salau la gume pentru incepatori

CataM

Biban
Am promis ca incep cu intrebarile. Daca nu e cu suparare, as dori sa trec in revista cu ce am ramas eu pina acum din lecturarea pe acest forum (legat de echipamentul pentru salau pescuit la gume), apoi as mai face vreo doua intrebari despre abordarea apelor din zona mea (Deva).

Asadar, incep cu apele pe care vizez sa incerc pescuitul la salau cu gume: Muresul, intre Simeria si Ilia (+/-), lacul Cincis si lacurile depe Raul Mare in zona Hateg. Pescuit depe mal, ca nu am barca.
Date fiind aceste conditii, eu am inteles ca as avea nevoie de o lanseta undeva la 2.25-2.55m (2 bucati), care sa arunce undeva la 1/4-1 oz (7-25gr - probabil cele inscriptionate 10-30gr.), de putere MH (6-12lb) si actiunea fast. Ca buget, as zice undeva la 100 E, cel mai convenabil ar fi sa cumpar dela SH (adica o lanseta de 5-600 lei la pret sub 100 E). Ca fir, textil ar trebui sa fie. Ce mi-as mai dori dela aceasta lanseta ar fi s-o pot folosi, ocazional, si la alte specii/stiluri de pescuit cu naluci, adica, spre exemplu daca vad ceva actiune la suprafata apei (avat) sa pot inlocui tamburul de textil cu unul de monofilament, iar lanseta sa nu fie prea "stiff"/ranga/arac si sa-mi permita un pescuit decent si in noua situatie. Adica sa fie cat-de-cat mai "adaptabila", respectiv mai putin specializata. Stiu ca asta e rau dpdv salau, si bine dpdv comoditate, portofel, poate chiar placerea iesirii la pescuit (fiindca nu car snopul de lansete dupa mine - daca l-as avea). Ma mai gandesc si la faptul ca, pe Cincis, de exemplu, poti programa o partida exclusiv la salau, insa pe o apa ca Muresul e bine sa te adaptezi conditiilor de la fata locului (adica poate tocmai specia pentru care te-ai pregatit nu are chef, insa altele poate sunt mai cooperante). Stiu, suna a mega-incepator, asadar astept sa ma urecheati.

Ca mulineta, am pe acasa vreo 3, nu foarte forjate, si as incerca sa echilibrez lanseta de mai sus cu una dintre ele. Din ce tin minte, una e un DAM clasa 2000, alta e un Balzer clasa 3000, iar cea mai mica, o Okuma, clasa 1000. Asadar ar trebui sa acopere o plaja destul de larga de greutati - am inteles ca asta e esential, greutatea (pentru a echilibra lanseta), si nu capacitatea tamburului, sau altele.

Ca fir, eu am o obsesie sa fug de cele groase, intii de toate mi se pare ca reduc lungimea lanseului. Ma gansedc totusi ca pe Mures am sansa sa agat si vreun somotel, si as vrea totusi sa fiu pregatit si pentru de-astea. Probabil un fir de 10lb ar fi suficient, insa cat mai subtire - am inteles ca nu toate firmele respecta dimensiunea afisata.

Iar ca "plumbi", eu nu mai tin minte ce gramaje am folosit la cele cateva iesiri pe Mures din trecut, inca cred ca n-am depasit 10 grame (jig), iar la plastice, probabil 5-7 cm. Nu stiu daca e prea putin, dat fiind ca curentul apei nu e chiar neglijabil pe-acolo.

Iar acum voi descrie si cum am pescuit in trecut: lansam in amonte si apoi recuperam firul astfel incat sa am in permanenta contact cu naluca, si pe care o simteam relativ ok in lanseta (lanseta era ceva telescopic, de vreo 2.60m dela Balzer. Nu mai stiu ce greutate de aruncare are inscriptionata pe ea, si momentan nu sunt acasa sa verific - insa e destul de "par"). Practic, pescuiam ca asa-zisul pescuit "la mers", la pluta. Bineinteles ca mai si jucam guma pe substrat, din varfu lansetei, in timp ce guma venea la vale. Si cam atat. Pe lac nu am incercat niciodata la jig.

Dupa asa o lunga introducere, trec la intrebari: cam ce lansete mi-ati recomanda, si daca e posibil sa impac si salaul si avatul cu aceeasi lanseta (doar schimband firul). Am zis de avat fiindca chiar mi s-a intamplat ca, in timp ce eu dadeam la jig, sa vad multe atacuri de avat in jur. Insa nu mi-a trecut prin minte sa incerc sa trimit un jig printre ei, jigul fiind prin definitie scufundator (iar ei faceau spectacol la suprafata).
Ca mulineta, cred ca e corecta abordarea mea: deocamdata incerc sa folosesc ce am (in caz ca nu observ dezechilibre "majore"). Insa o recomandare de fir ar fi binevenita (mentionez ca mi-au picat cu tronc cele colorate diferit pe lungime, are vreo justificare colorarea asta? Sau doar ca e prinzatoare la pescari).

Insa, cel mai important, mi-ar prinde bine niste sfaturi de abordare a pescuitului pe Mures cu jiguri. E bine sa "matur" cu jigul din amonte in aval? Sau ar trebui sa tintesc doar locuri cu structuri si sa pescuiesc "punctual"? Merita explorarea unui brat mort (stiu ca este unul mai jos de Ilia)? Si inca una (valabila si pentru lacuri): cum imi dau seama ca am dat de un prag? Ce ar trebui sa simt in lanseta (adica jucand jigul in dinti de fierastrau, simti ceva anume cand "iese" jigul din groapa pe platou)?

Ufffff.....lansez!

AlexH

Moderator
Membru personal
Cred ca ti-as recomanda Savage Gear Finezze Softlure 2,50m, 5-21gr. Am pescuit-o comparand-o cu surioara mai mica ce o aveam eu, Finezze 2,02m, 4-18gr. Eu am folosit-o pe a mea cu succes si la pescuitul avatului, desi nu e conceputa pentru asa ceva, fiind cam fast - extra fast. Varianta mai lunga mi s-a parut usor mai senzitiva, cu tronsonul de varf ceva mai moale, ceea ce in opinia mea ar face din ea lanseta care ti s-ar potrivi.
Ca pret se invarte de noua undeva la 515 RON.
Ca fir eu YGK G-Soul X8 de 16lbs si Daiwa J-Braid X8 0.10mm. Diferenta de pret e maricica, iar ca observatie personala, 0.10mm ala de Daiwa e de fapt mai mare, peste 0.14mm de la YGK.

In ceea ce priveste abordarea, cred ca e bine sa incerci din toate directiile. Insa si eu cand pescuiesc pe curgator cel mai des lansez in amonte, sa zicem pe undeva pe la 30 grade. Greutatea jigului o aleg in functie de curentul apei si de cat de mult vreau sa stea naluca suspendata, adica cat de incet sa coboare. Daca se intampla sa nu tina fundul apei, atunci maresc greutatea pana cand e de ajuns.
Ca sa iti dai seama ca urci pe un prag, cred ca e mai usor cu o lanseta mai ok pentru stilul asta de pescuit, fata de telescopica aia. Dar ca idee e destul de simplu. Una din chestiile care se intampla cand urci pe prag e ca se micsoreaza timpul in care naluca atinge fundul din nou cand o salti de pe fund, considerand ca o ridici la fel de mult. Deasemenea daca pragul e abrupt si unghiul care il face firul cu apa e mic, risti ca jigul sa se agata in peretele pragului.
Cand cobori intr-o groapa e invers. Cred ca tine putin si de imaginatie, dar sunt convins ca pe apa cu o lanseta bunicica iti vei imbunatati rapid aceste cunostinte.

CataM

Biban
AlexH - merci de raspuns. Ma intreb, nu e cam light, la 21g, pentru Mures? Ma gandesc ca poate ajung sa pun plumbi de 15-20gr din cauza curentului (adica nu stiu daca in trecut pescuiam cum trebuie cu jig de 10gr).

Din topicul "lanseta de salau recomandari" (si nu numai?), mi-am notat ceva nume:

Jaxon Impres Zander: 2.70m 8-28gr - nu o vad in stoc, insa exista si varianta de 2.40m
Colmic Herakles Kiar Vanto: 2.48m 10-35gr - la fisela
Sportex Nova Twitch: 2.40m 8-28gr - la marelepeste
Favorite Neo Breeze: BRS762M 2.30m 7-32m - la powerfishing (pare a fi in stock)

AlexH

Moderator
Membru personal
Eu pe Olt pescuiesc preponderent cu jiguri intre 7-14gr. Rar cu 18gr. Nu stiu ce sa zic de Mures ca nu am pescuit niciodata pe el. Poate vede careva din zona frecventata de tine si iti spune cam ce greutati se folosesc cel mai des. La Savage Gear exista si varianta de 12-35.
Nu imi exprim nici o parere legata de lansetele enumerate de tine mai sus pentru ca nu le stiu.

gabyspin

Salau
Cata, în zonele unde pescuiesc eu sunt și locuri cu apa adâncă și curenți puternici, dar eu am găsit salai în locuri mai liniștite.
Destul de rar încerc locurile cu apa adâncă și curenți puternici, când pescuiesc la gume, la voblere ii alta poveste ;)
Eu sunt genul de pescar care pescuiește cu un singur bat, ma descurc ok cu un Ultra MBX 7-28gr.

CataM

Biban
Merci iar gabyspin.
Una din probleme asta e: ca nu stiu cum ar trebui sa abordez Muresul dpdv salau (nici dpdv alti pesti, de altfel). Eu in curent dadeam inainte, cum am descris mai sus. Abordarea ta parca deschide alte orizonturi.
Deci nestiind eu prea bine care-i jobu', nu prea am idee nici ce scule imi trebuie pentru el. De-aia imi impusesem sa ma limitez cu banii, insa piticul lucreaza (desi n-ar trebui): "uite-o si pe aia!", "de astalalta ce zici?", etc. Totusi, lanseta ta se termina in 28gr, cel putin dupa nume. Si practic, am intrebat de lansetele de mai sus, poate mai ales din prisma puterii de aruncare, caci am cetit pe-aici ca multe sunt supra-evaluate. Iar altele, "7-21gr. , dar merge bine pina in 28gr.".

Revenind la lansete si preturile lor, din cauza piticului, am baleiat pe tot spectrul, dela Daiwa Ninja X Jiggarspin si Cormoran RayCor X (lansete de 200 lei, noi) pina la Daiwa Luvias (900 ron), Favorite Zander sau NEO Breeze, etc. Oare primele or fi chiar bani aruncati pe apa Muresului?

gabyspin

Salau
Primul pont (cel mai important dpmdv) când cauți șalău pe Mureș, este LOCUL.
Aduna informații unde se prinde șalău în zona ta, apoi te adaptezi la situație și rezultatele vor începe sa apară ;)

Okama

Somn
Deci, omul ti-a recomandat lanseta...aie e ce iti treb tie. Peste 21 g, poate la dunare.
In banii pe care vrei tu sa-i investesti, nu prea ai ce alta lanseta sa iei. Si senzitiva si rezistenta la terfelelala, sa merga cat de cat si cu reactive... deci, daca nu ai de gand sa bagi banii in vre-o daiwa steez, nu mai pierde vremea cu tampenii si videoclipuri de reclame la diverse lansete de care nu a auzit nimeni sau sunt pt alte aplicatii, nu pt salau.
Sa repetam: la salau pe mures aia e lanseta.
Mai departe, gume si frecat malurile. La pescuit cel mai important e sa fie naluca in apa, asa apar si pestii.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Deci, omul ti-a recomandat lanseta...aie e ce iti treb tie. Peste 21 g, poate la dunare.
In banii pe care vrei tu sa-i investesti, nu prea ai ce alta lanseta sa iei. Si senzitiva si rezistenta la terfelelala, sa merga cat de cat si cu reactive... deci, daca nu ai de gand sa bagi banii in vre-o daiwa steez, nu mai pierde vremea cu tampenii si videoclipuri de reclame la diverse lansete de care nu a auzit nimeni sau sunt pt alte aplicatii, nu pt salau.
Sa repetam: la salau pe mures aia e lanseta.
Mai departe, gume si frecat malurile. La pescuit cel mai important e sa fie naluca in apa, asa apar si pestii.

M-ai emotionat pana la lacrimi!

Wurger

Somn
Cata, daca nu esti prea grabit ar fi bine sa iei in calcul sa vii la targul din 28-31 martie de la Romexpo, Bucuresti.
Pana atunci mai pui si niste bani si, cel mai important, gasesti mai multe firme si mai multe produse la un loc si poti sa pui mana pe ele sa.ti dai seama daca ce scrie la ele e pe bune.
Din propria experienta, ce zic oamenii astia e pe bune. Nu o fi frumos si poetic, dar sunt produse incercate si paraincercate (vezi SG Finezze).
In plus, te intalnesti si cu astia care vorbesc p.aici si e altceva cand vorbesti fata in fata cu omu si are timp sa.ti spuna de ce crede el ca e mai buna una sau alta.
Cat despre avatii aia, o sa.ti scoata peri albi cu atacurile alea in pelicula, dar asta nu inseamna ca sunt si pusi pe atacat naluci. Daca esti cu jigul pe undita, eu zic ca nu e neaparat necesar sa schimbi firul. Lansezi peste zona in care zburda avatii si recuperezi cu varful sus ca sa mentii jigul sub pelicula. Uneori merge. Daca ai si un vobler e mai bine. Sper ca avatii de Mures sa fie mai fraieri ca aia de Dunare.

CataM pe Mures nu am pescuit decat o singura data langa Alba Iulia, insa pe Arges am mai batut cand si cand locurile. Pe baza sfaturilor pe care le primesti aici si cu intuitia ta iti vei lua o prima lanseta si cu ea vei bate coclaurile pe Mures si vei gasi loc cu loc, partida dupa partida. In acele momente vei constata singur ca lanseta aleasa e ce trebuie pe locurile fara curent asa puternic si nu prea adanci , insa cand vrei sa abordezi si zone cu curent sau zone mai adanci lanseta nu prea mai raspunde chiar la fel, sau invers.
Daca ai noroc poti sa gasesti un compromis bun, o lanseta mai versatila si care sa raspunda in mod decent chiar daca nu spectaculos ambelor situatii. Sunt cateva modele care fac treaba buna insa ti-as sugera sa pui mana pe ele inainte sa le cumperi, e singurul mod sa poti aprecia cat de cat corect o lanseta. Ti-au spus si baietii anterior, ai identificat si tu cateva modele, insa eu doar ca si sugestie as opta ptr o lanseta in jurul a 2.40 m si cu putere reala pe la 10-24 gr , gen sa-ti duca lejer bila de 10-12 gr + guma si cu revenire rapida a varfului, nu una moale pe varf.
Iti vei da seama cu adevarat ceea ce ai nevoie insa abea dupa primele partide legate si primii pesti prinsi.
Rabdare, perseverenta si incredere, restul e can can thumbsuuuup !

CataM

Biban
In clipul asta, omul tortureaza, spre sfarsit, sus-numita lanseta. La minutul 19:50 zice ceva de 32 (or fi grame?), poate ma ajuta vreun coleg care a facut rusa la scoala.

Okama: ma bucur ca totul este foarte clar pentru tine. Eu inca mai am indoieli (nu neaparat vis-a-vis de lanseta de salau)

CataM

Biban
Wurger merci de input. Ai mare dreptate cu pipaitul lansetelor, insa si mai mare cu intalnitul fata-catre-fata. Nu stiu daca voi fi in tara in perioada targului, in plus ma cam mananca in palma...... Cat despre avati, gume (salau) si voblere plutitoare (avat) sunt in capul listei de cumparaturi.

Crapmaniacul
Iti vei da seama cu adevarat [...] abea dupa [...] primii pesti prinsi.
dupa cum ma stiu, asta poate insemna niciodata roflmaooo

Ovi_Spring suna tare rau ce zici tu acolo. Imi cade entuziasmul in cizme (imi propusesem sa ies pela "apa calda" dupa ce-mi iau lanseta - asa, pe saptamina viitoare).
Pentru Cincis nu am barca, merge abordata problema si de pe mal?

Ti-as recomanda sa iei legatura cu userul Ily parca, Ilie, e si pe facebook. Aduce tot timpul japoneze care se invart in jurul specificatiilor tale : 2,20-2,50, pentru jiguit dar fiind blankuri japoneze destul de elastice sa dai si dupa avat, destul de puternice sa faca fata si unui somn.

De la bugetul de 5-600lei o sa ajungi la o recomandare de 1000-1200lei...
Tipica pescarilor de pe aici.
Eu nu iti recomand nimic. Doar iti spun ca gasesti lanseta Noua in banii astia, cu garantie..care este utila cateodata.
Dragon, daiwa, shimano, rapture, sportex, colmic, rapala, sakura...ai de unde alege.
Nu pescuiesc pe Mures asa ca nu stiu conditiile. Te poti orienta dupa recomandarile colegilor care pescuiesc pe acolo in ce plaja de gramaje lucrezi.
Apoi, orice ai alege, pescuieste cu ea cel putin un sezon. Cand te inveti cu lanseta e mai bine decat cand simti ca da guma din coada.

CataM

Biban
Stoica Silviu exact asta ma gandisem si eu, caci l-am gasit pe celalalt forum (unde nu am cont) cu o lista de "japoneze". Si fiind el din Sibiu chiar ma gandeam sa-i dau un telefon. Din lista lui doar Tailwalk Salty Shape Power Rock S80MH s-ar incadra la ce cred eu ca-mi trebuie (in sensul ca "duce si 28gr."). Pe site-ul lor zice ca are 148gr. la cei 8' (imi place ca "lenght" e in ft, iar "close lenght" e in cm.)

Acuma sincer, si cu pipaitul asta, o sa mi se para, probabil, racheta, comparativ cu tot ce am avut sau atins eu pina acum in domeniu, insa tot n-o sa stiu cat de buna e pentru mine la jig.

George1985 chestia cu bugetul nu stiu daca e tipica "pescarilor de pe aici", insa e tipica pentru mine. Vorba cantecului: "sunt elastic ca un cash/toata ziua joc fristailu' cu baietii pe imash" roflmaooo

Ultima editare:
Sus