Rezultatele partidelor

jamess

Oblete
Nfc mb725 c6o2+Abu garcia zenon 2500s+ygk
#08 pe+exemplarul din poza= 15 minute adrenalina pura

Atașamente

• 20240623_091903.jpg
    20240623_091903.jpg
    235,7 KB · Vizualizări: 110

Luigi

Somn
O zi de exceptie!
20240626_081727.jpg

A atacat de 2 ori, cum rar mi se intampla, la primul contact doar a luat putin fir, gen agatzatura/atingere. Pai daca nu a dat tzacul, poate ca mai dã o datã... La a doua lansare a si dat, de data asta ciocan.
Al doilea m-a lovit pe recuperare. La 86 cm si la vreo 20 de metri de mal, va imaginati ca a lovit cu adevarat.
20240626_100409.jpg

Ca si la primul, drilul a fost foarte dur si recunosc ca am avut bulan, la ce salturi a facut langa minciog. Daca ar fi dat pe cadere, nu cred ca ii stãtea carligul înfipt pina la capãt, noroc ca pe recuperare îi întzep perfect de coltzul gurii, din buza aia nu scapã niciodata.
E iufã mare! Pesti mari si foarte violenti, printre furtuni si ploi. Daca erau cãldurile din România, adio salau.

Aditzu321

Biban
Pentru ca data trecuta a fost fara finalizare cu pastravii de pe parau, azi am zis sa incerc din nou.Cand vad apa imi vine gandul sa plec spre casa, atat de tulbure era.Cafea cu lapte, nu altceva.Ma uit pe maps si gasesc o balta micuta ascunsa de boscheti si padurice, zic sa incerc acolo, poate am noroc si exista vreo urma de peste.Ajung la balta cu chiu cu vai aratand ca Tarzan, dupa ce am tras o tranta printre urzici, si gasesc...paradisul clenilor.Pe o balta de vreo 40 pe 70 de metri, plina cu plante acvatice, vad sute de cleni de toate dimensiunile, de la puieti pana la adevarati monstri.Ma plimb roata balta si gasesc semne de civilizatie:flacoane, chistoace, pungi de nada, cutii de rame, saci si alte chestii.Balta avea vegetatie pana la o palma sub suprafata, si cateva ochiuri mici făcute probabil de stationaristi.Cum clenii muscareau, incep cu rotative trase pe deasupra vegetatiei, voblere shallow, micro oscilante si cam toate reactivele la care m am putut gandi.Trec pe gume cu un cheburashka de 1g, jucate la suprafata si prin ochiurile curate.Nimeni nimic...raman in pana de idei, pana cand ma gandesc sa incerc doar un vierme de la Berkley pus pe carlig, fara vreo greutate adaugata.Dupa ce reusesc sa ma apropii de un banc de cleni suficient de aproape incat sa arunc o guma mica nelestata, lansez in mijlocul lor si ei se uita la guma cum coboara incet incet prin coloana de apa.In timp ce incercam sa ma obisnuiesc cu ideea ca si azi e gherla, guma se apropia de fund si mi se pare ca simt un tac finut de tot, de parca s ar fi besit un oblete in apropierea gumei.Din instinct intep si incepe cel mai nebun drill cu un clean pe care l-am avut vreodata, stanga-dreapta, tine fundul, si se indeparteaza de mine.Dupa 2 3 minute il aduc la vreo 5 6 metri de mal si vad cel mai mare clean din viata mea.Cu ultimele puteri prostu sare drept in mijlocul unui pâlc mare de vegetatie si acolo ramane, cu un pierce Berkley in buza.N-o sa mai spun ce era in sufletul meu, cred ca toti am trecut macar o data prin faze de genul.In urmatoarea ora reusesc sa punctez un clenuț, cu aceeasi tehnica.
IMG_20240626_153901.jpg

Merg pe rau si urc cativa kilometri buni, sperand ca poate se limpezeste apa.Parca parca era mai ok, dar nu reusesc sa prind nimic in afara de un pastrav mai mic decat majoritatea voblerelor din trusa.Ma intristeaza situatia raului, munti intregi de gunoaie si peste tot semne de braconaj.
IMG_20240626_193007.jpg

Nu stiu ce se intampla in ultimul timp, in 2 partide consecutive am scapat mai multe recorduri decat pesti prinsi.Data trecuta pastravii, azi cleanul.Sper ca nu v-am plictisit prea tare cu o postare asa lunga, dar nu prea am ce face acum pe bus, in drumul spre camin.

octavio79

Black Bass
O zi de exceptie!
Vezi atașament 56339
A atacat de 2 ori, cum rar mi se intampla, la primul contact doar a luat putin fir, gen agatzatura/atingere. Pai daca nu a dat tzacul, poate ca mai dã o datã... La a doua lansare a si dat, de data asta ciocan.
Al doilea m-a lovit pe recuperare. La 86 cm si la vreo 20 de metri de mal, va imaginati ca a lovit cu adevarat.
Vezi atașament 56340
Ca si la primul, drilul a fost foarte dur si recunosc ca am avut bulan, la ce salturi a facut langa minciog. Daca ar fi dat pe cadere, nu cred ca ii stãtea carligul înfipt pina la capãt, noroc ca pe recuperare îi întzep perfect de coltzul gurii, din buza aia nu scapã niciodata.
E iufã mare! Pesti mari si foarte violenti, printre furtuni si ploi. Daca erau cãldurile din România, adio salau.
Luigi superb exemplar. Felicitări
Apropo…… noroc cu pozele făcute de englezu” că avem și noi ce vedea

Luigi

Somn
total gresit.
cei mai mari salai se iau pe canicula !
doar ca cine este dispus sa stea in soarele verii?! pentru mine, poate sa fie salaul suprem si tot nu merita sa ma fierb in suc propiu
Pe lacurile de aici, sub munte, nu e deloc gresit. Nu doar ca nu dau cei mari pe caniculã, ci nu mai dau aproape deloc. Intr-un an cald, iulie si august sunt gherlã programatã. Stiu sigur fiindca imi asum aproape zilnic gherla chiar si in lunile de varã. Atunci astept ploaia, si daca tzine citeva zile sunt sperantze la iufele alea scurte si secrete, pe care nu le prind decit bolunzii ca mine, cã pescarii destepti asteapta toamna.
octavio79 , mie pozele englezului mi-au plãcut mai mult decit toate celelalte. Si inca mai astept ziua in care se nimereste pe acolo vreo bucãtzicã frãgezicã, pe care sa o încânte asa de tare pestele si pescarul din poze incât sã... nah, te-ai prins... Poate sa fie si mai coaptã.

Mal

Biban
Nu stiu ce se intampla in ultimul timp, in 2 partide consecutive am scapat mai multe recorduri decat pesti prinsi.Data trecuta pastravii, azi cleanul.Sper ca nu v-am plictisit prea tare cu o postare asa lunga, dar nu prea am ce face acum pe bus, in drumul spre camin.

Te stimez din tineretea postarilor, asa am fost si eu si probabil si colegii de aici care au imbatranit invatand. Daca doresti supraspecializarea pe "disciplina" clean pastrav, socotita "usoara" de unii, dar cu practica e mai greu sau foarte greu, pentru pescuitul de pe mal, iti dau urmatoarele sfaturi(cu mentiunea ca nu doresc sa fie interpretate sfaturi de "profesor"):

1. Nu folosi textil ci mono de pe mal. Un mono bun subtire si rezonabil de elastic. Fereste monouri fara elongatie(alea-s gandite pentru alte specii sau alte aplicatii) Eu folosesc aproape exclusiv Stroft GTM sau Fluor de 0,15mm.

2. Pentru apele noastre foloseste lanseta fast curat nu slow med la clean si pastrav. Textilul iti va arunca la diametre identice cu cel putin 2-5m mai putin decat un mono echivalent, adica fix distanta la care poti atrage sau nu un pastrav sau clean, fiind exact diferenta pe zona de actiune. Daca tu i-ai vazut in apa fii sigur ca ei te-au vazut demult, iar asta inseamna ca deja partida e inceputa prost la speciile astea.

3.Pentru inaintas nu folosi fluorocarbon chiar daca ai zone cu marlite/strapi, e foarte putin probabil sa taie. Foloseste tot mono, sfatul meu e sa legi un mono chiar mai gros decat linia principala.(0,18mm sau 0,20mm). Eu personal folosesc 0,20mm cand linia e pe 0,15mm sau 0,13mm)

4.Legaturile inaintas linie le faci bucla pe bucla ca la fly.(secretul e ca se pastreaza elasticitatea firului).

5.Pentru zonele alea e bine sa ai experienta si cu fly, acolo cu bat de fly aveai partida vietii, dar se putea si la spinning daca foloseai "cheaturile de fly" de mai sus. Plus foloseste agrafa de fly,(vezi pe voblere .ro agrafele de fly de la mustad) cand musca sus. Ai niste goange care au inel invers(orizontal) de la sakura de 1,2-1,4g(vezi ca am de vanzare doua) care-s mortale in conditii de astea, dar nu se arunca decat cu agrafa de fly bine sau legate direct NU cu agrafa.

6.Clenii mari si pastravii mari rar ataca sus, apa aia tre sa fie total nepescuita ca sa muste pe oglinda apei. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa ai topwater sau chiar poppere mici(4g cele de la rapala) de exemplu, dar rotative si lingurite portante sunt obligatorii, cel mai adesea tre sa pescuiesti vertical cu tablele si in marea majoritate a cazurilor vei avea rezultate scontate. Schimba culorile chiar cu cele mai putin evidente.

7.Foloseste cat mai multe tehnici, lanseul in amonte de multe ori face diferenta(e mai putin probabil sa te vada intrucat cleanul si pastravul sunt orientati spre amonte la vanatoare) inclusiv in ape limpezi si ultra mici, adica putin adanci.

Las un exemplu din we asta, apa de 20cm:

Nu crede in tipare si vorba lui Leo Cristea, catch and release e solutia.(te poti uita pe yt la sfaturile lui si poti adapta tehnicile de fly la spinningul pe care-l practici cu rezultate certe)

Parley

Oblete
1000014288.jpg

Primii mei bibanei de pe anul acesta și primii pești prinși cu noul combo, major craft basspara bxs-662ul + shimano miravel c2000s, de care sunt tare mândru și mulțumit
Nu mai știam cum să le bag degetul .

Atașamente

• PXL_20240629_132548691.jpg
    PXL_20240629_132548691.jpg
    176,6 KB · Vizualizări: 46
  • PXL_20240629_132910127.jpg
    PXL_20240629_132910127.jpg
    186 KB · Vizualizări: 43
  • PXL_20240629_133203472.jpg
    PXL_20240629_133203472.jpg
    161,5 KB · Vizualizări: 41
  • PXL_20240629_141810821.jpg
    PXL_20240629_141810821.jpg
    168,2 KB · Vizualizări: 40

kingofbeasts

Rod Builder
Stai că nu înțeleg ….. ăla e somn canadian ?sau rumanian ??
Romanesc, ca am venit acasa scurt și-am avut timp și de 2 ieșiri la clonc ( una s-a lasat cu gherla și la a doua mi-am amintit unele secrete uitate și-am biruit :) )
Am fost chitit strict pe somn ( ca să-mi aduc aminte ce inseamna un drill adevărat ) însă n-a vrut la spinning 3 seri și-am trecut pe clonc.

Edi

Stiuca
Am pescuit la gradinita.
Desi se anunta canicula, am zis ca la umbra copacilor si prin apa nu va fi asa cald, asa ca am plecat la o partida de spinning la clean.
Ajuns pe apa, montez un vobler si la primul lanseu am cateva atacuri nefinalizate. In gandul meu zic ca astia sunt cleni de gradinita si schimb locul sa-i caut pe cei de gimnaziu sau pe parintii lor. Pana la urma s-a dovedit ca cei de gimnaziu sunt in vacanta si parintii la munca. Pesti am prins aproape la fiecare lanseu dar au fost mici si foarte mici. Cred ca doar doi dintre ei au fost sariti de 20 cm in rest doar cleni de gradinita.
WhatsApp Image 2024-07-12 at 07.04.15 (4).jpeg
WhatsApp Image 2024-07-12 at 07.04.15 (3).jpeg
WhatsApp Image 2024-07-12 at 07.04.15 (2).jpeg
WhatsApp Image 2024-07-12 at 07.04.15 (1).jpeg
WhatsApp Image 2024-07-12 at 07.04.15.jpeg

Sus