• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Romania de ieri, de azi si de maine.

Am zis ca las ziua de 1 Decembrie sa treaca pentru ca nu se cade să spun ceea ce urmează să spun atunci când se sărbătorește un ideal atat de nobil și sacrificiul atâtor români pentru a realiza acel ideal. Alte vremuri, alți români! Acuma, puțin dupa miezul noptii, imi fac curaj sa scriu. Va rog sa cititi cu mintea limpede și nu cu patimă. Consider că suntem o comunitate de oameni de o asemenea calitate încât să putem discuta orice.
Este foarte posibil ca un alt centenar al României Mari sa nu mai existe. Ca o consecință a drumului pe care merge țara și a nepăsării poporului, mai repede decat ne putem imagina, Transilvania este posibil sa încerce să își găsească propriul drum. Am intalnit acest curent separationist prin anul 1995, la nivelul elitei clujene. Era doar un subiect de discutie si atat. Apoi au inceput sa alara lideri ai acestui curent prin 1999-2000. Se discuta ideea in cercurile politice, culturale, universitare unde toată lumea era conștientă de puterea de dezvoltare a Transilvaniei singure dar din respect pentru ce inseamna Romania intreaga și pentru eroii care s-au jertfit pentru asta nimeni nu a indrăznit sa faca nici un demers in acest sens. Timpul a trecut dar ideea s-a păstrat și s-a tot amplificat odată cu degradarea clasei politice romane, odată cu creșterea contrastului economic dintre regiunile istorice ale româniei, odată cu lipsa de înțelegere și voința a decidentilor de la București. Lucrurile s-au transat in acest sens in ultimii 2 ani când elitele Transilvaniei au considerat că este prea mult si ca nu se mai poate accepta ceea ce se intampla. Poate ca unii dintre voi stiti din presa ca in urma cu cateva luni a inceput o colaborare între mai multe orașe mari din Transilvania cu scopul de a forma o zona de dezvoltare regională prin care sa poata accesa bani direct de la UE fără să mai ceară acordul Bucureștiului. Tot mai multe orașe din Transilvania doresc sa intre in aceasta asociere. Nu se face multa publicitate ci se munceste. Din acest lucru si tot sub coordonarea elitelor Transilvaniei, ieri, 1Decembrie, la 100 de ani de la marea unire s-a lansat următoarea partiție
https://www.stiripesurse.ro/amp.php?article_id=1307683
Nu se face mult tam tam ci se merge încet spre o soluție la ce se intampla acum in Romania. O sa va întrebați multi de ce.
Pentru ca Transilvania stie ca ceea ce se intampla nu prea are rezolvare la nivelul întregii Românii. Pentru ca Transilvania stie de ce este capabilă și nu poate accepta ce este lăsată să facă. Pentru ca Transilvania stie ca nu este normal ca Geza sa caute vindecare disperat pentru soția sa și stie ca are capacitatea sa isi trateze bolnavii iar celor care nu mai pot fi tratati le poate asigura un final demn. Pentru ca Transilvaniei nu i se pare normal wc-ul în fundul curții și nici cerșetorii de pe strada. Pentru ca in Transilvania exista enorm de mult patriotism dar exista la fel de mult pragmatism. Pentru ca Transilvania a inteles ca in acest moment romanul are două două variante: sa accepte și să rabde sau sa plece și să își caute un alt loc în care sa trăiască și atunci au zis ca poate solutia ii sa isi construiască aici o țară. Acuma sa ne gândim la consecințe pentru restul țării daca acest lucru s-ar intampla. Principalul motor economic ar dispărea, forta de munca din celelalte regiuni ar migra fie înafara fie spre Transilvania și discrepanța economică și ca nivel de trai între Transilvania și restul țării ar fi inimaginabilă. Acuma sa nu isi imagineze cineva ca in Transilvania totul este perfect. Are o aura destul de exagerat pusă de unii dar daca ridici acea aură găsești și destul rahat, numai ca asta nu ii greu de îndepărtat și Transilvania o poate face. O sa apara tot felul de comentarii la nivel de politic și executiv la București. Ca statul paralel ii autorul, ca ungurii, ca Soros dar astea is doar voci ale neputintei. A și apropo! Ungurii intr-o Transilvanie independenta nu ar obține niciodată nici a zecea parte din ce au obținut prin șantaj de la București. Chiar dacă demersul acum nu va avea succes lucrurile, ma tem ca nu mai pot fi întoarse. Ii o chestiune de maxim 3-4 ani pana se va întâmpla iar de la o autonomie economico-administrativa la una totală ii distanță doar de un derapaj major al Bucureștiului. Am stat mult si m-am gandit dupa ce am scris si aproape ca am vrut sa sterg textul dar il las cu speranta ca aici, pe forum, sa fie doar un subiect de discuții și schimb de idei intr-o iarnă lunga si rece.

Claudiu

Administrator
Membru personal
entru ca Transilvania a inteles ca in acest moment romanul are două două variante: sa accepte și să rabde sau sa plece și să își caute un alt loc în care sa trăiască și atunci au zis ca poate solutia ii sa isi construiască aici o țară.
Daca Transilvania a inteles, de ce a votat tot PSD? Ai pus mult suflet in scriere insa cred ca nu este posibil asa ceva. Imi si imaginam acum daca la momentul actual exista un curent superior cu aer rarefiat in Transilvania, oare ce s-ar intampla daca s-ar infaptui ce spui tu? Mi se pare putin halucinant cum se trece de la " elite" la "mult patriotism" si apoi la "autonomie" si "ungurii intr-o transilvanie independenta" . Pai acum nu mai sunt romani? Sunt unguri?. Cred ca sunt prea obosit sa discern despre ce vorbesti, insa imi e clar ca daca s-ar infaptui asa ceva... ar fi "distractie mare" sau nebunie curata. Imi doresc ca ce spui tu sa nu se intample, altfel o sa se ajunga la " No, amu ii bai" si prin gura moldovenilor, muntenilor....

Transilvania luată în ansamblu nu a fost niciodată roșie și înafara de unele cazuri izolate aici PSD nu a avut niciodată controlul. Ce s-ar intampla daca . .? Asta ii un real motiv de reflecție. Nici un Ardelean normal și integru nu isi poate dori asa ceva cu inima largă dar când nu mai vezi nici o altă soluție...Problema nu ii ce se va întâmpla dacă ci ce o sa urmeze dupa pentru ca de întâmplat se intampla. Ca mai repede ca mai tarziu. Mai are Romania puterea și luciditatea de a găsi o soluție reală sa isi rezolve problemele și să împiedice acest lucru? Asta ii intrebarea pe care trebuie sa ne-o punem serios fiecare din noi.

Problema nu ii ce se va întâmpla dacă ci ce o sa urmeze dupa pentru ca de întâmplat se intampla.
Primul pas a fost facut deja....oricum o sa fie naspa treaba daca le-o cacat la aia mintea asa ceva,nu o sa votez o asemenea petitie nici in ruptul capului dar este un pumn in figura la adresa guvernarii si-l meritau,ar fi bine sa vina si din toate partile tarii sa tremure de frica guvernul.

https://adevarul.ro/locale/sibiu/au...na-2019-1_5be23f11df52022f753bd860/index.html

Am zis ca las ziua de 1 Decembrie sa treaca pentru ca nu se cade să spun ceea ce urmează să spun atunci când se sărbătorește un ideal atat de nobil și sacrificiul atâtor români pentru a realiza acel ideal. Alte vremuri, alți români! Acuma, puțin dupa miezul noptii, imi fac curaj sa scriu. Va rog sa cititi cu mintea limpede și nu cu patimă. Consider că suntem o comunitate de oameni de o asemenea calitate încât să putem discuta orice.
Este foarte posibil ca un alt centenar al României Mari sa nu mai existe. Ca o consecință a drumului pe care merge țara și a nepăsării poporului, mai repede decat ne putem imagina, Transilvania este posibil sa încerce să își găsească propriul drum. Am intalnit acest curent separationist prin anul 1995, la nivelul elitei clujene. Era doar un subiect de discutie si atat. Apoi au inceput sa alara lideri ai acestui curent prin 1999-2000. Se discuta ideea in cercurile politice, culturale, universitare unde toată lumea era conștientă de puterea de dezvoltare a Transilvaniei singure dar din respect pentru ce inseamna Romania intreaga și pentru eroii care s-au jertfit pentru asta nimeni nu a indrăznit sa faca nici un demers in acest sens. Timpul a trecut dar ideea s-a păstrat și s-a tot amplificat odată cu degradarea clasei politice romane, odată cu creșterea contrastului economic dintre regiunile istorice ale româniei, odată cu lipsa de înțelegere și voința a decidentilor de la București. Lucrurile s-au transat in acest sens in ultimii 2 ani când elitele Transilvaniei au considerat că este prea mult si ca nu se mai poate accepta ceea ce se intampla. Poate ca unii dintre voi stiti din presa ca in urma cu cateva luni a inceput o colaborare între mai multe orașe mari din Transilvania cu scopul de a forma o zona de dezvoltare regională prin care sa poata accesa bani direct de la UE fără să mai ceară acordul Bucureștiului. Tot mai multe orașe din Transilvania doresc sa intre in aceasta asociere. Nu se face multa publicitate ci se munceste. Din acest lucru si tot sub coordonarea elitelor Transilvaniei, ieri, 1Decembrie, la 100 de ani de la marea unire s-a lansat următoarea partiție
https://www.stiripesurse.ro/amp.php?article_id=1307683
Nu se face mult tam tam ci se merge încet spre o soluție la ce se intampla acum in Romania. O sa va întrebați multi de ce.
Pentru ca Transilvania stie ca ceea ce se intampla nu prea are rezolvare la nivelul întregii Românii. Pentru ca Transilvania stie de ce este capabilă și nu poate accepta ce este lăsată să facă. Pentru ca Transilvania stie ca nu este normal ca Geza sa caute vindecare disperat pentru soția sa și stie ca are capacitatea sa isi trateze bolnavii iar celor care nu mai pot fi tratati le poate asigura un final demn. Pentru ca Transilvaniei nu i se pare normal wc-ul în fundul curții și nici cerșetorii de pe strada. Pentru ca in Transilvania exista enorm de mult patriotism dar exista la fel de mult pragmatism. Pentru ca Transilvania a inteles ca in acest moment romanul are două două variante: sa accepte și să rabde sau sa plece și să își caute un alt loc în care sa trăiască și atunci au zis ca poate solutia ii sa isi construiască aici o țară. Acuma sa ne gândim la consecințe pentru restul țării daca acest lucru s-ar intampla. Principalul motor economic ar dispărea, forta de munca din celelalte regiuni ar migra fie înafara fie spre Transilvania și discrepanța economică și ca nivel de trai între Transilvania și restul țării ar fi inimaginabilă. Acuma sa nu isi imagineze cineva ca in Transilvania totul este perfect. Are o aura destul de exagerat pusă de unii dar daca ridici acea aură găsești și destul rahat, numai ca asta nu ii greu de îndepărtat și Transilvania o poate face. O sa apara tot felul de comentarii la nivel de politic și executiv la București. Ca statul paralel ii autorul, ca ungurii, ca Soros dar astea is doar voci ale neputintei. A și apropo! Ungurii intr-o Transilvanie independenta nu ar obține niciodată nici a zecea parte din ce au obținut prin șantaj de la București. Chiar dacă demersul acum nu va avea succes lucrurile, ma tem ca nu mai pot fi întoarse. Ii o chestiune de maxim 3-4 ani pana se va întâmpla iar de la o autonomie economico-administrativa la una totală ii distanță doar de un derapaj major al Bucureștiului. Am stat mult si m-am gandit dupa ce am scris si aproape ca am vrut sa sterg textul dar il las cu speranta ca aici, pe forum, sa fie doar un subiect de discuții și schimb de idei intr-o iarnă lunga si rece.
Daca e adevarat ce spui e cea mai periculoasa chestie pe care am auzit-o in ultimul timp. Atat prin prisma faptului ca eu cunosc mediul academic dintr un mare oras ardelenesc, sunt jumatate ardelean, am facut facultatea la stat in Ardeal si multe altele. Eu asa ceva nu am auzit. In schimb am auzit incepand din 1996 parerile astea dihotomice cine e primul Ardealul sau celelalte provincii...Atunci am luat o ca pe o discutie universitara si practic am crezut ca parerile sunt patriotard expuse. Si eu necopt fiind ziceam ca orasul meu comparabil cu cel transilvan de adoptie era mai rasarit. Atunci asa era intrucat economic statea foarte bine. Acum e la limita supravietuirii. Ce vreau sa spun discutia de atunci ca si asta de care spui acum, maturizandu ma intre timp, releva o problema falsa. Adica in loc ca provinciile romanesti sa investeasca intre ele isi fac concurenta intre ele. Iar asta, trecand de aburii rarefiati ai elitelor din ambele parti nu face decat sa contureze atat lipsa elementara de cunostinte si a unora si a altora. Iar exemplele sunt la indemana. Autostrada Iasi Tg Mures a plecat de la o initiativa pur moldoveneasca. Elitele transilvanene se perinda la fel de mult politic ca si ceilalti la putere Rus, Boc, samd, dar nimic in plus pentru Romania. De necontestat ca acum Transilvania este acum o alta tara din multe puncte de vedere. Dar, de ce nu trage si pentru nefericitii din celelalte provincii? Care nu au norocul sa aibe Occidentul in coasta ci rusii, ucrainenii si bulgarii? Si mai trebuie inteles ceva faptul ca Transilvania s a dezvoltat uimitor este ca multi au "imigrat" din vechiul Regat catre Transilvania. Consider ca acele discutii elitiste, daca exista cu adevarat nu sunt altceva decat niste basini. La propriu.

Eu zic sa luati "stirile" care apar pe "stiri pe surse" cu mare grija si discernamant. In plus, tot ce incepe cu ȘOC... nu ar trebui considerat stire serioasa.
Mai spuneam in alta parte ca daca in Romania lucrurile ar merge bine, etnicii maghiari nu ar mai avea nicio problema si nu ar mai cere autonomie (autonomie care ar fi un gen de Lichtenstein). Ca si intr.o familie, toate problemele incep de la lipsa de bani.
Divortul nu e o rezolvare a problemelor, ci o schimbare a lor. Scapi de sotul care se duce prea des la pescuit si nu.ti ia farduri cand vrei si.l schimbi cu unul betiv sau sadic care.ti face machiaj permanent.
Puterea economica a Transilvaniei consta in resurse, nu in prelucrarea lor si multi dintre cei din sud au dormit pe strada (la manifestatii) sa apere Rosia montana care nu e in sud.
Politicienii guverneaza de la Bucuresti, e adevarat, dar ei vin de peste tot la capitala, si nu Bucurestiul ii schimba ci mai degraba se aduna cu cine se aseamana de peste tot intr.un loc comun.
Eu zic ca e o falsa problema si am asa un sentiment ca ciniva cu accient grieoi se gandeste ca mai usor inglobezi (invadezi) o regiune care se dezice de intregul european, decat un Stat Membru cu drepturi si legaturi diplomatice.

AlexH

Moderator
Membru personal
dorința de a se autoguverna în interiorul României
Asta ii o aiurealea asemanatoare cu multe altele care le aud de 2 ani incoace, in orice domeniu. Pur si simplu oameni care nu discern cand fac afirmatii.
Pai regiunea Transilvania nu face parte din teritoriul Romaniei? Romania ca stat nu are un guvern? Acest guvern (si parlament, ca pana la urma vorbim de cei care conduc) ca vrem sau nu este format din oameni care se trag de peste tot. Pai atunci daca Transilvania vrea autogurvernare, nu are cum sa o faca in interiorul Romaniei. Da... poate ca am luat-o la propriu, dar tot la prorpiu a fost facuta si unirea acum un secol.
Sa nu mai vorbesc ca in 3 judete transilvanene, daca te plimbi asa pe strada vorbind romaneste risti sa fi luat la misto si la rost. Asa ca daca nici regiunea care vrea "autoguvernare" nu e unita...
Eu unul promit sa emigrez daca se va intampla asta!

Din pacate toată această problemă exista, este reală și nu este zvon. Acea asociere între orașe mari doar din Transilvania exista și se lucrează la proiecte de finanțare europeană comune. Unele au fost și depuse din cate am inteles. Clujul a obținut deja multe finanțări fără amestecul Bucureștiului și mai are încă o grămadă de proiecte pregătite. Din cate am inteles și între această zonă de dezvoltare transilvană si Bruxelles au avut loc discuții și idea este agreată și acolo. Aceasta rupere economică de București exista și problema nu este ca aceasta zona istorică luptă împotriva Bucureștiului și se zbate pentru a pastra o relatie cat mai apropiată de Europa.problema reala este de ce nu fac și celelalte zone același lucru. Se lucreaza in acest moment la o vizită a Papei pentru anul viitor și se pare ca ea va fi doar in orasele din Transilvania nu și la București. Uitati-Va pe acea partiție lansată ieri cate voturi a adunat în doar 24 de ore si asta fara nici o reclama. Astea nu is zvonuri ci lucruri palpabile. Transilvania ii recunoscut in acest moment ca cel mai mare și vandabil brand pe care îl are Romania. Romania nu trebuie și nu poate sa piardă Transilvania și asta sta in puterea tuturor românilor din celelalte zone care trebuie sa faca un efort laturi die cei din Transilvania și să schimbe din temelii majoritatea oamenilor din toate instituțiile centrale de conducere.
Aici ii dovada ca nu sunt zvonuri
http://gazetadecluj.ro/cluj-napoca-timisoara-oradea-si-arad-au-format-alianta-vestului/
https://m.adevarul.ro/locale/cluj-n...curesti-1_5bc086bfdf52022f756f9791/index.html

Ultima editare:
Multi inca nu inteleg ca,lucrurile se schimba repede in Transilvania,oameni au obosit sa astepte si vor ceva al lor dupa atatia ani munciti pe dincolo iar fraza "vrem o tara ca si dincolo" este pe buzele tuturor.
Inca stau si ma intreb de unde fluxul asta mare de straini veniti si stabiliti in aceasta zona,sa fie atat de rau cum se vorbeste......mie unu imi place,ficamea deja vorbeste in germana pe wattsapp si la scoala cu o colega din Germania stabilita aici asa cum faceam eu cu ani in urma cand eram copil si mergeam la gradinita cu program in limba germana si invatam de la copii sasilor germana....

Acest curent al autonomiei exista si a existat intodeauna in regiunile transilvaniei(ardeal,banat). Uneori rostit vehement alteori timid l am auzit toata copilaria si l am perceput ca si o pedeapsa/amenintare maxima indreptata impotriva metehnelor vechiului regat. Revolutiile pasoptiste au avut character diferit in diferitele provincii romanesti si una in special particulara in banat.Aici revolutionarii romani nu s au batut nici cu turcii nici cu ungurii (acesta au inceput sa creasca numeric dupa 1850 in Banat) ci cu...sarbii.In urma razboaielor ruso turce de la sf sec 18 o populatie sarbeasca numeroasa a migrat pe teritoriul banatului (intelegere intre sarbi si casa de habsburg) si momentul 1848 gaseste banatul sub "hegemonie" sarba.Revolutionarii romani condusi de Eftimie Murgu,un mentor de altfel al revolutionarilor pasoptisti din toate provinciile romane,au pus mana pe arme impotriva sarbilor.Acest Eftimie Murgu propunea nu "unirea cu tara" ci o "Federatie A Statelor Dunarene" bazata pe realitatile socio economice ale regiunii.Intr un fel a fost un mare vizionar,scos din cartile de istorie de Iorga care l a etichetat drept un "tradator".Sarbii au fost si sunt un popor foarte "autoritar" in zonele lor de influenta (si nu numai ei) de aceea cred ca unele din problemele care au dus la faramitarea iugoslaviei se pot regasi si la noi(PSD sud).Asa cum Slovenii cu traditie austroungara au fost primii iesiti, asa si transilvanenii invoca uneori aceste mici/mari diferente de" scolarizare" (orientala-vechiul regat,occidentala-transilvania).Aceasta tema cu care m am nascut pot zice, este pentru mine una de dezbateri si conflict interior dintotdeauna(si cand ma supar pe nevasta care e din Severinconsolat) dar ideea autonomiei incepe din ce in ce in mintea mea sa semene cu situatia celor ce emigreaza ca n au incontro. ..este/poate fi justificata ca o solutie temporara ,dar eu cred ca acest "curent" unionist care acum este in derulare si care inca nu s a DEFINITIVAT e mult mai complex si mai frumos decat cel al autonomiei, de aceea e si mai greu de realizat.Cred ca incet incet visul lui Maniu cu Romania Mare avand ca locomotiva Transilvania se va realiza cu greu,cu inca o locomotiva atasata,UE.
Populatia romaneasca din zona mea (Banatul de munte) a fost 200 ani sub ocupatie austriaca fiind remodelati (fara voia lor initial) si doar pe ici pe colo in punctele "esentiale"(economice) dar fondul romanesc nu a putut fi in departat.
Cand merg la Severin imi aduc aminte ca exista si Valea Timocului unde oamenii au exact acelasi grai si obiceiuri ca in Banatul meu de munte si ma gandesc cum se poate aceasta asemanare izbitoare avand totusi separatia unui judet.Asa ca mie imi ramane sa povestesc,sa conving si sa educ cat pot pe "ailalti" despre ai " mei"si pe ai "mei "despre "ailalti".

Asta este ceea ce nu inteleg cei din restul Transilvaniei. Ca acest model, mod de viață, fel de gândi nu trebuie condamnat ci împrumutat și în restul țării dar in calea acestui lucru sta o diferenta mare de educatie si mentalitate Transilvania si-a pastrat mult din ordinea si educatia vestica venita cu austro-ungarii in timp ce in sud si est au fost foarte puternice influentele ruse si turcesti si din pacate s-au pastrat .

wdec252002
Parca ai avea dreptate.e doar parca pentrtu că realitatea te cam contrazice.a fost marele transilvănean Boc în fruntea țării și a făcut un mare fas.un lingău și atât.si ghici ce,Iohannis e tot de al vostru...apa de ploaie.cand și a luat Dragnea avânt,parca asta de la Iași a fost unul dintre puținii care l au criticat și a riscat totul.ce făceau marii transilvăneni in timpul asta?daca erați ca olandezii poate as fi crezut că o să faceți o mare ispravă singuri,dar așa sunteți doar...niste români ca și noi.si atat

Si Chirica si Grindeanu al meu au stat/pornit la masa cumetriilor inainte sa se" inflameze" toti datoreaza totul Partidului. ..ei sunt ca si corsarii care strang bani pt postul de guvernator de caraibe la batranete...in plus e la moda mai nou cu "dizidentii" din PSD.Firea s o fi inhaitat cu Merkel te pomenesti de l a fautat pe Dragnea?

Asta e exercising de demolare a exemplului personal despre care vorbeamcrybaby

Așa e...

Am pescuit si din barca si din caiac. Caiacul limiteaza mult mobilitate in timpul pescuirului si trebuie sa fii atent la echilibru. Este usor, se pune usor si repede pe apa si ai viteza de deplasare buna.
Ovi din ce caiac ai pescuit...?

wdec252002
Parca ai avea dreptate.e doar parca pentrtu că realitatea te cam contrazice.a fost marele transilvănean Boc în fruntea țării și a făcut un mare fas.un lingău și atât.si ghici ce,Iohannis e tot de al vostru...apa de ploaie.cand și a luat Dragnea avânt,parca asta de la Iași a fost unul dintre puținii care l au criticat și a riscat totul.ce făceau marii transilvăneni in timpul asta?daca erați ca olandezii poate as fi crezut că o să faceți o mare ispravă singuri,dar așa sunteți doar...niste români ca și noi.si atat
Pai ce sa faca Boc sau cei din opozitie ,cand ajung la putere trebuie sa plateasca datoriile facute de PSD. Nu vedeti ca ne invartim in cerc de atatia zeci de ani ? Vine PSD-ul si face pomeni electorale ,impumutand si impovarand bugetul, dupa care vin ceilalti si trebuie sa plateasca datoriile . Acum sa nu se inteleaga ca aia din acutala opozitie sunt sfinti, dar macar nu sunt la fel de iresponsabili ca astia care ne conduc acum si dupa parerea mea, dupa ce ca eram in urma Europei, astia ne-au tras mai jos cu cel putin 20 de ani.