goală si am plecat cu un gust amar !
Și ca o concluzie proprie , referitore la tehnologie si experiență, declar cu mâna pe inimă că un pescar experimentat, care dispune de tehnologie si stie sa o foloseasca , foarte greu dă gherlă !

Sus