Rulmentii in mulinetele de baitcast .

Espasia

Somn
Buna ziua,

Mi-am permis totusi sa deschid un topic cu acest subiect, deoarece de multe ori, cauti ceva anume intr-un topic si constati totusi ca este cam varza acolo.
De aceea am evitat sa pun acest subiect in topicul "Mulinete de Baitcasting", deoarece acolo s-au adunat o groaza de informnatii super ok, dar nestructurate si un "surf" prin acel topic te duce la.......capzid

Ce doresc sa subliniez aici, este generat de un video ce a aparut pe youtube pe un site unde eu sunt abonat, si doresc sa comentez acel video.

Atentie, nu o fac la modul critic, ci este o analiza totusi bazata si pe experienta personala. Dar si parerile si concluziile sunt tot personale, si bineinteles ca nu ma pot compara cu tipul ce sustine acel canal de youtube, este super ok d.p.m.d.v.
Mai ales ca prin mana lui au trecut destule moristi, si stie de multe ori ce zice. Dar parca nu analizeaza putin tehnic (cum fac altii sa caute explicatii la diverse chestii) uneori trage concluzii mai mult sau mai putin false
Link-ul este aici.

Dupa ce urmariti postarea, am postat si observatiile mele im....pertinente....

Revenind la titlul topicului si la videoul la care fac trimitere, va spun ca fac aceasta postare si datorita multor intrebari din partea dvs, atat personal la telefon, prin mesageria forumului sau chiar prin intrebarile ridicate in cadrul topicelor.

Sa incepem:

Imi place ca a inteles sa faca testele cu rulmenti pe mulinete dedicate stilului BFS (Bait Finesse Sistem).
De ce? Fiindca dupa multi ani, si eu am ajuns la concluzia ca la o mulineta din gama de pret medie sau top, folosita cu naluci de 7....10 g in sus, nu este asa stringent sa "tunezi" morisca cu rulmenti performanti. O curatare buna si o ungere cu un ulei adecvat face tot ce trebuie.
La BFS este deja altceva. Eu asa zic, si asa simt. Acolo recomand rulmenti foarte buni, daca se poate hibrizi-ceramici.

De asemenea nu prima data, tipul subliniaza ca mulinetele ce sunt facute pentru piata japoneza - in special Shimano- au rulmenti superiori fata de "suratele" lor vandute in USA sau UE.
Si da, pot confirma acest lucru. Se invart mai bine cei vanduti in moristile JDM decat in moristile ce le cumperi din USA sau UE.

Asta am vazut-o pe ce mulinete am eu, cu acesti rulmenti:
  • Shimano Conquest BFS
  • Shimano Metanium MGL
  • Shimano Metanium DC
  • Antares
  • Antares DC
Si rulmentii pe care i-am avut pe mulinete sa zicem "non JDM" nu aveau acel"scut" de protectie din metal negricios (remarcat si de tip in mai multe randuri in diverse video-postari ale lui).
Scuturile erau stralucitoare ca si rulmentul in sine - (nu stiu terminologia la calea de rulare la rulmenti..... scuzati-mi ignoranta jos palaria)

Acest rulmenti "mai slabi" i-am gasit pe
  • Shimano Chronarch e201
  • Shimano Chronarch Ci4+
  • Shimano Curado i150
  • Shimano Curado k200
Observatie: Fac trimitere la moristile Shimano pe care le-am avut sau le detin acum.
Voi aminti si de Abu Garcia.
Despre Daiwa, tac chitic, caci nu stiu nimic. Iar cele chinezesti, nu ma pronunt, deoarece am avut doar o experienta in acest sens.

Revenim:

Ce pot "reprosa" este ca nu foloseste fir textil. Dar mono-ul este mult mai ieftin si foarte folosit in USA, impreuna cu fluorocarbonul. Asta i-ar fi permis lansari mai lungi si rezultate mai "consecvente".

Alt aspect este ca compara rulmentii Shimano de "stoc" cu chinezisme. Nu cu rulmenti Ceramici-Hibrizi ai firmelor de renume, consacrate si stiute. BOCA, HedgeHog Studio, ZPI, etc.
Rulmenti ceramici-hibrizi se numesc asa deoarece bilele sunt ceramice, iar calea de rulare este fabricata din otel.

In videoclip spune despre rulmentii hibrizi AIR-BFS. Da, poate cei chinezesti sunt hibrizi. Dar HEDGEHOG Studio - la care face trimitere tipul - NU FACE RULMENTI CERAMICI HIBRIZI din gama AIR-BFS sunt in intregime din otel. Uitati la descrierea lor in link-ul urmator:

Citez din acest site: "The super micro ball, which is feature of AIR bearing, is high-precision stainless-steel. The rotation is very smooth and silent." Deci nicidecum nu zic de Ceramici-hibrizi.
Si eu era sa ma peștesc cand am luat primii rulmenti de la ei, ptr moristile mele BFS. - Aldebaran BFS si Abu Garcia LTX8-BF8. Am vrut sa iau AIR-BFS, apoi am vazut ca sunt otel si am luat gama Hibrid Ceramic.

vezi link: https://www.hedgehog-studio.co.jp/product-list/358

Deci dintr-o familie (ptr o familie de moristi) ai trei optiuni: Hibrid Ceramic, Hibrid Ceramic HD (Heavy Duty) si AirBFS.

Daca rulmentii chinezoți de tip AIR-BFS erau ceramici atunci este corect experimentul facut de el, altfel compară rulmentii "stoc" Shimano cu altii chinezesti tot cu microbile.

Desi el la un moment dat spune despre rulmentii chinezesti vs HedgeHog Studio : " eu cred ca sunt la fel" si de ce sa dai 27 USD +Drum+Taxe, cand poti lua de pe AliExpress cu 10....15 USD . Un rahat și-un peștișor....
Va spun ca nu este asa, never ever. Si asta dintr-un experiment facut de mine in curte. Vezi la sfarsit descriere experiment.

Asadar eu consider foarte ok testele facute, dar........cu semne de intrebare.........
In schimb ajungem aproximativ la aceleasi concluzii:

Daca ai o morisca buna de all-around nu se merita sa pui rulmenti ceramici.
Daca mergi cu o mulineta light (de ex. ABU Garcia MGXTream, MGX sau ALX, sau alte ABU scoase de piata japoneza, sau Shimano Aldebaran seria 50/51 sau Aldebaran MGL seria 30/31, sau alte marci echivalente) eu zic ca merita sa pui rumenti hibrizi ceramici. (De ex Abu Garcia MGXTream vine gata echipat cu asemenea rulmenti pe tambur).
Iar in cazul BFS pe anumite modele zic ca merita pe deplin . Aici ma refer la familile BFS de la AbuGarcia unde eu le-am pus BOCA. Am avut Ceramici HedgeHog Studio pe Aldebaran BFS si nu am simtit imbunatatire fata de rulmentii originali. De aceea la Conquest BFS nu am mai pus rulmenti ceramici. Adica se respecta ce zicea si tipul.

Eu cred ca rulmentii originali Shimano sunt mai ok decat rulmentii originali Abu Garcia. Nici astia din urma, nu sunt rai, dar parca..... De aceea pe moristile mele Abu ptr Light si BFS am ceramici hibrizi.

Si acum experimentul chinezot:

Cumpar o mulineta BFS Haibo-Steed. Care la pachet venea si cu un set de rulmenti "portocalii", ceramici.

Cu rulmentii originali.....dezastru. Cu rulmentii chinezesti ceramici, ok. Apoi am pus rulentii originali de la un AbuGarcia BFS (Modelul LTX-BF8). Mai bine decat cu chinezestii ceramici. Apoi am pus BOCA ceramici. Mda, deja era altceva.
As fi tinut mulineta daca era putin mai bine finisata si facuta. Am ineles ca altele au fost ok. Asta a mea, nu mi-a facut o impresie buna.

Sper ca s-a inteles ce naiba am vrut sa zic aici. Caci eu citesc a doua oara si......gandescccc
Desi multe review-uri sunt foarte ok, ce ne dau multe informatii, parca totusi experienta proprie este cea mai pertinenta cale in a trage - pentru noi - o concluzie.
Repet, nu vreau sa critic ceea ce zice tipul, dar uneori mai si greseste.....
Ca sa nu va spun cu franele magnetice.....ce se pot up-grada. bucuriemare......Si la alea, tipul a cam chifalt-o, desi i-am scris special un mail, cu poze, desene, explicatii tehnice si ii explicam cam pe unde greseste ei, dar si ce experienta am eu, ce am incercat si constatat....Dar nu cred ca l-a interesat.,habarnam

In Incheiere concluziile:
Nu merita sa pui rulmenti super buni peste tot
Review-urile, desi au o dorinta de a aduce informatii corecte si concluzii ok, uneori nu prea le iese.

Asta este.

O seara placuta tuturor
Cu Stima,

adiwolf

Moderator
Membru personal
taticule.....................
plicitiseala mare la unii care..................hmm, ma abtin dar stie el ce vreau sa spun!!! naughty roflmaooo

Sami

Salau
Acesta este unul din motivele,nu cel mai important desigur,pentru care utilizez mulinetele Daiwa. Au niste rulmenti din fabrica atat de buni incat nu simti nevoia de tuning,cel putin la Daiwa Zillion. Ady chiar a schimbat la un Zillion,a pus Boca si tamburul se invartea mai putin decat cu cei originali.
Este adevarat ca nu folosesc Bfs,dar sunt foarte multumit de ccea ce ofera.
Espasia,
Daca vrei sa intri si pe taramul Daiwa imi poti spune si iti trimit doua trei mulinete la teste sa faci o comparatie obiectiva, de dragul artei pescuitului si a pescarilor care vor sa incerce acest stil.
Sunt convins ca ar ajuta multi pescari concluziile tale.

Edi

Salau
In concluzie daca vreti sa schimbati rulmentii stoc dintr-o mulineta de baitcast folositi rulmenti de la BOCA BEARING. Eu mi-am schimbat rulmentii de la tambur in 2buc CRONARCH MGL si clar se vede o imbunatatire in lungimea lansarii. Singura problema e ca sunt mai zgomotosi pentru ca nu trebuie gresati. Pentru BFS-uri nu pot sa ma pronunt pentru ca pe UL folosesc mulineta de spinning. Din punctul meu de vedere nu merita baitcast pe UL decat daca vrei sa te chinui.

Espasia

Somn
taticule.....................
plicitiseala mare la unii care..................hmm, ma abtin dar stie el ce vreau sa spun!!! naughtyroflmaooo
Mda.....ieri la 12.00 a inceput sa asfaleze strada unde am firma. Si a trebuit sa plecam......Astazi continua, asa ca, daca nu as avea treaba pe aiurea, direct direct as fi fugit la un pește

Espasia,
Daca vrei sa intri si pe taramul Daiwa imi poti spune si iti trimit doua trei mulinete la teste sa faci o comparatie obiectiva, de dragul artei pescuitului si a pescarilor care vor sa incerce acest stil.
Sunt convins ca ar ajuta multi pescari concluziile tale.
Multumesc mult de tot Sami , o sa tin cont de asta. Multumesc.

Espasia

Somn
In concluzie daca vreti sa schimbati rulmentii stoc dintr-o mulineta de baitcast folositi rulmenti de la BOCA BEARING
Eu nu spun ca sunt "The Best" Dar fiecare face cum crede. Boca Bearings recomanda sa ii ungi. Ptr zgomot. Dar si ceilalti furnizori o fac.

uite aici:

PS. Nici eu nu ung rulmentii ceramici, si nu ma deranjeaza zgomotul la lansare sau recuperare. Ce am constatat ca HedgeHog Studio neunși sunt mai zgomotosi decat BOCA neunși ( la care nu am pus protectia portocalie)

Din punctul meu de vedere nu merita baitcast pe UL decat daca vrei sa te chinui.
Dupa ce te inveti, sa lansezi suficient de bine, dar mai ales suficient de precis, sincer nu te mai chinui absolut deloc. Cel putin eu nu ma chinui. Pot spune ca ma chinui cu echipamentiul de spinning. Durereeee
Dar fiecare cu parerea lui.

Cu stima.

Edi

Salau
Eu nu spun ca sunt "The Best" Dar fiecare face cum crede. Boca Bearings recomanda sa ii ungi. Ptr zgomot. Dar si ceilalti furnizori o fac.

uite aici:

PS. Nici eu nu ung rulmentii ceramici, si nu ma deranjeaza zgomotul la lansare sau recuperare. Ce am constatat ca HedgeHog Studio neunși sunt mai zgomotosi decat BOCA neunși ( la care nu am pus protectia portocalie)

Dupa ce te inveti, sa lansezi suficient de bine, dar mai ales suficient de precis, sincer nu te mai chinui absolut deloc. Cel putin eu nu ma chinui. Pot spune ca ma chinui cu echipamentiul de spinning. Durereeee
Dar fiecare cu parerea lui.

Cu stima.

Nu am o problema nici cu spinning-ul nici cu cast-ul. Echipamentul meu este compus astfel:
- UL, L, ML, M - spinning
- M, MH, H - casting
E drept ca inca nu am pus mana pe un combo de cast UL care sa ma dea pe spate. Nu se stie niciodata.

Apropo de uns rulmentii ceramici, BOCA BEARING recomanda folosirea rulmentilor neunsi, dar au un ulei dezvoltat special pentru asaceva. Totul tine de preferinte.

Cu stima.

Edi

Salau
Tot capitolul dezvoltat de "The Reel Test" site, ptr rulmenti.

Enjoy

Multumesc,
Cred ca la vremea cand am decis sa schimb rulmentii stoc cu ceramici le-am studiat pe toate. O sa le revad cu placere. Pana la urma fiecare stil de pescuit (spinning vs casting) are plusuri si minusuri. Totul este sa te impaci cu ele.

Espasia

Somn
Primul il folosesc la pastrav/clean pe rau cand nu pescuiesc din barca, si merg pe apa in sus .
Celelalte doua cand sunt in barca, pe lac/rau.

Screenshot 3.jpg

Espasia

Somn
Asta si vreau,sa vada cum sunt si Daiwa,sunt sigur ca si-ar achizitiona cel putin una apoi.

zimbettt

Sami, am fost pe punctul sa cumpar din nou Daiwa - asta dupa ce m-am instruit vreo 3 ani pe casting. Aparusera cele HLC (hyper Long Cast). Parca si Tatula dar si Zillion.
Poate iti mai amintesti, ma spus de cateva ori, am avut chiar la inceput doua Tatula 100, primul model, de care unii se plangeau (doar cei din USA) ca le "pileste" line-guide-ul TWS. Mine nu mi s-a intamplat.
Le pusesem si rulmenti Ceramici. Nu eram instruit bine in casting, si le-am vandut, zicand ca.......
Apoi am trecut pe Shimano si mai ales ABU. Apoi mai ales Shimano.
Tot cu ochiul imi facea si Daiwa T3. Nu T3 Ballistic. La BFS nu m-am bagat cu Daiwa, fiindca producatorul Daiwa nu recomanda folosirea firelor textile - deformeaza tamburul - Si de aceea am trecut pe ceilalti. Apoi ma uitam la Steez. Citisem si vazusem lucruri foarte ok despre ea. Mai ales mi-a placut comparatia "teardown" intre Abu MGXTream, Antares si Steez. Adica navele amiral de la cei trei. Dar mi-a placut si comparatia si review-ul cu distantele de lansare. Mi-a placut mult ultimul steez (CT) dar si ultimul Antares. Care amandoua aveau cam aceeasi marime (aprox 70).
Dar oricand mi-ar face placere cand ne intalnim sa povestim. nnnoroc. Poate avem acest noroc. Nu?!?!
Dar ce stiu este ca tu ai avut mai multe branduri, si ne poti impartasi parerea ta despre Daiwa, mult mai bine (zic eu din ce stiu) decat multi dintre noi. jos palaria.

octavio79

Black Bass
Pe lângă poveștile despre rulmenți Espasia mia pus si ceva magneti la un Abu Garcia ALX. Meserie mulineta asta mai ales ca nu e prea scumpă si se lucrează superb cu ea. Este corpul la MGX care e super robustă si palmabilă însă are corpul de aluminiu si in rulaj e mai strânsă. O am pe recuperare 6:4/1 si la cat e de mică are o forță excelentă.
Espasia la ALX a ta iau schimbat si rulmenții?? A mea o pescuiesc cu originalii si aruncă f bine deocamdată

Espasia

Somn
Espasia la ALX a ta iau schimbat si rulmenții?? A mea o pescuiesc cu originalii si aruncă f bine deocamdată
Da, ca si asa stateau degeaba. Rulmentii. Si aia - ABU revo ALX, care am luat-o de la spaniol, i-am schimbat si discurile de frana, caci erau varza.
Acum merge impecabil. O am pe un bat medium ca si actiune, undeva 7-20g. Ea merge perfect. O tin de Delta cand merg, si dau cu ea si la bibani, si la avat, si la stiuca cu linguri usoare si portante.
Chiar ca am prea multe combo-uri. Da nu imi vine sa le dau.......naughty roflmaooo nanana

ALX este de fapt un MGX gen1 dar cu frana magnetica. Cu 10 pastile. Chiar este superba, cu frana magnetica.

Sami

Salau
zimbettt

Sami, am fost pe punctul sa cumpar din nou Daiwa - asta dupa ce m-am instruit vreo 3 ani pe casting. Aparusera cele HLC (hyper Long Cast). Parca si Tatula dar si Zillion.
Poate iti mai amintesti, ma spus de cateva ori, am avut chiar la inceput doua Tatula 100, primul model, de care unii se plangeau (doar cei din USA) ca le "pileste" line-guide-ul TWS. Mine nu mi s-a intamplat.
Le pusesem si rulmenti Ceramici. Nu eram instruit bine in casting, si le-am vandut, zicand ca.......
Apoi am trecut pe Shimano si mai ales ABU. Apoi mai ales Shimano.
Tot cu ochiul imi facea si Daiwa T3. Nu T3 Ballistic. La BFS nu m-am bagat cu Daiwa, fiindca producatorul Daiwa nu recomanda folosirea firelor textile - deformeaza tamburul - Si de aceea am trecut pe ceilalti. Apoi ma uitam la Steez. Citisem si vazusem lucruri foarte ok despre ea. Mai ales mi-a placut comparatia "teardown" intre Abu MGXTream, Antares si Steez. Adica navele amiral de la cei trei. Dar mi-a placut si comparatia si review-ul cu distantele de lansare. Mi-a placut mult ultimul steez (CT) dar si ultimul Antares. Care amandoua aveau cam aceeasi marime (aprox 70).
Dar oricand mi-ar face placere cand ne intalnim sa povestim. nnnoroc. Poate avem acest noroc. Nu?!?!
Dar ce stiu este ca tu ai avut mai multe branduri, si ne poti impartasi parerea ta despre Daiwa, mult mai bine (zic eu din ce stiu) decat multi dintre noi. jos palaria.

Sincer, Daiwa Tatula in primele serii nu m-au atras foarte mult,am folosit cateva din serii mai recente,insa le-am dat,una singura o mai am si nici nu o vad plecata curand,este cea de care v-am mai povestit ,Tatula hd custom,aproape de pret ca Zillion,manivela de 100 mm,o adevarat a bestie.Nu spun ca nu sunt bune,dar le lipseste ceva fata de seria mea favorita,Zillionul.
T3(cea cu magforce ) daca vrei o am luata de noua,inca nu am apucat sa o pescuiesc,am pus-o pe un bat de voblere si cum INCA nu am ce imi trebuie(prietenii stiu de ce),sta cu fir nou nout pe lanseta,dar va veni si vremea ei,deci o putem include pe lista daca vrei sa iti trimit ceva la teste :)
Zillionul normal mi-a placut mult,mulineta solida ,model TWS 100 hl parca,am laudat-o atat de mult incat si-a luat si amicul Octavio una si s-a convins ca este mai puternica decat Metanium,suratele mai mici Zillion sv sunt foarte ok ,dar recomandarea mea pentru naluci pana in 30 grame,nu sunt ca zillionul de 100,parca sunt niste Tatula putin mai rafinate.
Una din piesele de rezistenta pe care o am este Ziilion hd,dat fiind si conditiile in care pescuiesc,este o mulineta cu manivela de 100 mm,knoburi de eva,rulmenti calitativi,9 CRBB din 11,tambur free floating care face toti banii,corpul si side plate-ul din aluminiu,zic ei.
Este doua bestie din colectie,este si cu rotatie mica si e bestiala pe lanseta Evergren Gunslinger,sunt casatoriti pe vecie :)
Ultima in colectie este Steez A ,dar pe care am mangaiat-o doar,nu am apucat sa o pescuiesc,insa la cum pare la rece trebuie sa fie deosebita,e prima din arsenal cu click ,o voi folosi pe xRay 736 cu jiguri pana in 30 grame maxim,bineinteles ca are manivela schimbata.
De altfel ,manivela este foarte importanta oentru mine,sa fie mare,cu rulmentii nu ma agit,dar manivela e musai.
Din pacate,nu pot face comparatii cu mulinetele de la alte firme pentru ca a trecut ceva timp de cand nu am mai folosit mulinetele de la Shimano de exemplu,iar cele care le-am folosit eu sunt mai vechi comparativ cu ce folosesc de la Daiwa,iar comparatia nu ar mai fi utila, tehnologiile fiind diferite.
Poate ne vom intalni pe undeva la o partida de pescuit si putem analiza,compara,testa practic cu aceleasi mulinete pe aceleasi lansete ca sa fie concluziile corecte,lansari de catre aceeasi persoana,asa de amorul artei pentru discutiile de pe forum,sa avem ce sa dezbatem aici in perioadele in care nu pescuim :)

Sus