Rezultatele partidelor

....in bucuresti toti il stiam de ''lostrita'' dar si biban soare sau sorete ..... peste invaziv , daunator pe care il prindeam toti copiii inainte de revolutie in lacurile bucurestene !

Luigi

Somn
Și mie,la mine pe Timiş și pe Cerna.Tot studiez de ceva timp fauna acvatică și condițiile biologice și cred cu tărie ca ar putea fi repopulate fără probleme aceste râuri (și probabil majoritatea râurilor de la noi) cu condiția să fie controlate și pazite.Un simplu exemplu îl reprezintă faptul ca există salmonide(păstrăv și lipan) în zona submontana a acestor râuri .
Pe râuri asemanatoare in Germania se incearca de multa vreme repopularea cu lostritza, in conditiile in care inca mai exista o foarte micã populatie autohtona. Problemele nu sunt legate nici de fauna acvatica si nici de poluare, de braconaj nici atit, ci sunt probleme create tot de om.
Lostritza mai este numita si "Donau Lachs", somon de Dunare, habitatul ei fiind in principal Dunarea si afluentzii ei mari. Prima problema este regularizarea Dunãrii si a celorlalte râuri, care a dus la reducerea drastica a locurilor de reproducere. Apoi mai sunt barajele, care impiedica lostritza sa urce, tot spre locurile de depus. Pe absolut toate râurile unde mai exista lostritza, orice prundiş cunoscut ca loc de depus este pur si simplu îngrãdit si foarte pãzit primavara, doar-doar apucã vreun peşte sa isi facã treaba acolo. Cunosc si asociatii care populeaza exemplare mãricele, fara prea mult succes, cum le bagã asa le si dispar. Fara o populatie autohtonã, fara o repopulare substantiala a Dunãrii si fara o renaturalizare a râurilor, lostritza nu prea are mari şanse.
De aceea este de apreciat ca in unele tzãri vecine exista ape unde lostritza este la ea acasa. Daca in Romania este practic disparuta, in Germania este un peste rarisim, ceea ce il face si pentru mine visul meu ultimativ de pescar. Vorbesc pe râurile sub-alpine din zona mea, ca nu m-as duce naibii pina in Slovenia. In toata Bavaria se prind poate citeva exemplare intr-o iarna, de a ajuns lostritza sa fie numitã "peştele de 100.000 de lansãri".
... Iarnã de iarnã fac citeva partide de stiuca pe ceva râuri, fara prea mult succes, dar de fiecare datã cu visul si sperantza ca poate ma loveste marele Jackpot. Maine merg undeva linga München, si toate giugelele pe care le iau cu mine ar putea fi si de lostritza. Vise de pescar...
20240126_161946.jpg

orka

Stiuca
Pe râuri asemanatoare in Germania se incearca de multa vreme repopularea cu lostritza, in conditiile in care inca mai exista o foarte micã populatie autohtona. Problemele nu sunt legate nici de fauna acvatica si nici de poluare, de braconaj nici atit, ci sunt probleme create tot de om.
Lostritza mai este numita si "Donau Lachs", somon de Dunare, habitatul ei fiind in principal Dunarea si afluentzii ei mari. Prima problema este regularizarea Dunãrii si a celorlalte râuri, care a dus la reducerea drastica a locurilor de reproducere. Apoi mai sunt barajele, care impiedica lostritza sa urce, tot spre locurile de depus. Pe absolut toate râurile unde mai exista lostritza, orice prundiş cunoscut ca loc de depus este pur si simplu îngrãdit si foarte pãzit primavara, doar-doar apucã vreun peşte sa isi facã treaba acolo. Cunosc si asociatii care populeaza exemplare mãricele, fara prea mult succes, cum le bagã asa le si dispar. Fara o populatie autohtonã, fara o repopulare substantiala a Dunãrii si fara o renaturalizare a râurilor, lostritza nu prea are mari şanse.
De aceea este de apreciat ca in unele tzãri vecine exista ape unde lostritza este la ea acasa. Daca in Romania este practic disparuta, in Germania este un peste rarisim, ceea ce il face si pentru mine visul meu ultimativ de pescar. Vorbesc pe râurile sub-alpine din zona mea, ca nu m-as duce naibii pina in Slovenia. In toata Bavaria se prind poate citeva exemplare intr-o iarna, de a ajuns lostritza sa fie numitã "peştele de 100.000 de lansãri".
... Iarnã de iarnã fac citeva partide de stiuca pe ceva râuri, fara prea mult succes, dar de fiecare datã cu visul si sperantza ca poate ma loveste marele Jackpot. Maine merg undeva linga München, si toate giugelele pe care le iau cu mine ar putea fi si de lostritza. Vise de pescar...
Vezi atașament 55624
Daca nu ai Mepps, nu te mai duce nu ai nici o sansa...crybabynanana

Luigi

Somn
Unde merg e voie doar cu un cârlig debarbetat, si mi-e lene sa modific Mepsurile mele. Oricum stiu de pe acum ca voi da doar la o guma, la un jig streamer si la un chatterbait. Restul sunt de rezerva, iar rotativele, hm, in caz ca vad vreun pastrav mare si nu ma pot abtzine.

Luigi

Somn
... si am dat gherla pe râul (de fapt pârâul) cu stiuci si pastravi si lostritze...
Ca sa ii dau dreptate colegului razvan cristescu , tot un peste este si lostritza, acolo unde este. Sub un baraj locuieste una de vreo 80 cm, care se lasã prinsã si eliberatã de citeva ori pe iarna - am intalnit azi 2 muscari care mi-au arãtat plini de mândrie acelasi peste, prins in exact acelasi loc si cu practic acelasi streamer, doar la distantza de 2 saptamini. E aceeasi lostritza din poza de pe website-ul concesionarului, si v-ati fi distrat la maxim ca si mine daca ati fi vazut fatza celui de-al doilea muscar, dupa ce i-am povestit ca am mai vazut azi deja de 2 ori pestele vietzii lui zimbettt Ce, numai eu sa fiu necãjit, ca nu am reusit sa gasesc vreo stiuca in sãrãcia aia de râuletz la margine de ditamai oraşul? Pãi e mai frumos de 1000 de ori la mine la munte! AMR 2 luni.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Am prins mulți Cleni de 50+ ! Pentru mine nu e o piesă rară , deoarece merg la pescuit 5-6 zile pe săptămână și mă întâlnesc cu astfel de pești de câteva ori , în decursul unui an !

nu se intampla asta fiindca mergi foarte des la pescuit.
defapt si asta este un factor, dar nu cel determinant, factorul principal este ca pescuiesti ape care inca mai tin astfel de exemplare si nu sunt atat de rare. !
pe vremuri, nu foarte indepartate, in zona mea pe Olt puteai prinde frecvent astfel de exemplare, acuma.................asa ceva este o piesa rara !!
te mai poti intalni cu asa ceva in zona Sibiu-Fagaras-Brasov, daca vorbim de raul Olt si am mai vazut ca Prutul tine multe exemplare frumoase (probabil si alte rauri)

ambrooo

Stiuca
nu se intampla asta fiindca mergi foarte des la pescuit.
defapt si asta este un factor, dar nu cel determinant, factorul principal este ca pescuiesti ape care inca mai tin astfel de exemplare si nu sunt atat de rare. !
pe vremuri, nu foarte indepartate, in zona mea pe Olt puteai prinde frecvent astfel de exemplare, acuma.................asa ceva este o piesa rara !!
te mai poti intalni cu asa ceva in zona Sibiu-Fagaras-Brasov, daca vorbim de raul Olt si am mai vazut ca Prutul tine multe exemplare frumoase (probabil si alte rauri)
Din pacate nici in zona Sibiu nu i-am mai gasit de 2 ani incoace. Stiu sigur ca mai sunt, fiindca s-au gasit in plase exemplare mari, doar ca eu nu i-am mai gasit pe locurile clasice.
Nu stiam ca Prutul tine clean frumos. O sa incerc cand merg in zona thumbup

Sus