Rezultatele partidelor

Luigi

Somn
Mda, riscurile globalizarii... Japonezul sau neamtzul care se plang ca le copiaza chinezul marfa pe care le-o produce, o fac de pe un munte de bani.
Am lucrat o vreme la o firma in Germania, care producea in China mobila de gradina. In Germania aveau in total 9 angajati, patronul milionar. Ne povestea despre combinate de mobila cu 100.000+ muncitori, unde exact aceeasi masã sau umbrelã era fabricatã pentru mai multi "producatori", de fapt intermediari, germani, la preturi cu totul diferite. Evident ca mesele sau umbrelele le gasesti in Germania la diferite magazine sub diferite etichete, cu diferente enorme de pretz, in functie de talentul intermediarilor.
E absolut firesc ca acum sa gasim asa-zisele copii direct de la chinez, cunosc multi pescari care sunt multumiti cu tot felul de naluci de pe Aliexpres. Or fi imitatzii sau chiar copii, dar asta sa fie problema celor care le-au "inventat".

Wurger

Somn
Mda, riscurile globalizarii... Japonezul sau neamtzul care se plang ca le copiaza chinezul marfa pe care le-o produce, o fac de pe un munte de bani.
Am lucrat o vreme la o firma in Germania, care producea in China mobila de gradina. In Germania aveau in total 9 angajati, patronul milionar. Ne povestea despre combinate de mobila cu 100.000+ muncitori, unde exact aceeasi masã sau umbrelã era fabricatã pentru mai multi "producatori", de fapt intermediari, germani, la preturi cu totul diferite. Evident ca mesele sau umbrelele le gasesti in Germania la diferite magazine sub diferite etichete, cu diferente enorme de pretz, in functie de talentul intermediarilor.
E absolut firesc ca acum sa gasim asa-zisele copii direct de la chinez, cunosc multi pescari care sunt multumiti cu tot felul de naluci de pe Aliexpres. Or fi imitatzii sau chiar copii, dar asta sa fie problema celor care le-au "inventat".
Valabil în orice domeniu, de la haine la ce vrei tu. Motivul pentru care se cumpără copii este lăcomia proprietarilor din occident. Vor să plătească costuri minime și să câștige astronomic. Dacă ar ieftini produsul și cu 10% copiile nu ar mai merita sau mai bine zis nu ar mai fi rentabil să încerce să le copieze, pentru un câștig prea mic.

Mariandan

Salau
Valabil în orice domeniu, de la haine la ce vrei tu. Motivul pentru care se cumpără copii este lăcomia proprietarilor din occident. Vor să plătească costuri minime și să câștige astronomic. Dacă ar ieftini produsul și cu 10% copiile nu ar mai merita sau mai bine zis nu ar mai fi rentabil să încerce să le copieze, pentru un câștig prea mic.
Salut.Firma clar are un adaos mare ,dar a muncit mult sa poata pune un adaos enorm.Face cercetare si dupa ce scoate un produs bun chinezul fura si vinde ieftin,isi permite pentru ca a luat produsul de gata.Am vazut la un documentar un brand de incaltaminte a creat un material pentru branturi la incaltaminte si arata cum arunca un ou de la cativa metri inaltime si in contact cu materialul nu se spargea.Si lacomia este reala,toti o avem,toti vrem mai mult sau 99%.Toate cele bune

Pi3.14

Stiuca
Salut.Firma clar are un adaos mare ,dar a muncit mult sa poata pune un adaos enorm.Face cercetare si dupa ce scoate un produs bun chinezul fura si vinde ieftin,isi permite pentru ca a luat produsul de gata.Am vazut la un documentar un brand de incaltaminte a creat un material pentru branturi la incaltaminte si arata cum arunca un ou de la cativa metri inaltime si in contact cu materialul nu se spargea.Si lacomia este reala,toti o avem,toti vrem mai mult sau 99%.Toate cele bune
Termenul de fura ar merita totusi una din doua ghilimele, pentru ca marele brand baga o gramada de bani in cercetare dar alege sa il produca cu minori pe pluta in Cambodgia. Astfel ca isi asuma predarea la cheie a intregului patent. Si evident copierea lui.

LukeS

Biban
A crezut ca e stiuca
IMG_20240323_100343.jpg

Wurger

Somn
Scuze pt offtopic. Cu asta ma opresc.
Intamplator știu bine din alt domeniu câți bani bagă firma. Plătește execrabil creatorul modelului, dă ceva mai mult la matrițer, că nu are încotro. Eu am vrut să le asigur imaginea de pe cutie care insemna finalizarea produsului și poză profesională. Au început discutia de la 10€ si când m-am mirat, au sugerat că aria geografică in care mă aflu face pretul asta.
Deci, sănătate și spor la lucru la chinezi.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Deci, sănătate și spor la lucru la chinezi.

cand cumperi Tsurinoya in loc de Shimano, pe ce principiu mergi? Pe principiul pretului ieftin si faptul ca face acelasi lucru cumva? Pe acelasi principiu merg si firmele ce angajeaza freelanceri. Rezultatul e similar? Cu siguranta nu, dar trebuie sa nu fim ipocriti si sa aplicam dubla masura doar unde ne convine, de aceea trebuie sa ne regasim la un moment dat de ambele parti ale p..i ca sa intelegem.

Parley

Oblete
din toamna nu am mai prins, dand doar dupa bibani .... si acum bang !!!! prima mea stiuca din toate timpurile. Nu m-a dus capul sa o pun langa lanseta ca sa o pot masura, dar pot spune ca e dubla decat cel mai mare biban prins de mine !

m-a scos din depresia neprinderii vreunui peste :)

PXL_20240403_070346706.jpg
PXL_20240403_070400066.jpg

Sus